Walka ze smogiem

Zaczęty przez frywolny trucht, Styczeń 05, 2018, 12:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 09, 2018, 15:19...ale zauważam już pewne braki. Jest pomiar PM 2,5, ale nie ma PM 10.
O radzenie sobie z większymi cząsteczkami (PM10) nie musisz się martwić. Na logikę rzecz biorąc jeśli filtr wychwytuje skutecznie mniejsze cząstki, to nie ma sposobu by większe się przedostawały. Także skuteczność w tym przypadku zawsze będzie wyższa niż w przypadku PM2.5 :)

frywolny trucht

#101
No tak. To logiczne. Tymczasem przyszły filtry na okna. Kureczka, zmniejszyły przepływ powietrza do pewnie 10% tego co było. Takie mam wrażenie jak przykładam rękę, ale z kolei tak jak wczoraj nie miałem w zasadzie ciągu na kratce wentylacyjnej tak dziś po przyłożeniu kartki A4, ta się przykleja i się trzyma. Ciąg jest! Nie mniej stawia to pod znakiem zapytania ponowny montaż nawiewników, one takiego odcięcia nie dawały i jeszcze ograniczą napływ. Gorzej, że konstrukcja nawiewnika całkiem skutecznie ograniczała dźwięki z zewnątrz :o No to jestem w kropeczce. Póki co zainstalowałem filtry, zobaczę jak się będę skraplać. Nawiewniki do reklamówki i czekają na dalszy rozwój wypadków. Takie odklejanie i naklejanie filtrów byłoby dużo łatwiejsze niż dłubanie się z nawiewnikami. I całkiem estetycznie to wygląda. Dziś. Pewnie jak się upierdzielą nie będzie tak różowo. Szto diełat?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Wspaniały dzień nam dziś nastał. Prawie wszędzie czerwono: https://map.airly.eu/pl/
Tymczasem Xiaomi sprawdza się świetnie. Raz włączył się na maksa. Żona przypaliła naleśnika. 500 jednostek wyskoczyło, a ponieważ pracuje on sobie w trybie auto, postanowił powalczyć z zanieczyszczeniami. Wtedy słychać go doskonale :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Powinien dawac sygnał alarmowy wczesniej - może dałoby sie uratowac naleśnika  ???
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Gdybyż kuchenka miała łańcuch i automatycznie wyłączała telefon  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Dziś Wrocław mistrzem świata  :o

Zgodnie z danymi portalu AirVisual, Wrocław jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata.
W piątek nad ranem stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska zanotowały kilkukrotnie przekroczoną dobową normę ilości niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia pyłu PM2,5. 
O godz. 6 stacja przy al. Wiśniowej pokazywała 684 proc. normy pyłu PM2,5, a przy ul. Korzeniowskiego (Kleczków) - 620 proc.
Nad Wrocławiem znów unosi się smog, który zasłania m.in. najwyższy wrocławski budynek, Sky Tower.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Luty 09, 2018, 12:29Zgodnie z danymi portalu AirVisual, Wrocław jest najbardziej zanieczyszczonym miastem świata.
To tylko lewacka propaganda. A kiedy ta stacja pomiarowa została postawiona? Na pewno za poprzedniego rządu.  :P ;)

MAC

I za nisko nad ziemią bo stawiana na kolanach  ;D

rudy-102

Sorry Frywolny. Dzisiaj piątek :).

MAC


gratefullde

W piątek to wiadomo... kierowniczko... A w ogóle to ze smogiem sie nie walczy, smogiem się jest! ;D
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Pomimo wyroku sądu, Zakopane nie ma zamiaru zrezygnować z opłaty klimatycznej. Swoją decyzję motywuje rozporządzeniem wojewody. Kwota jakiej żąda od turystów może nie wydawać się zbyt wysoka, ponieważ to 2 zł za dobę od osoby. Jednak, jak wynika z prostych obliczeń, czteroosobowa rodzina za dwutygodniowy pobyt musi zapłacić miastu już 112 zł. Biorąc pod uwagę, że to opłata także za powietrze które truje, ciężko się z jej uiszczaniem zgodzić.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/skandal-w-zakopanem-turyści-kipią-ze-złości/ar-BBKiexn?ocid=spartanntp

Jak mnie te opłaty klimatyczne zawsze wcurwiały  ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa



Cytat: frywolny trucht w Marzec 16, 2018, 15:09Pomimo wyroku sądu, Zakopane nie ma zamiaru zrezygnować z opłaty klimatycznej.
Wrocław truje ale przynajmniej łapy po kasę nie wyciąga [emoji52]
A dziś to raczej śnieg i mgła a nie smog.


[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Old Man Kensey

Jeśli Wrocław truje, to co powiecie o Lublinie? Poniżej wynik ze stacji pomiarowej oddalonej o 0,5 km od mojego domu, wieczorem w dn. 01.03.2018 r. (miałem gdzieś jeszcze gorszy wynik z lutego, ale nie mogę odnaleźć)

Dziś jest nieźle, ale to tylko dlatego, że śnieżyca łokrutna.

System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

frywolny trucht

Bo to jest trochę złożone. Czym innym jest wysokość PM 2,5, czym innym pewnie procenty przekroczenia normy ( no bo której normy) no i jest jeszcze współczynnik AQI. Z tego co wyczytałem aplikacja Xiaomi podaje pomiar właśnie AQI, a to magiczny współczynnik zawierający pomiar także innych czynników, składowych powietrza.

link do strony ze stacją w Lublinie ( w prawym górnym rogu można wpisać swoje miasto: http://aqicn.org/city/poland/lublin/lublin-ul.obywatelska/

Poniżej widać, że PM 2,5 wcale nie równa się wynikowi AQI, oraz- drugi obrazek- chińskie normy kiedy oni uważają, że jest OK, mniej OK, jeszcze mniej OK ;) Po moim Xiaomi zauważyłem, że się to zgadza. W okolicach 45-50 jednostek Xiaomi wchodzi w pierwszy stopień wkurwu i zaczyna być delikatnie słyszalny ( mówimy o trybie auto, kiedy to walczy sobie na bieżąco z warunkami) :) Przy zamkniętych oknach, w najgorszy smog, w trybie auto-stara się utrzymać te 10 jednostek i się to udaje. Czyli luksusowo.  8)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Old Man Kensey

Taak, generalnie do tych wszystkich aplikacji mam raczej ograniczone zaufanie. Najlepszym miernikiem jest mój nos, gdy chcę wieczorem wyjść z domu lub choćby okno otworzyć - a smród jest taki jak na blokadzie Samoobrony ze stosem płonących opon.
Mamy w domu oczyszczacz powietrza, który po krótkim otwarciu okna wchodzi w stan podwyższonej gotowości: zwiększa obroty wentylatora, zapala lampki żółte lub czerwone i zaczyna pikać ostrzegawczo. Staramy się nie otwierać okien, no ale przecież troszkę tlenu wpuścić trzeba :( My mamy ogrzewanie gazowe, lecz dookoła same kopciuchy na wungiel.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

frywolny trucht

O! A co to jest? Jakaś mini recenzja? Please  :-*
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marbo5

Mam pytanie do użytkowników filtra Xiaomi. Czy zauważyliście jakąś poprawę w ilości kurzu zalegającego na sprzęcie? Nie chodzi mi o to czy go nie ma w ogóle tylko czy da się zauważyć, że wolniej się zbiera. 
Pro-Ject RPM 1 Carbon + Ortofon 2M Bronze + Haiku SOL MM; Musical Fidelity M3scd; Haiku SELENE EL34 Custom; Pylon Emerald HF; Mogami NIII, Yarbo 1100+Oyaide, Supra LoRad 2,5 CS-EU, Tomanek TAP8+, ROGOZ AUDIO 4RP2/BBS

tomasz_pianista

Wielkiej różnicy nie ma.
Grupa ratowania poziomu.

Old Man Kensey

Napiszę coś więcej wieczorem, teraz mam tylko tablet i ciężko się pisze  :(
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

frywolny trucht

Cytat: Marbo5 w Marzec 17, 2018, 09:29
Mam pytanie do użytkowników filtra Xiaomi. Czy zauważyliście jakąś poprawę w ilości kurzu zalegającego na sprzęcie? Nie chodzi mi o to czy go nie ma w ogóle tylko czy da się zauważyć, że wolniej się zbiera. 

Ja już wyżej napisałem, że poprawa u mnie jest znacząca. Samo urządzenie w tym przedziale cenowym to killer. Zdolność oczyszczania powietrza wynosi 330m3/h, ale...

Wiekszość zależy od drzwi i okien. Bo najpierw wpuszczasz danej jakości powietrze przez okna i drzwi. Jeśli lubisz kręcić przeciąg- nie zauważysz zapewne wielkiej różnicy z urządzeniem, czy bez. Będzie o tyle, że oczyszczacz ściągnie do siebie to co jest zawieszone. To co opadło na meble, z pewnością nie, jest szansa, że ściągnie z podłogi, bo gdy się chodzi, pył się unosi. Wtedy jest szansa, że zanim opadnie trafi do oczyszczacza.

Jeszcze inaczej. Jeśli masz przeciąg w chacie- oczyszczacz jest bez sensu. Syzyfowa praca. Dopiero jak pozamykasz, uszczelnisz, lub pozakładasz filtry  na nawiewnikach urządzenie zaczyna mieć sens.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Old Man Kensey

Mój oczyszczacz to Sharp, model KC-D40EU. Swoje zadanie spełnia znakomicie, jest cichutki, można zaprogramować włączenie / wyłączenie czasowe i spać przy nim bez problemu - nic nie słychać w nocy (na najniższym, nocnym trybie pracy wentylatora). Posiada jonizator, który do tego jeszcze oczyszcza i osusza powietrze, co w połączeniu z nawilżaczem ułatwia utrzymanie ok 60% wilgotności. Moja Małżonka, która miała notoryczne problemy z wysychaniem gardła i zatok w nocy, teraz śpi jak mały misio w gawrze.
Maszyna ma dużo różnych ustawień, ale obsługa jest całkiem prosta. Ma 3 filtry + filtr wodny, wymiana teoretycznie co 2 lata... mam go pierwszy sezon, więc zobaczymy, czy nie będę musiał jesienią kupować nowego zestawu filtrów. Nie są tanie (komplet dzisiaj ok. 600-700 zł), są jednak duże i wydajne, nie tak jak np. w reklamowanych mocno Philipsach, gdzie filtry są niewielkie.
My jesteśmy bardzo zadowoleni, naprawdę, w naszej okolicy wieczorem okna się nie otworzy, smród jest okrutny od dymu. Na parapetach zaś tyle sadzy i popiołu, co w Pompejach w 79 r. Dzięki tej maszynie można odetchnąć (trochę) pełniejszą piersią...
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Melepeta

Sharp to dobry wybór. Jestem z niego bardzo zadowolony. Mój FU-P60S-E po 3 miesiącach pracy non stop, dopomniał się o oczyszczenia filtra węglowego.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

frywolny trucht

Oba Sharpy to trochę inna półka. Także cenowa. Mają np. nawilżacz powietrza, który pilnuje 60%. Zastanawiałem się nad tym, ale dzięki nawiewnikom w oknach w najgorsze mrozy ( gdy kaloryfery najaktywniej wysuszają powietrze) wilgotność nie spada poniżej 50% i nie wchodziłem tak wysoko. Szczególnie, że to był pierwszy krok. Nie wiadomo było jakich efektów można się spodziewać.
Nie podoba mi się natomiast polityka Sharpa w temacie filtrów. Tak patrząc z boku. Są drogie. Producent pisze, że wystarczają do 10 lat. Trochę sobie nie wyobrażam filtra HEPA sprawnie działającego rok, a jakby mi przyszło zapłacić 600 zł po paru miesiącach... To bym się wcurwił. No ciekawe jak to wygląda.

Taki ciekawy artykuł znalazłem i wrzucam najlepsze fragmenty:

"W Europie Zachodniej poziom ostrzegawczy pyłu to 50µg/m3 - i już po jego przekroczeniu ogranicza się ruch aut - a poziom alarmowy to 80µg/m3! U nas zejście do takich wartości zimą to pozytywny wyjątek... Dochodzi do tego, że u nas – jak nigdzie indziej – łatwo można zobaczyć chmurę smogu."

"Stosowanie masek antysmogowych ma sens. Sam zresztą mam taką. To urządzenia, które kosztują około 150 złotych i są wyposażone w wymienialne filtry. Potrafią wychwycić nawet pył PM2,5. Natomiast nie warto zakładać nikomu maseczek jednorazowych. Mogą nas uchronić przed grypą, ale nie przed smogiem."


I kominki są na cenzurowanym  :o

"Kominki są niezdrowe, bo spalanie drewna dostarcza do otoczenia dużo toksycznych związków, takich jak: tlenek węgla, akroleina, styren, formaldehyd, furany, dioksyny, benzo(a)piren. Toksyczne związki są najczęściej wyciągane przez cug komina. Zdrowiej jest jednak używać zamykanych kominków. A jeszcze lepiej w ogóle ich nie używać."



https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/na-ktorym-pietrze-mieszka-smog-a-w-kranach-jest-ile-zwierzat-zabil-jak-zyc,141,2508
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93