Decca London Super Gold

Zaczęty przez malg, Styczeń 16, 2018, 22:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Dostałem do testów powyższą wkładkę od Ondreja

Własciwie to jest wkładka MI a nie MM, ale nie ma takiej kategorii w katalogu
Co to jest MI pisałem już tutaj:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2113.msg152259#msg152259
przy okazji wkładki ADC.

Parametry w/g vinylengine:
  Output: 5mV
  Frequency range: 20Hz to 40 kHz
  Channel balance: 1dB at 1kHz
  Channel separation: 25dB at 1kHz
  Inductance: 130 mH per channel
  Stylus: van den hul diamond line contact
  Playing weight: 1 to 2g
  Weight: 6.7g
dodatkowe w/g instrukcji:
  Frequency range: 20Hz to 40 kHz (20 - 22KHz +/- 3dB)
  DC resistance 2000 ohm per channel
  Compliance
      lateral: 12*10-6 cm/dyne
      vertical: 5*10-6 cm/dyne

Wkładka o dość ciekawej konstrukcji, tip umieszczony na prawie pionowym cantliwerze z oporową linką zabezpieczającą przed wyrwaniem go do przodu (zdjęcie 2).
Taka konstrukcja powoduje że dźwignia przenoszenia drgań przez cantliwer jest prawie 1:1 (w praktyce 1,5 - 2 : 1), gdzie w standardowych konstrukcjach ten stosunek jest 5-10 : 1. Dodatkowo drgania są przenoszone po tej samej stronie zawieszenia a nie jak w standardowych konstrukcjach po przeciwnej stronie. W środku 2 cewki vertical coil i lateral coil.

Konstrukcja ciekawa ale trudna w aplikacji - mechanicznej.
Po pierwsze wkładka bardzo nisko przylegająca do płyty, z tego powodu, iź tip wystaje poza płaszczyznę dolną obudowy 1-1,5 mm (nie mierzyłem dokładnie, ale to widac na zdjęciu 4)
Po drugie wkładka ze 3-em pinami - wspólna masa obu kanałów, więc trzeba albo kupić adapter 4pin-owy albo jak zrobił to Ondrej (zdjęcie 3) dorobić sobie kabelki do tej wkładki
Po trzecie wkładka mocowana 1/2 cala przez adapter (3 lub 4 pinowy)

Zdjęcia:
1. wkładka , pokrywka, headshell z zamocowanym adapterem 3pin-owym
2. body od góry
3. połaczenie 3 pinowe
4. body z boku


malg

Jeszcze słowo o konstrukcji. W związku z tym iż rozdzielono cewki pionową i poziomą, to:
1. wkładka może służyć do odtwarzania mono, wtedy cewka pionowa nie pracuje bo mono wytwarza drgania poziome
2. bardzo ładnie powinna grać stereo, ponieważ cewka pionowa jest większa niż cewka pozioma (rys), a przy takiej konstrukcji cantliwera ruch pionowy
    jest  mniejszy, 

Jak byłem u Ondreja to robiliśmy krótki test mono - Decca versus ATF3
Decca zagrała mono zwarte w środku sceny choć nie punktowe,
przy ATF3  mono się trochę rozlało w szerz  - takie jakby multi mono powstało.




malg

zdjęcia rozbierane

1. od przodu
2. od tyłu
3. przed czyszczeniem od przodu, generalnie było czysto tylko z przodu był taki pukielek czegoś
4. po czyszczeniu

malg

jutro:
  adaptacja adaptera 3pin do fontka
  kalibracja
  no i słuchanie (mam nadzieje)

malg

znalazłem jeszcze inną specyfikację, chyba bardziej pasuje do tej którą mam u siebie
bo to jednak eliptic, a nie line contact van den hul




Michał

Fajny opis Grzesiu,czekam na doznania soniczne.

frywolny trucht

Rozumiem, że to stara wkładka, nie kupiona wczoraj w sklepie? Ze zdjęć wychodzi, że ktoś już rozszczepił masę na zielony i niebieski.
A, no i co to za czarna folia otulająca body?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Dzis niestety nie udało się nic zrobić, co wczoraj planowałem, bo robota mnie pogoniła do Wa-wy.

Ale musze skorygować trochę opis.
Wkładka składa się jednak z 3 cewek, wczoraj napisałam najpierw ze z trzech, potem zmieniłem na dwie,
bo zajrzałem do środka przez dziurkę cantliwera i wydawało mi się po spojrzeniu na schemat z vinylengine którym sie zasugerowałem (nota bene on jest ok, tylko nigdzie nie jest napisane, ze to jest widok boczny), ze jednak ma dwie cewki. Dzisiaj rozmawiałem z Ondrejem i poszperałem w necie.

