Ćwiczenia kierunkowości - audio zabawa

Zaczęty przez jafi, Grudzień 02, 2021, 09:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

jafi


GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

jafi

O biernym położeniu potencjometru:

w tym odtwarzaczu jest regulowane wejście słuchawkowe.
Nie używam słuchawek, ale położenie regulatora ma znaczenie.
Inaczej brzmi potencjometr ustawiony na godz. 9-ą, inaczej na 12-ą, inaczej na 3-ą, itd.
Znalazłem wg. mnie optymalne położenie. :)


jafi

O śrubkach:

Szmat czasu temu kolega pokazał mi właściwość jednej śrubki w urządzeniu.
Przecierałem oczy ze zdumienia: jak to? jedna śrubka może mieć wpływ na to, co słyszę na końcu?
Może i to całkiem sporo.
Ale...
System musi być uprzednio "zrobiony".
Co to znaczy - kolumny ustawione w optymalnym miejscu ( również wertykalnie ), ustalona empirycznie polaryzacja każdego urządzenia, wszystkie kable podłączone w kierunku (włączając sieciówki).
Nie wiem, czy w podłączonym na tzw. pałę systemie będzie słychać śrubki.
I nie chcę sprawdzać. ;)

Strojenie śrubkami zacząłem ponad tydzień temu.
Żeby nie znużyć się robię podejścia co parę dni.
Dzisiaj osłuchałem trzecią widoczną na zdjęciu od góry w środku.


jafi

Posłużyłem się materiałem z płyty Paul`a Desmond`a.
Solista na saksie, kontrabas, perkusja i orkiestra w tle.
Wystarczająco by słyszeć, co robię.





patefonik

Testujesz siłę dokręcenia śrubki, ustawienie kierunku główki\rowków, czy materiał z jakiego jest wykonana?
Gdzieś czytałem, że powinny być niemagnetyczne i to da się usłyszeć...

GB

Cytat: patefonik w Listopad 19, 2022, 12:39
Testujesz siłę dokręcenia śrubki, ustawienie kierunku główki\rowków, czy materiał z jakiego jest wykonana?
Gdzieś czytałem, że powinny być niemagnetyczne i to da się usłyszeć...
Kolor też gra.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

jafi

Cytat: patefonik w Listopad 19, 2022, 12:39
Testujesz siłę dokręcenia śrubki, ustawienie kierunku główki\rowków, czy materiał z jakiego jest wykonana?
Gdzieś czytałem, że powinny być niemagnetyczne i to da się usłyszeć...
Jak widać na zdjęciu śrubki są z tego urządzenia (kilka wolnych po odkręceniu górnej pokrywy)  i nie mam wpływu na materiał z jakiego są wykonane. Choć błyszczą w miedzianym kolorze nie są z miedzi.
Siła dokręcenia ma znaczenie, natomiast to że wyglądają podobnie, nie przekłada się na podobny dźwięk każdej śrubki. To nazywam szukaniem najlepszego "kierunku".
Czyli np. w jedną dziurkę wkręcam po kolei 7 podobnych śrubek i wybieram najciekawsze brzmieniowo - po tej fazie finalnie dokonuję wyboru powiedzmy między dwoma.
Żmudne słuchanie tych samych fragmentów utworów.



JanuszParówka

Cytat: jafi w Listopad 19, 2022, 16:09
...
Żmudne słuchanie tych samych fragmentów utworów.




Szczerze współczuję.
Nie jestem audiofilem, ja lubię muzykę.

jafi

Zagajenie:

idzie zima, pojawiają się przymrozki i zjawiska szkodliwe z punktu widzenia melomana.
Np. kontakt z psem lub kotem kończy się przeskokiem iskry. Strzela. >:( >:(

Inny obrazek do zilustrowania. Ta sama płyta słuchana przed i po odkurzaniu.
Dzisiaj św. Katarzyny - odkurzacz poszedł w ruch. (Broń boże nie namawiam do życia w brudzie. Odkurzanie 2 razy w roku to zły pomysł).
Fortepian Oscar`a Peterson`a po odkurzaniu stał się mniejszy, grający jakby w węższym spektrum częstotliwości. Orkiestra również straciła na objętości - pies z podkulonym ogonem.

Elektrostatyka ma wpływ na dźwięk.

A psy bawią się w ogrodzie.

jafi

Tej płyty słucham:

Oscar Peterson & Nelson Riddle


jafi

Słusznie, bo naukowo. ;)

AGH w Krakowie zajmuje się kierunkowością w kontekście pomiarów dźwięku.
Wpis z FB:

"A dziś u nas takie rzeczy 😉 pomiary kierunkowosci fortepianu w zależności od ustawienia klapy. Rzadki widok i brzmienie, fortepian w komorze bezechowej — w Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie."



Piterski

Ten łuk z mikrofonami przypomniana mi jakieś zdjęcia z pomiarów Dynaudio.

Jafi o co chodzi ci z tą klapą, to jakiś żarcik chyba jest z twojej strony. Czy ten drewniany "stojaczek" na klawiatura umożliwiał naciskanie klawiszy bez wchodzenia do komory?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Piterski w Grudzień 01, 2022, 08:11Jafi o co chodzi ci z tą klapą,
Mnie?
Pytać należy autorów pomiarów, a przypominam jest to AGH.
Ale jak widać metoda może budzić różne kontrowersje. A przecież próbują zmierzyć kierunkowość ustawienia fortepianu.

Pboczek

Kierunkowość ustawienia, czyli najpewniej, jak ma się kierunek otwarcia pudła do układu pomieszczenia. 
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Moim zdaniem to nie mierzą żadnej kierunkowości klapy tylko brzmienie tego fortepian, a ten pomiar po łuku też ma jakąś swoja nazwę i poważniejsze (bogatsze) firmy produkujące głośniki go stosują. To chyba daje ogólnie lepszy obraz do dalszej analizy niż jednopunktowy mikrofon.
Zapewne Twonk z Misimorem mogli by na ten temat powiedzieć coś więcej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

nosferartur

Czy Ty Piterski na rozum upadłeś? Oni tam wszystko pomierzą ,,sulki" również.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

jafi

Poćwiczymy? ;)

Krótki wstęp:
o ustawieniu kolumn w pomieszczeniu wie każdy tzn. trzeba znaleźć im najlepsze miejsce w pokoju, gdzie grają najlepiej.
O tym, że przetworniki trzeba ustawić na odpowiednią wysokość od podłogi wie już niewielu.

Tymczasem zajmuję się dzisiaj ustawianiem sprzętów na stoliku.
Zaczynam od przedwzmaczniacza - w moim przypadku Vinius TVC-05 SE.
Wstępnie przesuwam urządzenie o parę centymetrów do tyłu, z powrotem do pozycji wyjściowej i dalej do przodu o parę centymetrów. Porównuję zmiany dźwięku. Po wstępnym ustaleniu kierunku przesuwania (do przodu, czy do tyłu od punktu "0") uściślam co parę milimetrów co się dzieje z dźwiękiem.
Zmiany są nie do przeoczenia, chodzi tylko o to co wybrać. ;)
Podobnie postępuję z przesuwaniem w bok od punktu "0" w lewo lub w prawo.
Przy przesuwaniu baczę, by nie naprężyć kabli.

Po ustaleniu położenia przedwzmacniacza zajmuję się kolejnym urządzeniem: odtwarzacz CD i kończę ćwiczenia na końcówce mocy.


jafi

Do dzisiejszych zajęć wykorzystuję muzykę w wykonaniu Richarda Galliano.
Znane tematy filmowe Nino Roty.


jafi

Po godzinach słucham Gianluigi Trovesi.


jafi

Wracam do śrubek.
Jak wspomniałem nie da się tego zrobić za jednym razem.
O ile zajmowałem się do tej pory w kilku podejściach tymi które były widoczne z góry i z tyłu, to przyszła pora na te które przytwierdzają płytki PCB i obudowę od dołu.
Przerosło moją wyobraźnię ile tu się dzieje. :o

Piterski

Cytat: jafi w Grudzień 09, 2022, 09:59Przerosło moją wyobraźnię ile tu się dzieje. :o
Myśle, że to co obecnie opisujesz przerasta wyobrażenie wielu z nas, bo moje na pewno :)
Dobrze, Jacku, że przy okazji pokazujesz w tym wątku jeszcze okładki płyt, bo jest okazja zainteresować się czymś bardziej namacalnym.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jafi

Cytat: Piterski w Grudzień 09, 2022, 10:31to co obecnie opisujesz przerasta wyobrażenie wielu z nas
Nie piszę tego wszystkiego, by kogokolwiek stresować:)
Dla mnie to wciąż fantastyczna podróż, odkrywanie tego, co ukryte, a na co mam wpływ.
A inżynierem elektronikiem nie jestem.
Historia wielu działających na polu audio pokazuje wszakże, że nie jest to konieczne.
A to socjolog, a to filozof, złotnik czy inny mechanik precyzyjny...
Nie zostanę żadnym z nich - to co robię, robię dla siebie.
Przy okazji każdy może popróbować bez wydawania pieniędzy.

Piterski

Jacku ale są pewne zasady budowy tych urządzeń i z jakiś praktycznych przyczyn są tak nie inaczej projektowane obudowy. Czy sądzisz że używanie CD bez obudowy dobrze mu robi, że o ryzyku wywołania pożaru nie wspomnę?
Jak już tak mieszasz to może pomyśl o przełożeniu tego wszystkiego np. drewnianej obudowy tak jak robi to Jarek z KAiM.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.