Kogo boli szum?

Zaczęty przez jafi, Styczeń 15, 2019, 11:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Cytat: jafi w Styczeń 16, 2019, 00:22
Chyba takie, jak te ze zdjęcia (górne) stoją jeszcze u rodziców ::)
Zrobię porządek i przytargam do siebie. Ciekawe, czy ważą tyle samo, jak je wiozłem wtedy z Wrześni pociągiem :D
Kolega mówi, że nie są takie złe, jak o nich dzisiaj opowiadają, a szczególnie średniotonowiec.

75-tki. Miałem i sporo się natrudziłem żeby grały. Nie grały :(
Zdjęcie trochę lat ma, jak sam datownik wskazuje... Wtedy jeszcze nie nie w pełni "zmodzone" - tweetery wyleciały, a na ich miejsce wpadły kopułki. Wewnątrz wzmocnienia i inne wytłumienie. Nadal nie grały...


jafi

Cytat: merlin1973 w Styczeń 16, 2019, 00:29Ciekawe jak zagrają  i nie zapomnij o foto
Sam jestem ciekaw...czym podniecałem się w pierwszej połowie 80-ych.
Ale moja pierwsza dziewczyna z tamtych lat też chyba nie jest ładniejsza niż wtedy. Tak sobie mniemam...

merlin1973

Ja 75 tki miałem w 1987-88 roku   :)
Ogłoszenie w gazecie - SPRZEDAM ALTUSY 75 cena 600tyś zł  :o
Ja w autobus bo to w mieście 20km ode mnie , do budki tel. dzwonie a pani mówi,że oddała do komisu bo nie było zainteresowanych za tą cenę  >:(
Ja do komisu - SĄ  ;D ludzi przy nich tłum , oglądają ale nikt nie kupuje  :)
No to ja mówię -KUPUJE JE !!!  >:D a facet mówi 620tyś  >:(
No to dałem zaliczkę i znowu autobusem do domu po brakująca kasę  ;)
Po drodze kolegę poprosiłem by pomógł bo pół miasta trzeba było przejść z KOLUMNAMI  >:D
Do domu jedziemy a na nie czekała nowa Tosca , nie jadłem nie piłem z tydzień tylko słuchałem  ;D ;)
Był szum bo grało z Damy Pik a tam nie było dolby :'( i wszystko z radia nagrane  :(
Ale cieszyło jak nic  ;) a teraz >???  >:(
Pozdrawiam S.CH.

jafi

Cytat: merlin1973 w Styczeń 16, 2019, 00:45Był szum bo grało z Damy Pik a tam nie było dolby  i wszystko z radia nagrane 
Ale cieszyło jak nic   a teraz > 
Odpowiedź jak najbardziej w temacie :)

marekw 76

A te nowe Altusy też tak cykają? Słuchał ktoś?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

tomekkk1

Gdzieś czytałem, że 380-tki grają właśnie całkiem do rzeczy, a nie bum, cyk, cyk :)

marekw 76

Tyle to i ja czytałem ale może ktoś słuchał?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

frywolny trucht

Zarzuciłem Akai słuchawki i zacząłem się wsłuchiwać w ten szum. Wnioski mam takie, że taśma metalowa szumi o wiele, wiele mniej niż żelazówka, np nagrana przez jakąś tam mniej lub bardziej legalną firmę ( bo takie akurat mam). Dynamika. W poszukiwaniu dynamiki na poziomie źródła ( powiedzmy  CD) łatwo przekalibrować żelazówkę i zaczyna się charczenie, a dynamiką nawet się nie zbliżyliśmy do oryginału. Taśma metalowa także tutaj mocno dystansuje żelazówkę. I teraz- jak słuchaliśmy my na tych naszych PRL-owskich sprzętach? Głównie tanie żelazówki, materiał z radia. Z czasem, jak pojawiły się przegrywalnie- chromówki to był maks. Ja w każdym razie nie miałem na przełomie lat 80/90 żadnej metalowej. Raz, że rzadkość, dwa, że drogie.

Acha, to było bez żadnych ulepszaczy dźwięku. Włączenie Dolby w zasadzie usuwa szum i z żelazówki, tylko nie do końca jestem przekonany do dźwięku jaki wtedy wychodzi. Wolę jak szumi ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

muda44

Cytat: jafi w Styczeń 15, 2019, 11:22
Rzecz to o szumie. Czy ma pójść precz, czy pozostać, a jeśli tak, to ile?

Pamiętam kaseciaki, które miały systemy odszumiania. Dolby NR, B, C, DBX i co tam jeszcze było...
A jeszcze szum, skwarczenie czarnej płyty na rozbiegówce i między utworami.
Aż przyszła płyta CD i tego szumu jakby mniej się zrobiło. Jaka ulga wtedy, że ufff.

Aż przyszła dużo później refleksja: jest szum - jest muzyka.
Jak to jest z tym szumem?

Większość sprzętu gra sterylnie , sztucznie , technicznie ( źródła cyfrowe ) . Znam wiele osób które mając takie źródła wolały tej muzyki słuchać przegranej na nośnik analogowy który z racji swojej ułomności wygładzał , sprawiał że brzmienie stawało się bardziej naturalne .
Sam tego doświadczałem :)
Tyle że to nie wina źródeł cyfrowych ale źródeł cyfrowych niskiej jakości , dlatego i też wiele osób tak wielbi swoje niedrogie ( w stosunku do dobrych odtwarzaczy cyfrowych ) gramofony ...



dino

ALTUS 75 (podobno odnowione) stoją u mnie w korytarzu na górze.
Czekają na szwagra bo musiałem w nich pogrzebać.
Jak wspominałem - nie mam siły ich podłączać bo zacznę grzebać, wymieniać a i tak guzik z tego wyjdzie.
Ale co się dziwić, że cykały jak oryginalny 6 Ohmowy tweeter odzywa się już od 1Khz ?
Nowa 8 Ohmówka zaczyna od 4 Khz.
A wracając do szumu. Jak ktoś ma to niech posłucha płyty "Chet" Cheta Bakera, koniecznie z winyla (https://www.discogs.com/Chet-Baker-Chet/master/60238)
Tam pięknie słychać szum taśmy, na którą nagrywano materiał. I jakoś mi to nie przeszkadza bo płyta jest znakomita i klimatyczna.

frywolny trucht

Może mylne, ale mam wrażenie, że tuba to zawsze było zło. Oderwane, źle zszyte. Jeśli kłamęm, i gdzieś się udało- przepraszam. Osobiście szukałbym jednak kopułki. No i nie pamiętam, czy to nie jakaś podstępna tuba...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Melepeta

Moje Pioneery
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

dino

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 16, 2019, 21:58Może mylne, ale mam wrażenie, że tuba to zawsze było zło.
To wiadomo - ja grałem na podobnych do do tych z Twojego zdjęcia również z kopułką a jedna z membran niskotonowych była bierna.
Chyba, że miało być głośno to brałem z firmy monitory na 12 calowych JBL Lansinga plus tweeter ceramiczny motoroli plus końcówka MOSFET 100W.
I nikt mi w akademiku nie podskoczył :)