Wibracje? Nie, dziękuję.

Zaczęty przez jajacek1410, Wrzesień 14, 2014, 02:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

jajacek1410

    Warto rzucić parę uwag o wszelkiego typu ustrojach antywibracyjnych.
    Na pierwszy ogień coś, co u siebie stosuję -  podkładki antywibracyjne z piłek do squasha. Piłki przecinamy na połówki i otrzymujemy podkładki tanie i skuteczne. To naprawdę działa. Pod cd-ekiem poprawa dźwięku jest wyraźna. Spróbujcie. Warto.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht


frywolny trucht

Ze strony producenta:

"Większość wytwarzanych dotychczas stopek na elementach tocznych stanowią stopki na łożyskach tocznych (PAB bearing AVF). Są one zbudowane z kilku odpowiednio ukształtowanych detali metalowych, umożliwiających zamontowanie łożysk tocznych. Wyróżniają się funkcjonalnymi kształtami i nie rzucają w oczy słuchaczy. Za to znacznie poprawiają reprodukcję dźwięków oraz dynamikę przekazu. Mogą zastępować wszelkie kolce w audiofilskich stolikach, platformach, standach i kolumnach podłogowych, bądź też być bezpośrednio podkładane pod urządzenia elektroniczne. W tym celu mają nagwintowany otwór, w który można wkręcić element łączący je z urządzeniem (najczęściej są to bolce jednogwintowe o średnicy 8 mm; na zamówienie wytwarzamy też bolce dwugwintowe o średnicach: 8/4, 8/6, 8/10 i 8/12 mm oraz bolce metryczno-calowe). Stopki łożyskowe PAB można też stosować zamiast nóżek z litego metalu w platformach antywibracyjnych PAB oraz w podstawkach innych producentów.

Wszystkie stopki łożyskowe PAB są zaopatrzone w odpowiednią (pod względem ciężaru, wielkości i wyglądu) kontrę, która stabilizuje ustawioną wysokość. Można je też zaopatrzyć w oryginalną podstawkę (nadstawkę) naszej produkcji z gwintowanym otworem, która pozwala podkładać je bez mocowania pod meble, platformy, kolumny i audiofilskie ,,klocki". Doświadczenia wykazały jednak, że taki sposób użycia stopek łożyskowych PAB powinien być jedynie przejściowy. Docelowo należy je wkręcać, co gwarantuje większą stabilność podpieranych nimi urządzeń czy mebli oraz wierniejszy dźwięk."
http://www.proaudiobono.pl/?page_id=93




kangie

Mam blat z 39mm MDFu lakierowanego na czarny polysk. Masa 22kg. Jest plywajacy, wspiera sie na 3 wibroizolatorach Elesa+Ganter z gumy o twardosci 40 stopni ShoreA. I na nim dwa gramofony.

don Batonio

W moim systemie od dawna "królują" izolatory Vibrapod i stożki Vibrapod.
;)

Pboczek

Temat niepożądanych wibracji które degradują dźwięk naszych systemów, zaczyna być coraz częściej eksploatowany. W ramach eksperymentów kilka tygodni temu podłożyłem podstawki ze sprężynami pod odtwarzacz, by sprawdzić co z nimi i jak. Mam za sobą doświadczenia z gumowymi (wszelakiej maści) podkładkami i na efekty nie narzekałem, choć zastrzec trzeba, że zmiany dla jednego będą znaczące a dla innego niewystępujące :).
Zgodnie z radą Kolegi - mistrza teorii naukowej i praktyki odsprzęgania sprzętu, podłożyłem po zaledwie jednej sprężynie z dostępnych siedmiu na podkładkę, co i tak jak przewidział na podstawie wagi mojego odtwarzacza, było zbyt dużo, by uzyskać właściwy efekt. Dociążyłem dlatego cd kawałkiem kamienia, co było uzasadnione także potrzebą znalezienia sposobu na równomierne rozłożenie nacisku urządzenia, które nie jest wagowo zbalansowane. Przekonałem się że większy kawałek granitu zbytnio dociskał odtwarzacz ale cieńszy robi już odpowiednią robotę.

Osłuchałem się i jakie efekty? Na pewno nie degraduje, a jeżeli coś zmienia, to na korzyść. Mam wrażenie że osadzenie dźwięków, ich wyrazistość są lepsze.
Usprawniłem też podkładki gumowe jakie stosuję pod zewnętrznym transformatorem i również mam niepewne wrażenie że jest lepiej :). Jakoże zabawa taka nie kosztuje majątku, każdy może spróbować sprawdzić odseparować swoje urządzenia i sprawdzić czy coś usłyszy.

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Pboczek

Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Kangie


Pboczek

Na sąsiednim forum gdzie żywo temat kiedyś był dyskutowany, udało mi się wkleić filmik z gibania mojego odtwarzacza.

https://forum.audio.com.pl/topic/49052-wibracje-i-drgania/page/35/?tab=comments#comment-321961

8)
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

wiki

Ponownie wstrzeliwuję się w wątek.....  >:D
Mam nadzieję, że w miarę odpowiednio....
.
.
Dziś testuję (koledzy już zachwalają u siebie) nowe poczynania jednego mojego niestrudzonego w bojach kolegi.....
.
.
Coś dla taniofila..... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Bierzemy dwie klepki dębowe (takie od parkietu), 30 szt. patyczków drewnianych do mieszania kawy (takie jak w cpnach dają), trochę kleju....
I tworzymy jeden ustrój.....
Dziś mam dwa.... Kolega dla mnie zrobił..... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

A tak to wygląda, zrobione w celach testowych....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Ja dziś je testuję na kolumnach.....
Potrzeba jeszcze jakiegoś dociążenia.... 😀
.
U mnie sławetne szkło z Ikei.... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Co to robi to nie mam pojęcia.....
Ale ja już nie chcę zdejmować, mimo, że to tylko prototyp, który wygląda jak wygląda.... 😋
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

A wizualnie to nawet się komponuje z Koyaanisqatsi, które właśnie słucham.... 😋
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Pierwsze wrażenie.... jakby muzyka głośniej grała, szok.....
Drugie.... Instrumenty jakoś się tak rozdzielają, nie są zlepione, każdy gra swoją pieśń....
Pojawiają się wybrzmienia.... które niby wcześniej były ale teraz są wyraźniejsze....

Podoba mnie się to.... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

ziko369

Wiki...co Ty tam znowu dobrego popijasz kolego😂

wiki

Cytat: ziko369 w Marzec 28, 2021, 20:40
Wiki...co Ty tam znowu dobrego popijasz kolego😂
Ja chciałbym przeczytać pytanie....
Co ty tam fajnego słuchasz?  ;)
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

spookyghost

Ja tam dziś na trzeźwo a też słyszę.  😆 Według mnie nawet lepiej niż u kolegi, ale na to wpływa pewnie wiele czynników. 😁😁
Quadral Titan MK III; klon Dartzeel NHB-108 (modyfikowany); Luxman DA-250; Sony CDP 557 ESD

wiki

Coś Ci kolego kolumnę rozszerzyło.... 😋
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

patefonik

Intrygujące.
A jak wyciągniesz tego "patyczaka" to jest duża różnica? O dociążaniu kolumn od góry np. "myszami" pewnie każdy słyszał.

Są jakieś zalecenia co do "patyczaka"? Powinien wystawać za kolumnę? Specjalnie te "nóżki" tak nie równo się układają?
Może gdzieś to rozprasza najwyższe tony, bo chyba nie wibracje....

ziko369

Cytat: wiki w Marzec 28, 2021, 20:42Co ty tam fajnego słuchasz?
Wiki, zawsze fajnej muzy słuchasz 😋

wiki

Cytat: patefonik w Marzec 28, 2021, 21:22O dociążaniu kolumn od góry np. "myszami" pewnie każdy słyszał.
Zamiast drogich (bardzo!) mysz ja stosuję taki tani samemu zrobiony ustrój już od dłuższego czasu....
Trochę mam za lekki, bo był zrobiony do poprzednich kolumn Braun Ls200, które ważyły 35 kg... I on waży około 3-4 kg....
Podobno proporcja obciążenia powinna być 1:10....
Mje obecne kolumny to 70 kg więc ustrój powinien mieć około 7 kg....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka