Muzyka dawna i duża czarna.

Zaczęty przez nosferartur, Marzec 31, 2015, 10:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

nosferartur

Na początek dwie płyty. Najstarsza płyta z muzyką dawną w mojej kolekcji i płyta zawierająca muzykę zrekonstruowaną na podstawie najstarszego zapisu muzycznego znanego historii.

Pierwsza wydana przez wytwórnię Westminster w roku 1956, w wersji Hi-Fi, a w składzie muzyków dwóch członków najbardziej wpływowej formacji w historii HIP Studio der fruhen Music, Thomas Binkley i Sterling Jones.
Muzyki dawnej słucham grubo ponad 20-cia lat, więc odbiór zarejestrowanego na niej materiału nie jest problemem, po trosze ,,dojrzewałem" ze zmianami w estetyce. Jeżeli jednak ktoś zaczął swoją przygodę od produkcji takiej Alphy i HIP-popowej L'Arpeggiaty-Christiny Pluhar, to zawartość tego winyla określiłbym, delikatnie mówiąc, jako nieprzystępną.  :)

Druga jest moją płytą kanoniczną. Zaakceptowanie materiału jako muzyki może doprowadzić do tego, że łatwo przyswajalna stanie się również XX-wieczna awangarda.  :)



Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

vasa

A myślałem że to ja jestem hardcorem  :-\
Przy Tobie to ja pikuś jestem  :-X
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

nosferartur


Oj nie bądź taki skromny, to nie jest mój monopol, ale dorastałem w duchu punk, więc mi łatwo. :)
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

frywolny trucht

Spoko jest. Prawie Dead Can Dance.



ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Parę razy podchodziłem do tematu ale dalej niż do Savalla nie jestem w stanie sięgnąć  :(
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jajacek1410

   He, he  Ja się tu lansowałem jako miłośnik ciężkiego metalu, zgodnie z prawdą, z resztą. A teraz sie przyznam, że i dawna muzyka jest mi nie obojętna. Historia mojego żywota melomaniakalnego jest dość przewrotna. Pierwsze świadome fascynacje muzyczne to właśnie rejony muzyki dawnej i barokowej (barok to też dawna? ciągle mam to nie uświadomione). Pewnie ze dwadzieścia parę lat miałem. A na metal ekstremalny przyszedł czas w wieku dziadowskim -  nadrobiłem zaległości z młodości :) I to trzyma mnie cały czas.
    Mam nieśmiałe przeczucie, że hardkorem to ja jestem :)
   >nosferartur, zazdroszczę Ci tej greckiej. Próbuję ją utrafić w jakiejś ludzkiej cenie. Nie idzie niestety. Ciekawe jak interpretują muzykę grecką. Z tego co mi wiadomo, to nie zachował się zaden zapis tej muzyki. Są jedynie opisy instrumentarium i sposobu wykonywania. Dowolnośc wykonawcza w związku z tym jest duża.
   Za jakiś czas coś tu powrzucam. Muszę znaleźć troche luzu :(
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

nosferartur

#6
Cytat: jajacek1410 w Marzec 31, 2015, 21:44Ciekawe jak interpretują muzykę grecką. Z tego co mi wiadomo, to nie zachował się zaden zapis tej muzyki. Są jedynie opisy instrumentarium i sposobu wykonywania. Dowolnośc wykonawcza w związku z tym jest duża.

Istnieją fragmentarycznie zachowane zabytki starożytnej muzyki greckiej. Zapis odczytał w 1847 Friedrich Bellermann. Obecnie jest ich około 50-ciu, chociaż gdy Paniagua, nagrywał tę płytę, czyli w 1978 znał ich ok 30. Jest to pierwsza płyta zawierająca ten materiał, a muzycy sami wykonali swoje instrumenty. Robota była na tyle dobra, że późniejsze interpretacje siłą rzeczy będą nosił ślady tego pierwszego podejścia. Znakomita płyta, broni się po latach.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

jajacek1410

Masz rację. Źle to ująłem. Fragmenty zapisu oczywiście zachowały się, tyle że interpretacja jest mocno niejednoznaczna (tak twierdzi Schaeffer w Dziejach muzyki).
    Fajnie, że umieściłeś tę płytę, bo to mi przypomniało o Teatrze Gardzienice, który nagrał swoją wersję muzyki greckiej. Po bliższym sprawdzeniu okazało się, że są nawet dwie płyty. Chciałem to kiedyś kupić, później zapomniałem, a teraz muszę wrócić do tematu.
http://wsm.serpent.pl/sklep/album.php?alb_id=290
http://allegro.pl/orkiestra-antyczna-gardzienice-i5212045325.html
Tę drugą właśnie kupiłem. Została jeszcze jedna sztuka :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

