Jaki tv.

Zaczęty przez goostaw, Styczeń 26, 2018, 10:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

Śladami kolegi Therion, który zdaje się przetarł szlak telewizorom OLED na naszym forum, zakupiłem kilka dni temu urządzenie właśnie z taką matrycą.
Mówiąc szczerze, niewiele się spodziewałem po przejściu z mojego już kilkunastoletniego Sony LCD 1080 na urządzenie z obecnego trendu producenckiego.
Wybrałem też Sony a dokładnie model: Sony KD-55AF8

Ten TV wykorzystuje matrycę OLED firmy LG i właściwie to wszystko co łączy go z koreańskim liderem.
Sony wykorzystuje bowiem własne układy elektroniczne, łącznie z zaawansowanym procesorem X-1Extreme czy też doskonałą technologią Acoustic Surface, która generuje dźwięki poprzez drgania ekranu.
Mówiąc szczerze to efekty dźwiękowe przerosły moje najskrytsze oczekiwania, to jest po prostu odlot. Tak genialnego dźwięku nie słyszałem jeszcze bezpośrednio z żadnego telewizora.
Tyle o dźwięku a obraz... Cóż... nie mniej genialny. No dobra, nie będę powściągliwy... właśnie dopiero co pozbierałem szczękę z podłogi  :) ;)
Materiały w 4K czy UHD, HDR wyglądają tak pięknie i realistycznie, że można patrzeć na nie bez końca... Świetnie wyglądają filmy z Netflixa. Materiały ze zwykłego BD są zauważalnie gorsze, ale nie złe tylko odbiegające lekko przy bezpośrednim porównaniu.
Nie mam jeszcze NC+ z dekoderem 4K jak będę miał, może już w przyszłym tygodniu, to skrobnę, jak to wygląda.
Jest kilka predefiniowanych ustawień obrazu i dźwięku oraz można utworzyć własne profile. Na razie ,,jadę" na profilu obrazu kino pro i to najbardziej mi odpowiada. Obraz w tym profilu charakteryzuje się bardzo naturalnymi odcieniami kolorów.
Zadziwiające jest oddanie ruchu na ekranie. Tu nie mam żadnego smużenia. Podziw budzi także czerń. Jej oddanie jest permanentne a nie jak w dotychczasowym LCD, operowaniem szarościami. Kolory są o niewyobrażalnej skali co skutkuje bardzo realistycznym oddaniem treści. Przyroda, kosmos, krajobrazy... wysmakowana sztuka.
W trakcie projekcji filmu przykuwają uwagę szczegóły przedmiotów, scenografii, choreografii. To wspaniałe jak wiele nagle można zobaczyć.
Funkcjonalność. Dużo się naczytałem odnośnie Android TV w tych odbiornikach i troszkę się obawiałem... Bezpodstawnie. Dotychczas korzystałem z Netflixa poprzez BD Sony i faktycznie chodziło to dość siermiężnie i miało sporego laga. Na TV działa wszystko płynnie i szybko, bez żadnych opóźnień. Ale nie tylko Netflix, także Youtube czy Player, ładują się błyskawicznie.
Genialną funkcją jest funkcja sterowania głosem. Bardzo przydaje się przy wyszukiwaniu treści z Youtube'a... przysłowiowe mówisz i masz  :)
Możemy także przerzucać treści ze smartfonu bezpośrednio na ekran poprzez aplikację Chromecast.
Funkcji jest oczywiście multum a w tak krótkim czasie nie ze wszystkich udało mi się skorzystać i nie o wszystkich jeszcze wiem.

Podsumowując, dla mnie to genialna maszynka do obrazowania. Fantastycznie ogląda się na tym OLED-zie filmy, zdjęcia, koncerty – również z uwagi na dźwięk. Genialna funkcjonalność i design. Na razie jest jeszcze drogo, ale te technologie będą systematycznie tanieć, po świętach było sporo promocji i ja skorzystałem :)

A na wkładkę przyjdzie jeszcze czas he he...