Zdjęcia (wszystkie z netu, bo nie mogę wkładki Ondreja rozebrać)
1. schemat mechaniczny widok od przodu, widac trzy cewki)
2,3,4,5 - widoki wnętrza

malg

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 17, 2018, 09:07
Rozumiem, że to stara wkładka, nie kupiona wczoraj w sklepie? Ze zdjęć wychodzi, że ktoś już rozszczepił masę na zielony i niebieski.
A, no i co to za czarna folia otulająca body?
tak to vintage
Ondrej ma adapter 3pin -owy więc musiał w headshell-u zrobić zwarcie mas

Folia czarna to pomysł Ondreja na rezonans i chyba mocowanie dekielka górnego bo mu sie odkleił,
Mimo tego prymitywnego rozwiazania "na papierowy sznurek" słyszałem jakiś czas temu że gra bardzo ładnie


malg

Cytat: Michał w Styczeń 17, 2018, 06:33
Fajny opis Grzesiu,czekam na doznania soniczne.
tez jestem ciekaw jak to zagra na Fontku


malg

Dziś zrobiłem trójnik do podłacznia dwóch mas sygnałów do jednego pinu adaptera.
Niestety okazało się ze nie mam cienkiej koszulki termokurczliwej,
więc dopiero jutro zaizoluję trójnik, tak to wygląda na razie

 

McGyver

Długie, siwe brody nam urosną zanim ty wreszcie odsłuchasz tą wkładkę  :o :(

malg

ja wkładkę mogę zakładać, kalibrować tylko w dzień do sprzęt mam w salonie
a jak żona przyjdzie to po południu okupuje TV

dodatkowo:
dzis było sprzątanie
wczoraj miałem wyjazd całodzienny
jutro tez mam wyjazd więc .....

spokojnie, dotrwasz
ja też - muszę

frywolny trucht

Cytat: McGyver w Styczeń 18, 2018, 19:45
Długie, siwe brody nam urosną zanim ty wreszcie odsłuchasz tą wkładkę  :o :(

E tam, trzeba budować napięcie :) Ale tak ze zdjęć, trochę kowalska robota, co nie? Mam na myśli oczywiście budowę wkładki.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pelot

 Malg.
Kup drugi TV zamontuj w jadalni lub kuchni i po sprawie. :) Ja tak zrobiłem , i mam spokój ! przynajmniej na razie .Moja  małżonka też okupowała , jednak tylko trzy dni w tygodniu : po. wt. śr. , bądź  wtedy gdy  chciała mi zrobić na  złość . Jednak najpierw musiałem przygotować teren wieloma fortelami ,  wybiegami  oraz  dobrym słowem  . 8) Na chwilę obecną w pokoju odsłuchowym-salonie  nie mam w ogóle TV ;D. I tak go raczej  nie oglądałem , po drugie , ostatnimi laty  , tak z 10 a może i 13  mocno  znienawidziłem  TV :zyg:

malg

Cytat: pelot w Styczeń 18, 2018, 21:41
Malg.
Kup drugi TV zamontuj w jadalni lub kuchni i po sprawie. :)
To nie jest dobry pomysł na moją żonę, bo ona nie lubi kuchni
Poza tym mamy drugi, ale ją ciągnie na salony, bo ona "hrabianka"



Cytat: pelot w Styczeń 18, 2018, 21:41
Jednak najpierw musiałem przygotować teren wieloma fortelami ,  wybiegami  oraz  dobrym słowem 
ani fortele ani dobre słowo nie przekonują


Muszę z tym żyć, ale nie jest żle, mam swoje godziny,
bo ona pracuje, a ja siedzę w domu
i to jest właśnie to czego Wam wszystkim życzę

pelot

Wygląda na to że mamy małżonki o podobnych zachowaniach ,moja też nie cierpi kuchni  i ma się za "arystokratkę". Jadnak lubi przebywać w jadalni ,ponieważ  jest to "centrum multimedialne" tel .st. ruter ,no i teraz tv. w jednym miejscu . A że jak wróci z  pracy  ciągle ktoś dzwoni , to ma wszystko pod ręką ( z zasięgiem bywa różnie).Nie mów jeszcze że twoja ma  na imię Małgorzata. ;D

malg

Cytat: pelot w Styczeń 19, 2018, 09:31
Nie mów jeszcze że twoja ma  na imię Małgorzata. ;D
Nie, bardziej arystokratycznie - Maria  ;D ;D ;D

i niestety nie mam jadalni, tylko duzą kuchnię
a centrum multimedialne jest w salonie

Michał

Moja ma na imię Małgosia,ale lubi kuchnie,świetnie gotuje i wspiera moją pasję :)

MAC

Cytat: pelot w Styczeń 19, 2018, 09:31ma  na imię Małgorzata

Cytat: Michał w Styczeń 19, 2018, 10:43Moja ma na imię Małgosia
Nie prawda bo to moja żona ma na imię Małgorzata  :D

Michał

Nie prawda,to ja jestem Brusli ;D

malg

Założyłem DECCA-ę na patyk







malg

zważyłem, ustawiłem azymut poziomicą i trakcję jednopunktowo Loefgern A protraktorem,
niestety ze względu na to iż DECCA jest taka niska, nie mogłem wykorzystać wszystkich zalet mojego protraktora




malg

zagrałem dwie płyty:
Thelonious Monk z 1963 roku mono, wydanie japońskie
Duke Pearson - Profile, stereo, wydanie japoński
Bez oceny sonicznej, tylko aby sprawdzić czy w ogóle gra





malg

Ciekawe, ale nie zmieniłem wejscia w PRE i zagrało na wejściu MC,
nie testowałem dokładnie ale najlepiej zagrało dla load resistance około 700 - 800 ohm

Jutro,
1. przestawię fontka na miejsce i wypoziomuję, bo zrobiłem wszystko na ławie, która niestety trochę rezonuje
2. zrobię pomiary płytą testową miedzy innymi rezonansu (podejrzewam, że ewentualnie trzeba będzie zmienić headshell na cięższy)
3. jesli zdazę pogram muzykę
4. porównam podłączenie do wejścia MM i MC w PRE