Mistrzowie trąbki i innych instr. dętych blaszanych

Zaczęty przez Kangie, Maj 13, 2019, 10:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kangie

Mistrzowie trąbki i innych instr. dętych blaszanych

W związku z tym, że od siedemnastu dni mam do czynienia z nowym dla mnie instrumentem – trąbką, zakładam nowy wątek w celu dzielenia się fascynacjami muzycznymi związanymi stricte z tym aerofonem.

Od lat trąbka kojarzyła mi się szczerze mówiąc z pogrzebami, orkiestrami dętymi strażackimi, górniczymi, wojskowymi oraz głównie jazzem. Całkowicie umknęła mi historia trąbki w muzyce klasycznej. Myślę, że temat obejmie szerokie spektrum ,,dęciaków", głównie: klasyka i jazz.

Przeglądając potężne zbiory YouTuba natknąłem się na rosyjskiego wirtuoza trąbki – Sergieja Nakariakova. Rocznik 1977. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Po trzech latach uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał urazu kręgosłupa. Miał wtedy 8 lat i jego 30-letni ojciec zaproponował mu rozpoczęcie nauki gry na trąbce, argumentując swą propozycję faktem, że najlepsi trębacze poumierali albo niedługo umrą... Sergiej zaczął ćwiczyć i po kolejnych trzech latach grał koncerty z orkiestrą symfoniczną całkiem sprawnie, niejednokrotnie zawstydzając umiejętnościami dużo starszych od siebie trębaczy z większym stażem.
Ma siostrę, która gra na fortepianie i akompaniowała mu w kraju i za granicą (Japonia). Trębaczem ponoć był jego dziadek, ale tej informacji nie mogę w 100% potwierdzić.

Świetny technicznie. Mówią, że rasowy i godny następca Timofei Dokshizera. Genialne staccato! Piszą o nim karabin maszynowy, ,,killing machine". Są momenty, że gra bardzo wymagające i trudne partie trwajace nawet 1,5 minuty bez przerwy. Kiedy bierze oddech? W trakcie gry, bo jak inaczej, na bezdechu? Padłby na scenie! Perfekcyjny w każdym calu. Każdy dźwięk grany z największą dbałością. Gra na trąbce, skrzydłówce (flugelhorn) oraz kornecie. Na skrzydłówce prezentuje brzmienie przyjemne, ciepłe, nawet ciemne, bez grama ostrości i jazgotliwości.

Ma ciekawą technikę gry. Po pierwsze stoi z pochyloną głową do przodu, instrument ma pochylony pod dużym kątem od poziomu. Nie pompuje powietrza do policzków i z polików w ustnik. Wręcz policzki nie są napełnione powietrzem. Widać jak pracują i napinają się usta podczas przechodzenia do kolejnych oktaw. Doskonałą praca języka. Tego nie widać, ale kluczem do sukcesu gry staccato jest włąśnie język. No i przepona. To najważniejsza częsć ciałą każdego wokalisty i instrumentalisty aerofonowego.

Używa instrumentów francuskiego producenta: ANTOINE COURTOIS PARIS.

Zafascynował mnie ten instrumentalista do takiego stopnia, że postanowiłem zgłębić wiedzę z zakresu klasyki i trębaczy, którzy zasłużyli się w tym gatunku muzycznym.

Jeden z występów z siostrą Verą.

Sergei Nakariakov (tr) & Vera Nakariakova (p) in Japan in 1996 (4th) & 1998 (1st, 2nd & 3rd)

1. Urara in the sky (Reijiro Koroku)
2. Variations sur le Carnaval de Venise (Jean-Baptiste Arban)
3. Apres un reve (Gabiel Faure)
4. Adagio und Allegro (Robert Schumann)


Kangie

Tego koncertu słucham już chyba ósmy raz. Wiadomo, że trąbka "skrzydłówka" to nie wiolonczela i można przyczepić się, że ktoś łamie konwenanse, ale...
Takie granie lubię!

Joseph Haydn Cello Concerto C major
(arr. for flugelhorn)
Sergei Nakariakov - flugelhorn
Benjamin Yusupov - conductor
The Israel Chamber Orchestra


Kangie

Koncert "na dwa baty". Ciekawy muzycznie, ale też można się wsłuchać w barwę instrumentów oraz obserwować technikę gry obu dżentelmenów.


J. Haydn Double Horn Concerto Es Dur
(arr. for 2 flugelhorns)
Sergei Nakariakov & Kirill Soldatov
Live Concert from Moscow International House of Music
Orchestra: Moscow Virtuosi
Conductor: Maestro Vladimir Spivakov


Kangie

Sergei Nakariakov, 'Moto Perpetuo' (Niccolò Paganini)

Written by the Italian virtuoso violinist, violist, guitarist, and composer Niccolò Paganini (1782-1840), the 'Moto Perpetuo, Opus 11' is one of the most challenging pieces of music ever composed. The Russian Sergei Nakariakov (1977) is one of the greatest trumpeters of all time, and one of the few to record this piece. Recorded in the album 'Carmen Fantasie' (1994).



Kangie

Co za lekkość i swoboda w operowaniu dźwiękiem! Jak on to robi?! Piękna czysta barwa. Zero naleciałości chrypy, przesteru charakterystycznego u początkujących trębaczy, którzy winę próbują zwalić na niewłaściwy ustnik, wodę w instrumencie albo przytartych zaworach tłokowych. To efekt wypracowany po tysiącach godzin ćwiczeń. Trzeba poświęcić życie aby dojść do takiej formy.

Sergei Nakariakov - Felix Mendelssohn concerto for violin in d minor



Bednaar

#5
Jestem jazzheadem ;) dlatego dla mnie mistrzowie trąbki to przede wszystkim Miles Davis, Tomasz Stańko, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Enrico Ravia i wielu innych jazzmanów. No dobrze, Louis Armstrong też ;)
A z polskiego popu, co tu dużo mówić: nieodżałowany Zbigniew Wodecki, który swoją ostatnią płytę nagrał przy współpracy z Mitch & Mitch, on też był sprawnym trębaczem, przy okazji też skrzypkiem, generalnie Wodecki był multiinstrumentalistą, wokalistą - człowiek, który żył muzyką.
A te linki z youtube z muzyki klasycznej sprawdzę w domu.
Eddie Henderson to pewnie nieco mniej znane nazwisko, dlatego tutaj jego kawałek z płyty Realization (1973), jazz-rock w stylu Milesa Davisa z tamtych lat:

https://www.youtube.com/watch?v=m-kxdbF0pEI
Tor słuchawkowy: Marantz M-CR503, SMSL sAp-II, AKG K271 MkII, IC Melodika Purple Rain

Kangie

Radek, dzięki. Dobre!  Wklej proszę od czasu do czasu link to czegoś wartego posłuchania. Dla mnie cenny będzie nacisk na "dęciaki".
Jazz jak najbardziej. Celowo zacząłem od klasyki, żeby zwrócić uwagę, że tam trąbka też miała swoje miejsce.

Kangie

Timofei Dokshizer (ur. 1921, zm. 2005)– ukraiński mistrz trąbki. Z tego co zdążyłem posłuchać i pooglądać – niechętnie popisuje się  wirtuozerią. Potężne zadęcie, świetne operowanie dynamiką. Barwa typowa dla klasycznej trąbki, czyli raz miło i przyjemnie, a raz gwizd w ucho bez ceregieli. Genialnie kontrolowane nieprzesadne wibrato.

http://www.dokshizer.com/eindex.html

Wywiad z Timofei Dokshizer.
http://www.bruceduffie.com/dok.html

I dwa przykładowe utwory na trąbkę:


Timofei Dokshizer – Franz Liszt Oh! Quand je dors Как дух Лауры

Timofei Dokshizer - Sakura


Kangie

Czy formalny mistrz trąbki? Tego nie wiem. Wiem, że podoba mi się jak gra. I nieźle śpiewa.

Gennady NIKONOV - rosyjski trębacz i śpiewak

https://www.mariinsky.ru/en/company/orchestra/trumpets/gennady_nikonov

Ave Maria by Giulio Caccini. Gennady NIKONOV, Irina VAKULENKO, Trumpet, Countertenor, piano.

Kangie

Wokalista i puzonista w jednym. Przyjemna barwa puzonu. Sporej wielkości ustnik. Ciakawi mnie jak się na tym gra.

Hiroshi Kurata -  Ave Maria (Caccini)


Kangie


gratefullde

Posłuchaj proszę przez chwilę Bookera... Przedwcześnie zmarły muzyk, genialny... miał niecałe 24 lata gdy zmarł ale przez te swoje kilka (ok 5 lat) twórczości, zagrał tak, że kapcie spadają.... Ja go cenię za wszystko plus to co z Dolphym... To jest kosmos :)

https://www.youtube.com/watch?v=pca4hUwPZVE
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

LampowY


LampowY


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Kangie

Cytat: Kangie w Maj 13, 2019, 10:08Przeglądając potężne zbiory YouTuba natknąłem się na rosyjskiego wirtuoza trąbki – Sergieja Nakariakova. Rocznik 1977. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Po trzech latach uległ wypadkowi, w wyniku którego doznał urazu kręgosłupa. Miał wtedy 8 lat i jego 30-letni ojciec zaproponował mu rozpoczęcie nauki gry na trąbce, argumentując swą propozycję faktem, że najlepsi trębacze poumierali albo niedługo umrą... Sergiej zaczął ćwiczyć i po kolejnych trzech latach grał koncerty z orkiestrą symfoniczną całkiem sprawnie, niejednokrotnie zawstydzając umiejętnościami dużo starszych od siebie trębaczy z większym stażem.
Filmik pokazujący jak Mistrz Sergiej ogrywa różne trąbki i flugelhorny. Technika gry podporządkowana muzyce klasycznej. Opanował ją do perfekcji.



vasa

Strasznie seksistowski wątek [emoji53]
A gdzie piękne i utalentowane?

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Old Man Kensey

Jest jeszcze Jerzy Małek z naszego polskiego podwórka... idę na jego koncert za 2 tygodnie.

System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen