Podyskutujmy o kolumnach do SET'a na 6C33C (i nie tylko)...

Zaczęty przez tomekkk1, Kwiecień 14, 2018, 15:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

Kłócenie się o to co na papierze nie ma sensu, bo rzeczywistość i reprodukcja basu jest zupełnie inna.

Teraz mam kolumny, które schodzą "tylko" do 35hz, tylko że żadne inne nie grały lepiej basu. Przetwornik ma 15 cali.

Moje pierwsze kolumny kupione 100 lat temu (gówniane wharfedale) też mają na papierze 35hz. Tylko, że basu to tam nie było, co najwyżej dudnienie.

Myślę, że nastawianie się na kupno sprzętu, które ma w papierach całe słyszalne pasmo nie powinno być priorytetem.
Grupa ratowania poziomu.

nosferartur

Tomek ja już jestem starym dziadem i wiem co to papier i czym jest muzyka. :) I się nie kłócę.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

tomekkk1

Ja też się kłócić z Wami nie będę. Z tym, że dla mnie to logiczne, iż od czegoś trzeba zacząć i jeśli na papierze widnieje np. 55Hz (-6dB) to nie ma fizyki by takie coś miało w miarę przyzwoite zejście...


tomasz_pianista

Cytat: nosferartur w Kwiecień 15, 2018, 18:20
Tomek ja już jestem starym dziadem i wiem co to papier i czym jest muzyka. :) I się nie kłócę.

A propos skali instrumentów - tu też jest ciekawie. Grałem kiedyś na Bösendorferze Imperial, ma on aż 8 oktawy, 97 klawiszy zamiast 88 i najniższy rejestr to C subkontra, czyli około 16hz.

Szczerze to te niskie dźwięki w ogóle nie brzmią na fortepianie, po prostu jest łomot. Ale dla producenta dodatkowy szpan.

Na Steinwayu Model B, czyli najpopularniejszym koncertowym fortepianie A subkontra jeszcze jakoś brzmi. Czyli około 27hz.

Właściwie dobry bas ma tylko kontrabas, kontrafagot i tuba. Ewentualnie organy. Jest lepsza głębia i słychać wyraźnie jaki to dźwięk.

Sorry za offtopic:)
Grupa ratowania poziomu.

tomekkk1


Toż to żaden offtop - poruszane są tutaj całkiem pożyteczne kwestie :)


Ok, z innej beczki - wiem, że jest tu co najmniej dwóch przedstawicieli tej marki (z czego jedna osoba bierze udział w wątku), zatem z pewnością uzyskam odpowiedź na kolejne pytanie. Co koledzy sądzicie o Zu Audio Essence?

Old Man Kensey

Czytam z ciekawością  ;D Owszem, mogłoby być dobrze, lecz przy wyborze nowych głośników, nie tylko wzmacniacz należy brać pod uwagę - ale i akustykę, wielkość pomieszczenia... nie muszę pewnie tego pisać, wszak na tym forum nie ma amatorów. Niekiedy mniejsze zestawy, teoretycznie nie schodzące bardzo nisko z basem, w danym pokoju zagrają obiektywnie lepiej, bez przeciągania i dudnienia, i niskich tonów bynajmniej nie musi brakować.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

amati74

Cytat: Old Man Kensey w Kwiecień 15, 2018, 20:17
Czytam z ciekawością  ;D Owszem, mogłoby być dobrze, lecz przy wyborze nowych głośników, nie tylko wzmacniacz należy brać pod uwagę - ale i akustykę, wielkość pomieszczenia... nie muszę pewnie tego pisać, wszak na tym forum nie ma amatorów. Niekiedy mniejsze zestawy, teoretycznie nie schodzące bardzo nisko z basem, w danym pokoju zagrają obiektywnie lepiej, bez przeciągania i dudnienia, i niskich tonów bynajmniej nie musi brakować.
A właśnie że są amatorzy, to ja we własnej amatorskiej  osobie [emoji3]

tomekkk1

Cytat: Old Man Kensey w Kwiecień 15, 2018, 20:17
Czytam z ciekawością  ;D Owszem, mogłoby być dobrze, lecz przy wyborze nowych głośników, nie tylko wzmacniacz należy brać pod uwagę - ale i akustykę, wielkość pomieszczenia... nie muszę pewnie tego pisać, wszak na tym forum nie ma amatorów. Niekiedy mniejsze zestawy, teoretycznie nie schodzące bardzo nisko z basem, w danym pokoju zagrają obiektywnie lepiej, bez przeciągania i dudnienia, i niskich tonów bynajmniej nie musi brakować.

