Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

ahaja


elem

Zasiałeś ziarno niepokoju, to teraz tłumacz co jest nie tak :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

vasa

Hmm...
Po pierwsze to na zdjęciu z testu błąd prowadzenia jest kosmiczny. Teoretycznie dla ramienia 9cali powinien wynosić poniżej 2st a na zdjęciu jest chyba 3-3,5st. Why ??? ?



Po drugie, wprowadzając dodatkowy przegub dostajemy układ niestabilny geometrycznie. Jak wszystko jest dobrze spasowane to mamy efekt "przyczepki" ciągniętej przez ramię. Przyczepka reaguje na każdą niezrównoważoną siłę poziomą i ustawia się w osi rowka. I to jest OK. Ale przecież rezonanse pasożytnicze występują właśnie w płaszczyźnie poziomej i wystąpienie jakichkolwiek rezonansów spowoduje taniec Św. Wita dla całego układu.
Summa summarum bardzo ciekawy patent i chciałbym go dostać kiedyś w swoje łapki.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

elem

Powiedzmy, że ten patent jakoś tam niweluje błąd kątowy. Ale w pionie też się musi chybotać w miejscu dołączenia przyczepki i to już budzi moje wątpliwości. Może stąd się bierze, opisywany przez Wojtka, brak kopnięcia w rocku i przesunięcie charakterystyki tonalnej w dół?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Piterski

Pisał o obniżeniu poziomu głośności, i nie wiem czy to nie ma związku z tym, że część energii jaką rowek przekazuje na igłę nie jest tracona w tym nieszczęsnym przegubie.
Dla mnie to rozwiązanie to jest jednak porażka :-\ 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

ahaja

Tego nie da się czytać ...
I jak takie coś traktować poważnie?

Vasa - jasne. A dlaczego? Zdjęcie nr 6 ... chyba, że moje miarki/suwmiarki są sprawne inaczej ... ;-)

Piterski

Zastanawiam się też jak on na takim przegubie chce prawidłowo ustawić overhang ramienia?
Może to spowodowało tak duży błąd?

Uważam, że pomiary to nie wszystko ale skoro o mechanice gramofonu decydują jasne prawidła i dobrze znane zjawiska to takie wynalazki to jest nabijanie ludzi w butelkę. Dotyczy to zresztą całego audio.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa

Cytat: ahaja w Marzec 05, 2016, 18:52Vasa - jasne. A dlaczego? Zdjęcie nr 6 ... chyba, że moje miarki/suwmiarki są sprawne inaczej ... ;-)
Przypuszczam że zdjęcie zostało zrobione na zatrzymanym gramofonie. Jak je ciepnął ramię tak strzelił fotkę i tyle.
Tak mi jeszcze przyszło do głowy że przy takim dodatkowym przegubie podatność pozioma ramienia jest nieskończona a na wkładkę działa jedynie masa tej części główki która jest za przegubem. Ciekawe czy pomiary by to potwierdziły.
Niestety Mr. Pacuła pomiarów nie poważa bo "Czucie i wiara silniej mówi do mnie Niż mędrca szkiełko i oko".
Jak u większości złotouchych zresztą :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Też jestem ciekaw jak to by się zaczęło zachowywać na płycie testowej, to mógłby być ciekawy widok.
Mnie tak na dobrą sprawę ta cała mechanika ramienia i zachowanie się gramofonu naszło odkąd zostałem posiadaczem AdFontesa. Naszło bo miałem kłopoty z stabilnością obrotów, i zacząłem się temu przyglądać szukać przyczyny i dociekać, a przy okazji oglądać i macać każdy kawałek tej konstrukcji.
Tym bardziej jestem zaskoczony jak to gra, ale jak to pisał Łukasz może po prostu jeszcze nie usłyszałem jak może zagrać naprawdę dobre ramię. Myślę, że to długość ramienia w AdFontesie powoduje, że błąd prowadzenia jest dużo mniejszy i mimo prostej "garażowej" budowy to gra.
Niemniej skutek jest taki, że chętnie bym kiedyś nabył dobrą konstrukcje z zaawansowanym ramieniem i wcale nie musi to być któryś z tych najnowszych kosmicznych wynalazków.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

ahaja

Na tym 6 zdjęciu (2 headshelle jeden nad drugim w profilu) widać dokładnie już 'na oko' że wkładki są zamontowane z rozbieżnością kilku mm !!
Jak to zobaczyłem wziąłem linijkę. Potem suwmiarkę ... bo nie mogłem uwierzyć.

