Kanon muzyki klasycznej

Zaczęty przez gratefullde, Sierpień 10, 2015, 12:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

Keef98

Wiem, że nic nie wiem, ale bardzo mi się podoba ta płyta.
A cały czas w temacie Wagnera, bo zapomnę. W jakimś filmie, (coś tam o Manhattanie w tytule, który mi wypadł) gdy Allen opuszczał operę/filharmonię (nie pamiętam) powiedział: "Po takiej dawce Wagnera mam ochotę najechać na Polskę. Przypomnij mi, żebym jutro kupił wszystkie płyty Wagnera oraz piłę łańcuchową."

nosferartur

Chciałbym jeszcze powrócić do ,,Mesjasza" Handla i zaproponować wykonanie Christophera Hogwooda i jego The Academy of Ancient Music. Znakomicie ,,obsadzone", na swój sposób kameralne bez ,,fajerwerków" typowych dla wykonań w duchu romantycznym. Jak przystało na Hogwooda wszystko perfekcyjnie zagrane na instrumentach z epoki. Pojawienie się tego materiału wywołało swojego czasu spore zamieszanie wśród zwolenników i przeciwników HIP.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

miniabyr

Świetne wykonanie Mesjasza i godne polecenia.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Keef98

#53
A Szanowni Koledzy polecą mi coś?
Jak coś ma Waszą rekomendację, to na pewno warto posłuchać, chylę czoło przed Waszą wiedzą.

miniabyr

V symfonia  Beethovena . Serio. Genialna pod każdym względem. Wszyscy znają główny temat i na tym ta znajomosc się kończy! A szkoda ,bo 2,3 i 4 część tej symfonii to po prostu fantastyczna muzyka ...............a ta fuga w 4 części .......malina......a to jedno z najlepszych wykonań tej symfonii plus  symfonia 7 ,która niczym nie ustępuje  5.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Keef98

Znam całą, a fragment jaki wykorzystano w "Odzie do radości" potrafię nawet "zagrać" ;)
Bardzo ją lubię.
"7 symfonię" też znam.
A to wykonanie chętnie kupię, tylko namierzą w jakimś sklepie.

miniabyr

O to dobrze że znasz,bo to rzadkość w dzisiejszych czasach mimo,że to w sumie bardzo przystępne dzieło..............ok teraz coś z romantyzmu ,ale w kameralnym wykonaniu.Cudowne Trio Es -dur F.Schuberta! Ja nie przepadam za romantyzmem w muzyce poza nielicznymi pozycjami. Ale Schubert w wykonaniu kameralnym to arcydzieło kameralistyki. To niesamowite jak tego dobrze się słucha. Tak klarownej linii melodycznej tematów w życiu się nie spodziewałem. Cud i miód nieskażony trywialnością .Wartość poznawcza wykonania które zaproponuję to fortepian z epoki,który brzmi inaczej od wspólczesnych ,czarnych i wielkich wielorybów.Doskonałe wykonanie ,doskonała realizacja .Gorąco polecam,bo mozecie być zdziwieni jak łatwo można to przyswoić!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

il cattivo

Cytat: Keef98 w Sierpień 27, 2015, 19:20Znam całą, a fragment jaki wykorzystano w "Odzie do radości" potrafię nawet "zagrać"

Eee, to chyba było w IX Symfonii, a tu póki co mowa jest o V i VII...

Keef98

Aż tak pomyliłam cyferki... Faktycznie "Oda do radości" to IX. Tylko czemu mi się porypało...? Przecież dzisiaj 30 stopni nie ma.
Oj... Zawsze kręciłam cyferki, ale tak mi się jeszcze nie zdarzyło ;)

il cattivo

Cytat: Keef98 w Sierpień 27, 2015, 20:49Oj... Zawsze kręciłam cyferki, ale tak mi się jeszcze nie zdarzyło ;)

Mając na uwadze Twoje ciągoty chemiczne, żeby się to nie skończyło jakimś Armagedonem :P

Keef98

Bardziej mi chodzi o np. daty aniżeli obliczenia, bardzo szybko liczę w głowie nawet spore wartości. :)
Kiedyś nawet tytuł "Rok 1984" przekręcałam, ::) nie pamiętam jak, ale parę osób skonało ze śmiechu ;) Tak czytałam. Tak podobało mi się. Co nie zmienia faktu, że przekręcałam :)

gratefullde

A co powiecie o Mozarcie?
Właśnie ucztuję i trafia do mnie to co słyszę.
Czy, gdzie i co można poczytać o tych dziełach?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Najszybciej przeczytaj w necie .Wuj google podpowie sporo. Co z Mozarta wybrać.Na pewno Symfonie g-moll  no.40  oraz c-moll 41 Jowiszową . To obowiązkowe i masz je w tym zestawie . 1koncert skrzypcowy-przepiękny!; 21 koncert fortepianowy,koncert Es dur (chyba) na klarnet ! Requiem , Wielka Msza C-moll. Opery (ale tylko z wizją) Wesele Figara, Don Giovani ,Czarodziejski Flet . To tylko tak na prędko. Ale to kanon. ........................ja dziś chcę was zainteresować pewnym koncertem skrzypcowym napisanym przez Maxa Bruch'a .Chodzi o jego  najsłynniejszy koncert skrzypcowy(1 koncert g-moll),który wszedł do żelaznego repertuaru skrzypków.Cuuuuudo .Będzie się wam podobał bo nie mam w nim zbędnej nutu,nudzenia ,czy wydumanej linii melodycznej.Czyste piękno a kompozytor mało znany. Które wykonanie? Ten koncert trudno zepsuć ,więc bierzcie każde z dobrej wytwórni. Ja mam 5 wykonań min. z Szeryngiem i Kennedy'm
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Mozart to wg mnie taki Jackson XVIIIw.
Niezwykle utalentowany, twórczy i płodny. Piszący coś co można nazwać ówczesnym popem (nie wszystko oczywiście).
W sumie wszystkiego słucha się lekko, łatwo i przyjemnie ale jakieś szczególne wzruszenia są u mnie dość rzadkie.
Doceniam ale jakimś szczególnym fanem nie jestem.

Natomiast koncert skrzypcowy Brucha to perełka. Słucham go dwa razy w miesiącu od dłuższego czasu na zmianę z koncertem D-dur Brahmsa i wcale się nie chce znudzić :))
Gdyby jednak nie podchodził to należy go pieczołowicie odstawić na półkę i wrócić do niego po zmianie (taka zmiana zainteresowań przychodzi co jakiś czas)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Cytat: miniabyr w Sierpień 29, 2015, 14:28Maxa Bruch'a .Chodzi o jego  najsłynniejszy koncert skrzypcowy(1 koncert g-moll)

Właśnie odsłuchuję. Brak odniesienia, tak jak i w muzyce Mozarta, jeśli chodzi o mnie ale to jest piękne.


Cytat: vasa w Sierpień 29, 2015, 14:38Gdyby jednak nie podchodził to należy go pieczołowicie odstawić na półkę i wrócić do niego po zmianie (taka zmiana zainteresowań przychodzi co jakiś czas)

Na razie wszystko co polecacie jest tak świetne, że łykam jak przysłowiowy pelikan, prosząc o więcej. Uzbierała mi się właśnie spora ilość płyt do kupienia bo wersje z neta mam tylko w celach poznawczych.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

vasa

No to przerwa żeby nie przekarmić pelikana
:P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

vasa

A chrzanić to.
Będzie gruby :)

Mam box z koncertami skrzypcowymi w wykonaniu Anne Sophie Mutter i uważam że jest zaj....ty.

Link do tracklisty: http://www.discogs.com/sell/item/155535965?ev=bp_img
To jeden z tych zakupów które uważam za niezwykle udane i polecam wszystkim.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

Ja dziś wieczorem wrzucę propozycję ale współczesną i do tego polską. Warto wskoczyć we współczesną otchłań bo po prostu jest świetna.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Keef98

Penderecki?
Moja rodzinka mnie chciała zabić, gdy go włączyłam :)

miniabyr

#71
Nie ,nie Penderecki .Górecki!!!! Oczywiście chodzi mi przede wszystkim o jego arcydzieło muzyki poważnej czyli o III Symfonie pieśni żałosnych. To jest prawdziwa muzyka poważna. Dlaczego ? http://ninateka.pl/audio/iii-symfonia-symfonia-piesni-zalosnych-op-36     Jeśli zdecydujecie się na poznanie tego dzieła ,to proponuje posłuchać 2 części jako pierwszej.Pierwsza część rozwija się na przestrzeni 30 minut od dźwieków tak cichych ,że mozna przypuszczać że coś się jest nie tak. Ale nich was to nie zmyli ,to monumentalna część .Każda z część posiada bardzo emocjonalny tekst , szczególnie ta 2 . To tekst 18 letniej dziewczyny ,wydrapany na ścianie więzienia(gestapo)  ,,O Mamo, nie płacz, nie – Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie", zakończony jest modlitewnym wezwaniem ,,Zdrowaś Mario". Przejmujące ,emocjonalne i obłędnie piękne . Słuchać na baczność ,wstyd nie znać. I nie obawiajcie się ,że to trąci czymś nachalnym. Nic podobnego. Przypomne też ,że Górecki napisał symfonie w 1976 roku,ale za sprawą Simona Rattle  w latach 90' symfonia była na pierwszym miejscu list sprzedaży UK.i nie tylko. Jeśli zapytacie o wykonanie ,to mój gust wybrał jedno wykonanie (może być trudne do zdobycia) Sopran Zofia Kilanowicz ,dyryguje Jerzy Swoboda a gra WOSPR  Katowice........Mam kilka wykonań symfonii i właśnie to jest dla mnie lepsze ,niż wykonanie gdzie dyryguje sam Górecki.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: miniabyr w Sierpień 29, 2015, 18:16Górecki!!!!
Bardzo jestem ciekaw Twoich rekomendacji.
Mój kontakt ze współczesną "klasyką" jest nacechowany ogromną nieufnością. Ale gdybym poznał kilka utworów które mnie zaciekawią to pewnie wsiąknę :)
Tym bardziej że materiał jest na wyciągnięcie palca http://ninateka.pl/kolekcje/trzej-kompozytorzy/
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

vasa

Symfonia pieśni żałosnych na krótkiej liście do uważnego posłuchania :)

Nie sądziłem że jestem aż tak podatny na sugestię.
Miniabyr napisał Max Bruch a ja w ciągu paru godzin skapitulowałem :(
Trzeba będzie to później przemyśleć.

Pogrzebałem na półce i wyciągnąłem koncert w innym wykonaniu.

Info o płycie tutaj: http://www.discogs.com/Bruch-Itzhak-Perlman-New-Philharmonia-Orchestra-Jes%C3%BAs-L%C3%B3pez-Cobos-Scottish-Fantasy-Violin-Concerto/release/5574629
Kurde. Tyż piknie.
A teraz czas na coś śpiewanego
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Cytat: vasa w Sierpień 29, 2015, 21:52Miniabyr napisał Max Bruch

Też się zasugerowałem, dla mnie to było novum, nie żałuję, trawię do teraz a jutro powtórzę :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9