Menu główne

Mój GRAMOFON

Zaczęty przez TomFon2017, Lipiec 01, 2017, 15:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pboczek

Watek nie odpowiedni ale może TomFon2017 cię z niego nie pogoni, to jego blog i zasady.
Jak się spisuje się twój gramofon, ja dobrze wspominam ten model, możesz pisać o nim na przykład tu:
https://audiomaniacy.pl/index.php/topic,26.0.html

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kawas

Aaa to przepraszam - błąd swieżaka. Widziałem, że przewijał się tu temat 2mblack - ja też na takiej wkładce gram- więc jakby co to służę informacją😎

Pboczek

Jak ci się podoba granie tej wkładki i na jakiej wcześniej słuchałeś?
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kawas

Cytat: Pboczek w Styczeń 12, 2024, 14:13Jak ci się podoba granie tej wkładki i na jakiej wcześniej słuchałeś?
Wrzucę moje przemyślenia pod wieczór w topiku dotyczącym td318. Autora tego tematu jeszcze raz przepraszam za zamieszanie. 

Pboczek

To chyba ja coś zamieszałem
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

TomFon2017

#1080
Nikt nic nie namieszał, każdy może pisać u mnie co chce tak jak i ja to czynię ZAPRASZAM i pozdrawiam :)
A co Thorensa to GODNY sprzęt !
Napisz jak gra.
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

Kawas

Thorens w moim posiadaniu od wiosny 2021 - po pełnym serwisie u mojego znajomego.
Ogólnie w 2021 po długiej przerwie wróciłem do tematu hifi w domu- a żona koniecznie chciała gramofon (zapewne teraz przeklina w duchu tę decyzję😆).
Gramofon odebrałem z najtańszą wkładką at - taką białą i kwadratową (95?)  i pre gramofonowym nad pp2e bodajże. 
Ten pre nie zgrywał się z resztą mojego toru - było bardzo cicho ale jak już się ucho przyzwyczaiło to fajnie się słuchało czarnego krążka.  W międzyczasie trafiłem lara na olx - a że mój kolega grający na MC używa lara i bardzo mi go polecał- długo się nie zastanawiałem - z jeszcze jako taką aprobatą małżonki 😜.
Czekając na lara padła mi końcówka mocy (atoll am200se) i do toru wpiąłem budżetowy amplituner marantz sr 3003 bodajże. 
Ok lar przyszedł, szybka podmianka- w torze nadal biedna wkładka at i marantz - i jak mawiał klasyk "faaaaak" jak to zagrało! Opad kopary totalny- to pierwsze  wejście na gitarce na płycie manaam "miłość jest cudowna" to absolutny kosmos i łza w oku hehe.
No to od razu wpadłem na pomysł żeby coś dalej kombinować- i odkupiłem niemal nowego 2m blue od kolegi grajcego na wkładce MC (denon dl 80mc dokładnie).
Patefon skalibrowany, am200se wpięte po naprawie -zapuszczam płytę i .. bieda.
Dźwięk jakiś taki nijaki, pudełkowaty, bez życia. 
W międzyczasie inny kumpel, również grający i to sporo na dl 80mc, pożyczył ww. wkładkę do odsłuchu. Kalibracja itp - efekt bieda, zero basu.
Okazało się, że wkładka nadaje się kubła bo jest bardzo zużyta. 
No cóż pozostał mi powrót do 2mblue.
Tym razem bardzo starannie przeprowadzona kalibracja i zagrało bardzo elegancko, z wykopem.
Chwilowo kończę- cdn nastąpi wieczorem 😎

Kawas

Ok ciąg dalszy 😎.
Na 2m blue pograłem jeszcze jakiś czas, jednak w planie miałem upgrade wkładki.
Opcje, które brałem pod uwagę:
- wkładka MC bez sprecyzowanego modelu, pamietam, że myślałem o dl103r -trzech znajomych mnie namawiało na to rozwiązanie, natomiast człowiek, od którego kupiłem lara twierdził, że ramię tp21 niespecjalnie się nadaje do MC, a jak już MC to MC LO,
- goldring 1042 - sugestia sprzedającego lara
- at vm750sh lub vm740ml.
Dlaczego Shibata ? Z sentymentu hehe - pamiętam jak za czasów komuny (jestem stary haha) mój tato dumny ze swojego gramofonu Daniel mówił, że kiedyś sprawi sobie Shibatę haha i stąd pomysł. 
W międzyczasie odezwał się do mnie użytkownik innego forum, że posiada 2m black w super stanie i fajnej cenie - i decyzja zapadła. 
Dokładna kalibracja Blacka i odkrywanie płyt na nowo.
Super detal, super przestrzeń, scena - co ciekawe stare płyty zaczęły brzmieć lepiej, bez trzasków i smażenia.
Moje wrażenia są bardzo zbliżone do recenzji kolegi Theriona tu na forum.
I tak słucham Blacka od roku ale wiadomo jak jest z tą chorobą haha i stąd kolejne koncepcje:
- a może założyć sme do thorensa?
- a może go pogonić i kupić coś z sme ?
- dalszym krokiem wymiana wkładki na MC i wymiana pre 
- a może lepszy pre do Blacka?

Pboczek

Czyli Black nie taki zły. 

Wymiana ramienia w TD318 to rozbebeszenie całego gramofonu. Tam jest układ wyłączający silnik, który musiałbyś usunąć by zmieścić  np. SME. Chyba lepiej inny gramofon najlepiej od razu z ramieniem. 
Z tego co pamiętam, na tym Thorensie miałem MC i grało to fajnie. 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kawas

No tak -odkładam decyzję do momentu, w którym black będzie zużyty - co nie nastąpi prędko, bo czasu na winyl ostatnio brakuje.
W sumie zastanawiam się nad wymianą kondensatorów w lar - tak jak w topiku poświęconemu temu preampowi na tym forum zrobił Kolega Rudy.

TomFon2017

Czego byś nie wymienił - WAŻNE !!! - to tylko na Twoje ucho - by zagrało tak jak Ci odpowiada :), a nie tak jak słyszą to INNI !!! :)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

frywolny trucht

Biała to najpewniej AT 91 ( AT3600), szlif sferyczny. AT 95 ma szlif eliptyczny.
TP21 jest - z tego co pamiętam- ramieniem lekkim, a wkładki MC LO mają z reguły sztywny zawias, czyli słabo pasują do lekkiego ramienia. Tak z założenia. Eksperymentować zawsze można.
Osobiście zostawiłbym Thorensiaka jako znak czasów i nic już przy nim nie robił, może nawet bym wrócił do jakiejś wkładki z tamtych czasów...

Czyli drugi gramofon jak nic :)

p.s. Ciekawe, że w PRL dało się marzyć o szlifie shibata. Skąd go wziąć?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Pboczek

Cytat: TomFon2017 w Styczeń 21, 2024, 00:26Czego byś nie wymienił - WAŻNE !!! - to tylko na Twoje ucho - by zagrało tak jak Ci odpowiada :), a nie tak jak słyszą to INNI !!! :)
Bez przesady. O ile nie słuchamy kabli, podstawek, platform, itp. to otrzymujemy zobiektywizowane wrażenia. Odbiór dźwięku wkładek w tym samym zestawie powinien być podobny u słuchaczy. 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kawas

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 21, 2024, 12:50Biała to najpewniej AT 91 ( AT3600), szlif sferyczny. AT 95 ma szlif eliptyczny.
TP21 jest - z tego co pamiętam- ramieniem lekkim, a wkładki MC LO mają z reguły sztywny zawias, czyli słabo pasują do lekkiego ramienia. Tak z założenia. Eksperymentować zawsze można.
Osobiście zostawiłbym Thorensiaka jako znak czasów i nic już przy nim nie robił, może nawet bym wrócił do jakiejś wkładki z tamtych czasów...

Czyli drugi gramofon jak nic :)

p.s. Ciekawe, że w PRL dało się marzyć o szlifie shibata. Skąd go wziąć?
też tak myślę, że drugi drapak musi być :)
szwagier nabył td 126mk2 z wkładką karat bodajże - muszę się udać na odsłuch!

TomFon2017

#1089
Lub drugie RAMIĘ z możliwością przełączania w "locie", mam takie dwa z dwoma różnymi wkładkami - choć tej samej firmy i w podobnej cenie (AT) - i mogę powiedzieć, że brzmienie dźwięku jest podobne choć minimalnie różne i trudno mi powiedzieć, które gra lepiej lepiej - grają po prostu inaczej. To trochę tak jakbyśmy przesunęli głowę podczas odsłuchu. A to niewarte dokładania paru kół zł. do wkładki czy nie daj BÓG  do gramofonu, który ma w miarę stabilne obroty i prawie nie kołysze
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

TomFon2017

A tak nawiasem mówiąc, moim marzeniem jest byśmy zorganizowali spotkanie na którym zaprezentujemy przed naszym szacownym gronem brzmienie naszego sprzętu - tego od umownych10000zł do tego za tyle za ile go skonstruowaliśmy, choć to i tak nas nie przekona.....bo każdy słyszy INACZEJ
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers