Przetwornik cyfrowo-analogowy DAC

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 26, 2014, 14:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Rozpocznę od tego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przetwornik_cyfrowo-analogowy

No właśnie. Interesuje mnie co słuchacie (jakiego DAC-a), co Waszym zdaniem zdaje egzamin i z czego jesteście zadowoleni, co warte jest zakupu a czego unikać.

Takie abc... dla wszystkich tych, którzy chcą w to wejść i dla tych co już siedzą i myślą o rozbudowie/wymianie na lepszy.

Pytam, bo sam jestem zielony a chcę coś fajnego kupić. Ale generalnie sam temat wymaga szerokiego spojrzenia na urządzenia. Taka rzetelna ocena tego typu urządzeń.
Trochę tego i trochę tamtego też.


axolotl

Cos co mam, cos co mnie oczarowalo ....

Matrix mini dac podpiety po optyku o laptopa. To nie tylko swietny dac ale rowniez wzmacniacz sluchawkowy, ktory zjadl mojego starego klona lehmanna na sniadanie.

Pozdrawiam.

spalon

A jeśli można zapytać to jakich słuchawek używasz pod Matrix mini dac ?

axolotl

Najpierw byly cal! ale zle sie zgrywaly. Teraz sa bayery 250 omow 770 pro i jest wiecej niz rewelacyjnie.

spalon

To świetnie że się tak to połączenie sprawdziło u Ciebie . Ciekawe czy to kwestia tego że wzmacniacz w Matrix mini dac lepiej zgrywa się z słuchawkami wysoko-omowymi czy to po prostu kwestia lepiej dopasowanych do niego słuchawek .
Wiele dobrego słyszałem o 250 omowych Beyerdynamic 770 pro ale niestety nie miałem okazji posłuchać.

axolotl

Stawiam na jedno i drugie, omy oraz dobor sluchawek..... ja zakonczylem szukanie sprzetu do odsluchu ....:)

spalon

Dla mnie poszukiwania zestawu słuchawkowego skończyły się na lampowym wzmacniaczu WBA Grand Twin i słuchawkach AKG K 701 oraz dla uzupełnienia HD 600 , a jako przetwornik cyfrowo-analogowy służy DAC Havana

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

vasa

Podczas ostatniego AS rozmawiałem z wystawcami proponującymi dac-a odtwarzającego gęste pliki.
Rozmowa potoczyła się w kierunku bardziej rozbudowanego kombajnu nagrywająco/odtwarzającego.
Dostałem właśnie maila od nich że pracują nad tematem i w niedługim czasie taki stwór będzie gotowy.
Jest to jedna z wymarzonych sytuacji testowych; nagrywamy płytę z własnych zbiorów a potem możemy na zmianę odsłuchiwać płytę i plik równolegle.
Ciekawe co zwycięży cyfra czy analog ???
;D
http://www.bedea.pl/dac_10.html
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.


frywolny trucht


GregWatson

#12
A ktoś obecny na sali używa Matrix mini dac-a? Jak on się ma do innych w podobnej cenie? Pytam bo będę się niebawem musiał zmierzyć z tym tematem.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Drizzt

#13
Rozważałem Matrixa, w końcu kupiłem TEAC-a UD-501. Bardzo fajny DAC, dobrze wyposażony i wykonany, świetnie wyglądający.. 384kHz/32bit, 2x DSD, XLR, do tego średniej jakości wyjście słuchawkowe. Brak regulowanych wyjść jeśli dla kogoś to istotne. Poza tym gra identycznie jak stary kompakt Bladeliusa. Po tym doświadczeniu zweryfikowałem moje oczekiwania co do DAC-a, a dokładnie co DAC robi, a czego nie. Szczerze polecam ten sprzęt :)

http://www.hifiplus.com/articles/teac-ud-501-digital-converter/

vasa

Cytat: Drizzt w Styczeń 19, 2015, 23:25Poza tym gra identycznie jak stary kompakt Bladeliusa. Po tym doświadczeniu zweryfikowałem moje oczekiwania co do DAC-a.
Rozwiń trochę myśl. Z jednej strony jeżeli DAC z kosmicznymi mocami obliczeniowymi gra jak stary kompakt (nawet dobry) to chyba trochę rozczarowujące a z drugiej strony polecasz, czyli jesteś zadowolony ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Drizzt

#15
Polecam bo nie sądzę, żeby inny DAC (przynajmniej za zbliżone pieniądze) grał inaczej materiał 16/44.1 bo o tym piszę. Gęste formaty to trochę inna sprawa. Egzotyczne DAC-i oczywiście mogą grać inaczej, pytanie czy lepiej. A sprzęt polecam bo jest świetnie wykonany i wyposażony, fajnie wygląda, czego chcieć więcej? Ja w każdym razie nic więcej od DAC-a nie chcę :)

Inaczej: pięknego brzmienia szukam w innych elementach w systemie, a DAC ma być rzetelny i to najlepsze co może zrobić.

GregWatson

Fajnie. Dzięki za opisy. A gdyby tak wybierać DAC-a na pułapie cenowym 1 k oraz 2 k to jest jakiś sensowny wybór połączony z satysfakcją odbioru. Jakieś doświadczenia w trym temacie?
Trochę tego i trochę tamtego też.

gratefullde

#17
Nie mam bogatego doświadczenia z DAC'ami. Przy wyborze obecnego, który posiadam, kierowałem się ideą grania z CD bardziej niźli z plików, z którymi mocowałem się jakiś czas za pomocą Havany i magazynu z plikami w postaci wyciszonego pc'ta. Nie dawało to za bardzo rady.
Na próbę wziąłem The Protagonist DAC, rodzimej manufaktury Audio Surgery. I ten już został. DAC ten ma możliwość grania plików 24/192 po coaxialu (na usb się nie zdecydowałem) co dla moich potrzeb jest wystarczające. Jest to DAC ze stopniem lampowym na lampach E88CC. U mnie siedzą sobie lampki PC188 Telefunkena i jest bardzo dobrze. Granie żywiołowe, energetyczne, przejrzyste i szczegółowe.
Mogę tego DAC'a polecić z ręką na sercu bo to świetne granie jest.

Strona firmowa:

http://audiosurgery.beepworld.pl/dacki.htm
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

masza

A na jakiej kości McGyver robi tego DACa?

gratefullde

Sprawdzę jak wrócę do domu bo nie pamiętam. Zobacz na jego stronie może jest tam to info, ja jestem w terenie
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Drizzt

Z tańszych DAC-ów miałem wcześniej Musical Fidelity V-DAC. Bardzo prosty DAC, który po prostu robi co do niego należy. Minimum wyposażenia dodatkowego. Pisząc o egzotycznych DAC-ach miałem na myśli m.in. te z lampowym stopniem wyjściowym. One mogą grać inaczej jeśli ktoś tego potrzebuje.

gratefullde

Cytat: masza w Styczeń 20, 2015, 09:06A na jakiej kości McGyver robi tego DACa?

Już mam, PCM1798.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

masza

Ja polecam DACa Phasta na AD1865 i ECC88
Jest to przetwornik, który rozgromił takie tuzy jak M2Tech Young, Maca i Audio Note 2.0 Signature.
Koszt na standardowych kondensatorach Jantzen Silver Gold Oil to 900usd. Jak ktoś chce się wdrapać jeszcze wyżej to dodatkowo kondensatory V-cap cutf za następne 900usd ale to już jest analogowa bajka.

DAC już z Jantzenami wyłożył porównywane przeze mnie wyżej drogie zabawki.
Jest do bólu melodyjny i analogowy a za razem niesamowicie dynamiczny.

Drizzt

Nie widzę DAC-ów na stronie producenta, same wzmacniacze. Czy to jakaś jednostkowa produkcja?

http://phast.com.ua/enproduct.phtml

tatachabera

Cytat: masza w Styczeń 20, 2015, 09:54Ja polecam DACa Phasta na AD1865 i ECC88
A gdzie to można kupić ?
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS