Prostowanie winyli.

Zaczęty przez frywolny trucht, Listopad 14, 2014, 13:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Co zrobić z tak krzywą płytą, że zagraża zawieszeniu igły?
Przy ok. 50 stopniach Celsjusza płyta zaczyna być na tyle elastyczna, że można to jakoś wykorzystać :)

1. Poćwiczyć na trupach w piekarniku:

http://www.wikihow.com/Fix-a-Warped-Vinyl-Record










2. Poczekać na słoneczny dzień:




3. Zdać się na grawitację:




4. Kupić coś co zdaje się być profesjonalnym ustrojstwem, ale ostatecznie i tak ląduje w piekarniku:



Wersja poprawiona: http://vinylflat.com/vinylflatproducts.html
Zamiast piekarnika poduszeczka nagrzewająca.


Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

frywolny trucht


elem

Gdyby ktos robił takie usługi profesjonalnie, powiedzmy za 20 pln od płyty, to kilka wartościowych pofalowanych płyt mam przygotowanych.

Furutech DF-2 ponoć robi to najlepiej. Cena ok.10 000 pln, czyli zwraca się po 500 prostowaniach po 20 pln. Ktoś chce otworzyc biznes? Na początek dam zarobić ok 200 pln :)

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Natknąłem się na opinie, że po jakimś czasie, w perspektywie pół roku, płyty potrafią wrócić do swojej wygiętej postaci. Wydaję mi się, że to kwestia za niskiej temperatury. Pytanie, czy 50 stopni to też lekko nie za dużo?

Yacek

Cytat: frywolny trucht w Listopad 14, 2014, 15:38
Natknąłem się na opinie, że po jakimś czasie, w perspektywie pół roku, płyty potrafią wrócić do swojej wygiętej postaci. Wydaję mi się, że to kwestia za niskiej temperatury. Pytanie, czy 50 stopni to też lekko nie za dużo?


ja kilka swoich 12inch wyprostowalem w prosty sposob: na 10 s do wody o temp. ok. 60 stopni potem miedzy dwie szyby, przywalic 10 ksiazek slusznej wagi i za godzine jest OK :-)
Szpulki duże i małe..... najlepiej z wycieraczkami. Generalnie low-budget, pieniadze wydaje na inne wazne cele :-)

frywolny trucht

Z czasem nie nabrały starych krzywizn?

kangie

Typowy polichlorek winylu to termoplast, czyli tworzywo nie zapamiętujące nadanego wcześniej kształu (tak jak jest to w przypadku duroplastów). Tyle mówi teoria. Z praktyki wiem, że to prostowanie płyt rzadko kiedy przynosi zadowalające efekty. Niedawno jeden znajomy namawiał mnie na projekt i prototyp prostowarki do płyt. Powiedziałem mu, że nie idę w to. Energię wolałbym już włożyć w projekt gramofonu DiY, bo wg mnie ma to większy sens.

CzystyWinyl.pl

Temat co prawda stary ale problem w wielu przypadkach jak podejrzewam aktualny. Jeżeli szukacie usług takich jak profesjonalne czyszczenie winyli czy też prostowanie krzywych płyt winylowych zachęcam do sprawdzenia naszej strony www.czystywinyl.pl

moon

mi po znajomosci wyprostowano w bialostockiej Winylowni, chyba maja wlasnie tego Furutecha, o ktorym mowa wyzej, kumpel oddal mi za free nowa plyte, solidnie pofalowana, taka juz przyszla do niego od wydawcy, po prostowaniu wyglada jak trzeba:) moge polecic, choc cennik taki sobie jak za prostowanie.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

frywolny trucht

Bo to jest to samo :)
Będę w Białymstoku, podjadę- mam dość drogiego, numerowanego delikwenta do prostowania.
Są jakieś zniżki na hasło? Np. Kocham Białystok? :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

CzystyWinyl.pl

Cytat: frywolny trucht w Luty 23, 2016, 13:22Będę w Białymstoku, podjadę- mam dość drogiego, numerowanego delikwenta do prostowania.
Są jakieś zniżki na hasło? Np. Kocham Białystok? :)

Tak, ale trzeba to hasło mieć wytatuowane w widocznym miejscu :))

Jeżeli chcesz żebyśmy wyprosotwali ją na miejscu zapraszam do południa, bo proces trwa 5 godzin (!)

elem

Stawka godzinowa jest więc wręcz okazyjna :)  A na poważnie, to działa, to słychać!  Nawet na lekko pokrzywionej płycie, która spokojnie przechodzi. Absolutnie prosta płyta lepiej przylega do talerza, lepiej współpracuje z (odpowiednim) dociskiem i to naprawdę da się usłyszeć. A że nie ma płyt absolutnie prostych, to właściwie każda wartościowa płyta jest warta przejścia przez ten proces :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pmcomp

Najlepszym rozwiązaniem na kapelusze jaki znam i stosuję jest ... outer ring plus docisk.
Na proste plyty też działa wyśmienicie.

Pozdro

MAC

Kitujesz  ;D
Najlepszym sposobem na proste płyty jest nie kupowanie krzywych płyt.
U mnie się sprawdza  :)

frywolny trucht

Będąc w Białymstoku skorzystałem z usługi prostowania winyli urządzeniem FURUTECH Disc Flatter DF-2 w sklepie:
https://winylownia.pl/pl/p/Prostowanie-krzywej-plyty-winylowej%2C-rewitalizacja-znieksztalconych-winyli/19998

Oddałem do prostowania podwójne wydawnictwo Chada Wackermana. Nabyłem je dwa lata temu na Audio Show i co ciekawe były proste. Najwyraźniej jednak podczas tłoczenia powstały jakieś naprężenia i zaczęły one dawać z czasem znać o sobie. Po pół roku obie płyty ( obroty 45) nie nadawały się do użytku. Jedna miała krótką, wredną skocznię, a druga była totalnie pofalowana.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Na ostatnim zdjęciu u góry widać CD. Ten jest prosty ;)
Płyty przed prostowaniem zostały umyte gratisowo w myjce: https://winylownia.pl/pl/p/Profesjonalne-mycie-plyty-winylowej%2C-czyszczenie-winyli/19999

Cena prostowania płyty wynosi 30 zł i trwa- wg obsługi- minimum 6 godzin. Gdy płyta stawia opór- dostaje kolejne 6 godzin. Dlatego nie ma szans, że się wpadnie z płytą i za chwilę odbierze. I dobrze, chłopaki najwyraźniej stawiają na spokój =  jakość, ja byłem w czwartek, do odbioru były w poniedziałek. Na dziś od prostowania mijają prawie dwa tygodnie i płyty są proste!

Tak wyglądała ta gorzej pofalowana płyta przed prostowaniem:



Tak wyglądają teraz obie:

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

moon

prostowalem u nich plyte, na ktorej igla praktycznie skakala, ze przy pierwszym podejsciu przerazony wylaczylem Fonciaka. Nie chcialem jej oddawac sprzedawcy, bo troche kosztowala, a sprzedawca oddal czesc kasy i pokryl prostowanie, wiec zaryzykowalem, uratowali ja na tyle, ze jedynie w jednym utworze potrafi skoczyc. Moge polecic, bo mniej zwichrowane plyty, mysle, ze dadza rade uratowac.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

cafedelmar

odświeżę  temat :) wyciągnięte po latach Tutu jest bardzo, ale to bardzo delikatnie wygięte na krawędzi, ale niestety czułe ramię i klops... czy można coś z tym zrobic? gołym okiem jest to praktycznie niewykrywalne, więc nie jest to jakieś straszne pofalowanie, ale igła podskakuje na bardzo krótkiej nierówności... da sie uratować?
Denon PMA720AE, Quadrale QLX, HECO Music Style 900 , Fonica GS464, Pioneer PLX500, PioneerDV420V, Technics SL-PG340A, Sony STR DE545

gratefullde

Mam takie TuTu. Kupiłem w IKEA ten świetny gadżet na scianę :) Tam siedzi :) Igła ani drgnie :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Jamówię

Wysyłka do RCM. Wyprostują i wystawią rachunek :)

cafedelmar

Cytat: gratefullde w Marzec 02, 2017, 20:38
Mam takie TuTu. Kupiłem w IKEA ten świetny gadżet na scianę :) Tam siedzi :) Igła ani drgnie :)
moje nie było kupione w IKEA'i :) mam już dwie pofalowane płyty, druga to Madonna, ale z tego powodu nie płaczę :)
Denon PMA720AE, Quadrale QLX, HECO Music Style 900 , Fonica GS464, Pioneer PLX500, PioneerDV420V, Technics SL-PG340A, Sony STR DE545

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

cafedelmar

Nowe Tutu zamówione, co robić? :)
Denon PMA720AE, Quadrale QLX, HECO Music Style 900 , Fonica GS464, Pioneer PLX500, PioneerDV420V, Technics SL-PG340A, Sony STR DE545

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

cafedelmar

Cytat: gratefullde w Marzec 02, 2017, 21:54
Słuchać :)
skaczącej? nie da rady :) czekam na nową, póki co zadowala mnie (nieskaczący) Mc Laughlin :)
Denon PMA720AE, Quadrale QLX, HECO Music Style 900 , Fonica GS464, Pioneer PLX500, PioneerDV420V, Technics SL-PG340A, Sony STR DE545