Obalamy mity audio

Zaczęty przez elem, Październik 31, 2017, 11:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Przeświadczenie że naprawdę wszystko rozumiemy jest IMHO zbytnim zarozumialstwem. Poza tym prowadzi do stagnacji. Zatracenie zdolności do dziwienia się blokuje wszelki postęp i rozwój.
Natomiast tego, że ceny kabli (niektórych, a może i większości) już dawno przekroczyły granice absurdu, to nikt trzeźwo myślący negował nie będzie.
Ja na przykład bardzo niechętnie wydaję pieniądze na kable. Zwykle istnieją inne, bardziej efektywne sposoby osiągnięcia poprawy. Niemniej wpływ kabli słyszę, i nie jest to zadna autosugestia. Już niejednego który myślał że jest racjonalistą "skrzywdziłem" demonstrując wpływ sieciówek na dźwięk.
Jeczcze mi się nie trafił taki, co by twierdził że nie słyszy różnicy. Więc zapraszam.

Drizzt

Ludzie w kosmos latają a my w tym naszym audiofilskim światku myślimy, że kable czy np. deseczki Rafaella to jakaś wielka niezbadana tajemnica? Dajcie spokój.

Najlepszym dowodem jest zresztą fakt jak dawno Hi-Fi osiągnęło dojrzałość, przecież wielu z nas było dziećmi lub nie było ich jeszcze na świecie w złotych latach Hi-Fi a teraz, po kilkudziesięciu latach, wiele z tych urządzeń nadal doskonale się sprawdza i budzi zachwyt. Dowodzi to jednego: już wtedy była to w pełni dojrzała dziedzina, w której niewiele zostało do zbadania. A od tej pory minęło 50 lat..

McGyver

Cytat: drizzt w Grudzień 29, 2017, 12:12np. deseczki Rafaella to jakaś wielka niezbadana tajemnica?
Akurat deska Rafaella to zwykły skok na kasę IMHO. Dlatego nie mieszajmy jednego z drugim.

Drizzt

Cytat: McGyver w Grudzień 29, 2017, 12:08
Jeczcze mi się nie trafił taki, co by twierdził że nie słyszy różnicy. Więc zapraszam.

Ale to zupełnie nie o to chodzi przecież. Wielokrotnie słyszałem różnice po przełączeniu kabli, a na poprzedniej stronie napisałem skąd się one imho biorą. Ergo, nie zawracam sobie nimi od dawna głowy.

A kabel, który NAPRAWDĘ miałby wpływ na to co słyszymy musiałby mieć naprawdę zdrowo popieprzone wartości elektryczne. Nie chcę takiego kabla.

Piterski

Cytat: drizzt w Grudzień 29, 2017, 11:34Przecież nikt nie kwestionuje, że rezystancja (R), induktancja (L), konduktancja (G) i kapacytancja (C) na metr kabla to realne, mierzalne wartości fizyczne. Pytanie czy, kiedy i w jakich warunkach mogą mieć wpływ na to co słyszymy.
Maja taki wpływ jak zwrotnice pasywne tylko pewnie znacznie mniejszym stopniu. A co robi zwrotnica pasywna to chyba każdy z nas ogólnie wie. Ja zakładam, że kable maja wpływ na fazę sygnału, jakieś poźnienia przesunięcia i to potem w pomiarze wychodzi jako rozfazowanie głośników. Tu już małe wartości prawdopodobnie przekładaja się na to co słyszymy. To taka moje hipoteza.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Cytat: McGyver w Grudzień 29, 2017, 12:08Poza tym prowadzi do stagnacji. Zatracenie zdolności do dziwienia się blokuje wszelki postęp i rozwój.

