Jaki (nowy) gramofon żeby nie zajechał płyty

Zaczęty przez Jack_90, Październik 18, 2020, 19:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jack_90

Cześć ,

jak inni forumowicze chciałem zadać pytanie odnośnie zakupu gramofonu.

Nie jestem audiofilem  (i chyba nie będę). W posiadaniu i słuchaniu płyty z gramofonu chyba bardziej mi chodzi o efekt wizualny kręcącej się czarnej płyty. Od czasów liceum zawsze chciałem sobie sprawić i teraz chyba jest ku temu dobry moment.
Najłatwiej było kupić coś z sklepu RTV AGD i cieszyć się spełnionym marzeniem. Jednak pojawiło się jedno, ale które mnie powstrzymuje przed kupnem co popadnie.

Troszkę poczytałem i oczywiście temat okazał się bardziej skomplikowany niż mogłem przypuszczać. To co wydawało mi się że będzie ok, na forach jest opisywane jako badziewne zabawki, które tylko mogą zniszczyć czarny krążek,  a na żywotność płyty będzie miała wpływ wkładka z iglą, możliwości ustawienia ramienia itp. Więc jeśli dobrze rozumiem wszystko sprowadza się do klasy sprzętu.

Dlatego  chciałem się poradzić jaki sprzęt (i w jakim budżecie) zapewni mi należyte traktowanie płyt. Nie widzę opcji, że wydam kasę na płytę, którą potem sobie zajadę... Chciałbym się cieszyć już nimi do końca mojego żywota :)  Docelowo gramofon chciałbym podłączyć do wieży, więc wiem, że powinienem wybrać model z przedwzmacniaczem. Czytałem też o możliwości kompletacji sprzętu używanego i do tego wzmacniacz i kolumny, ale to na razie chyba nie dla mnie. Więc raczej celowałbym w nowy sprzęt. Jeszcze też zastanawiam się czy na to jak gramofon będzie obchodził się z płytą duże ma znaczenie czy będzie manualny czy automatyczny (tu chyba nie mam preferencji, co do napędu też nie). Budżet w razie co można dozbierać, ale chciałbym wiedzieć od ilu zaczynają się ceny nowego sprzętu, który spełni moje kryterium. Może jakaś propozycja dla mnie?

Jeszcze się zastanawiam czy ustawianie antyskatingu jest do ogarnięcia samemu?
Z góry dzięki za pomoc i propozycje.

christo

#1
Cytat: Jack_90 w Październik 18, 2020, 19:53Dlatego  chciałem się poradzić jaki sprzęt (i w jakim budżecie) zapewni mi należyte traktowanie płyt. Nie widzę opcji, że wydam kasę na płytę, którą potem sobie zajadę... Chciałbym się cieszyć już nimi do końca mojego żywota :)  Docelowo gramofon chciałbym podłączyć do wieży, więc wiem, że powinienem wybrać model z przedwzmacniaczem.
Polecam Audio-technica AT-LP120 z wkładką AT-VM95E bądź lepszą. Zmieścisz się w 1200 zł. Spełnia większość twoich założeń. Jest przyzwoitej jakości, ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, ma wkładkę o szlifie eliptycznym i co najważniejsze - dostępny jest w Euro RTV.
Cytat: Jack_90 w Październik 18, 2020, 19:53
Jeszcze się zastanawiam czy ustawianie antyskatingu jest do ogarnięcia samemu?
Na to odpowiedzieć ci nie potrafię. Myślę, że jeśli zastosujesz się do tego co piszą w instrukcji obsługi - dasz radę.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

winylowy_luke

Cytat: christo w Październik 18, 2020, 20:55Cytat: Jack_90 w Wczoraj o 19:53
Dlatego  chciałem się poradzić jaki sprzęt (i w jakim budżecie) zapewni mi należyte traktowanie płyt. Nie widzę opcji, że wydam kasę na płytę, którą potem sobie zajadę... Chciałbym się cieszyć już nimi do końca mojego żywota   Docelowo gramofon chciałbym podłączyć do wieży, więc wiem, że powinienem wybrać model z przedwzmacniaczem.
Polecam Audio-technica AT-LP120 z wkładką AT-VM95E bądź lepszą. Zmieścisz się w 1200 zł. Spełnia większość twoich założeń. Jest przyzwoitej jakości, ma wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, ma wkładkę o szlifie eliptycznym i co najważniejsze - dostępny jest w Euro RTV.
Cytat: Jack_90 w Wczoraj o 19:53
Jeszcze się zastanawiam czy ustawianie antyskatingu jest do ogarnięcia samemu?
Na to odpowiedzieć ci nie potrafię. Myślę, że jeśli zastosujesz się do tego co piszą w instrukcji obsługi - dasz radę.
I dodatkowo ma jeszcze jeden ważny ficzer. Nie działa w nim kompletnie antyskating - więc nic nie musisz ogarniać w sumie;)

frywolny trucht

Specjalnie zadzwoniłem do kumpla, który ma ten gramofon i on twierdzi, że jak najbardziej działa.
Czyli ta Audio Technica to będzie taki pierwszy ( najtańszy) gramofon jaki można wziąć pod uwagę. W kwocie 1500-2000 zł nie kojarzę żadnej maszyny, która mogłaby niszczyć płyty. To będą gramofony manualne, automatyczne, z wbudowanym przedwzmacniaczem gramofonowym i bez niego. Nie kojarzę w tym przedziale ani wielkiej wtopy, ani gwiazdy. Do mnie osobiście bardziej przemawiają konstrukcje manualne, paskowe z pełną plintą i bez przedwzmacniacza. Osobny przedwzmacniacz to tak z tysiaka wypadałoby dać. Jakaś lepsza wkładka i osiągamy 3,5 tys i nadal nie ma co gadać o audiofiliźmie ;)

