NUDAmini- MM/MCHO ; MCLO.

Zaczęty przez ahaja, Marzec 13, 2017, 12:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

ahaja

Jest to po prostu zgrabne.
Inna możliwością jest wejście w alle... i zakup gniazda bananowego. Tylko to będzie dużo większe.

Obudowa powinna być podpięta do masy - ekran.
Jeśli gniazdo GND jest nieizolowane - ma kontakt z obudową - to tylko podpina się od niego kabelek do masy pcb i po sprawie. Tak mam zrobione w budce jak wyżej na zdjęciach.

Ganjor86

Zlutowałem wczoraj zasilacz :) wystarczylo jakieś pięć godzin spokojnego lutowania.


Ganjor86

Konstruktywna krytyka mile widziana. Możecie polecić jakieś trafo z ebay albo dostępne w UK ?

ahaja

Szukaj:
primary 230V
secondary 2x18V
50VA

Wątpię byś dostał z dodatkowym pomocniczym uzwojeniem (1x14V).

Jeśli jest toroidalny to patrz czy jest zalewany - bez tego nie kupuj.

Ganjor86


dyletant

Ten nawet jest zalewany. Trzecia linia 36V zamiast 12-14V, dwie pierwsze linie  wydają się być OK - są po 18V. Ino zamawiasz z niemec. Nie lepiej już toroidów? ... - polska myśl techniczna  za około 30 funciaków 8).

Dyletanckie oko wypatrzyło dużą ilość kalafoni w paru miejscach. Uważałbym przy lutowaniu MM/MC. Moze grot albo lutownica kiepska. Warto zawsze go oczyścić co jakiś czas. U mnie taka patykowa   sie utlenia lub "przybrudzi" i  słabo grzeje. Wówczas pilniczek albo papier scierny .. a po oczyszczeniu grzeje jak nowa!

Na wcześniejszych zdjęciach Christo i Grzecho widać używają jednej obudowy celulozowej (papier lub drewno) - nie skarżyli się na zakłócenia 8).
W przyszłym tygodniu spróbuje odpalić swoją sekcję MM z zasilaniem. Mam nadzieje, że ożyje:). Jak zadziala to pomyślę czy jedna a może dwie paczki bo w sumie do sporo $$$. Taka myśl mi się nasunęła patrząc na zmagania DIY, że zgrabne upchnięcie gratów to nie lada wyzwanie.


ahaja

A:
ważne, żeby trafo było z dwoma niezależnymi uzwojeniami!
4 kabelki po wtórnej stronie muszą być. Ale i tak najlepiej się upewnić pytając sprzedawcę.

grzecho

#82
Dyletant, zero zakłóceń ;) Wszystko dobrze podłączone gra od kopa i jest świetnie. Układ jest dobrze zaprojektowany i nie ma walki z brumieniem czy pętlą masy.

dyletant

Panowie!

kilka wieczorów z literaturą przedmiotu, lutownicą i miernikiem i oto JEST - moja... mojsza miniNuda! ;D


dino

Krzysztofie - chyba wystąpię dla Ciebie o medal do pani minister edukacji.
Dzięki Tobie naród zaczyna lutować  :o
Ostatnio już zacząłem wątpić w sens życia, po przeczytaniu
ogłoszenia o pracy  "poszukujemy technika elektronika - umiejętność lutowania mile widziana"  :-[

dyletant

Obecnie w wersji OEM BOX sekcja MM 8)


Winyl teraz u mnie gra tak jakbym conajmniej pokój przemalował na jakiś jasny kolor. DJ ART - jak sama nazwa sugeruje grał wybitnie artystycznie z moją AT95e podwieszoną na Fonice (która notabene potrzebuje lekarza:() . Tera jest więcej powietrza, separacja instrumentów, więcej nutek:). Nie brumi, nie szumi.

Nie obyło się bez stresu. Zasilacz odpalił pierwszy - wszystkie diody na zielono. Napięcia 19,7 - 20,3 - jest dobrze. Potem przyszło na sekcje MM - jedna dioda bez blasku. Początkowo mysłałem, że zła polaryzacja ale po pół godzinie dumania, miernikowania do dostrzebłem pominięty lut rezystora - poprawione i poszło.
Następna niespodzianka spotkała mnie przy regulacji napięć. Z jednej strony ustawione poprawione na 15V. Z drugiej regulacja - death  >:(. Znowu grzebanie. Przypomniałem sobie, że Ahaja jak mantre powtarzał: pamiętajcie o zworkach, pamiętajcie o zworkach. Przez musg się w końcu przebiło i nagle mnie olsniło  :o. Po wlutowaniu poszło.

