Myjka do płyt winylowych - projekt DiY

Zaczęty przez kangie, Czerwiec 05, 2014, 08:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

kangie

Jakiś czas temu padł pomysł zrobienia myjki do winyli. Usiedliśmy z kumplem i zastanawialiśmy się jak zaprojektować myjkę która nie będzie miała wad myjki Okki Nokki i wad Nitty Gritty. Przez moment miała być nawet lepsza od obustronnie działającej myjki Clearaudio. Ale pozostaliśmy przy ziemi i skupiliśmy się na myjce z odsysaniem od góry.

Cechy myjki:

- mocny motoreduktor o dyżym momencie obrotowym, małe obroty. Start / stop / lewe obroty / prawe obroty
- talerz mały lub duży - w zależności od testów i oceny efektów mycia. Mały talerz lepszy, bo umytej strony płyty nie kładziemy na brudnym dużym talerzu. Duży talerz ma swoje zalety.
- ssawka z rurki stalowej spawanej. Kolumna ssawki stalowa. Porządnie spasowane i dobrze działające.
- aksamitki klejone do rurki. Wymiarowo pasują aksamitki ON.
- silnik od odkurzacza (dobrej klasy) w szczelnej komorze
- zbiornik na brudny płyn i przewód z zaworem wyciagnięty na zewnątrz. Był pomysł na drzwiczki, ale komora musi być szczelna zatem drzwiczki musiałyby być porzadnie uszczelnione.
- estetyczny wygląd. Rurki stalowe chromowane / niklowane / malowane proszkowo itp. Obudowa z płyt MDF malowanych lakierami poliuretanowymi, oklejonych fornirem lub okleiną drewnopodobną sztuczną. Górna płyta dobrze zabezpieczona przez wodą i gniciem. Możliwa płyta górna z aluminium lub stali nierdzewnej. Kolor obudowy ograniczony wyobraźnią przyszłego właściciela
- wygłuszenie i uszczelnienie obudowy myjki od wewnątrz poprzez naniesienie grubej powłoki poliuretanowej typu Line-X lub pianka "jajeczna" taka jak w ON.

Tutaj prezentacja technologii Line-X:

http://www.youtube.com/watch?v=S14awn-gOSk


- pokrywa myjki - oryginalna od Okki Nokki pasuje wymiarami

Projekt wymaga jeszcze weryfikacji i poprawienie drobnych szczegółów technicznych.

Szczegółów konstrukcyjnych i wnętrza myjki nie zdradzam z wiadomych powodów - wiele godzin prac koncepcyjno-konstrukcyjnych. Rozwiązania techniczne są autorskie. Wspólna z ON i NT jest zasada działania. Wszystkie części są wymyślone "na nowo". Stad ochrona naszego "dzieła".

Zobaczymy co przyszłość przyniesie. Może uda się zrobić prototyp.






il cattivo


kangie

Od czegoś trzeba zacząć ;) Pewnie jak to zwykle w życiu bywa, projekt pójdzie do szuflady, no ale może kiedyś powstanie prototyp. Jak zwykle potrzebna jes kasiura i sporo czasu, którego przy dwójce małych dzieci jest bardzo mało.

paul_67

Życzę Ci zrealizowania projektu! Zdaję sobie sprawę z obiektywnych trudności, ale powiem szczerze,że wolałbym myjkę Twojej produkcji od fabrycznej.

Thorogood

A jak wielki jest koszt budowy prototypu?

kangie

#5
Koszt czesci wykonanych na podstawie rysunkow technicznych oraz czesci "handlowych" to okolo:
--> 1500 zl w prostej wersji (zwykla skrzynka ze sztuczna okleina, ew. blaszana, rurki cynkowane lub czernione)
--> 2000 zl w wesji bardziej wypasionej (skrzynka z MDFu lakierowanego lakierami poliuretanowymi, gorna plyta z blachy aluminiowej, wypolerowanej i zabezpieczonej lakierem bezbarwnym, rurki chromowane)

Obie wesje dzialaja tak samo. Roznica jest tylko w sposobie wykonczenia. Do tego dochodzi robocizna, ktorej nie bede liczyl. Sam projekt pochlonal 60 h prac koncepcyjno-konstrukcyjnych, a jeszcze zostaly male poprawki.

Najgorsze jest to, ze brakuje mi motywacji, a bez niej wiadomo jak jest...

paul_67

My nie jesteśmy odpowiednią motywacją?:)

paul_67

Może zadać pytanie po forach ilu ewentualnie by reflektowało na taką myjkę?

maciek1

Jeżeli koszt samych części to minimum 1500zł, to cena ON już wygląda nieco inaczej...

paul_67

Cena pewnie będzie zależna od ilości zamówionych części- to raz, a dwa wierzę,że kolega zrobi to porządniej niż ON:)

maciek1

Też wierzę, że będzie porządniej i trzymam kciuki. Ale zarówno w ON jak i w tejże co tak winduje koszty materiałów? Wydawać by się mogło, że to silnik i kilka rurek. Ale oczywiście tylko "wydawać by się mogło". Patrząc na ON, wydaje się, że cenę dyktuje rynek, a nie koszty materiałów i to jest ok. Ale w tym przypadku już same koszty materiałów bez robocizny to prawie cena ON a wersji "wypas" nawet więcej. Dopytuję, bo oczywiście jestem zainteresowany wielce tym projektem i wstrzymuję się z zakupem ON.