nosferartur


Mam również tę płytę. Była dodatkiem do bardzo fajnej książki (a może książka dodatkiem do płyty) ,,Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu" Johna G. Landelsa wydanej w 2005. Przystępnego wprowadzenia do historii muzyki antycznej. Warto mieć, albo chociaż przejrzeć.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

nosferartur

O muzyce do ,,Metamorfoz" nie wiedziałem, właśnie przesłałem link przyjacielowi w Polsce w nadziei rychłego jej posiąścia.
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

gratefullde

Zachęcony Waszymi wpisami odsłuchałem na Serpencie próbek i oczywiście zakupiłem. Czekam na płytę zatem a potem napisze o wrażeniach.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jajacek1410

Cytat: nosferartur w Kwiecień 01, 2015, 23:55Była dodatkiem do bardzo fajnej książki (a może książka dodatkiem do płyty) ,,Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu"
Ciekawa sprawa :) Nie znałem tej książki. Z tego co widzę, to w sprzedaży jest tylko goła bez płyty. Skoro już kliknąłem na płytę, to pewnie za jakiś czas doklikam książkę.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

jajacek1410

Cytat: gratefullde w Kwiecień 02, 2015, 08:20Zachęcony Waszymi wpisami odsłuchałem na Serpencie próbek i oczywiście zakupiłem
Bo sie czeba rozwijać :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

gratefullde

Cytat: jajacek1410 w Kwiecień 02, 2015, 08:28
Cytat: gratefullde w Kwiecień 02, 2015, 08:20Zachęcony Waszymi wpisami odsłuchałem na Serpencie próbek i oczywiście zakupiłem
Bo sie czeba rozwijać :)

Zawsze mnie ciągnęło w "dziwne" rejony ;) Nie wyobrażam sobie słuchania muzyki bez odkrywania jej różnych aspektów. Muzyka dawna już kilka razy znajdowała się w moim polu słyszenia ale nigdy nie na dłużej niestety.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

nosferartur

 
Cytat: jajacek1410 w Marzec 31, 2015, 21:44(barok to też dawna? ciągle mam to nie uświadomione)

Cytat: vasa w Marzec 31, 2015, 12:41Parę razy podchodziłem do tematu ale dalej niż do Savalla nie jestem w stanie sięgnąć 


Chociaż spece od HIP-u rekonstruują już warunki w których wykonywano muzykę Mozarta, Haydna, czy Beethovena to przyjęło się, że ,,muzyka dawna" to przestrzeń od - nieskończoności po barok włącznie. Spory to więc obszar do eksploracji. Moim zdaniem Vasa, nie trafiłeś jeszcze na coś co bardziej skoncentrowałoby Twoją uwagę na tym temacie, a sporo przemawia za tym, że warto. Zawsze wykonywana jest na akustycznych instrumentach, najczęściej nagrywana jest w realnych przestrzeniach, bez mała na 100-kę, instrumenty i ich brzmienia, których pop-kultura nie zdążyła jeszcze ograć. Mnie to przyszło bardzo łatwo, bezboleśnie, byłem bardzo zmęczony archetypem muzyka, długie pióra i gitara. :)
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

vasa

Cytat: nosferartur w Kwiecień 02, 2015, 09:46Moim zdaniem Vasa, nie trafiłeś jeszcze na coś co bardziej skoncentrowałoby Twoją uwagę na tym temacie,
Udało Ci się skoncentrować moją uwagę :)
Wczoraj odpaliłem jakiś prosty zestaw do grania z plików i zacząłem grzebać w CD-kach a tam sporo tego typu muzyki jest. Na pierwszy ogień poszły dwie płyty Savalla; Rute to Oriente i La Folia. Niektóre kawałki fajne inne nudne ale będę grzebał dalej.
W wolnej chwili przepatrzę też czarne placki bo tam na pewno kilka tytułów leży i się kurzy od dawna.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

nosferartur

Spróbuj :,,Landini and Italian Ars Nova", ,,Libre Vermell"- Alla Francesca, ,,Helas Avril", ,,Faventina"- Mala Punica. Różnią się od savalowskich poczynań, ale są ,, jak Dead can Dance".  :) Niezłe jak na początek powinny być również, ,,Mon Souverain Desir" i ,,Le Jugement du Roi de Navarre"-Ensemble Gilles Binchois, DominiqueVellard. Dwie ostatnie pozycje tylko wieczorem, niezbyt głośno i raczej kameralne oświetlenie, i ,,na lekkiej bombie".  :)
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

vasa

Przyjechałem do chaty i zrobiłem jeden rzut okiem na regał z płytami. A tam takie coś. Ciekawe co tam jest bo nie pamiętam żebym tego kiedyś słuchał[emoji57]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

nosferartur

O! Znakomity materiał.
Gdy w latach 90-tych, po raz pierwszy, zetknąłem się z wizją interpretacyjną Clemencic Consort doznałem szoku. Swoje wyobrażenie o tym czym mogła być muzyka średniowiecza zdążyłem już zbudować na pierwszych kontaktach z poczynaniami Savalla, Sequenti (znałem ich płyty już gdzieś pod koniec lat 80-tych, byli bardzo Dead can Dance), czy Alla Francesca. Wszystko to było bardzo ,,gładkie", eleganckie. A Clemencic Consort...? Oj krztusiłem się jak diabeł topiony w święconej wodzie. Buntowałem się przeciwko takiej estetyce. Surowa. Co innego teraz...


Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

gratefullde

Gardzienice dotarła.  Ładnie wydane CD z bogatą książeczką.  Odsłuch później,  wieczorem lub noc.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

jajacek1410

#20
Cytat: nosferartur w Kwiecień 03, 2015, 12:57O! Znakomity materiał.
Gdy w latach 90-tych, po raz pierwszy, zetknąłem się z wizją interpretacyjną Clemencic Consort doznałem szoku. Swoje wyobrażenie o tym czym mogła być muzyka średniowiecza zdążyłem już zbudować na pierwszych kontaktach z poczynaniami Savalla, Sequenti (znałem ich płyty już gdzieś pod koniec lat 80-tych, byli bardzo Dead can Dance), czy Alla Francesca. Wszystko to było bardzo ,,gładkie", eleganckie. A Clemencic Consort...? Oj krztusiłem się jak diabeł topiony w święconej wodzie. Buntowałem się przeciwko takiej estetyce. Surowa. Co innego ter
Tak dla uporządkowania - muzyka dawną zainteresowałem się dawno, dawno temu, potem była długa dziura, a od dwóch lat mniej więcej następuje reaktywacja. A to za sprawą AS i  kol. absolute magnitude, który już chyba stamtąd zniknął, pozostawił natomiast bloga o muzyce dawnej.
http://absolutemagnitude.tumblr.com/archive/ Jak go ujrzałem to mi szczęka zwisła i zzieleniałem z zazdrości. Nie miałem świadomości, że jest takie bogactwo muzyki dawnej na winylach. I od tamtej pory zbieram co mi się nawinie, a w szczególności Harmonię Mundi. Na razie dużej wiedzy nie mam, ale próbuję sobie wszystko poukładać. Najśmieszniejsze, że płyt mi przybywa szybciej niż jestem w stanie przesłuchać.
    Do rzeczy - Clemencic Consort i les cantigas - dla mnie rewelacja. Brzmią tak, jakby dzicy zeszli z gór :) Nieokrzesany prymitywizm. Czuć brud i smród rynsztoków. Pełnia średniowiecza, tak to działa na moją wyobraźnię. Daje się wejść w klimat epoki.
Mam taki trzypłytowy box:

Ciekawe, czy to są te same płyty co Twoje?
Moje mają numery HM 977-979.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

miniabyr

Moja propozycja muzyki dawnej.Bardzo lubię ten kierunek ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Sprowokowany przez kolegów wrzucam kilka fotek płyt które posiadam z muzyką  dawną. Dla wielu to muzyczny hardcor .Wcale się nie dziwię ,bo estetyka odbiega od tego ,co nas obecnie otacza.Do tego harmonia która nie kojarzy się z późniejszymi osiągnięciami harmonii klasycznej.Mimo to zachęcam do słuchania,bo po takiej dawce "punkrocka" taki Penderecki wydaje się dziecinnie prosty. :)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Widzę że Nosferatur zmobilizował już spory zastęp [emoji39]
Właśnie skończyłem samobiczowanie płytką Lux Feminae z Montserrat Figueras w roli głównej. Oj, letko nie było [emoji27]
Ale pomimo skrajnie nie wchodzącej harmonii będę brnął dalej ze względu na wyjątkowo ciekawe instrumentarium i barwę tej muzyki. To znacznie efektowniejsze niż audiofilskie plumkania.
PS. I chyba myszy z piwnicy się wyniosły [emoji55]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

jajacek1410

Cytat: jajacek1410 w Kwiecień 04, 2015, 01:35Ciekawe, czy to są te same płyty co Twoje?
Moje mają numery HM 977-979.
Widać, nie wszystkie wampiry obudziły się ze snu zimowego :)
To jakie tam są u Ciebie numery?
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek