Wokół czarnej płyty

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 29, 2015, 11:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

Tak patrze na te warszawskie sklepy i oczom nie wierzę .Pominięto kilka naprawdę ważnych punktów na winylowej mapie Warszawy ,obecnych od  wielu lat .To raczej bardzo subiektywne zestawienie . Nie wiem jak w innych miastach ,ale w Warszawie licza się zupełnie inne miejsca.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

hmm, zestawienie robione chyba przez DJa i dla DJów
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Ciekawe cyfry z naszego portalu aukcyjnego:
Ilość aukcji:
Płyty kompaktowe (615369)
Płyty winylowe (242202)
Kasety audio (9670)

Ze cztery lata temu stosunek kaset do płyt CD wyglądał identycznie ja winyli do płyt CD.
Winyl ostro przyaatakował, CD słabnie, a na horyzoncie kaseta. Rynek staje na głowie :)

https://tapeline.info/v2/blank-audio-cassettes.html?PHPSESSID=299b873c8ad971af0a7145fc1bc32658
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

http://www.muno.pl/news/vinyl-hd-plyta-winylowa-hd-rebeat-digital/

'Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w ciągu trzech najbliższych lat na rynek trafią winyle charakteryzujące się kilkudziesięcioprocentowym wzrostem jakości dźwięku. Rewolucja HD w analogowym świecie zapowiada się naprawdę ciekawie.
Do niedawna wydawało się, że "rewolucja HD" dotyczy tylko cyfrowych nośników dźwięku i obrazu, ale jak udowadnia austriacka firma Rebeat Digital, HD może być nawet płyta winylowa. Przedsiębiorstwo zaprojektowało udoskonalony proces produkcji winyli oparty o tzw. "mapowanie topograficzne 3D", dzięki któremu na tradycyjnej płycie zmieści się nawet 30% więcej muzyki, charakteryzującej się wierniejszym brzmieniem, szerszym zakresem częstotliwości i o 30% wyższą dynamiką."
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

MAC

Jak to fachowiec z wielkimi uszami na AS twierdzi jako absolut, format wymarły  ;D

No to trzymam kciuki. Boję się tylko, że (przynajmniej na początku) takie płyty będą kosztowały krocie.
A czy będą lepiej grały od starych? Jak dożyjemy to posłuchamy.

elem

#55
Ciekawe. Trochę jestem sceptyczny, jeśli chodzi o wydłużenie czasu nagrania. Rowek raczej nie może być już węższy.

Może doczekamy się urządzenia wycinającego trzaski? Wyobraźcie sobie pre, które ma wgrana wersję idealną i w czasie rzeczywistym porównuje ją z sygnałem otrzymanym z wkładki. Po porównaniu wypuszcza sygnał pozbawiony "dodatków". Jak to zrealizować bez zaprzęgania do pracy technologii cyfrowej?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

rudy-102

Żeby nie wyszło tylko jak z płytami kwadrofonicznymi.
Mam jedną płytę winylową z dopiskiem HD, ale brzmi fatalnie. To wydany kilka lat temu maxi Joy Division.

vasa

Cytat: frywolny trucht w Marzec 18, 2016, 11:06w ciągu trzech najbliższych lat na rynek trafią winyle charakteryzujące się kilkudziesięcioprocentowym wzrostem jakości dźwięku. Rewolucja HD w analogowym świecie zapowiada się naprawdę ciekawie.
Hmm...
Zajawka jak zajawka, ma zwrócić uwagę i zainteresować media (w tym społecznościowe) na tyle żeby się zrobiło głośno.
Cytat: frywolny trucht w Marzec 18, 2016, 11:06proces produkcji winyli oparty o tzw. "mapowanie topograficzne 3D"
Może być mapowanie, może być CAD, można wymyślać lub zapożyczać masę fajnych nazw, sugerujących wyższy poziom zaawansowania technologicznego i, oczywiście, powiązanej z tym jakości.
Cytat: frywolny trucht w Marzec 18, 2016, 11:0630% więcej muzyki
No i tu zaczynają się schody. Podana została konkretna wartość - 30%. Oczywiście każdy kto miał do czynienia z gramofonem natychmiast dochodzi do wniosku że na płycie zmieści się półgodzinne arcydzieło. A ja mam podejrzewam że ta "muzyka" której będzie więcej to jakoś inaczej będzie zdefiniowana :(
Cytat: frywolny trucht w Marzec 18, 2016, 11:06szerszym zakresem częstotliwości i o 30% wyższą dynamiką."
I kolejny kłopot, z tą dynamiką. Czy jej będzie o 30% więcej w dB czy w układzie linearnym? I, na koniec, dlaczego teraz nie tłoczy się płyt z większą dynamiką? Przecież to nic innego tylko skok rowka. Nie ma problemu technicznego żeby go zwiększyć 2 lub 3 razy.
Otóż nie robi się tego bo igła wyskakuje z rowka. A dlaczego nie będzie wyskakiwała z rowka mapowanego topograficznie ??? ?
No zupełnie nie wiem :o
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Może winyl będzie twardszy i będzie można zwiększyć nacisk igły?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Marzec 18, 2016, 16:35Może winyl będzie twardszy i będzie można zwiększyć nacisk igły?
Ale ma być możliwe odtwarzanie na tym samym sprzęcie co obecnie. Wyobrażasz sobie siebie jak aplikujesz swojej wkładeczce nacisk x2 ?
Prędzej bym zrezygnował
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Cytat: vasa w Marzec 18, 2016, 16:18I kolejny kłopot, z tą dynamiką. Czy jej będzie o 30% więcej w dB czy w układzie linearnym? I, na koniec, dlaczego teraz nie tłoczy się płyt z większą dynamiką? Przecież to nic innego tylko skok rowka. Nie ma problemu technicznego żeby go zwiększyć 2 lub 3 razy.
Otóż nie robi się tego bo igła wyskakuje z rowka. A dlaczego nie będzie wyskakiwała z rowka mapowanego topograficznie ??? ?
No zupełnie nie wiem :o
Ja się nie znam i może głupoty piszę, ale może będzie tak jak było w przypadku płyt kwadrofonicznych. Wtedy pomiędzy gramofon, a przedwzmacniacz (albo dalej między pre, a wzmak) wpinany był dekoder. Być może myślą o czymś podobnym. Tylko,że wtedy prawdopodobnie podstawowym szlifem będzie shibata.

elem

Cytat: vasa w Marzec 18, 2016, 16:18każdy kto miał do czynienia z gramofonem natychmiast dochodzi do wniosku że na płycie zmieści się półgodzinne arcydzieło

A propos, mam płytę, która trwa 34'15" na jednej ze stron. Rowek prawie pod label ale gra znakomicie do samego końca. DMM, EMI Pathe Marconi, France, 1989. Da się więc zmieścić prawie 70 minut na LP bez utraty jakości.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

WOY

Miałem płyty o podobnym czasie nagrania ok. 30 min. ale wszystkich się pozbyłem. Powód ? Beznadziejna dynamika.

elem

Na czas popatrzyłem dopiero po wysłuchaniu, byłem w lekkim szoku, gra fantastycznie do ostatniej sekundy  :o 
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

"Robi się jeszcze ciekawiej, kiedy wynik ten porównamy z podanymi przez RIAA dochodami rynku winylowego. Ten wyniósł w 2015 roku 416 milionów dolarów - a więc prawie 30 milionów więcej niż YouTube, bezpłatna wersja Spotify i inne darmowe usługi oparte na reklamach! To zaledwie 6% dochodu w skali amerykańskiego rynku muzycznego, lecz prawie 21% w segmencie nośników fizycznych."

http://www.antyradio.pl/Muzyka/Duperele/Winyle-zarobily-w-2015-roku-wiecej-niz-YouTube-7543
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

krzysiek

Z takimi "artykułami" jest pewien problem, otóż osoby wpisujące takie wiadomości (nie nazwę ich dziennikarzami z szacunku dla prawdziwych przedstawicieli tego zawodu) mają problemy z rozumieniem pojęć takich jak "przychód", "dochód" i "zysk". Niewykluczone, że uważają je za tożsame. Spojrzałem na ten artykuł, na infografice użyto słowa "revenues". Słabo znam się na księgowości, ale przychody to chyba to, co przedsiębiorca otrzymuje zanim odliczy koszty uzyskania przychodu. Porównajmy teraz kup dla płyt winylowych, gdzie mamy produkt fizyczny, trzeba zapłacić za wytłoczenie nośnika, fizycznie przetransportować go z tłoczni do magazynów, potem do sklepów, z plikami czy streamingiem. Owszem, dla plików są koszty utrzymania serwerów, ale posądzam, że w ogólnym rozrachunku po odjęciu kup dane statystyczne mogłyby wyglądać troszkę inaczej.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

Jakub

Ano, "Revenue" to jest przychód.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Unitra plus Shape of Sound= 4750 zł :)

"Do testu otrzymaliśmy pierwszy wyprodukowany egzemplarz, który prawdopodobnie nie miał jeszcze "docelowego" opakowania. Zabezpieczony był bardzo dobrze, jednak po wyjęciu wszystkich elementów stało się jasne, że przede wszystkim trzeba teraz wyczyścić je wszystkie z kurzu i drobinek styropianu. Montaż paska napędowego czy ramienia przebiega raczej normalnie, jednak producent dorzucił do kompletu również strzykawkę ze smarem do łożyska i tutaj wymagana będzie już odrobina cierpliwości oraz umiaru."

Komediowo :) W duchu PRL-u :)

Całość tu: https://www.stereolife.pl/archiwum/testy-lista/2549-unitra-esg-u310

No dobrze, piękno rzeczą względną jest, a gdzie takie parametry jak WOW i S/N?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

A tutaj sam Shape of Sound , czyli  SoS minus Unitra= 2500 zł. http://www.highfidelity.pl/@main-2541&lang= Rzeczą dyskusyjną jest czy wliczono wkładkę. Raczej chyba wątpię, doliczamy 400 zł. 4750 - 2900 = 1850 zł za sytuację gdy jest dużo ambitnych buziek do wykarmienia. Ale to i tak słabo. Na Fryderyku przebitka miała być sporo wyższa. No i tak to jest z tymi polskimi byznesmenami. Zero roboty, myśl ograniczona do wizji- drugie tyle dla mnie. Za to, że jestem i chcę.  Ano właśnie. Co tam u firmy Fonica?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Na stronie nuda. Od dłuższego czasu zero zmian. No może lista dystrybutorów, http://fonicamusic.com/znajdz_dystrybutora  która pokazuje, że w Polsce już nikt.
Można za to kupić np w Hiszpanii: http://eden-audio.com/index.php?id_manufacturer=13&controller=manufacturer&id_lang=1
W Grecji: http://www.aurion.gr/store/index.php/sources/turntables/violin-f900-detail
Podobno nawet na dalekim Tajwanie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Marzec 31, 2016, 10:36tak to jest z tymi polskimi byznesmenami.
Nie do końca Cię zrozumiałem ale chyba jesteś na kogoś zły. Tylko nie wiem na kogo.
Natomiast tego SoS'a warto by potestować. Zarówno napęd a szczególnie ramiona wyglądają bardzo ciekawie. O wiele bardziej mnie przekonuje polski SoS od czeskich tanich i średnich ProJectów. Uważam że spokojnie można by się zaangażować w ewentualną promocję sprzedaży SoS'a zamiast debuta.
Może byś zagadał na temat jakiegoś testu abo co?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Jestem zły, że marki Unitra i Fonica nie trafiły na ludzi z misją. Na misji też można zarobić. A nie te cyrki, które obie firmy teraz wyprawiają. Ściąganie z Chin tanich słuchawek i brandowanie, uchwyty ścienne na telewizory i   zupełnie od czapy w tym sklepiku 1001 drobiazgów wzmacniacz Edward za drobne 9 koła . Dłubane pilnikiem ramiona w konstrukcjach za 20 tys.

p.s. Kto ma blisko do Zgierza?
:)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Marzec 31, 2016, 11:25p.s. Kto ma blisko do Zgierza?
Koledzy z miasta Óć proszeni o podniesienie ręki :))
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Dzisiaj byłem na giełdzie płytowej w Dreźnie. Niemen i SBB cieszą się cały czas dużym powodzeniem. Prawie każdy sprzedawca coś miał. Poza tym płyty z serii Polish Jazz osiągają zawrotne ceny - od 18 do 45 euro. To mnie trochę zdziwiło bo u tych samych sprzedawców można było dostać Davisa, czy Marsalisa za 10.