Menu główne

gramofon pytanie

Zaczęty przez ekskalibur, Listopad 25, 2016, 19:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

bum1234

Może więc ktoś pokusiłby się o przeprowadzenie paru testów?

Zaglądamy np. na stronę:

http://www.jsikora.pl

I czytamy o tym czym firma się zajmuje, kim firma jest (?), jaką ma (i to pewnie najważniejsze) misję, a konkretów zero.

Jest galeria zdjęć, parę ogolników typu:

"maksymalna sztywność, brak rezonansów, brak wibracji oraz wysoka stabilność obrotów."

albo:

"Do produkcji użyto sześciu rodzajów materiałów oraz wykorzystano cztery silniki DC/PAPST z jednym sterownikiem. Talerz, wyważany statycznie i dynamicznie, wykonany jest z trzech materiałów, natomiast łożysko zostało ulepszone przez zastosowanie stali, węglika spiekanego i cyrkonu."

I to wszystko. Żadnej informacji o tym, jak też te znakomite silniki, węglik spiekany, cyrkon i co tam jeszcze wsadzono do urządzenia, wpłynęły na poprawę parametrów, o ile te śliczne (kwestia gustu) zabawki jeszcze jakiekolwiek parametry posiadają.

Wiem, że parametry nie grają, ale od producenta urządzeń z wysokiej półki można chyba wymagać jakiejś odrobiny chęci poważnego potraktowania swojego ewentualnego klienta ;)

Dodam jeszcze, że nie mam nic przeciwko wymienionej firmie, została ona użyta jako przykład, bo na stronach innych producentów sprawy mają się identycznie.

elem

Cytat: blackholesun w Listopad 27, 2016, 12:37elem, te pomiary wymagają płyty z sygnałem 3150 Hz, prawda? mam taką 7" od Feickerta.
Teraz pytanie, jeśli moja siódemka jest lekko zwarpowana oraz/lub niecentryczna, jaką wiarygodność mają pomiary z niej uzyskane?

Pojęcia nie mam jak to działa, może miniabyr pomoże, bo on uzywa tego programu.

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MAC

Cytat: kawosz w Listopad 27, 2016, 12:55
Cytat: vasa w Listopad 27, 2016, 12:52Niektóre parametry zostały wówczas tak wyśrubowane że obecne manufaktury mogą jedynie pomarzyć o parametrach typu -70dB.
Zawsze uważałem że paździerze rządzą ;D Podbudowałeś mnie Mariusz :)

S/N 75dB?  :o
Wyrzuć ten złom i odkup porządny werk, który żeś zaprzepaścił  8)



malg

Cytat: bum1234 w Listopad 27, 2016, 13:03
Może więc ktoś pokusiłby się o przeprowadzenie paru testów?

jaki cel miały by te testy ?
aby wyniki testów były wiarygodne, do tego potrzebne jest laboratorium
obawiam sie ze program Feicerta i płyta testowa to za mało.
do użytku domowego - jak w sam raz, natomiast aby oceniać wysokiej klasy urządzenia - to za mało

elem

Się nie podniecajcie tak tymi cyferkami :) S/N elektryczny czy mechaniczny? Wg jakiej normy? Ważony czy nie?
Nie da się tak jednoznacznie porównać jeśli nie wiadomo co i jak mierzono.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

vasa

Poprosiłem wujka Gugla o odpowiedź na pytanie o parametry Transrotora i AirForceOne.
Transrotor nie zniża się do takich przyziemnych spraw. Oni są od oddania istoty muzyki.
AirForce parametru rumble nie podał natomiast jest Wow&Flutter below 0,03%. Tyle że kawosza stolnica ma "no more than 0,025%" No to co jest, kurde blade, ja się pytam?
W&F below -80dB deklaruje Goldennote. Tyle że ja w to nie wierzę.  >:(
Tak więc chyba pozostanę przy moim starym patefonie z Rumble -80dB i W&F 0,055% ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kawosz

Cytat: masza w Listopad 27, 2016, 13:19Wyrzuć ten złom i odkup porządny werk, który żeś zaprzepaścił 
Chodzi Ci o Technicsa 1210 mk2 . W sumie to go żałuję  :P

MAC


vasa

Cytat: elem w Listopad 27, 2016, 13:26S/N elektryczny czy mechaniczny?
To jest elektrycznie pomierzony poziom zakłóceń z łożyska i silnika. Norma była i jest jedna. Problemem jest odpowiednio ciche laboratorium bo w warunkach domowych zakłócenia tła przy wyłączonym gramiaku mogą sięgać -60dB.
I jednocześnie jest to górna granica przyzwoitości technicznej.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: vasa w Listopad 27, 2016, 13:27
Poprosiłem wujka Gugla o odpowiedź na pytanie o parametry Transrotora i AirForceOne.
Transrotor nie zniża się do takich przyziemnych spraw. Oni są od oddania istoty muzyki.
AirForce parametru rumble nie podał natomiast jest Wow&Flutter below 0,03%. Tyle że kawosza stolnica ma "no more than 0,025%" No to co jest, kurde blade, ja się pytam?
W&F below -80dB deklaruje Goldennote. Tyle że ja w to nie wierzę.  >:(
Tak więc chyba pozostanę przy moim starym patefonie z Rumble -80dB i W&F 0,055% ;D
oto  przecież chyba o to chodzi, aby w domu nie można było tego sprawdzić,
a chwalić się można i kaskę doić

gratefullde

Zmobilizowałem się i sprawdziłem parametry mojego sprzęta. Nie jest źle :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kawosz

1210 mk2
Którego szczerze żałuję .
Specifications
Type: manual turntable

Drive method: direct drive

Motor: brushless DC motor

Control method: servo (mk1), quartz (mk2)

Platter: 330mm 1.75kg (mk1), 332mm 2kg (mk2)

Speeds: 33.33 and 45rpm

Wow and flutter: 0.03% WRMS (mk1), 0.025% WRMS (mk2)

Rumble: -70dB (mk1), -78dB (mk2)

Tonearm: universal

Effective length: 220mm (mk1), 230mm (mk2)

Overhang: 14mm (mk1), 15mm (mk2)

Effective mass: 12g (mk2)

Stylus pressure range: 0 to 4g (mk1), 0 to 2.5g (mk2)

Dimensions: 453 x 366 x 180mm (mk1), 453 x 360 x 162mm (mk2)

Weight: 10kg (mk1), 12.5kg (mk2)

gratefullde

A u mnie:

Wow and flutter: 0.025% WRMS

Signal to noise ratio: 75dB
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

bum1234

Cytat: malg w Listopad 27, 2016, 13:26

jaki cel miały by te testy ?



Ano taki, że gdyby były poprawnie przeprowadzone to można by odpowiedzieć na pytanie ile są warte współczesne konstrukcje i te wszystkie szeroko opisywane innowacje w nich zawarte ;)

Bo wszystko wskazuje na to, że mamy tu wielką nadętą bańkę, bo opracowanych kiedyś mechanicznych patentów nie sposób już poprawić ;)

malg

Cytat: bum1234 w Listopad 27, 2016, 14:12
Cytat: malg w Listopad 27, 2016, 13:26

jaki cel miały by te testy ?


Ano taki, że gdyby były poprawnie przeprowadzone to można by odpowiedzieć na pytanie ile są warte współczesne konstrukcje i te wszystkie szeroko opisywane innowacje w nich zawarte ;)


ale co chciałbyś osiągnąć znając wynik , zdyskontować wielkich producentów ?
udowodnić ze biorą za dużo kasy za swój sprzęt ?

to się nie uda

Możesz zawsze zbudować swoją konstrukcję i sprzedawać ją tanio

(nadmieniam ze nie jestem z branży, ale staram się myśleć rozsądnie - technicznie)

Poza tym jak nie odpowiada Ci cena to nie kupujesz. Przecież cena jest zawsze umowna.

Moim zdaniem te testy można przeprowadzić tylko i wyłącznie w celu zaspokojenie własnej ciekawości.
Dodam że będą one obarczone sporym błędem, wynikającym z zastosowanych metoda urządzeń pomiarowych.

malg

co nie zna czy ze jestem przeciwny ich wykonywaniu. Sam to robię. ;D ;D ;D

kawosz

Ale to jednak jest zastanawiające  dlaczego producenci teraz nie podają takich pomiarów . Masz Grzegorz rację że to indywidualna sprawa czy się kupi czy nie . Jednak  jest to irytujące . Wiem że parametry nie grają . Przydała by się jednak odrobina uczciwości

jamówię

Uważam,że Jerzy wywołał fajny temat. Można kolejny raz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o współczesnym hiendzie. Przy okazji,czy któryś z Kolegów zna dne mojego runchla,czyli w/f,oraz rumbble- Thorens 160mkII

malg

Cytat: kawosz w Listopad 27, 2016, 14:31
Ale to jednak jest zastanawiające  dlaczego producenci teraz nie podają takich pomiarów . Masz Grzegorz rację że to indywidualna sprawa czy się kupi czy nie . Jednak  jest to irytujące . Wiem że parametry nie grają . Przydała by się jednak odrobina uczciwości
"nIe mylmy dwóch systemów walutowych" - jak powiedział klasyk
uczciwość pomiędzy ludźmi, pomiędzy nami na forum, w rodzinie, wśród przejaciól - tak tak tak - jestem orędownikiem,
natomiast w biznesie - to inna sprawa - nie mamy na nią wpływu, możemy wpływać tylko przez kupno artykułu lub nie

Chodzi mi o to żeby się nie napinać z testami i nie głosić wielkich słów a dla siebie i forumowego społeczeństwa warto je robIc

vasa

Cytat: malg w Listopad 27, 2016, 14:25ale co chciałbyś osiągnąć znając wynik
Znając te parametry wiem czy sprzęt jest wykonany źle, dobrze czy perfekcyjnie. Jeżeli producent się przyłożył to mogę oczekiwać że gramiak będzie działał długo bezawaryjnie. Jeżeli chcę grać na MCLO to powinienem poszukać czegoś cichego bo wkładka takie np -55dB wyłowi i wzmocni o np 70dB (pre) i kolejne 20dB (wzmacniacz).
A jeżeli parametrów ni ma a jest odlotowy dizajn i marketing na najwyższym światowym poziomie to mi się
Cytat: kawosz w Listopad 27, 2016, 14:31Wiem że parametry nie grają
A może już czas zweryfikować ten pogląd ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

kawosz

Cytat: vasa w Listopad 27, 2016, 14:45A może już czas zweryfikować ten pogląd
Może . I pewnie masz rację . Tylko bez tej magi to straci to swój urok ;D . Tak bez czarów :(

jamówię

Znalazłem w/f w moim Thorensie,przyzwoite 0,04%wrms

vasa

Cytat: kawosz w Listopad 27, 2016, 14:48bez tej magi to straci to swój urok
Bez żartów. 80% istotnych parametrów i tak nie znamy :o
I tak i tak jedziemy po omacku.
Tyle że jak będziemy się trzymać tych 20% które znamy to ten omacek mniej ślepy będzie i efekty lepsze ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: kawosz w Listopad 27, 2016, 14:48
Cytat: vasa w Listopad 27, 2016, 14:45A może już czas zweryfikować ten pogląd
Może . I pewnie masz rację . Tylko bez tej magi to straci to swój urok ;D . Tak bez czarów :(
chodziło mi o to żeby sie nie napinać, i nie nadinterpretować wyników takich testów.
robić jaknajbardziej.

frywolny trucht

Kawosz, Maszy chyba chodziło do Danonka, a nie Technics'a.
Ta płyta 7'' od Feickerta wymaga już jedynie komórki. Instalujemy programik. Puszczamy pisk z winyla, a program na podstawie modulacji tego pisku ustala poziom pływania obrotów. Bawiłem się tym i dziwne rzeczy wychodziły. Można było puścić pisk z komórki i też mu obroty się bujały  :o Głupizna jakaś.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93