Pomieszczenie to około15m2 zaadoptowane akustycznie, pogłos dostrojony na 200ms, wydłużony do 400ms pogłos przy około 52Hz - rezonans podłogi, na szczęście nie objawiający się żadnym dudnieniem :)
Jest to niemal kwadrat, na szczęście nie straszący poważnymi modami pomieszczenia. Głośniki stoją około 55cm od ściany (licząc od tylnej ścianki kolumny) i 60cm od bocznych ścian.

Tak czy inaczej żeby się dowiedzieć na 100%, muszę głośniki kupić. Gdy po zakupie okaże się, że to nie to - sprzedać i szukać dalej. Pytając o jakieś głośniki otrzymane opinie nie decydują - one jedynie dołączają do obrazu pozyskanego z takich odpowiedzi, recenzji danych głośników i innych opinii znalezionych w sieci. Tak to analizuję i szukam powtarzających się kwestii. Jeżeli opinie użytkowników z grubsza pokrywają się z recenzją (ta nie zawsze jest miarodajna, często raczej ułożona pod dystrybutora) to coś musi być na rzeczy. Analizuję składowe wypowiedzi a nie całość. Chciałbym umieć opisać coś tak wnikliwie i rzeczowo jak potrafię pozyskać taką wiedzę z analiz innych osób.

I stąd ten temat, stąd pytania. Odpowiedzi na nie są dla mnie niezwykle pomocne bo płyną z doświadczenia nie objętego klauzurą współpracy z dystrybutorem - są opiniami własnymi :)
I tak, zgadza się - zdaję sobie sprawę, że końcowa należy do mnie ;)

vasa

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 15, 2018, 21:04Tak czy inaczej żeby się dowiedzieć na 100%, muszę głośniki kupić. Gdy po zakupie okaże się, że to nie to - sprzedać i szukać dalej.
Ja kupiłem wzmacniacz pozwalający na korygowanie akustyki pomieszczenia.
Tyle że w ten sposób pozbyłem się kwestii wpływu pomieszczenia ale żeby dopasować barwę to trzeba posłuchać.
I tak w koło Wojtek ...
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomekkk1

Cytat: vasa w Kwiecień 15, 2018, 23:13
Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 15, 2018, 21:04Tak czy inaczej żeby się dowiedzieć na 100%, muszę głośniki kupić. Gdy po zakupie okaże się, że to nie to - sprzedać i szukać dalej.
Ja kupiłem wzmacniacz pozwalający na korygowanie akustyki pomieszczenia.
Tyle że w ten sposób pozbyłem się kwestii wpływu pomieszczenia ale żeby dopasować barwę to trzeba posłuchać.
I tak w koło Wojtek ...

DSP? Podziękuję, wolę dłuższą drogą - a jeśli już chodzi o "docelowość" to nie ma mi nic grać jak powinno, tylko ma grać aby mi się podobało ;)
No, ale to już inna opowieść, na inną okazję  :np:

malg

A może coś ze starej angielskiej szkoły np  Goodmans

ja gram
Axiom 350 serii G, 98dB skuteczności, 15ohm, obudowach 200L + tubka Goodmans Trebax,

napędzam to lampą EL84 semiSE w układzie przeciwsobnym DIY (prototyp), producent twierdzi że 2x12W, ale chyba przesadza nie mierzyłem ale myślę ze to około 2x8W
pomieszczenie 6,8 x 6,8 = 47m2



tomekkk1

Te Goodmans'y chyba troszkę za sporawe do mojego niewielkiego pokoju... Poza tym ciężko znaleźć niesfatygowane przetworniki - mają już swoje lata ;)

krzysiow122

#39
Witam - słuchałem na takim samym wzmacniaczu (a być może był to nawet Twój) w 16 mkw (lekko zaadoptowanym akustycznie) na kolumnach DIY Audio Nirvana 10". Było Bardzo dobrze i nie tylko ja tak uważam, że nie były one za duże do tego pomieszczenia.

Pozdrawiam
DIY Klon Sun Audio 2A3/6sn7,  Monobloki DIY SET 300B/6SN7,  kolumny DIY Audio Nirvana Super 10" i CASTLE ISIS; CD  Grundig 8400 MK II,   Lenco L-75 Mod - Nuda Mini, Ad Fontes - Dl 110,  PC audio: HP 5740 Daphile -> DAC PCM 1794 + XMOS U8, RPI4/AlloBoss 1.2

Michał

Tomek,wiem że się powtarzam,ale Harbeth Compact 7 w wersji III. Grało to bardzo dobrze. Możesz spróbować z SHL 5,ale tego zestawienia nie słyszałem,choć od podszewki znam wszystkie Harbs.

Old Man Kensey

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 15, 2018, 21:04Pomieszczenie to około15m2 zaadoptowane akustycznie, pogłos dostrojony na 200ms, wydłużony do 400ms pogłos przy około 52Hz - rezonans podłogi, na szczęście nie objawiający się żadnym dudnieniem :)
Jest to niemal kwadrat, na szczęście nie straszący poważnymi modami pomieszczenia.

No i co, jacy amatorzy - toż wszystko elegancko, fachowo opisane zostało  :)

W takim pomieszczeniu, przy niezbyt dużym metrażu, sugeruję uważnie sprawdzać, aby nie przedobrzyć z wielkością głośników... IMHO, moje paczki, tak sobie myślę, mogłyby być już zbyt duże - u mnie jest 17,5 m2 i to jest raczej na styk.

Słuchałem zestawu Krzyśka na głośnikach DIY Nirvana i potwierdzam, bardzo dobrze skomponowane brzmienie, nie przewalone absolutnie basem, z ładną sceną stereo i piękną separacją instrumentów. Ale tutaj też na granicy wielkości i dopasowania głośników do pokoju - odrobinę więcej i mogłoby być zbyt dużo "dobrego".
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

christo

Cytat: krzysiow122 w Kwiecień 16, 2018, 06:29Witam - słuchałem na takim samym wzmacniaczu (a być może był to nawet Twój) w 16 mkw (lekko zaadoptowanym akustycznie) na kolumnach DIY Audio Nirvana 10". Było Bardzo dobrze i nie tylko ja tak uważam, że nie były one za duże do tego pomieszczenia.
Sam budowałeś? Czy to projekt (chodzi o obudowy) producenta głośników? Który?
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Lutek

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 15, 2018, 21:04Tak czy inaczej żeby się dowiedzieć na 100%, muszę głośniki kupić. Gdy po zakupie okaże się, że to nie to - sprzedać i szukać dalej.

Ale taka droga tez bardzo ryzykowna, bo w ten sposob moze sie okazac, ze bedziesz kilka razy kupowal i sprzedawal, a to pociaga za soba spore straty. A moze wybierasz sie do Polski, to wpadl bys do mnie na bezposredni odsluch tych klasycznych Tannoy-i ? Wiem, ze ze wgledu na akustyke moga troche inaczej zagrac u Ciebie, choc nie sadze, jesli ja slucham w normalnym, niezaadaptowanym akustycznie pokoju i jest bardzo dobrze, to tym bardziej powinno bys bardzo ok. u Ciebie w zaadaptowanym. Przynajmniej poznasz charakter brzmienia i jesli by Ci sie bardzo spodobaly, to mozesz przeciez szukac takich samych, gdyz - jak pisales - cena tych u mnie stojacych przekracza troche Twoj budzet. Ja uwazam, ze nawet lepiej (korzystniej) specjalnie przyleciec z UK do Polski na posluchanie, niz kupowac w ciemno, odsprzedawac i ponosic straty. Nie tak dawno ktos z Irlandii rowniez specjalnie przylecial do Polski na posluchanie paru kolumn i mnie odwiedzil rowniez, a do mnie, to pryjechal bezposrednio az z Lublina !. Jednak najpierw lepiej posluchac i nie zalowac czasu oraz nie patrzec na odleglosc, abu pozniej nie plakac :-(

tomekkk1

Cytat: Old Man Kensey w Kwiecień 16, 2018, 08:20
No i co, jacy amatorzy - toż wszystko elegancko, fachowo opisane zostało  :)

Dwie godziny mi zajęło opisanie, amator jestem i kropka ;D
A tak bardziej serio to wiedza od kolegów z For nabyta :)

tomekkk1

#45
Cytat: Lutek w Kwiecień 16, 2018, 11:00
Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 15, 2018, 21:04Tak czy inaczej żeby się dowiedzieć na 100%, muszę głośniki kupić. Gdy po zakupie okaże się, że to nie to - sprzedać i szukać dalej.

