ECC83, 12AX7, 7025 i ich pochodne.

Zaczęty przez rudy-102, Luty 21, 2015, 13:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bedford

Getter może być umieszczany w różnych miejscach lamp , nie tylko u góry ale także np u podstawy lampy.

masza19

No i to (ten ring WSZYSCY łącznie z producentem) nazywają oficjalnie getterem (Też)

Swoją drogą ciekawa broszura RCA z lat 50tych

https://www.effectrode.com/wp-content/uploads/2018/12/rca_receiving_tube_manual_1950.pdf

Bedford

Cytat: masza w Styczeń 19, 2021, 18:48
No i to (ten ring WSZYSCY łącznie z producentem) nazywają oficjalnie getterem (Też)

Swoją drogą ciekawa broszura RCA z lat 50tych

https://www.effectrode.com/wp-content/uploads/2018/12/rca_receiving_tube_manual_1950.pdf


No na pewno nie wszyscy. Czegoś tu wyraźnie nie chcesz zrozumieć. Jest to potoczne i nieprecyzyjne określenie jeśli getter ring nazywa się tylko getterem , ale oczywiście nie ma to większego znaczenia , szczególnie że nie każdego interesuje proces powstawania gettera.

qqrydza

Cytat: kefas w Styczeń 19, 2021, 18:20.https://www.stareradia.pl/getter.html

Proszę Cię. Czytając te bzdury zastanawiam się ile osób łyka takie kity potem je powielając.

Już samo to powinno dać do myślenia osobie, która coś liznęła w temacie.

CytatW czasie produkcji getter był umieszczany w zbiorniczkach np. w kształcie obręczy lub metalowe płytki, w czasie produkcji jest rozpylany na powierzchnię szkła tworząc lustrzaną wartswę.



Bedford

#404
A to do kogo niby kierujesz?
A widzę cytat.

qqrydza

Link wkleił kefas a Ty piszesz dokładnie to co tam się znajduje.


masza19

Cytat: Bedford w Styczeń 19, 2021, 18:56Czegoś tu wyraźnie nie chcesz zrozumieć.
Czytaj proszę uważniej co piszę bo widzę, że się okopałeś we własnym nieomylnym twierdzeniu i nikt nie przekona, że białe jest białe...
Przyznaję, że napylony proszek jest też nazywany getterem. Niemniej nie tylko on.
EOT

Bedford

#407
Cytat: qqrydza w Styczeń 19, 2021, 19:09Link wkleił kefas a Ty piszesz dokładnie to co tam się znajduje.
Cytat: qqrydza w Styczeń 19, 2021, 19:00Cytuj (zaznaczone)

    W czasie produkcji getter był umieszczany w zbiorniczkach np. w kształcie obręczy lub metalowe płytki, w czasie produkcji jest rozpylany na powierzchnię szkła tworząc lustrzaną wartswę.

Ja tego na pewno nie cytowałem , nie znałem tego cytatu , to co tam napisano jest nieprecyzyjne. Przeczytaj sobie to co ja napisałem i postaraj zrozumieć. W getter's ring umieszcza się substancję chemiczną - związek baru który po podgrzaniu elektromagnetycznym osadza się na ściance bańki w postaci srebrzystego osadu. I to jest getter. I to jest nazwa odpowiednia , bo jego zadanie to - get the gases out of the tube.

Bedford

#408
Cytat: masza w Styczeń 19, 2021, 19:10Czytaj proszę uważniej co piszę bo widzę, że się okopałeś we własnym nieomylnym twierdzeniu i nikt nie przekona, że białe jest białe..
Kieruję to dokładnie do ciebie.
Napisałem wyraźnie - "jest to potoczne i nieprecyzyjne określenie" i napisałem dlaczego.

qqrydza

Cytat: Bedford w Styczeń 19, 2021, 18:56szczególnie że nie każdego interesuje proces powstawania gettera.

Mnie interesuje.
:)

Cytat: Bedford w Styczeń 19, 2021, 18:41tej substancji

Ta substancja to najczęściej bar, jego stopy i rzadziej stopy innych pierwiastków. To właśnie z niego zrobiony jest getter. Podczas aktywacji, podgrzewanie indukcyjne, jest odparowany a tworząca się powłoka na bańce posiada również właściwości adsorbcyjne.

https://www.youtube.com/watch?v=DHreikPrRdU

Bedford

Teraz napisałeś to samo co ja. Ja użyłem tylko określenia podgrzanie elektromagnetyczne.

Bedford

Cytat: Bedford w Styczeń 19, 2021, 19:18W getter's ring umieszcza się substancję chemiczną - związek baru który po podgrzaniu elektromagnetycznym osadza się na ściance bańki w postaci srebrzystego osadu. I to jest getter. I to jest nazwa odpowiednia , bo jego zadanie to - get the gases out of the tube.

masza19

#412
Cytat: Bedford w Styczeń 19, 2021, 19:19"jest to potoczne i nieprecyzyjne określenie"

OK,
RCA (Radio Corporation of America) Tube Department w oficjalnym 324 stronicowym dokumencie Receiving Tube Manual z 1950r. używa pojęć potocznych i nieprecyzyjnych...



qqrydza

Dobra... to ma być przyjemna pogawędka.
:)

Getter jest z baru a nie, że umieszcza się w korytku jakąś substancję (bar). Z informacji jakie zdobyłem wynika, że powstała powłoka nie jest tożsama z getterem a efektem jego aktywacji.

Coś takiego w tej chwili znalazłem.
:)

CytatZasada ta jest stosowana głównie do wiązania pozostałych gazów w lampach elektronowych (w tym lampach obrazowych ) lub pompach próżniowych . Aby lampy elektronowe mogły funkcjonować, konieczne jest, aby w ich wnętrzu była jak największa próżnia (wysoka próżnia). W tym celu stosuje się gettery, które po wypompowaniu wiążą ze sobą pozostałe cząsteczki gazu. W celu aktywacji materiał gettera jest podgrzewany, a powstałe reaktywne opary wiążą pozostałe gazy poprzez adsorpcję lub wiązanie chemiczne. Ponadto opary osadzające się na swobodnych powierzchniach mogą również wiązać pozostały gaz docierający później, aż do wyczerpania ich zdolności adsorpcyjnej .

W lampach elektronowych często stosuje się stopy baru , aluminium lub magnezu . Getter metal jest wprowadzany do rury w postaci pigułki lub pierścienia osadzonego na blasze wraz z układem elektrod, a po wypompowaniu i stopieniu bańki szklanej jest podgrzewany indukcyjnie w celu odparowania gettera.

Pozdrawiam.
M.


Bedford

Cytat: qqrydza w Styczeń 19, 2021, 19:45Getter jest z baru a nie, że umieszcza się w korytku jakąś substancję (bar). Z informacji jakie zdobyłem wynika, że powstała powłoka nie jest tożsama z getterem a efektem jego aktywacji.


No trudno , że nie możesz zrozumieć tego co napisałem.  Nie umieszcza się w korytku baru[tego nie napisałem] , tylko związek baru , np azotan baru który po podgrzaniu [aktywacji ] tworzy srebrzystą powłokę na szkle lampy. Następuje reakcja chemiczna związek się rozkłada i srebrzysty bar wyparowuje i osadza się na szkle.


qqrydza


Bedford

 
Cytat: masza w Styczeń 19, 2021, 19:44OK,
RCA (Radio Corporation of America) Tube Department w oficjalnym 324 stronicowym dokumencie Receiving Tube Manual z 1950r. używa pojęć potocznych i nieprecyzyjnych...

Może tu używa precyzyjnych określeń , nie wiem co to za lampa. Może tam właśnie umieszczony został getter , może chodziło im o getter przed aktywacją. Getter w niektórych lampach umieszczany był np na anodzie lampy.

Bedford

Cytat: qqrydza w Styczeń 19, 2021, 20:14A co to jest wspornik gettera?

Zapytaj RCA co przez to rozumieli.



Pboczek

Ciekawe, chyba zaczynam myśleć o zakupie lampowego pieca.  :)

Czy lampa z wypaloną powłoką - tym może getterem, graj inaczej  ::)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Bedford

#420
Brak gettera , czyli tej srebrzystej powłoki świadczy o tym , że lampa jest już rozszczelniona i lada chwila padnie.
Getter nie znika bez powodu , tylko dlatego że do bańki dostają się cząsteczki powietrza , które getter przez jakiś czas pochłania "utleniając" się przez to i jest go coraz mniej , aż do momentu kiedy lampa się spali. Tak się dzieje z lampą która była bardzo długo użytkowana [rozgrzewanie i stygnięcie], albo przy tym jeszcze często wkładana i wyciągana z podstawki , co dodatkowo sprzyja rozszczelnianiu ponieważ mikro pęknięcia najczęściej powstają w miejscu przejścia nóżek przez podstawę bańki.


Bedford

Cytat: qqrydza w Styczeń 19, 2021, 22:174:48

No właśnie. Wiedziałem , że to będzie kontrowersyjny temat , bo trudno się rozmawia z ludźmi którzy nie rozumieją zagadnienia i próbują dyskutować wyszukując co chwila jakieś nowe cytaty z wilkipedii albo tłumacza google i tym się podpierać.
Może najprościej sprawę gettera można by wyjaśnić tak: getter to to co zbiera gazy z bańki lampy już po jej zasklepieniu[gets the gas]. Czy ten ring , plate ,abo cup , czyli to co potocznie albo w skrócie bywa nazywane getterem zbiera gazy? Nie. Gazy zbiera srebrzysta powłoka baru który wyparował z azotanu baru  [który był na ringu] po podgrzaniu cewką indukcyjną i osiadł na ściance bańki. Ten ring natomiast powinno nazywać się getter ring , bo na nim umieszcza się getter przed aktywacją. Umieszcza się nie należy rozumieć dosłownie , że tam wsypuje się jakiś proszek , bo firmy miały swoje technologie i związek baru stawał się raczej częścią integralną tego ringu czy cup. Więc to taki skrót myślowy.
Tak się przyjęło i często się to zdarza , że getter ring nazywa się w skrócie po prostu getter , pewnie dla uproszczenia i takie określenie często się pojawia. Ale sam ten ring nie zbiera przecież gazów , więc nie jest tak naprawdę getterem. 



masza19

#423
Na getter (pochłaniacz gazów) składa się pierścień (różnych kształtów) oraz lustro (naniesiona powłoka).
To razem nazywa się getterem!

http://www.mcmlv.org/Archive/TubeTheory/Espe,%20Knoll%20&%20Wilder%201950%20Getter%20Material%20for%20Electron%20Tubes.pdf

Ja to przyznałem 5 godzin temu w poście nr 406 a Ty będziesz walczył i odwracał kota ogonem jedynie w imię tego żeby wyjść na najmądrzejszego na forum (mimo tego, że częściowo mijasz się z prawdą).
Co smutniejsze zaczynasz ad personam....

Dobranoc.

Bedford

Może ten ten tekst wyjaśni to lepiej niż ja wcześniej. Po przeczytaniu tego nie powinno już być wątpliwości"
A getter is a deposit of reactive material that is placed inside a vacuum system, for the purpose of completing and maintaining the vacuum. When gas molecules strike the getter material, they combine with it chemically or by absorption. Thus the getter removes small amounts of gas from the evacuated space. The getter is usually a coating applied to a surface within the evacuated chamber.

To avoid being contaminated by the atmosphere, the getter must be introduced into the vacuum system in an inactive form during assembly, and activated after evacuation. This is usually done by heat. Different types of getter use different ways of doing this:

Flashed getter – The getter material is held inactive in a reservoir during assembly and initial evacuation, and then heated and evaporated, usually by induction heating. The vaporized getter, usually a volatile metal, instantly reacts with any residual gas, and then condenses on the cool walls of the tube in a thin coating, the getter spot or getter mirror, which continues to absorb gas. This is the most common type, used in low-power vacuum tubes.
Non-evaporable getter  – The getter remains in solid form.
Coating getter – a coating applied to metal parts of the vacuum system that will be heated during use. Usually a nonvolatile metal powder sintered in a porous coating to the surface of the electrodes of power vacuum tubes, maintained at temperatures of 200° to 1200 °C during operation.
  Bulk getter – sheets, strips, wires, or sintered pellets of gas absorbing metals which are heated, either by mounting them on hot components or by a separate heating element. These can often be renewed or replaced