Dokładnie! To widać po niektórych forach traktujących o tematyce audio. Tam gdzie dobierze się przewodnia partia głuchych- forum zdycha. Bo ile razy można sobie udowadniać, że wszystko gra tak samo? To taki strzał w kolano. Nikt nie napisze, że kupił kabel, bo głupio. Nic nie warto kupować, więc nie ma o czym pisać. No ewentualnie korespondencyjnie nabijać się z tego co piszą na innych forach. Ale to są złe emocje. Trudno budować w oparciu tylko o złe emocje. Prawda?

Nie mam ajfona, słyszę kable, nie chcę ciapatych uchodźców w Polsce. Nie mam nic przeciw Ukraińcom.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


Drizzt

Cytat: McGyver w Grudzień 29, 2017, 12:16
Cytat: drizzt w Grudzień 29, 2017, 12:12np. deseczki Rafaella to jakaś wielka niezbadana tajemnica?
Akurat deska Rafaella to zwykły skok na kasę IMHO. Dlatego nie mieszajmy jednego z drugim.


Ale nie da się odróżnić jednego od drugiego jeśli nie będziemy myśleć racjonalnie a tylko opierać się na tym co słyszymy. Bo audiofil jest w stanie usłyszeć wszystko więc jeśli oprzemy się tylko na własnych zmysłach to w rzeczywistości na końcu pozostanie tylko kwestia czy wierzymy Rafaellowi czy McGyverowi. Lub kto ma lepszą kawę ;)

Michał

Dlatego najbardziej w cenie powinien być zdrowy rozsądek :)

Drizzt

Cytat: Michał w Grudzień 29, 2017, 12:35
Dlatego najbardziej w cenie powinien być zdrowy rozsądek :)

Dokładnie tak. A, i mam nadzieję, że frywolny nie pisał o mnie z tą partią głuchych bo ja jak najbardziej słyszę, tyle że staram się na tym odczuciu nie poprzestawać. Dlatego jakbym miał zostać głuchym snobem tego forum to bym nie zniesł i powiedział, żeby se w takim razie frywolny znalazł lepszych forumowiczów.

frywolny trucht

Po prostu chciałem zasygnalizować pewien trend, a to jest jego najjaskrawszy przykład: http://forumbezboga.cba.pl/
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Drizzt

To rzeczywiście skrajny przykład a ja bardzo nie lubię skrajności ;) Jednak imho - choć pewnie fora audio mogą służyć wielu różnym rzeczom - to jednak teoria, że służą one dokonywaniu przełomowych odkryć i ogólnie rzecz biorąc wykuwaniu w codziennym znoju postępu w audio wydaje się mi dość karkołomna ;)

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 29, 2017, 13:08a to jest jego najjaskrawszy przykład: http://forumbezboga.cba.pl/
A co jest w tym forum skrajne? Że ktoś nie wierzy to ma gębę trzymać na kłódkę ,kiedy taki rydzyk nadaje bezkarnie . Wystarczy sobie w dupę wetknąć kawałek druta i już odbiera się tego skrajnego oszołoma . Jemu wolno ,niewierzącym nie !
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Drizzt

#163
Cytat: miniabyr w Grudzień 29, 2017, 14:58
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 29, 2017, 13:08a to jest jego najjaskrawszy przykład: http://forumbezboga.cba.pl/
A co jest w tym forum skrajne? Że ktoś nie wierzy to ma gębę trzymać na kłódkę ,kiedy taki rydzyk nadaje bezkarnie . Wystarczy sobie w dupę wetknąć kawałek druta i już odbiera się tego skrajnego oszołoma . Jemu wolno ,niewierzącym nie !

Ja się z tym zgadzam ale chyba nie o to chodziło. Nie samo forum jest skrajne tylko podany przez frywolnego przykład był skrajny. A dlaczego? Bo forum jest kompletnie puste i przeznaczone do zamknięcia. Więc chyba faktycznie nie bardzo było o czym gadać jak już ustalono, że Boga (czy też boga) nie ma :P

PS Nie wiem Miniabyr czy znajdziesz na tym forum większego wroga Rydzyka i owoców jego działaności, niż ja. Wiem, że nieskromnie piszę ale wierz mi. Więc tak to wychodzi jak się pisze zamiast gadać.

miniabyr

Drizzt  to jest nas dwóch ! 8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Drizzt


elem

Widzę, że nie jesteście w temacie. Forum bez Boga to jest/było forum/blog audio. Prowadził je XYZ. Chyba znacie mistrza zrównującego wszystko ze wszystkim  ;D
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

cdt

Miniabyr jest wrogiem Rydzyka ja wrogiem Michnika jednak obaj lubimy razem posłuchaćw jazzu  :P
Nawet degeneraci w stylu Timermansa moga sobie pleść co im ślina na język przyniesie . wolność to wolność .

vasa



Cytat: frywolny trucht w Grudzień 29, 2017, 12:21
Nie mam ajfona, słyszę kable, nie chcę ciapatych uchodźców w Polsce. Nie mam nic przeciw Ukraińcom.
Endek.
Potajemny zwolennik Rydzyka[emoji43]



[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt

Cytat: vasa w Grudzień 29, 2017, 16:31Endek.
To brzmi dumnie .
Nie mam ifona też słyszę kable . Ciabate mnie wiszą . Jestem Endekiem ;D

vasa

Cytat: cdt w Grudzień 29, 2017, 16:34
Cytat: vasa w Grudzień 29, 2017, 16:31Endek.
To brzmi dumnie .
Nie mam ifona też słyszę kable . Ciabate mnie wiszą . Jestem Endekiem ;D
Pozwolisz, że nie odpowiem ani nie skomentuję.
Jako lewak i ateista.

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt

Cytat: vasa w Grudzień 29, 2017, 16:38Pozwolisz, że nie odpowiem ani nie skomentuję.
Jako lewak i ateista.
A nie może być że PPS ;) . Do PPS mi blisko :) . Nie lubie tylko SDKPiL

Drizzt

Cytat: elem w Grudzień 29, 2017, 15:20
Widzę, że nie jesteście w temacie.

Ale to chyba dobrze o nas świadczy? ;) XYZ oczywiście kojarzę jako zapalczywego fanatyka ale o tym forum nawet nie wiedziałem.

Co do audiofilskich odsłuchów, których zresztą szczerze nie cierpię, to podstawowy błąd w ,,badaniach" jest taki, że słuchacz jest jednocześnie instrumentem pomiarowym i przedmiotem badania. To nie może się udać, chyba że różnice są oczywiste.

Co innego słuchanie muzyki dla przyjemności - w tym zawsze z przyjemnością uczestniczę ale wtedy nie wytężam się, żeby coś na siłę usłyszeć.

frywolny trucht

#173
Cytat: miniabyr w Grudzień 29, 2017, 14:58A co jest w tym forum skrajne?

No kureczka. Nie spodziewałem się, że jaskinię XYZ ktoś może potraktować z perspektywy religijnej  :o :o

Cytat: drizzt w Grudzień 29, 2017, 13:20służą one dokonywaniu przełomowych odkryć i ogólnie rzecz biorąc wykuwaniu w codziennym znoju postępu w audio wydaje się mi dość karkołomna

Sądzę, że wspólnie parę rzeczy odkryliśmy, (może nie Kometę Halleya), coś udoskonaliliśmy i przyczyniliśmy się do paru rzeczy udoskonalenia. A na pewno można nas traktować w paru miejscach jako źródło wiedzy. Czego chcieć więcej?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Drizzt

Pewnie, że nie trzeba chcieć więcej, ale to jest przecież wszystko czysto hobbystyczne (nie mówię, że to źle ale z tymi odkryciami to bym nie przesadzał). Ktoś dane urządzenie zaprojektował, stworzył a Ty hobbystycznie ,,odkrywasz" jak ono działa i co można z nim zrobić. Dla Ciebie to jest odkrycie, ale obiektywnie nie. Coś jak z czerwonoarmistą, który ,,wynalazł" rower na niemieckim strychu.