Marantz CD7300 - drobnych usprawnień kilka

Zaczęty przez tomekkk1, Grudzień 06, 2019, 01:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

DIY to nie tylko budowanie nowych klocków, zabawa od zera - czasami potrzeba zrobić naprawdę niewiele, by na przykład fabryczne urządzenie zyskało na wygodzie, funkcjonalności czy poprawie brzmienia.
O takim przypadku - gdzie nie o samo brzmienie chodzi - właśnie czytacie.

Trafił do mnie dość leciwy odtwarzacz CD - Marantz CD7300:


Głównym powodem, dla którego urządzenie trafiło w moje ręce było zdalne sterowanie, które według znajomego nagle przestało działać.
Pilot skierowany na kamerę w telefonie wyraźnie pokazywał, że wysyła fale podczerwone, zatem przyczyny trzeba było szukać w samym urządzeniu. Problem rozwiązałem niemal natychmiast - winny był właściciel, który niechcący przełączył z tyłu urządzenia na sterowanie zewnętrzne (wzmacniacza tej samej firmy). Cóż - bywa i tak. Z racji że to osoba w bardzo sędziwym wieku, można wybaczyć zamieszanie. Ale dobrze się stało, ponieważ:

Skoro urządzenie trafiło już na mój stół, postanowiłem mu się przyjrzeć - miałem ku temu solidne powody...

Pierwszym z nich była szybkość otwierania i zamykania tacki na CD. Po prostu wystrzeliwała ona z szybkością mającą w pogardzie położony na niej nośnik. Szuflada mojego CD-52 mkII SE do wolnych nie należy, a CD7300 był dwukrotnie szybszy!
Jeżeli macie taki problem u siebie, to rozwiązanie jest proste - dwie diody złączone ze sobą (jedna z katodą odwrotnie względem drugiej) przylutowane do plusa silniczka. Jeżeli wciąż jest za szybko drugi taki komplet przylutować do minusa. Tak jak na foto poniżej:


Po tym zabiegu tacka otwiera się i zamyka z taką samą prędkością jak w moim CD Marantz:


Kolejny powód to zmiana przewodu zasilania, przeprowadzona w przeszłości - kompletnie nieudolna...:


Jedyne co mi przychodzi do głowy, to pytanie: "Panie, kto tu Panu tak spierd*lił?!"
Po weekendzie zamierzam to poprawić, wstawiając gniazdo IEC i pozostawić to jak należy


tomekkk1

Zapomniałem dodać - trik z diodami przylutowanymi do silniczka DC okazuje się również pomocny, gdy nasz zmotoryzowany potencjometr głośności zbyt ochoczo reaguje na "rozkazy" z pilota!

tomekkk1

Głównym zamysłem przy montażu gniazda IEC było zachowanie podłączenia gniazda do PCB jak w oryginale. Nie było łatwo, ale udało się:



Po wycięciu pod gniazdo:


I wygląd z zewnątrz:


Podsumowując, niezbyt bezpieczne podłączenie przewodu zostało usunięte, w zamian mamy znacznie większą uniwersalność

Piterski

Dzięki za ten trik z diodami, myślę że się nie jednej osobie może przydać.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

kefas



mam taki problem jak na tym filmie tylko nie znam języka i nie wiem co on tam wtyka i gdzie, pomoże ktoś?

Kangie

"I'm putting resistor one hand on twelve.
I'm putting resistor one hundred twelve."

Widać że zwiera rezystor (nie owiedział jaki dokładnie) do trzeciego slotu licząc od lewej. I problemem nie jest laser, tylko focus gain (wzmocnienie układu soczewki - chyba)...

tomekkk1

W opisie filmu podana jest wartość i lokalizacja rezystora (For the CD67 I placed a 47k resistor across R112 to increase focus gain.).

Ale takiemu młotkowi, który przytyka coś na włączonym sprzęcie, upuszcza rezystor na ścieżki to bym zabrał możliwość wrzucania do sieci. Dożywotnio...

kefas

Dzięki Panowie.  :np:Mimo wszystko naprawa skuteczna tak?

tomekkk1

Dokładając rezystor równolegle zmniejsza się rezystancja fabrycznego. Jest spora szansa że to zadziała. Ale jak to wpływa na uzwojenie cewki soczewki to nie wiem.

kefas

To ten rezystor na stałe trzeba przylutować?

Piterski

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

wiki

Aby zwarcia Pan nie zrób.... ;)
Bo będzie amen...  :)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Melepeta

Lepiej dać to w ręce fachowca, niż samemu rzeźbić 😀
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

tomekkk1

A to już zależy czy mamy umiejętności w naprawianiu czy w psuciu ;)

Wylutować istniejący rezystor, zmierzyć jego wartość/odczytać z kodu, w kalkulatorze online odczytać wartość po dodaniu 47k do wartości fabrycznej. Dobrać rezystor o jak najbardziej zbliżonej wartości do tej wyliczonej i wstawić w miejsce pierwotnego. Voila!

kefas

Wlutować to bym wlutował gorzej z tymi wyliczeniami i odczytem tych kolorowych pasków, nigdy w to się nie zagłębiałem.

Melepeta

Mnie nie chodzi o samo lutowanie a o to żeby naprawa była skuteczna.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

thomas_XLR

#17
Cytat: kefas w Grudzień 08, 2019, 13:29odczytem tych kolorowych pasków, nigdy w to się nie zagłębiałem.
;D dla potomnych a Tomaszowi gratuluję kolejnego sukcesu!!!!

tomekkk1

Haha, dzięki :D

A dla leniwców takich jak ja: http://kalkulator.majsterkowicza.pl/oblicz/kod_paskowy_rezystora - wystarczy umieścić kolory i otrzymamy wynik.

Kalkulator wartości łączenia rezystorów. Szeregowo - i to co nas interesuje - równolegle: http://extronic.pl/content/28-laczenie-rezystorow