Ja nie kwestionuję pomysłu na ten nowy headshell. Podoba mi się.
Kwestionuję jakość i podejście do recenzji i tym samym XXXXXanie czytelnika bez mydła.

Piterski
Uwierz, łożyskowanie ma ogromne znaczenie na pracę ramienia. O dokładności wykonania nie wspomnę.
Samą długością piramidy nie zbudujesz. Za długie i są problemy.
Wystarczy, ze powiesisz sobie takie 750L i będzisz wiedział w czym różnica. Mimo, że krótsze o całe 2''. To już nie ma znaczenia.

vasa

Cytat: ahaja w Marzec 05, 2016, 22:53widać dokładnie już 'na oko' że wkładki są zamontowane z rozbieżnością kilku mm !!
Ano rację świętą posiadasz.
Jedyny komentarz jaki mi przychodzi do głowy to to:


Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Cytat: ahaja w Marzec 05, 2016, 22:53
Na tym 6 zdjęciu (2 headshelle jeden nad drugim w profilu) widać dokładnie już 'na oko' że wkładki są zamontowane z rozbieżnością kilku mm !!
Dlatego się zastanawiałem jak on ustawiał geometrię na tej ruchomej główce.

Cytat: ahaja w Marzec 05, 2016, 22:53
Uwierz, łożyskowanie ma ogromne znaczenie na pracę ramienia. O dokładności wykonania nie wspomnę.
Samą długością piramidy nie zbudujesz. Za długie i są problemy.
Wystarczy, ze powiesisz sobie takie 750L i będzisz wiedział w czym różnica. Mimo, że krótsze o całe 2''. To już nie ma znaczenia.

Ahaja wierzę, że tak może być jak mówisz. Poszedłem w AdFontesa bo nie widziałem żadnej sensownej alternatywy za te pieniądze.
Na używanych się nie znam, a nie było się kogo poradzić w tej kwestii.
Niemieje nie żałuje tej decyzji bo i tak jest bardzo dobrze co słychać.
Na razie mam do wymiany inne słabsze ogniwa, a potem się pewnie koło zamknie i wrócę do kwestii gramofonu.

Co do tego rozwiązania to nie widzę tu kosmicznej technologii, a gdyby to było takie proste rozwiązanie to po co by były te wszystkie próby stworzenia ramion o stałym koncie prowadzenia główki.
Mimo wszystko uważam, że to jest gówienko w złotym papierku.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

SVART

Jaki polecacie sprawdzony zestaw / płytę do kalibracji wkładki? MoFi GEO DISC?

Piterski

SVArth=jak jesteś z Warszawy to nie trwoń kasy na Geodiski tylko się na spokojnie zgadajmy ja ma protactor ClearAudio z belką i płyty i możesz się bawić.

Zaznaczam tylko, że nie wcześniej niż za ok. weekend lub dwa. Niedługo czeka mnie ciężki wyjazd.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Cytat: SVART w Maj 17, 2016, 10:33
Jaki polecacie sprawdzony zestaw / płytę do kalibracji wkładki? MoFi GEO DISC?

Jakiej wkładki?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

Cytat: Piterski w Maj 17, 2016, 22:55
SVArth=jak jesteś z Warszawy to nie trwoń kasy na Geodiski tylko się na spokojnie zgadajmy ja ma protactor ClearAudio z belką i płyty i możesz się bawić.

Zaznaczam tylko, że nie wcześniej niż za ok. weekend lub dwa. Niedługo czeka mnie ciężki wyjazd.

to ja chetnie za jakis czas bym sie pisal na kalibracje Fonciaka,

ps. tez myslalem o kupnie tego Geodisca, nie ma sensu?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Geo Disc jest OK dla prostszych szlifów. Jego wadą, tak innych szablonów jest to, że ustawiasz igłę na podstawie geometrii body wkładki. Co innego gdy zatrudniasz oscyloskop, wtedy ustawiasz już konkretnie tak jak wklejone zostało ostrze w cantilever.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

oscyloskopu nie ma, a G1042 to chyba nie jest jakis prosty szlif;)
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

No nie jest. Natomiast piterski pewnie przybędzie z lapkiem na którym ma odpowiednie oprogramowanie.

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=956.0
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

SVART

Cytat: Piterski w Maj 17, 2016, 22:55SVArth=jak jesteś z Warszawy to nie trwoń kasy na Geodiski tylko się na spokojnie zgadajmy ja ma protactor ClearAudio z belką i płyty i możesz się bawić.

Zaznaczam tylko, że nie wcześniej niż za ok. weekend lub dwa. Niedługo czeka mnie ciężki wyjazd.

Cześć, dzięki Panowie za odp. Ja już sam ustawiłem, ale chcę wycisnąć wszystko co się da z wkładki :). Jest to Lyra, naturalnie MC.

Piterski, to jest bardzo dobry pomysł, zatem będziemy w kontakcie i ustawimy jakiś konkretny termin. Pozostaje tylko do ustalenia ile takie wizyta będzie kosztować :).

frywolny trucht

Żebyśmy się jednak dobrze zrozumieli, bo mogłem nieco wprowadzić w błąd. Jak rozumiem najwet najtłustsza wersja oprogramowania dr. Feickert'a: http://shop.adjustplus.biz/product_info.php?cPath=21&products_id=30&language=en pozwoli jedynie ustawić azymut? Bo program, którym posługuje się piterski tylko azymut ustawimy. Przesięg, kąt prowadzenia, VTA i tak wg szablonów trza.

Czyli i tak nie obędziemy się bez szablonu typu papierek, GeoDisc czy Protractor.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Cytat: frywolny trucht w Maj 18, 2016, 10:53Geo Disc jest OK dla prostszych szlifów.
A dlaczego tak uważasz? Geodisk i biała (najlepiej) nitka jest bardzo precyzyjny. Dodatkowo ma bardzo rozbudowaną siatkę dzięki czemu łatwiej ustawić kąt. Jeden warunek - ramię musi mieć bardzo wyraźnie wyznaczoną oś. Przewagę mają kardany. Ja zaczepiałem nitkę za górny, pionowy kieł i reszta poszła już z górki.
Do azymutu oczywiście oscyloskop ale to zupełnie inna sprawa.
--- EDIT ---
No chyba, że ktoś wymyślił sposób ustawiania kąta prowadzenia oscyloskopem a ja o tym jeszcze nie wiem! :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Jakub

Cytat: christo w Maj 18, 2016, 12:45No chyba, że ktoś wymyślił sposób ustawiania kąta prowadzenia oscyloskopem a ja o tym jeszcze nie wiem!

No teoretycznie by się dało, zwłaszcza przy igłach z zaawansowanym szlifem. Przy prawidłowym ustawieniu geometrii, w punktach zerowych nie będzie przesunięcia fazowego między kanałami. Tylko do tego trzeba by mieć płytę z sygnałem testowym na całej stronie, opracowany sposób opuszczania ramienia akurat w punktach zerowych, oraz sposób na wyeliminowanie siły skatingowej i antyskatingu z pomiaru.

Chyba jednak lepiej jest użyć protraktora :)


vasa

Cytat: SVART w Maj 18, 2016, 11:04Pozostaje tylko do ustalenia ile takie wizyta będzie kosztować .
Kawa na początek, dwa piwa na koniec :)
Cytat: frywolny trucht w Maj 18, 2016, 11:08program, którym posługuje się piterski tylko azymut ustawimy.
Nie do końca :) Na oscyloskopie można też ustawić antyskating. Na ścieżkach kontroli trackingu pojawią się w pewnym momencie zniekształcenia, regulujemy AS na minimum (a czasem na likwidację) tych zniekształceń :D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Ja tego nie robię dla i za pieniądze, a mam i płyty i protactor.
Cenie sobie wymianę doświadczeń i poznawanie takich wariatów jak my.

PS. Jak się wszystko dobrze potoczy to napiszę co z tych spotkań wynikło.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.