Thorogood


paul_67


kangie

#13
Podalem przyblizone kwoty wykonania prototypu. Cena myjki przy ilosci zamowien odpowiednio: 10, 20, 50, 100 sztuk bylaby oczywiscie nizsza, choc wiadomo, ze dobry marketingowiec zarobilby na tym sporo.
To projekt ktory daleki jest od chodzenia na skroty. Kazda czesc jest przemyslana. Jest spawanie metoda TIG, sporo toczenia, sporo frezowania, zabawa w stolarke skrzynki, ktora rowniez podnosi koszty. Zamyslem byla wysoka jakosc dzialania i wzorowa jakosc wykonania.
Paul_67, wiem ze trzymasz kciuki za udany prototyp, aczkolwiek sam dobrze wiesz ile jest pitolenia w obrobce skrawaniem w konstrukcjach mechanicznych, zwlaszcza jesli robi sie prototyp. Koszty potrafia wzrosnac, a chcemy zeby dzialalo bdb. Kazde pojscie na skroty zemsci sie predzej czy pozniej.

paul_67

Co innego produkcja jednostkowa, a co innego seryjna.W drugim przypadku ustawiasz maszynę i lecisz kilkadziesiąt sztuk.Czasowo w przeliczeniu na detal wyjdzie mniej.Jednak najpierw musi powstać prototyp by na tym etapie wyłowić ewentualne niedociągnięcia.Inaczej się nie da.

kangie

Nawet kilkadziesiat sztuk to wg mnie nie jest typowa produkcja seryjna, no ale zawsze inaczej produkowac 50 szt. niz 1 szt.
Oczywiscie prototyp musi powstac by wylonic bledy czy niedociagniecia oraz zoptymalizowac proces montazu.

maciek1

Cytat: kangie w Czerwiec 08, 2014, 11:56To projekt ktory daleki jest od chodzenia na skroty. Kazda czesc jest przemyslana. Jest spawanie metoda TIG, sporo toczenia, sporo frezowania, zabawa w stolarke skrzynki, ktora rowniez podnosi koszty.

Kiedy piszesz o kosztach materiałów, to rozumiem, że bez robocizny (dalej w poście piszesz o kosztach robocizny, które podnisą ogolny koszt), która wszyscy wiemy potrafi kosztowac bardzo, bardzo. Stąd moje dociekanie co tak podnosi koszt samego materiału.

kangie

Nie podnosi. Raczej tworzy koszt. Szczegoly konstrukcyjne sa w chwili obecnej tajemnica. Celowo nie wklejam obrazkow z "bebechami". To moj projekt. I tak duzo juz napisalem podajac chociazby koszty czesci do zbudowania prototypu. Moja myjka pod kazdym wzgledem bije ON ostatniej wersji Made in China, jesli chodzi o jakosc wykonania.

paul_67

Właśnie przede wszystkim jakość wykonania powstrzymuje mnie przed zakupem ON.Na zdjęciach reklamowych tego za bardzo nie widać, ale wiemy dokładnie jak to wygląda.To,że działa to za mało jak za tą cenę.

Thorogood

Jeśli myjka będzie droższa od ON czy NG, to szanse na sukces są niewielkie.
Mam na myśli sprzedaż.
Ale kto wie?
Odpowiedni marketing plus jakość może zdziałać cuda.
Pytanie, czy nie okaże się, że dealerzy firmowych myjek mają taki "luz", że zejdą z cen po 25-30% jak pojawi się konkurencja?
Bywały i takie przypadki.

paul_67

Moim zdaniem cena myjek jest z ... wzięta, ale skoro sprzedaż idzie to nikt się tym nie przejmuje.Już samo przeniesienie produkcji do Chin powinno ją zbić, a tu spadła tylko jakość wykonania.

maciek1

Cytat: paul_67 w Czerwiec 08, 2014, 14:29Moim zdaniem cena myjek jest z ... wzięta

Może niekoniecznie? Skoro koszt materiałów do myjki projektowanej to minimum 1500zł bez robocizny, to jak pisałem może wcale nie jest tak jak myślisz (myslimy)? Zaklądając, że nawet stosująć badziewne materiały, to chyba mniej niż połowa tej kwoty nie powinna wyjść? Dodajac do tego koszty wykonania, dystrybucji, przesyłke, zysk sprzedawców, to wychodzi całkeim ok. Tylko czy własnie ten koszt materiałów jest taki?

kangie

Cytat: Thorogood w Czerwiec 08, 2014, 14:19
Jeśli myjka będzie droższa od ON czy NG, to szanse na sukces są niewielkie.
Mam na myśli sprzedaż.
Dlatego nie robie sobie nadziei na jakas wielka akcje forumowa. Poczatkowo mialy byc 2-3 myjki dla mnie i 2 znajomych.
Macku, koszty sa takie, a nie inne. Projektowalem myjke jak dla siebie, to i koszty czesci nie sa najnizsze. Gdybys taki projekt chcial wcenic w firmie zewnetrznej zajmujacej sie projektowaniem i wywarzaniem konstrukcji specjalnych, to gwarantuje Ci koszt wykonania 1 kpl. min. 5-8 kPLN. Tyle kosztuje produkcja jednostkowa. Przy 100 kpl. cena moglaby spasc do 3-4 kPLN. Zauwaz ze to oferta w netto, a firmy funkcjonuja po to by zarabiac, zatem to jest dla nich przychod, a nie zysk. Moglbym dlugo o tym pisac...

kangie

Tak to miało wyglądać od środka (bez silniczka od odkurzacza, zbiornika na wodę, cześci elektrycznych itp) - sama mechanika.

Była jeszcze wersja z odsysaniem z obu stron (jak w Clearaudio), ale dałem sobie spokój.



paul_67

Trzeba to zrobić i już.Koszta nie są aż tak ważne.Na pewno nie będzie aż tyle ile szacowano wyżej.