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

LampowY

Nie było Nakamichi?  >:D

Therion

Cytat: gratefullde w Styczeń 06, 2019, 11:30zakupiłem kilka dni temu urządzenie właśnie z taką matrycą.

Gratulacje!!!
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

Jam dziś zanabył PHILIPS OLED 55POS9002. 55 cali OLED. Model z 2017/18 roku, więc sporo tańszy od aktualnego ( 4500 zł przeciw 6000 zł).
https://www.mediaexpert.pl/telewizory/telewizor-philips-oled-55pos9002,id-1110681
Pierwsze wrażenia bardzo fajne. Dwustronny pilot, ambilight śledzi kolory na krawędziach ekranu i w tej barwie tworzy aureolkę wokół. Obraz bardzo przyjemny.
To znaczy gaciory zerwane ;) No i można z nim pogadać dzięki asystentowi gogle. Do tego głośniczek niskotowy z tyłu, który trochę poprawia możliwości standardowych głośników skierowanych w dół. Jest trochę mniej plastikowo. Tutaj test:

https://www.youtube.com/watch?v=GVlV87nOH1o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

O co biega z pilotem, poniżej zdjęcia spodu i góry, ale najlepszy jest przycisk wywołujący nasłuchiwanie asystenta google. Może cokolwiek lecieć. Wciskasz, gamoń pisze, że nasłuchuje, mówisz powiedzmy- Youtube liga minus- i on się przełącza i pokazuje wyszukane odcinki. Zwykle najnowszy jest now do odpalenia. To jest jakby luksusowe :)

p.s. Ten telewizor startował ponoć pod koniec 2017 roku z ceną 9 koła.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Kangie

Fajny. Gratki! Mój Sony LED 3D 55" za 6 i pół kafla po tych 8 latach zestarzał się moralnie. Idzie ta technika do przodu.

drizzt

A moja 65" plazma Panasa za 15 koła jakoś się nie chce ani zestarzeć ani zepsuć. I raczej już się nie zestarzeje bo to ostatni i najwyższy model a lepszej plazmy już nigdy nie będzie. Dobrze się czuję z tą myślą bo OLEDy jeszcze przez wiele lat będą się pojawiać co sezon to lepsze i tańsze.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

Therion

Cytat: frywolny trucht w Maj 06, 2019, 18:05Jam dziś zanabył PHILIPS OLED 55POS9002.

Gratulejszyn! Dobry Oled kazde oko ucieszy.

O audio też warto zadbać. Połączenie obu przekazow daje 100% banana na gębie
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

Cytat: drizzt w Maj 06, 2019, 20:08
A moja 65" plazma Panasa za 15 koła jakoś się nie chce ani zestarzeć ani zepsuć. I raczej już się nie zestarzeje bo to ostatni i najwyższy model a lepszej plazmy już nigdy nie będzie. Dobrze się czuję z tą myślą bo OLEDy jeszcze przez wiele lat będą się pojawiać co sezon to lepsze i tańsze.


Myślę, że nie wnikając w szczegóły, można przyjąć, że każdy 10- letni telewizor jest zwyczajnie technologicznie stary. Gdyby plazmy były takie fajne nie skończyłyby jak dinozaury. 65 cali musi ciągnąć z 500W. Owszem, można mieć swoją prywatną elektrownia wiatrową i mieć w tyle koszty i ekologię, ale nadal nie będzie miał komputera. Tak, tak dziś w opisie telewizorów trwa nawalanka, który ma lepszy procesor i ile rdzeni. Z jednej strony komputer przelicza, optymalizuje obraz, z drugiej strony daje oprogramowanie, które zbliża mocno telewizor do komputera. Spinaliśmy się, gdy jedni twierdzili, że telefon służy do dzwonienia i ma trzymać baterię ( nostalgia za Nokią dała się zauważyć), a drudzy ( w tym ja) udowadnialiśmy, że telefon dziś to coś o wiele więcej. Opisywałem w barku babeczkę, która przykładała telefon do poszczególnych win na półce w sklepie. Okazało się, że używa aparatu w trybie Bixby Vision ( Android), który potrafi rozpoznać wino po frontowej etykiecie, podaje cenę i opinie. Można używać telefonu tylko do dzwonienia, można wyciągać maksimum tego co dają współczesne technologie. Z telewizorami jest podobnie. Niepostrzeżenie stały się interaktywnym centrum rozrywki, informacji, nauki.

