Korg Nutube - "lampa" nietypowa

Zaczęty przez Alexander, Listopad 11, 2018, 22:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

Alexander

Całkiem niedawno, no tak ze dwa lata temu firma Korg pokazała swoją podwójną triodę - Nutube 6p1.
Trioda jak trioda, ale to nie taka zwykła lampa, to lampa zrobiona na podobieństwo lamp nixie. Służyło to kiedyś jako wyświetlacz cyferek w kalkulatorach,  zegarach, maszynach itd,
Wewnątrz elektrody  jak w klasycznej lampie siatka, anoda, katoda. Wygląda niezwykle, a po uruchomieniu świeci ładnym zielonkawym światłem  :)
Napięcie pracy od 5V, czyli niewiele, czyli bezpiecznie, pobór mocy od 12mW na każdą triodę.
No to skoro podwójna trioda, to można zrobić na tym preamp, bufor ze wzmocnieniem do kilkunastu dB, wzmacniacz słuchawkowy, efekt gitarowy...
Korg opublikował parametry, charakterystyki, przykłady zastosowań.
No to polutowałem układ bufora korzystając z płytki, którą opracował Pete Millett.
Układ po zmontowaniu wymaga regulacji napięć i można używać.
Wpiąłem nowe pre w miejsce używanego Bufora B1 Nelsona Passa.
Dźwięk sprawia wrażenie bardzo otwartego i dynamicznego, jest niesamowicie efektowny w porównaniu z klasycznym B1. Pojawił się lekki szum w głośnikach. Lekki, czyli trzeba zbliżyć ucho do głośnika. Lampa ma tendencje do mikrofonowania, trzeba ją porządnie izolować mechanicznie.
Na razie tyle. Pobawię się pewnie zasilaniem, ustawieniami -  posłucham co jeszcze można zrobić z dźwiękiem w tym układzie.

vasa

Cytat: Alexander w Listopad 11, 2018, 22:43Trioda jak trioda
No. Czystabee ani 845 to to nie jest  :(
I ta trupia barwa :o

Chyba wpadnę żeby Ci sól oddać.
;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Alexander

To weź cukier, pożyczę i będzie co oddawać  ;D
Zapraszam.
A kolor przypomina mi barwę wyświetlacza kalkulatora MBO, który kiedyś miałem  :)

McGyver

Cytat: Alexander w Listopad 11, 2018, 22:43zrobiona na podobieństwo lamp nixie.
Raczej nie. Nixie świecą na łososiowo/różowo.
Te Korgi przypominają bardziej wyświetlacze fluorescencyjne, których naturalnym kolorem świecenia jest szmaragdowy/turkusowy, nie wiedzieć czemu uparcie zmieniany filtrami najczęściej na niebieski.
Cytat: Alexander w Listopad 11, 2018, 22:43bufor ze wzmocnieniem
Raczej nie. Bufor z definicji wzmocnienia nie posiada (tzn. jego wzmocnienie wynosi ~1). Jeżeli coś posiada wzmocnienie >1 to z definicji nie jest buforem.

daris666

Cytat: McGyver w Listopad 11, 2018, 23:59
Te Korgi przypominają bardziej wyświetlacze fluorescencyjne, których naturalnym kolorem świecenia jest szmaragdowy/turkusowy, nie wiedzieć czemu uparcie zmieniany filtrami najczęściej na niebieski.

Dlatego, że niebieski jest o wiele ładniejszy od tego zielonego.

McGyver

Cytat: daris666 w Listopad 12, 2018, 09:40
Cytat: McGyver w Listopad 11, 2018, 23:59
Te Korgi przypominają bardziej wyświetlacze fluorescencyjne, których naturalnym kolorem świecenia jest szmaragdowy/turkusowy, nie wiedzieć czemu uparcie zmieniany filtrami najczęściej na niebieski.

Dlatego, że niebieski jest o wiele ładniejszy od tego zielonego.

Aha, a daktyle są smaczniejsze od fistaszków  ;)

dino


Alexander


dino


Alexander


dino

Zastanawiają mnie te szumy - czy zwiększenie anodowego by ich trochę nie skasowało ?


dino

I następny zestaw pytań:

1. Jfety to 2SK170 ?
2. Co jest podpięte na wyjściu pre bo na oko ma ono impedancje wyjściową ok 100K. Jeżeli następny klocek ma impedancje wejściową mniejszą to może stąd te szumy ?

Alexander

ad1. 2N7000
ad2. First Watt f6 - wejściowa 100kohm
Jak wspomniałem z napięciami jeszcze troszkę będę się bawił - może masz rację anodowym.
Szum, o którym wspomniałem nie jest dużym problemem, po prostu było zero, a teraz - bez muzyki - coś jest jak się
przysłuchać.

daris666

Znajomy walczył z tą lampą, też mu szumiała.

dino

Cytat: Alexander w Listopad 12, 2018, 18:46ad2. First Watt f6 - wejściowa 100kohm
Ja bym spróbował dać na wyjściu 75K - ot tak żeby wyjściowa była mniejsza od wejściowej.
Bo wpis daris666 może świadczyć, że ..się ni da.

Alexander


Alexander

Cytat: dino w Listopad 12, 2018, 19:35
Cytat: Alexander w Listopad 12, 2018, 18:46ad2. First Watt f6 - wejściowa 100kohm
Ja bym spróbował dać na wyjściu 75K - ot tak żeby wyjściowa była mniejsza od wejściowej.
Spróbuję i tego.

daris666

Cytat: Alexander w Listopad 12, 2018, 19:35
Walczył - z jakim efektem?

Porzucił projekt. Chyba jeszcze coś mu się tam nie podobało, pasmo przenoszenia? To było dość dawno.


Alexander

Za układem z nutube wstawiłem B1 - szumów niet, cechy brzmieniowe pozostały  :)
Z podlinkowanego artykułu pozwolę sobie wkleić znamienny fragment
"Nutube 6p1 definitely cannot be used in Hi-Fi equipment because the requirement for this audio equipment is too high for this component. However, devices which uses Nutube 6p1 can get Hi-End marking. This label does not need any minimum requirement but they must use some innovative solutions. In this point of view this component can look interesting and some people can buy applications based on it, because it is vacuum tube and it looks modern."  ;D

dino

Cytat: Alexander w Listopad 12, 2018, 23:12Za układem z nutube wstawiłem B1 - szumów niet, cechy brzmieniowe pozostały  :)
Impedancja czy za male wzmocnienie ?

Alexander


vasa

Przepiękne podsumowanie [emoji38]
Dotychczas używałem definicji hajendu podanej przez Roha. Ale ta też jest piękna.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Alexander

Jak tak patrzę na moje radio kuchenne, to hifi toto nie jest....zawsze podejrzewałem, że to hajend - tak kretyńsko, przepraszam: innowacyjnie rozwiązanego włącznika i regulacji głośności nie ma w żadnym innym urządzeniu  ;D

dino

Cytat: Alexander w Listopad 12, 2018, 23:18impedancja
Niejednokrotnie się przekonałem (i miłośnik high-endu też), że cza na to zwracać uwagę.
Przynosimy klocka do domu podłączamy i ...o Jezu jaki babol.
A instrukcji nie przeczytali :)