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

marekw 76

#4
Cytat: winylowy_luke w Październik 19, 2020, 09:53I dodatkowo ma jeszcze jeden ważny ficzer. Nie działa w nim kompletnie antyskating - więc nic nie musisz ogarniać w sumie;
Miałem ten gramofon.
Pre było gorsze od wbudowanego w Marantz Pearl lite.
Wywaliłem mu pre, wyprowadziłem uziemienie i podłączyłem do yaqina ms 23b.
AS działał jak należy od początku do końca czyli do momentu gdy stwierdziłem że potrzebuję troszkę sprzętu sprzedać i poszedł do znajomego który porównał go z Regą 3 (?) i zostawił AT.
Więc ja również polecam ale tylko gdy mamy pewność że nie będzie to nasze główne źródło...
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

marekw 76

stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

winylowy_luke

Cytat: frywolny trucht w Październik 19, 2020, 11:57Specjalnie zadzwoniłem do kumpla, który ma ten gramofon i on twierdzi, że jak najbardziej działa.
Widać ma szczęście,w internecie jest pełno wątków na wielu forach gdzie użytkownicy zgłaszali problemy z AS w tym modelu. Ot jakość produktów z Hanpin...
Nowy tani gramofon to ciężki temat. Ja nie potrafię z czystym sumieniem polecić niczego poniżej Technics SL1200mk7...

marekw 76

Cytat: winylowy_luke w Październik 19, 2020, 12:18
Cytat: frywolny trucht w Październik 19, 2020, 11:57Specjalnie zadzwoniłem do kumpla, który ma ten gramofon i on twierdzi, że jak najbardziej działa.
Widać ma szczęście,w internecie jest pełno wątków na wielu forach gdzie użytkownicy zgłaszali problemy z AS w tym modelu. Ot jakość produktów z Hanpin...
Nowy tani gramofon to ciężki temat. Ja nie potrafię z czystym sumieniem polecić niczego poniżej Technics SL1200mk7...
Ja tylko dodam, że swój kupowałem u Niemców...
Myślę jednak, że kupując w jakimś tam MM można sprawdzić czy wszystko działa?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

christo

W oglądanym przeze mnie model AS działał. Gdyby było inaczej - podstawa do reklamacji. To nie jest jakieś cudo - umówmy się. Na pewno można lepiej a możliwe też że taniej ale autor wątku nie ma jakiś wyjątkowych oczekiwań. Myślę, że w pełni go ten model zadowoli.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

ziko369

Cytat: frywolny trucht w Październik 19, 2020, 11:57Jakaś lepsza wkładka i osiągamy 3,5 tys i nadal nie ma co gadać o audiofiliźmie
🤔🤔🤔

Jack_90

Dziękuję za Wasze odpowiedzi  :)
przyznam, że muszę sobie przewartościować swoje zamiary  :P

Pozdrawiam
Jacek

frywolny trucht

#11
Sądzę, że 1300 zł to nie jest jakiś wysoki wymiar kary :) Z 20 płyt winylowych w Empiku.

Na deser coś na pocieszenie od firmy, która ma w ofercie i tak sporo droższe gramofony niż to co na zdjęciu. Manualne, paskowe, bez przedwzmacniacza i często bez wkładki gramofonowej na wyposażeniu. Spektrum możliwości jest jakby kosmiczne. 200 zł gramofon wszystkomający w Biedrze, a 200 tys. jednostkowy gramofon na jakiejś wystawie audiofilskiej. Jak popatrzysz na rozpiętość cenową, być może zrozumiesz, że za te 200-600 zł jest guano, 1200-2000 zł podstawowe modele, które może nie zniechęcą do akcji winyl. To są pierwsze konstrukcje na tyle precyzyjnie wykonane, że coś może z tego być. Bo gramofon to głównie precyzyjna mechanika, a ta- w przeciwieństwie do elektroniki- jest dziś droga. Mowa o nowych gramofonach.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jack_90

Melduje, że temat można zamknąć  ;)

Jeszcze raz dzięki za rady
być może uratowaliście mnie przed badziewiem  :P

christo

Cytat: Jack_90 w Październik 28, 2020, 20:24
Melduje, że temat można zamknąć  ;)

Jeszcze raz dzięki za rady
być może uratowaliście mnie przed badziewiem  :P
To pochwal się w takim razie jaką podjąłeś decyzję.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Jack_90

Hej
Cytat: christo w Październik 29, 2020, 07:27To pochwal się
- ciężko nazwać to chwaleniem, bo sprzęty które mam raczej nadal są z kategorii tych na samym dole  :P

po przyspieszonym kursie w Internecie kupiłem gramofon Technics SL-DD33 (jestem pod wrażeniem, ze taki dziadek wygląda jak nowy)
do tego przedwzmacniacz ART  DJ PRE II (jedya nowa rzecz ;D)
i żeby to słyszeć dla uproszczenia sobie życia kupiłem używany zestaw Yamaha Pianocraft (RX-E200) z kolumnami (nie wiem czy dał bym rade szukać tych elementów osobno). Zestaw ma też segment z CD na czym mi zależało i pilota  8)