O prawach do klonowania

Zaczęty przez MAC, Maj 05, 2017, 23:57

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Cytat: masza w Maj 05, 2017, 23:57
Rzuć okiem na schemat

http://www.ebay.pl/itm/Nobsound-KONDO-AUDIONOTE-M77-Line-and-Phono-AMP-HiFi-Tube-Preamplifier-Board-/252290019671?hash=item3abda83157:g:RP0AAOSwzhVWsRYz

A bo to niby ma być klon M77 czyli preamp z sekcją phono. Schemat wydaje się poprawny, aczkolwiek osobiście wolałbym gołe płytki, i samodzielnie poobsadzać wybranymi przeze mnie komponentami.

Jakub

Cytat: McGyver w Maj 05, 2017, 23:29Planuję wykonanie klona preampa lampowego Kondo KSL-M7. Oryginała mam w tej chwili w domu.

To się zdaje nazywa kradzież własności intelektualnej.

MAC

Moderatorzy śpią  :)

Jakub, m.z. przesada. Jakbyś chciał coś sklonować i handlować podrobami to insza inszość ale dla własnego niekomercyjnego użytku to wolno Ci i muzykę i filmy ściągać.
Ja z czystej ciekawości i dla dobrej zabawy z przyjemnością bym wszedł w ten projekcik.
Jak najbardziej jest godny osobnego wątku.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: masza w Maj 06, 2017, 10:11Jakbyś chciał coś sklonować i handlować podrobami to insza inszość ale dla własnego niekomercyjnego użytku to wolno Ci i muzykę i filmy ściągać.

Wszyscy tak mówią, dopóki ktoś im nie "sklonuje" czegoś na czym zarabiają. No ale mniejsza, już uciekam.

miniabyr

Jakub ale te schematy audio note/kondo są ogólnie dostępne . Wydaje mi się ,że jeśli wykonasz samodzielnie taką kopię to nie jest to problem . Zresztą firma chyba za bardzo nie przejmuje się taką formą promowania własnych klocków przez DIY.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

Cytat: Jakub w Maj 06, 2017, 10:40
Wszyscy tak mówią, dopóki ktoś im nie "sklonuje" czegoś na czym zarabiają.

Pytanie czy AN Japan zgłosiło urządzenie/schemat do ochrony patentowej.

Jakub

Cytat: miniabyr w Maj 06, 2017, 10:45schematy audio note/kondo są ogólnie dostępne

Bardzo proszę o linka do takiego ogólnodostępnego schematu, na którym będzie napisane "bierzcie i kopiujcie do woli", ale nie takiego, który ktoś przerysował z natury, tylko takiego udostępnionego przez firmę.

Cytat: miniabyr w Maj 06, 2017, 10:45Wydaje mi się ,że jeśli wykonasz samodzielnie taką kopię to nie jest to problem .

Zrób sobie kopię volkswagena passata. :)

Cytat: masza w Maj 06, 2017, 11:50Pytanie czy AN Japan zgłosiło urządzenie/schemat do ochrony patentowej.

To nie ma nic do rzeczy. Pytanie jest o zwykłą ludzką przyzwoitość. Nikt nigdzie nie klonuje sobie żadnych urządzeń, tylko w świecie DIY audio się przyjęło, że można ukraść cudze rozwiązanie, pracę całego działu R&D, i zrobić sobie "klona". Najlepsi są ci zawodnicy, którzy wystawiają te swoje "klony" na wystawach audio w pokojach DIY i odstawiają wielkich konstruktorów. Rzygać się chce.




MAC

Jakub, a czymże jest firma Audio Note Kits? Kradną? Łamią prawo? Czemu Audio Note jeszcze ich nie zaskarżyło tylko spokojnie dają im działać od lat?
Mało tego, są wspierani przez takie firmy jak HiFicollective, Mundorf, Vcap, Khozmo, Grant Fidelity, Parts Connexion i O ZGROZO!!! - Audio Note  :)

Jak dla mnie klonowanie wielkich to budowanie im marki i prestiżu na rynku.
Posiadacze klonów i sami klonujący to nie target klonowanych więc maja to w głębokim poważaniu. Im klientów z tego powodu nie ubywa.

Jakub

Cytat: masza w Maj 06, 2017, 12:21
Jakub, a czymże jest firma Audio Note Kits? Kradną? Łamią prawo? Czemu Audio Note jeszcze ich nie zaskarżyło tylko spokojnie dają im działać od lat?
Mało tego, są wspierani przez takie firmy jak HiFicollective, Mundorf, Vcap, Khozmo, Grant Fidelity, Parts Connexion i O ZGROZO!!! - Audio Note  :)

Nie odwracaj kota ogonem. Czym innym są zestawy do poskładania od producenta, które jak pewnie zauważyłeś swoje kosztują (bo płacisz między innymi za wkład działu projektowego w opracowanie danego urządzenia), a czym innym klonowanie fabrycznego sprzętu. Jakimś dziwnym trafem nie widzę tam kitów do poskładania Ongaku, czy innych wzmacniaczy z oferty Kondo.

Złodziejstwo trzeba nazywać po imieniu i tyle.




MAC

Nie odwracam kota ogonem. Zastanawiam sie tylko czemu Lamm, Kondo, Accu, Pass nie podają do sądu wszystkich klonowiczów a zwłaszcza tych, którzy handlują kitami na eBayu. Nie stać ich na prawników? Czy właśnie może jest im to na rękę?

MAC

Cytat: Jakub w Maj 06, 2017, 12:33Złodziejstwo trzeba nazywać po imieniu i tyle.

OK, jestem złodziejem.
Gram na klonie Lamma i dobrze mi z tym. Oryginału bym nie kupił bo mnie nie stać  8)
I oryginał nie ma pilota  :P ;D

Jakub

Cytat: masza w Maj 06, 2017, 12:36
Nie odwracam kota ogonem. Zastanawiam sie tylko czemu Lamm, Kondo, Accu, Pass nie podają do sądu wszystkich klonowiczów a zwłaszcza tych, którzy handlują kitami na eBayu. Nie stać ich na prawników? Czy właśnie może jest im to na rękę?

Brak reakcji okradzionego nie sprawia, że kradzież przestaje być kradzieżą.

MAC

Czyli temat do zamknięcia a zakładka DIY nie ma tu racji bytu.
Szkoda...

Jakub

Cytat: masza w Maj 06, 2017, 12:56Czyli temat do zamknięcia a zakładka DIY nie ma tu racji bytu.
Szkoda...

Nie widzę związku. Jest masa projektów DIY udostępnionych przez autorów, czy autorskich projektów, o których można pisać.

Uważam jednak, że kradzież cudzej własności intelektualnej, powinna być nazywana po imieniu.


MAC

Już sie przyznałem, że jestem złodziejem.
Wystarczy...


frywolny trucht

#18
Jakub jest twórcą, ja też i chyba dlatego jesteśmy uczuleni w temacie praw autorskich. Niedawno pogoniliśmy pana, który kopiował układy lampowe innej firmy i sprzedawał pod tą samą nazwą, z nieco innym logo. Feniks bodajże? Zamiast się obruszać wyjaśnijcie czy układy elektroniczne podlegają prawom autorskim i w jakim zakresie. Bo może niesłusznie daliśmy tamtemu panu po gaciach?

Passat? E tam Passat-nuda. Oto Zotye T700
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

McGyver

Uczulenie uczuleniem, ale umiar też zachować trzeba.
Jak powszechnie wiadomo, na forum Audiostereo występuję jako branża. Wykonuję odpłatne tuningi oraz sprzedaję swoje autorskie urządzenia. Natomiast nie wykonuję klonów w celu sprzedaży. Delikatnie mówiąc,  nie byłbym zadowolony gdyby klonowano urządzenia które sprzedaję i w których opracowanie włożyłem swoją wiedzę, doświadczenie, pracę oraz pieniądze. Natomiast udostępniam czasem publicznie projekty których już nie wykonuję, niech ludzie sobie klonują, byle dla siebie a nie na sprzedaż.
Z zamiarem wykonania klona Kondo M7 noszę się z czystej ciekawości, dla siebie, nie na sprzedaż. Mam akurat teraz w domu oryginała i ciekaw jestem czy dam radę zrobić lepiej.
Jako producent uważam że klonowanie cudzych wyrobów na handel jest nie fair. Natomiast klonowanie dla siebie, w jednym egzemplarzu jest IMHO dopuszczalne i nie szkodzi oryginałom, a wręcz przeciwnie, wzmacnia ich prestiż, bo przecież byle guana się nie klonuje. Klonuje się urządzenia klasowe, często wręcz legendarne i kultowe. Ponadto klonują ludzie którzy nie są targetem dla oryginalnych producentów gdyż i tak by oryginała nie kupili, najczęściej z przyczyn prozaicznych, finansowych. Z drugiej strony, ludzie którzy kupują oryginały nigdy nie kupiliby klona ze względów prestiżowych. Im nie wypada posiadać podróbek, przecież to obciach.
Taki Kondo M7 bez wątpienia jest urządzeniem kultowym. I to pomimo tego, że nie zawiera w sobie żadnych odkrywczych, autorskich rozwiązań układowych. Od strony układowej jest to standardowa topologia WK-WA z prostownikiem lampowym w zasilaniu. Nie ma na to żadnych patentów bo i być nie może. Clou tego urządzenia tkwi w starannym doborze komponentów. I w zasadzie tylko w tym. Część komponentów tam zastosowanych Hiroyasu Kondo wytwarzał we własnym zakresie.
Ponadto urządzenie to nie jest już od dawna produkowane a jego twórca od dawna nie żyje niestety.
Nazywanie złodziejami ludzi którzy coś sklonują dla siebie jest IMHO przesadą i nadużyciem.
Złodziejami IMHO są natomiast tacy, którzy wykonują klony-podróbki z przeznaczeniem na handel dla zysku.
Nie potępiałbym też człowieka który kiedyś coś dla siebie sklonował, jakiś czas używał, a potem sprzedaje by zrobić miejsce na inny projekt. To zupełnie inna sytuacja niż wytwarzanie klonów-podróbek na handel.
I bardzo bym prosił o rozróżnianie między jednym a drugim. Ten wątek nie powstał po to, by zalać rynek klonami M7. Właściwie to nawet nie powstałby wcale gdyby moderator nie wydzielił kilku moich wpisów z innego wątku. Dziś tu zajrzałem i zobaczyłem ze zdziwieniem że jestem autorem jakiegoś wątku którego wcale nie zakładałem. Niestety przez to wylano na mnie wiadra pomyj. Nie jest to przyjemne, i jeżeli tutaj tak się ludzi traktuje, to moje pisanie w tym miejscu staje pod znakiem zapytania. Dyskutować można o wszystkim, ale z zachowaniem pewnych granic.

Jakub

Cytat: McGyver w Maj 06, 2017, 15:42Przecież już w pierwszym wpisie proponowałem że opublikuję tutorial jak każdy może we własnym zakresie wykonać sobie klona M7.

To może niech ktoś też zrobi tutorial, żeby każdy mógł sobie we własnym zakresie zrobić klona DAC The Protagonist. Na własny użytek oczywiście. Ew. jak się już ktoś znudzi to odsprzeda na allegro. Nie powinieneś się tym martwić, bo przecież to tylko zwiększy prestiż marki itd.

W każdym razie, ja pasuję. Piszcie sobie o czym chcecie. Nie będę swoimi jak widać nieżyciowymi standardami etycznymi niszczył miłej atmosfery na forum. Pozdrawiam.

McGyver

Oryginalny Kondo KSL-M7, egzemplarz z czasów zanim jeszcze Peter Qvortrup prawem kaduka zajumał panu Hiroyasu markę Audio Note:



Oraz graty z których można wykonać klona:



Jak widać, są to podzespoły dostępne w handlu, jeżeli dojdzie w ogóle do realizacji tego projektu, to ja nie będę z tego miał zupełnie nic oprócz zawracania głowy, nie będę nawet wykonywał i sprzedawał płytek PCB pod ten projekt bo wszystko jest dostępne gdzie indziej. Bardzo się starałem żeby to było full non profit żeby nikt nie miał się do czego przyczepić.

McGyver

Cytat: Jakub w Maj 06, 2017, 16:01
Cytat: McGyver w Maj 06, 2017, 15:42Przecież już w pierwszym wpisie proponowałem że opublikuję tutorial jak każdy może we własnym zakresie wykonać sobie klona M7.

To może niech ktoś też zrobi tutorial, żeby każdy mógł sobie we własnym zakresie zrobić klona DAC The Protagonist. Na własny użytek oczywiście. Ew. jak się już ktoś znudzi to odsprzeda na allegro. Nie powinieneś się tym martwić, bo przecież to tylko zwiększy prestiż marki itd.

W każdym razie, ja pasuję. Piszcie sobie o czym chcecie. Nie będę swoimi jak widać nieżyciowymi standardami etycznymi niszczył miłej atmosfery na forum. Pozdrawiam.
Ech, żebyś ty czytał ze zrozumieniem i w całości, a nie tylko to co ci akurat pasuje do punktu widzenia i siedzenia...
Ale do rzeczy, Kondo M7 jest urządzeniem już dawno nieprodukowanym.
Natomiast Protagonista cały czas wytwarzam, więc nie będę publikował schematów ani tutoriali. I nie zamierzam za to nikogo przepraszać.
Na audiostereo obiecałem zrobić tutorial jak wykonać dobrej jakości DAC lampowy, i taki projekt powstanie jak tylko czas pozwoli. Będzie to projekt bardzo dobrego brzmieniowo DACa, ale nie będzie to Protagonist.
Tutaj także ten projekt mogę umieścić.

MAC

Cytat: Jakub w Maj 06, 2017, 16:01
Cytat: McGyver w Maj 06, 2017, 15:42Przecież już w pierwszym wpisie proponowałem że opublikuję tutorial jak każdy może we własnym zakresie wykonać sobie klona M7.

To może niech ktoś też zrobi tutorial, żeby każdy mógł sobie we własnym zakresie zrobić klona DAC The Protagonist. Na własny użytek oczywiście. Ew. jak się już ktoś znudzi to odsprzeda na allegro. Nie powinieneś się tym martwić, bo przecież to tylko zwiększy prestiż marki itd.

W każdym razie, ja pasuję. Piszcie sobie o czym chcecie. Nie będę swoimi jak widać nieżyciowymi standardami etycznymi niszczył miłej atmosfery na forum. Pozdrawiam.

Jakub, czy Ty rozumiesz, że M7 nie jest już produkowane więc ciężko mówić o jakiejś kradzieży (pozbawienia firmy zysków ze sprzedaży oryginalnego urządzenia w tym przypadku) ?

Bardzo proszę o usunięcie konta z AM. Zeszło mentalnie w stroną, z którą mi nie po drodze...  :(

Jakub

Na stronie producenta widnieje jako dostępny w ofercie. Nie ma słowa o tym, że jest wycofany z produkcji. Poza tym, w świetle praw autorskich jest nadal chroniony.

http://www.audionote.co.jp/en/products/pre_amplifier/ksl-m7.html

Pozdrawiam.