Interkonekt RCA Neotech NEI-1001

Zaczęty przez Milimetr, Grudzień 01, 2022, 11:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

Milimetr

Panowie,

To pierwszy mój pierwszy post na forum Audiomaniacy. Widzę, że forum jest fachowe, problemy są rozbierane na atomy, co lubię!

Czytałem wpisy na temat peregrynacji z różnymi kablami Neotecha. Liczę na merytoryczną dyskusję na temat możliwych opcji konfekcjonowania wtykami RCA interkonektu Neotecha NEI-1001. Każda z żył ma przekrój 1.18 mm2. Ekran ma sumaryczny przekrój 2.18 mm2. Piszę o tym, bo to jest istotne jak duży wtyk RCA musimy mieć do dyspozycji żeby to skręcić / polutować.

Jest to przewód o trzech wiązkach i z ekranem.
Konfekcja na wtyku XLR byłaby w zasadzie oczywista, natomiast jeśli chodzi o konfekcję na wtyku RCA to mamy kilka możliwych konfiguracji.

Zawęziłem możliwe opcje do 4 i chciałbym prosić o doradzenie, która Waszym zdaniem jest najlepsza / prawidłowa i dlaczego.


Wariant 1 (czysto teoretyczny).

W tym wariancie wszystkie trzy żyły łączymy do pinu (+) wtyku RCA. Powrót realizowany jest tylko ekranem.
Wariant ten jest o tyle mało realny, bo na (+) robimy bardzo duży przekrój jak na interkonekt (3.54 mm2), a powrót realizowany jest tylko ekranem. Moim zdaniem ten wariant jest bez sensu.

Red Wire - RCA (+)
Green Wire - RCA (+)
Clear Wire - RCA (+)
Screen - RCA (-)


Wariant 2

W tym wariancie łączymy dwie żyły na (+) co daje 2.36 mm2 na (+) i jedną żyłę plus ekran na (-), co daje 3.36 mm2 na (-).
Ten wariant jest rekomendowany przez Sonic Craft z USA, którzy mają spore doświadczenie z konfekcją Neotecha.
Zaletą tego wariantu jest to, że da się to polutować na w miarę normalnym wtyku, bo rozkład przekrojów pomiędzy (+) a (-) jest w miarę równomierny.

Red Wire - RCA (+)
Green Wire - RCA (-)
Clear Wire - RCA (+)
Screen - RCA (-)


Wariant 3

W tym wariancie jedna żyła idzie na (+), a dwie żyły plus ekran idą na (-).
Ten wariant jest rekomendowany przez HiFi Collective UK.
W tym wariancie mamy stosunkowo mały przekrój na pinie (+) - 1.18 mm2 i bardzo duży przekrój na pinie (-) - 4.54 mm2.
Pytanie czy znajdzie się wtyk RCA na którym dałoby się coś takiego zamocować i czy rozkład przekrojów jest korzystny.
Każde łączenie równoległe dwóch wiązek czy to na (+), czy to na (-) zwiększa nam pojemność w porównaniu do prowadzenia jednej żyły. W tym wariancie mamyna (_0 w sumie trzy wiązki równolegle.

Red Wire - RCA (+)
Green Wire - RCA (-)
Clear Wire - RCA (-)
Screen - RCA (-)


Wariant 4 (,,marnotrawny")

W tym wariancie pozostawiamy jedną żyłe niepodłączoną. Niby bez sensu, bo marnotrawstwo, ale to jest chyba wariant, w którym byłaby najmniejsza pojemność, bo żyła na (+) jest pojedyncza, a na (-) mamy tylko jedną żyłę i ekran.

Red Wire - RCA (+)
Green Wire - RCA (-)
Clear Wire - not connected
Screen - RCA (-)


Oprócz wyżej opisanych wariantów możliwe są też takie, gdzie do wtyczki łączone są tylko przewody, a ekran pozostaje niepodpięty po obu stronach interkonektu.

To na który wariant stawiacie, jak powiedział pisarz Sofronow?

tytus

Witam kolegę 
Proponuję
Red +
Green -
Clear -
Screen - (tylko od strony źródła) :)

miniabyr

Nasz kolega Wiki skręca w bardzo ciekawy sposób kable . Miałem okazję ich posłuchać we własnym audio-chlewiku. Niektóre skrętki kabli które zaproponował są dość "egzotyczne" i czasochłonne do wykonania , ale działają zaskakująco ciekawie ! Wiki był u mnie i prezentował dwa te same kable zasilające ale o dwóch zupełnie innych pomysłach na skręcenie ze sobą przewodników.  Może Wiki coś ci podpowie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Wg mnie to Wariant 3 dla RCA powinien być chyba najlepszy.
I ewentualnie Wariant 4.

Uuuuuu, metr kabla to 3500 PLN.
Na interkonekt potrzeba 2 metrów, 1 na kanał R, 1 na kanał L.
Niezła sumka.

PS. Znając mnie pokusiłbym się o "przeplot" w tym kablu...... 😀
Choć konfiguracja przeplotu pod wielkim znakiem zapytania. Dlaczego? Bo każdy z 4 drucików w tych trzech wiązkach ma inny przekrój. Przynajmniej tak wyczytałem ze zdjęć w internecie.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Milimetr

Dziękuję za odpowiedzi.

To jeszcze dorzucę jedną zmienną tzn. sumaryczne przekroje, bo to się przecież musi zmieścić w jakiś wtyk. Myślę o Furutechu CF-102NCF. Tam te przekroje wejdą.

miniabyr

Cytat: wiki w Grudzień 02, 2022, 22:14PS. Znając mnie pokusiłbym się o "przeplot" w tym kablu...... 😀
I ja, znając ciebie, o tym właśnie pomyślałem! Aż się chce utrudnić sobie życie i mieć zajęcie na długie, zimowe wieczory !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wiki

Na razie nie mam takich zapędów..... 😀
Zaplotlem sobie taki interkonekt, że sam jestem zdziwiony jak on dobrze gra..... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

patefonik

Czy przy tak topowym kabelku że srebra, nie warto by dać wtyczek srebrnych zamiast "mieszańców" furutech? Czytałem opinię, że najwięcej jakości tracimy na przejściach pomiędzy materiałami. Sygnał nie lubi zmian ośrodka, którym się przemieszcza.
Są srebrne wbt, czy ETI Research Silver Link.
Idea jednorodności materiałów bardzo mi się podoba...

Milimetr

Bardzo fajna idea, ale czy ETI przyjmie ten przekrój?

patefonik

Za hifi collective
Cable entry diameter: 11.5mm
Chociaż na innej stroncepiszą 9mm.
Miejsca w środku na fotce wydaje się sporo...
Najlepiej dopytać w audiophonics, mają jedno i drugie, a to rozsądni sprzedawcy.
WBT pewnie da radę..