p.s. W teście szafa narzeka, że mu Android TV wolno chodzi w Filipku. U mnie chodzi płynnie. Pewnie kwestia aktualizacji, w końcu jego filmik ma rok.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

To kwestia czego się od telewizora i nie tylko oczekuje.
U mnie plazma robi za projektor do oglądania filmów z odtwarzacza BluRay. System hi-fi dokłada mi to tego porządne nagłośnienie.
Z kablówki zrezygnowałem całkowicie i nie mam parcia do tego by ją mieć czy też inne serwisy typu Neflix. Nowe technologie to w większości jest wymyślanie co też ludziom podsunąć i ich przekonać, że tego właśnie potrzebują i nie mogą bez tego żyć. 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

drizzt

#111
No właśnie, mi jednak TV służy przede wszystkim do oglądania filmów z BluRay i trochę z NC+. Po profesjonalnej kalibracji przez Maćka Kopera obraz z TX-P65VT60 jest doskonały i żaden telewizor ze sklepowej półki, bez kalibracji, w standardowych trybach, nie będzie lepszy. Plazmy znikły bo się nie kalkulowała ich dalsza produkcja i sprzedaż producentom. Klientom się najwyraźniej kalkulowała bo moją plazmę mógłbym pewnie teraz sprzedać na popularnym portalu ogłoszeniowym za niewiele mniej niż zapłaciłem za nową. Ciekawe dlaczego tak jest i skąd to niegasnące zainteresowanie? Poza tym ma ona tylko 5 (a nie 10) lat bo właśnie wtedy Panasonic zakończył produkcję telewizorów plazmowych i jest wyposażona w dość prymitywne na dzisiejsze standardy SmartTV, z którego i tak zresztą nie korzystam. Mam od tego komputer i przystawkę Apple TV. Te smarty i tak się szybko starzeją moralnie więc warto je wyprowadzić na zewnątrz, właśnie do jakiejś przystawki, niż zmieniać TV co chwilę. Dla mnie telewizor musi mieć doskonały, naturalny obraz i to jest podstawowa rzecz, jakiej od niego oczekuję. Bez kalibracji nie jest to możliwe, niezależnie od technologii i warto mieć tego świadomość.

PS nie mam w dupie ekologii, ale obraz jest jednak najważniejszy, dlatego nigdy nie interesowały mnie LCD. Następny telewizor za ileś tam lat będzie dużo bardziej energooszczędny a obecny... cóż, na pewno i tak żre mniej niż wiele z audiofilskich wzmacniaczy.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

frywolny trucht

Smark TV będzie zanikało raczej. Po co komu jak dostaje się pełnoprawny ( no prawie) system Android z aktualizacjami i sklepem, z którego można sobie dorzucić do systemu wybraną aplikację? Przy czym na dziś nie jest to 1:1 w stosunku do smarkfona. Nie widzę np. aplikacji Horizon Go.
Czyli po pierwsze system operacyjny, po drugie asystent google. To jest rewolucja. Po trzecie technologia OLED czy QLED. Co gorsza, na HDTV napisali, że ten Filipek ma tak skonfigurowane tryby, że nic już poprawiać nie trza. Znak czasów :)

Ten sam pan Koper: https://hdtvpolska.com/philips-pos9002f-test-najnowszego-oled-2017-z-ambilight-i-android-tv/20/
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

drizzt

Zawsze trzeba poprawiać bo po pierwsze każda matryca jest nieco inna a tryby standardowe jak sama nazwa wskazuje tego nie mogą uwzględniać, po drugie każdy ma w domu nieco inne oświetlenie, a po trzecie czy masz w standardowych trybach u siebie oddzielny tryb nocny i dzienny, z inną gammą? To jest podstawa.. nie piszę o automatycznych czujnikach światła tylko oddzielnych, skonfigurowanych trybach. Pamiętaj, że mody i systemy operacyjne się zmieniają ale pewne rzeczy są niezmienne jeśli chodzi o samą jakość obrazu :)

PS innego Maćka Kopera nie znam. Miał przez lata dokładnie taki sam model plazmy Panasa jak ja. Teraz ma pewnie OLEDa, którego też można doskonale skalibrować.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

gratefullde

Tak mi się jednak wydaje, że obecne oledy 4K to obraz o wiele, wiele lepszy od niegdysiejszych TV, jakichkolwiek. Serwisy streamingowe jak Netflix oferują również bardzo wysoką jakość w podwyższonej rozdzielczości. Oled jest mega, ja pewnie za mojego Sony dałem za dużo ale jakoś mi nie jest żal bo obraz i dźwięk... powala. Właściwości uzytkowe - tak jak Arek pisze. To jest taka mała rewolucja.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

drizzt

O (braku) sensu 4K to nawet mi się nie chce pisać bo temat był wałkowany na wszystkie strony na wielu portalach. To jest tylko kwestia rozdzielczości, przydatnej jeśli oglądasz 55" z odległości 1,5 metra lub dysponujesz ekranem o przekątnej powiedzmy 150" i wówczas już możesz oglądać 4K z normalnej odlegości. Jeśli jednak oglądasz z większej odległości to nie ma różnicy w stosunku do HD i nie ma to nic wspólnego z ,,jakością" obrazu. Poza tym pozostaje kwestia materiałów w 4K. Ja akurat mam Oppo 105D, obraz ze standardowego BD jest doskonały i nie ciągnie mnie do odtwarzacza 4K bo po co? Oglądam z odlegości około 4-5 metrów. Na NC+ jest 1 (słownie 1) program w 4K, jest to Canal+, zresztą dodatkowo płatny, poza jakimikolwiek pakietami.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

frywolny trucht

Ale jaka inwigilacja. Loguję się do Netflixa i dostaję komunikat na mejla, że nowe urządzenie się zalogowało, czy na pewno moje, a na telewizorze, że może bym chciał zapłacić 9 zł/miesiąc więcej za sygnał 4K :) Najwyraźniej operator dostał jakiś sygnał, że mam teraz większe możliwości :)

Nie mniej to jest naprawdę słodkie. Pytasz telewizor co to jest skowronek na ten przykład i ci odpowiada formułką z wikipedii, a oprócz tego wyświetla opis. Słodkie :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

Cytat: drizzt w Maj 07, 2019, 11:27
Te smarty i tak się szybko starzeją moralnie więc warto je wyprowadzić na zewnątrz, właśnie do jakiejś przystawki, niż zmieniać TV co chwilę.

otoz to, dlatego mam chromecasta
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

gratefullde

Cytat: drizzt w Maj 07, 2019, 11:51
O (braku) sensu 4K to nawet mi się nie chce pisać bo temat był wałkowany na wszystkie strony na wielu portalach. To jest tylko kwestia rozdzielczości, przydatnej jeśli oglądasz 55" z odległości 1,5 metra lub dysponujesz ekranem o przekątnej powiedzmy 150" i wówczas już możesz oglądać 4K z normalnej odlegości. Jeśli jednak oglądasz z większej odległości to nie ma różnicy w stosunku do HD i nie ma to nic wspólnego z ,,jakością" obrazu. Poza tym pozostaje kwestia materiałów w 4K. Ja akurat mam Oppo 105D, obraz ze standardowego BD jest doskonały i nie ciągnie mnie do odtwarzacza 4K bo po co? Na NC+ jest 1 (słownie 1) program w 4K, jest to Canal+, zresztą dodatkowo płatny, poza jakimikolwiek pakietami.