Opa wstawione bez kondensatora 4u "coś tam" - bo jest na zworce i tu klops. Napięcia 3,5 mV. Ostatecznie Trzeba było wlutować niebieskiego konda na miejsce. Niemniej  góra pasma jest OK więc nawet się nie zastawiam jak gra bez.

Przyznam, że sporo zabawy jest rezystorami smd. Trzeba uważać przy lutowaniu a jak ktoś jest z miernikiem zaprzyjaźniony to ułatwia życie. Mi się trochę dłużyło :/ . Najgorzej jest pry lutowaniu gniazd RCA. Ciężko rozgrzać pady i dolutować przewody. Może ktoś jakiś patent na przyszlość?

Teraz OEM BOX miniNudy się wygrzewa  :D. Za parę dni skleję MC co by niczego nie zawieruszyć.

Dziękować wszystkim za wpisy tu i ówdzie dotyczące relacji z budowy, pytania i odpowiedzi, zdjęcia , manuale, etc. - Bardzo pomocne materiały! 
Podziękowania dla Ahaja - zadowolon jestem z tej przygody:).

dino

Cytat: dyletant w Wrzesień 19, 2017, 21:54Ciężko rozgrzać pady i dolutować przewody. Może ktoś jakiś patent na przyszlość?
Weź więcej cyny na grot - powinno działać :)
A najlepiej najpierw przyłożyć cynę bez kabelka i nanieść krople na pad. Potem kropla na grot i przewód.
Jeżeli cyny już jest dosyć to nabrać kalafonii. Żeby grot grzał musi na nim coś poza tlenkami być.

ahaja

Te srebrzone gniazda takie są. Miedziane czy miedziane/złocone lutuje się znacznie łatwiej. Ja to robię tylko transformatorówką 65W. Zawsze przed wlutowaniem przewodu ocynowuję go zanurzając dodatkowo w kalafonii. Gniazda w trakcie lutowania mają wpięte wtyki rca z drugiej strony, żeby czasami się izolacja nie podtopiła - dla spokojności.

Jak miałeś na wyjściu - przy zwartym do masy wejściu w sekcji MM - 3,5mV to jest OK. Do 20-30mV też jest OK. Jak byłoby dużo więcej to wtedy kond powinien być. Dużo tu zależy od opampa jaki jest wsadzony.

Bodgan, dzięki.
   Dla mnie najfajniejsze, szczególnie przy tym projekcie jest to, że dużo kolegów poradziło sobie mając pierwszy raz sprzęt w ręce. Kilkadziesiąt fajnych klocków będzie grało tu i ówdzie. Możliwości bardzo duże, warto o godnego partnera w postaci dobrego gramofonu i wkładki.
   Ale wiem też na ile ważne wtedy jest udokumentowanie projektu, podpowiedzi etc. Dlatego dość bogate zdjęcia, opisy pcb, pomiarów.
   Podobnie z pakowaniem. Klamoty są w woreczkach przypisane dokładnie do odpowiednich modułów.
Skośny by to wrzucił do wora i załatwione. Wtedy przychodzi ci paczka, zaglądasz i ręce opadają ... kompletny brak szacunku. No ale czego wymagać jak sprzedają klony nie wiadomo czego na przypadkowych częściach  :(.

christo

Taki piątek to ja lubię :) Właśnie przyszła paczka z modushop'a a w niej skarby. Troszkę to trwało ale zabawy było z tym też nie mało. Moja Nuda ma wlutowane przełączniki od spodu więc trzeba było powycinać wszystko.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Dziś biorę się za składanie. Będą zdjęcia.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Ganjor86

Ile za taką obudowe z wszystkimi otworami i napisami ? Wejdzie tam opamp stacatto ?

christo

Cytat: Ganjor86 w Październik 06, 2017, 18:15
Ile za taką obudowe z wszystkimi otworami i napisami ? Wejdzie tam opamp stacatto ?
Ponad 400 zł ale największy koszt to były wycięcia w spodniej płycie. Jeśli zdecydujesz się na personalizację tylko tyłu, zapłacisz połowę. Do tej akurat staccatto nie wejdzie  - to galaxy 1U (40 mm) 170x230mm. Można jednak kupić 2U (80 mm), 3U a nawet 4U :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

dyletant

Cytat: Ganjor86 w Październik 06, 2017, 18:15Wejdzie tam opamp stacatto ?

Ze staccato wysokość płytki to około 5,5 cm ,więc jak Christo pisze wyższa musi to nawet 2x staccato zmieścisz ;)

burz

Ze staccato w tej aplikacji może być problem jeszcze z innego powodu - gniazda pod scalaki. Z jednej strony elektrolity są blisko, z drugiej switche...

dyletant

Zastanawiałem się  nad tym podczas składania. Wydumałem, że elektrolity przecież mają nóżki i wystarczy je minimalnie wyżej wlutować i rozgiąć delikatnie na zewnątrz 8). Widać to zdjęciu w pudelku. Gdzie jeszcze wsadzone są LME49710 na rozruch. Staccato przyjechało później. Weszło bez problemu. Switch faktycznie blisko ale jest OK. Można manipulować. Jak ktoś chce mogem wrzucić photo.

Ahaja projektując płytke pomimo niechęci do udziwnionych opampów, że właściciele mini będą chcieli wsadzać tam przedziwności :o.

dyletant

Dla ciekawskich zdjęcia poglądowe.

tomasz_pianista

No i jak Ci grają zacne opampy?:)
Grupa ratowania poziomu.

dyletant

Czy to podchwytliwe pytanie? ???

Mam trudności w jednoznacznym określeniu .. ale może takie jest audio ;).
Zaaplikowałem je po LM 49710 (zakupione przyszłościowo pod sekcje MC no i tańsze gdybym coś nie wyszło podczas rozruchu nudy). LMzrobiły na mnie dobre wrażenie w sekcji MM. Dużo powietrza, lepsza separacja instrumentów, jaśniej ale i wiecej niskich rejestróww porównaniu do DJ ARt pre. Pograło to z tydzień.
Potem wsadziłem Staccato. Oczekiwałem jakiegoś skoku cywilizacyjnego na miarę wynalezienia koła czy kranu z ciepła i zimną wodą. Jak się okazało była tylko zimna woda >:(. Dzwięk przygasł, zmatowiał, niskie rejestry jakies takie wytłumione. Poczytałem, że wygrzewać trzeba. . Jak zaczeli grzać to położyłem na kaloryfer . . i wygrzewam.... Poleciało parę płyt. Dla lepszego efektu dokupiłem w między czasie parę płyt z biedronki.  Gdzieś przy entym razie odtwarzania Garego Moora zdałem sobie sprawę, że Staccato prawdobobnie nie zagra jeszcze jaśniej niż LM , nie wypełni basem kiepskiego pomieszczenia. Jego przewaga kryje gdzieś w subtelności podania tego  co AT95 umie wyskrobrać z rowka. Fakt jest odrobinę ciemniej ale instrumenty są lepiej lokalizowane, jest jakby więcej przestrzeni między nimi i nie zlewają sie. Dzwięk nie za ostry, dól pasma nie jest tranzystorowy. Całość  przypominą wodę kranie z odpowiednią temperaturą nie parzy ale i nie za zimna.  Trochę jak na kameralnym koncercie, tak "analogowo" 8). Zaczeło mi podobać :).

Takie pierwsze wrażenia. Pograło to może z 50 godzin raczej mało głośno. W domu pojawił się  mały audiofil i mam godzinę  policyjną 24h na głośnie odsłuchy więc też cięzko powiedzieć. Do tego cierpię na brak przyzwoitej integry. Aktualnei z kd Denona AVR x2100, łudząc się, że kiedyś po wymianie będzie lepiej.



Old Man Kensey

No dobra, mam i ja :)

Podłączyłem wkładkę MCHO pod wejście MC i było naprawdę bardzo przyjemnie... lecz pewien uświadomiony Kolega (dzięki, Marek!) już mi podpowiedział, że lepiej być powinno na wejściu MM z większym wzmocnieniem. Tak więc zabawa się zaczyna i będę tu zaglądał częściej.

Pozdrawiam Konstruktora i wszystkich posiadaczy  8)
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Old Man Kensey

Ustawiam pod wkładkę Denon DL-110. Czy mogę prosić o jakieś porady, czy ja to robię prawidłowo? Aktualnie, po kilku dniach stanęło na takich wartościach, wejście MM:
1. wzmocnienie 45 dB
2. obciążenie 11,5 kOhm
3. pojemność 0 pF (tutaj to w ogóle nie wiem, jaką wartość ustawić? )

Na wejściu MC też jest świetnie, dźwięk jest bardzo subtelny i "szlachetny", jednak chyba troszkę zbyt ulotny  i zwiewny.

Napiszcie, proszę, jakie są Wasze typy? Dzięki i pozdrawiam  :)
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen