Kalibracja wkładki gramofonowej

Zaczęty przez rommel, Maj 28, 2014, 19:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

#275

Dziś na ramię  mojego Pioneera pl 70 założyłem wkładkę Kuzma Car 40 . Bardzo się namęczyłem z azymutem ,bo wystarczyło wykonać minimalny ruch głowicy headshela i wszystko się rozjeżdżało .  Na 2 stopniu  udało mi się złapać jakieś dobre "proporcje między wszystkimi parametrami . Zmieniany był również  parametr VTA który najpierw próbowałem obniżyć ,ale widząc w pewnym momencie że ucieka separacja między kanałami  kolumna ramienia wysunięta została o 0,5 cm .
Rzadko umieszczam skan rezonansu ale dziś wrzucę również i ten parametr . Co ciekawe ten test  nie przechodzi  kiedy "włączony " jest antyscating  Aby przeszedł trzeba go wyzerować . I jeszcze jedna ciekawostka . Ramię ma tłumienie drgań Za  to odpowiada sylikon umieszczony w kolumnie ramienia . Chciałem zrobić pomiar bez tłumienia . I okazało się ,że przy wyłączonym tłumieniu ramię + wkładka ma rezonans na 6Hz . Po ustawieniu tłumienia i to na mała wartość rezonans to 9 Hz .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Crosstalk na poziomie 33dB zapowiada piękną stereofonię [emoji1]

Zastanawiam się nad tym co napisałeś o rezonansie. I ni cholery nie rozumiem[emoji47]
Masz może jakiś obrazek gdzie to tłumienie jest narysowane?

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Cytat: vasa w Styczeń 17, 2020, 22:50Masz może jakiś obrazek gdzie to tłumienie jest narysowane
Pytasz o wykres ? Jeśli tak ,to nie mam wykresu z  pomiaru  gdzie było 6 Hz .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: miniabyr w Styczeń 17, 2020, 23:03Pytasz o wykres ?
Nie. Chodzi mi o rysunek ramienia. Żeby można było zrozumieć jak ten tłumik działa że zmienia częstość rezonansową.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Alexander

#279
Tu jest opis, niestety mój japoński jest słaby   ::)
i fotka jak to wygląda

vasa

Cytat: Alexander w Styczeń 17, 2020, 23:45Tu jest opis, niestety mój japoński jest słaby   
i fotka jak to wygląda
Najwyraźniej czas na japońskie wakacje[emoji3551][emoji291][emoji290] skoro język zardzewiał :)
Dzięki za obrazki. Z tego co rozumiem to Twórca umieścił na czubie ramienia basen z olejem zwiększając tym samym masę ramienia o kilka gramów.
Trochę byłem stropiony bo dodanie tłumika powinno wpłynąć na wygaszanie drgań a nie powinno mieć znaczenia dla częstości drgań. Ale w tym przypadku tłumik jest częścią masy drgającej to chyba jest OK ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Alexander

Cytat: vasa w Styczeń 18, 2020, 00:42Z tego co rozumiem to Twórca umieścił na czubie ramienia basen z olejem zwiększając tym samym masę ramienia o kilka gramów.
Ponieważ korek jest wyskalowany dookoła fragmentu krawędzi sądzę, że jego obrót powoduje zanurzenie jakiegoś jego elementu w oleju i tym samym umożliwia regulację stopnia tłumienia. Może Miniabyr fotnie nam korek od spodu  :)

Alexander

Cytat: vasa w Styczeń 18, 2020, 00:42Najwyraźniej czas na japońskie wakacje skoro język zardzewiał
そうです、マリウス

vasa

Cytat: Alexander w Styczeń 18, 2020, 00:54
Cytat: vasa w Styczeń 18, 2020, 00:42Najwyraźniej czas na japońskie wakacje skoro język zardzewiał
そうです、マリウス
簡単でした。
[emoji4]