Odtwarzacza 4k też nie kupię, zresztą żadnego odtwarzacza już nie kupię :) Wszystko za moment będzie w necie i obsłuży to TV z odpowiednim oprogramowaniem i zapleczem sprzętowym.
Co do jakości obrazu to (ale zastrzegam, nie znam się od strony technicznej bo nie śledziłem nigdy parametrów plazm vs. oled) ludzie rezygnują jednak z plazm i przechodzą na OLED twierdząc, że obraz lepsiejszy.
Ja oglądam z bliska raczej. Przesiadłem się z kilkunastoletniego Sony LCD, który swego czasu swoje też kosztował. I pewnie bym go nie wymienił ale zaczęła mi się jakaś dziwna, pozioma rysa (chyba wypalone pixele czy coś) pokazywać. No i może u mnie ten przeskok jakościowy jest b.duży.
A co do kalibracji to masz rację. Widziałem tv skalibrowany i bez, straszna różnica choć przed kalibracją wydawało się bardzo ok.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Piterski

Każdy dobiera sobie sprzęt podług własnych potrzeb i oczekiwań. Arek jest gadżeciarzem i musi mieć się czym bawić ;D.
Co do nowych technologi ok, są fajnie ale będą kolejne fajniejsze. Jak wybierałem plazmę to porównałem ją w sklepie z LCD i nie było mowy bym kupił coś innego. To było jak porównanie dźwięku analogowego z kiepskim cyfrowym zapisem. O nowym telewizorze pomyślę ale dopiero jak mi się skończy ten co mam, a szybko to raczej nie nastąpi.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

drizzt

Cytat: moon w Maj 07, 2019, 11:57
Cytat: drizzt w Maj 07, 2019, 11:27
Te smarty i tak się szybko starzeją moralnie więc warto je wyprowadzić na zewnątrz, właśnie do jakiejś przystawki, niż zmieniać TV co chwilę.

otoz to, dlatego mam chromecasta

Ja mam i Apple TV i Chromecasta. Czym mnie może zaskoczyć Android TV? Zresztą wiele osób narzeka na ten system i chwali prosty, przejrzysty system w telewizorach LG. Przynajmniej się nie zawiesza, a i inwigilacja z pewnością mniejsza.. Frywolny, czy już zakleiłeś kamerę w twoim nowym TV?  >:D
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

drizzt

Cytat: gratefullde w Maj 07, 2019, 11:59

Ja oglądam z bliska raczej.

Nawet jeśli oglądasz z bliska to raczej nie z odległości 1,5 metra, prawda?

Tu masz kalkulator odległości:

https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!

gratefullde

Cytat: drizzt w Maj 07, 2019, 12:15
Cytat: gratefullde w Maj 07, 2019, 11:59

Ja oglądam z bliska raczej.

Nawet jeśli oglądasz z bliska to raczej nie z odległości 1,5 metra, prawda?

Tu masz kalkulator odległości:

https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

Dzięki. Widziałem już to kiedyś i pomierzyłem, u mnie jest idealnie :) Mam 55" ale przedtem było to chyba 46 i to było lekko za mało, teraz jest bardziej komfortowo.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

#123
Cytat: drizzt w Maj 07, 2019, 12:11Frywolny, czy już zakleiłeś kamerę w twoim nowym TV?

Wręcz przeciwnie, codziennie się teraz obnażam i macham nim przed telewizorem. Ale nie wiedziałem, że ma kamerę. Po prostu ja się ładnie odbijam w matrycy :)

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

drizzt

No jak ma nie mieć do Skype'a itp.? To nawet moja plazma ma kamerę ale liczę na to, że z racji przestarzałego systemu nie wysyła nigdzie dalej zarejestrowanego obrazu.
Graty się zmieniają, Harbeth zostaje!