Ale taka droga tez bardzo ryzykowna, bo w ten sposob moze sie okazac, ze bedziesz kilka razy kupowal i sprzedawal, a to pociaga za soba spore straty. A moze wybierasz sie do Polski, to wpadl bys do mnie na bezposredni odsluch tych klasycznych Tannoy-i ? Wiem, ze ze wgledu na akustyke moga troche inaczej zagrac u Ciebie, choc nie sadze, jesli ja slucham w normalnym, niezaadaptowanym akustycznie pokoju i jest bardzo dobrze, to tym bardziej powinno bys bardzo ok. u Ciebie w zaadaptowanym. Przynajmniej poznasz charakter brzmienia i jesli by Ci sie bardzo spodobaly, to mozesz przeciez szukac takich samych, gdyz - jak pisales - cena tych u mnie stojacych przekracza troche Twoj budzet. Ja uwazam, ze nawet lepiej (korzystniej) specjalnie przyleciec z UK do Polski na posluchanie, niz kupowac w ciemno, odsprzedawac i ponosic straty. Nie tak dawno ktos z Irlandii rowniez specjalnie przylecial do Polski na posluchanie paru kolumn i mnie odwiedzil rowniez, a do mnie, to pryjechal bezposrednio az z Lublina !. Jednak najpierw lepiej posluchac i nie zalowac czasu oraz nie patrzec na odleglosc, abu pozniej nie plakac :-(


Dzięki za zaproszenie, niestety do Pl wybieram się dopiero w grudniu.
Ja mam trochę inne podejście do kupowania na próbę, bo cóż takiego wtedy tracę? Trochę grosza, czasu i paliwa po drodze? Za to zyskuję coś znacznie lepszego - własne doświadczenie i życiową lekcję dla siebie i potomnych :)
Tannoy'e są mi znane z grubsza, ale to jeszcze nie ten przedział cenowy ;)
Dlatego spróbuję tych Zu. W sumie para 18-tek to ponoć taka sama powierzchnia co jeden 25cm głośnik, zatem nie powinno być za bogato z basem. Zobaczymy :)

malg


Cytat: McGyver w Kwiecień 16, 2018, 00:36
Cytat: malg w Kwiecień 16, 2018, 00:29semiSE w układzie przeciwsobnym
A co to za bełkot?

nie znam się - tak usłyszałem
chodzi o to że na kanał pracują dwie lampy, ale nie jedna za drugą tylko w "przeciwafazie"
(może coś przekręciłem) :o

Lutek

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 16, 2018, 11:51bo cóż takiego wtedy tracę? Trochę grosza, czasu i paliwa po drodze? (...) W sumie para 18-tek to ponoć taka sama powierzchnia co jeden 25cm głośnik,
Grosza , to mozesz stracic nie tak troche... Jesli kupisz cos nowego, to po wyjsciu ze sklepu juz pewnie jakies 30% w plecy,. A co powiedzies, jesli nie beda odpowiadac, kupisz nastepne i te rowniez trzeba bedzie sprzedac ? :-(
W tych Tannoy-ach glosnik jest 30-to centemetrowy.

tomekkk1

Nie kupiłem nowych Zu - te są daleko poza budżetem, kupiłem używki ;) Nowe to można wypożyczyć, bądź kupić i zwrócić, gdyby doszło do zakupu nowych Heresy III miałbym tą drugą możliwość :)
W Tannoy'ach owszem jest 30cm - ale wspominałem o Zu, gdzie jest 25cm i ten głośnik porownywałem do dwóch 18-tek w moich SF ;)

nosferartur

Cytat: tomekkk1 w Kwiecień 16, 2018, 14:22Nie kupiłem nowych Zu - te są daleko poza budżetem, kupiłem używki

Kupiłeś Zu Essence?
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.