Szczotki, szczoteczki i szmatki do doraźnego czyszczenia płyt

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 27, 2015, 13:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

https://www.youtube.com/watch?v=lW7xkQ8pN6M

Cena 59 duliarów: http://www.allsop.com/cleaning-/allsop-orbitrac-3-pro-vinyl-record-cleaning-system---kit/

Lepiej -wg mnie-kupić Knosti. Raz, że kładziesz umytą stronę na brudnej podkładce, dwa- jakość montażu, trzy wygląda mi to na pucowanie powierzchniowe.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

No cóż, każdy kto trochę płyt umył niestety staje się radykalny i wie, że nie ma dobrych tanich metod i szczoteczek, tylko trzeba umyć i odessać pozostały syf.


Ten gość ma bardzo fajny kanał, zwłaszcza o wymarłych nośnikach i kasetach, ale ten odcinek niestety jest w jakiś sposób sponsorowany.

Ot kolejny produkt za 2$, sprzedawany za 59$, czyli witamy w świecie analogu.
Grupa ratowania poziomu.

axolotl

A mnie ciekawi czy ktos na forum uzywa myjki do okien jako odsysarki plynu.
robilem sobie taka prowizoryczna obrotnice do winyli i jeszcze poszukuje odsysacza. :)) najlepiej wlasnie bezprzewodowego.

frywolny trucht

Nawet posiadam coś takiego. Na pewno nie ma takiej siły ssącej jak Okki Nokki. Jednak przeznaczenie jest nieco inne. Bo inaczej się konstruuje urządzenie, które ma wyszarpać z rowka brud, a inaczej, które ma zebrać płyn i nie zostawić zacieków. Ogólnie warto sobie taka myjkę kupić do okien. Do okien  ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

axolotl

Czyli rozumiem, ze mimo wszystko nie ma takiej sily jak odkurzacz , ktory podnosi plyte?  I ta myjka nie wyczysci plyty dobrze?

frywolny trucht

Zbierze płyn. Jeśli chodzi o siłę ssania nie ma porównania. Jest drugi problem. Standardowa wersja ma szerokość ssawki 28 cm. Niemal cała płyta 12 cali. Zajrzałem na stronę producenta ii jest zestaw z dodatkową ssawką 17 cm. Z tym można by było już coś knuć. Przy czym jazda byłaby po labelu, ponieważ gdy wysuniemy poza płytę- tamtędy będzie zasysało i wydajność ssania jeszcze spadnie. Tymczasem od krawędzi do labela winyl ma 10 cm.

Poszerzony zestaw kosztuje już niemal 300 zł
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Można sobie skośnie ustawić, ale tym kärcherem można sobie płyty porysować.

jajacek1410

To urządzenie jest świetne do okien - mam i polecam. Natomiast do płyt nie radzę. Pełną moc ssącą włącza dopiero po silnym dociśnięciu do powierzchni. Szybie to nie szkodzi, natomiast płycie - strach pomyśleć
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

moon

jakiej szczotki uzywacie? ta moja firmowa PJ wyglada na nieco styrana, wiec moze czas na nowa.
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

paul_67

Używam welurowej.Jakoś nie mogę przekonać się do tych węglowych, ponieważ niektóre potrafią zostawić mikroskopijne ryski na płycie.Z aksamitką nie ma to prawa się zdarzyć.Jednak  najważniejsze jest mycie, szczoteczka tylko do przetarcia nośnika po wyjęciu z opakowania, ale to chyba każdy wie :)

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand


moon

wzialem troche drozszego analogisa, dzieki.

btw, jak sie sprawuja te rolki Analogis? warto z czasem uzywac ich zamiast szczotki? daja rade? czy mozna nimi czyscic na krecacym sie talerzu?
Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

Michał Trójmiasto

Pytanie do forumowiczów. Gdyby, na próbę, użyć mini odkurzacza komputerowego, na grającej płycie, trzymając go w odległości powiedzmy 3 cm od płyty, to jest możliwe przeskakiwanie ładunków, zagrożenie przepięcia itd? i czy jest różnica, czy taki mini odkurzacz jest akumulotorowy, na USB, czy też podłączony do 230V?

malg

w ogóle bym odkurzacza nie używał w celu czyszczenia Vinyla  ;D
chyba że jakiś specjalistyczny, i nie chodzi o audio tylko o bezpieczeństwo dla tegoż vinyla

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

GregWatson

Odkurzacz komputerowy to taka pomniejszona wersja zwykłego odkurzacza tak jak i odkurzacz samochodowy czasem można dostać taki mini. To wszystko lipa. Są odkurzacze komputerowe ale to już takie profesjonalne, które kosztują więcej niż sam komputer z odprowadzaniem ładunków elektrostatycznych i z dodatkowymi zabezpieczeniami. To co sprzedają w marketach to raczej gadżet - nie polecam.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Michał Trójmiasto

Ale o jakim właśnie zagrożeniu mowa dla winyla, skoro ssawka ma być 3 cm nad płytą?
Czy wówczas może nastąpić przeskakiwanie ładunków?
Pytałem o odkurzacz mini (komputerowy) właśnie dlatego, że ma on małą siłę ssącą, czyli w założeniu nie uszkodziłby raczej niczego.
To byłoby lepsze niż zmiotka przed igłą, która rozrzuca kurz i pyłki dookoła, nie pozbywając się ich.

GregWatson

Jeśli siła elektrostatyczna ładunków będzie silniejsza od siły ssącej takiego mini odkurzacza to takie działanie niewiele da. Najlepiej jest usunąć elektrostatykę płyty i później używać innych "akcesoriów" do wyczyszczenia winyla.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Odświeżam. Będzie o pędzlowaniu gramofonu.
Niezły pędzel widziałem u kolegi GB. Kupiłem podobny w Rossmannie. Niestety nie jest tak duży jak pędzel Grzegorza, ale jakoś będę musiał z tym żyć. :D
Life is too short for boring HiFi.

ziko369

Takiego pędzelka do makijażu mojej Agi używam do czyszczenia gramofonu...😋
Wystarczający 💪

masza19

Ano i ja żem zajumał juz dawno małżowinie  ;D
Świetnie wchodzi w lampowe i patefonowe zakamarki  U+1F44D

kangie

Ja używałem dwóch z włosia koziego, ale są płaskie i po 11 latach gubią włosy.
Te o kształcie "gruszki" lepciejsze.
Life is too short for boring HiFi.