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

miniabyr

Ok widzę że Aleksander już umieścił obrazki . Ja mam też japońskie skany do gramofonu i ramienia . Wrzucam to co mam .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Cytat: Alexander w Styczeń 18, 2020, 00:48Ponieważ korek jest wyskalowany dookoła fragmentu krawędzi sądzę, że jego obrót powoduje zanurzenie jakiegoś jego elementu w oleju i tym samym umożliwia regulację stopnia tłumienia
Obrót powoduje wysunięcie walca z ostrą ściętą krawędzią i powoduje jego zanurzenie w oleju.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Nurtowało mnie to ,że nie mogę uzyskać takiego samego wyniku rezonansu z tłumieniem i bez . Własnie  zrobiłem pomiary  z tłumieniem i bez . Wynik jest identyczny - tylko na początku wykresu są jakieś " farfocle"   . To musiał być jakiś chochlik techniczny . Dziś wielokrotnie to mierzyłem  i za cholerę nie wiem dlaczego  wczoraj miałem z tym problemy. Oto wykres tego samego ramienia ale z wyłączonym tłumieniem .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: vasa w Styczeń 18, 2020, 00:42Trochę byłem stropiony bo dodanie tłumika powinno wpłynąć na wygaszanie drgań a nie powinno mieć znaczenia dla częstości drgań. Ale w tym przypadku tłumik jest częścią masy drgającej to chyba jest OK
Cytat: miniabyr w Styczeń 18, 2020, 20:22Własnie  zrobiłem pomiary  z tłumieniem i bez . Wynik jest identyczny
Uff...
Jak to miło się po raz kolejny przekonać że fizyka jeszcze działa i nie trzeba lepić naprędce jakichś teorii tłumaczących dlaczego nie działa :D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Wytłumaczenie poprzedniej anomalii się szybko znalazło ... ot nauka ;) ;D ;D ;D
Potrzeba matką kreatywnej nauki  8) Udowodnij albo ...giń.

vasa

#289

Cytat: dino w Styczeń 19, 2020, 22:51
Wytłumaczenie poprzedniej anomalii się szybko znalazło ... ot nauka ;) ;D ;D ;D
Potrzeba matką kreatywnej nauki  8) Udowodnij albo ...giń.
Ty się zając nie śmiej boś rzeczonej anomalii palcem nie wytykał :(

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

Odi profanum ....
Się tam będę wyrywał jak mundre dyskutują o masie i wszechświecie.
Polecam ,,Pan raczy żartować, panie Feynman!" jeden z niewielu krytycznych wobec siebie i "nauki" naukowiec.

miniabyr


Myślę ,że znalazłem przyczynę problemów . To mocowanie  headshela do rurki ramienia . Miałem  niewielki luz na nakrętce -trzeba było "więcej" dokręcać niż sugerował opór . To niewielki luz ,ale może on wpływał na wynik . Tak sądzę bo nigdy program Feickerta nie robił problemów na tym teście . Czy to było to ? To jedyna zmiana w tym układzie.
Teraz słucham placków  jeden za drugim . Oj wyposzczony jestem na maxsa ...... a jak wróci do mnie mój Zontek to już będzie orgia .  8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

dino

Czyli definytywnie nie ma różnicy w rezonansie z olejem i bez ?
Ja czekam na podstawę ramienia do Oracla i się zacznie kalibrowanie u mnie.

miniabyr

Cytat: dino w Styczeń 20, 2020, 17:57
Czyli definytywnie nie ma różnicy w rezonansie z olejem i bez ?
Ja czekam na podstawę ramienia do Oracla i się zacznie kalibrowanie u mnie.
Zerknij na oba wykresy . Różnią się na początku . Ten z tłumieniem gwałtowniej narasta i nie ma farfocla na samym początku wykresu .
Ten bez zaczyna się farfoclem  i wykres w pierwszej fazie od 4-6 Hz jest bardziej zaokrąglony . Czy to ma jakieś znaczenie ? Jak wyłączę tłumienie to dżeiwk jest krzykliwy i bałaganiarski . Kiedy wykręcony jest na maksa -brak przestrzeni ,zduszenie . Ja ustawiam na 2-2.5 w skali do 5 . Wtedy z tą wkładką uzyskuję złoty środek .
Ten farfocel mnie zastanawia . Czy to nie jakiś luz na łożysku? Pogram przez kilka dni i zrobię jeszcze raz pomiar .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

dino

Ale sama "święta" częstotliwość się jednak nie zmienia.

Kangie

Cytat: miniabyr w Styczeń 16, 2020, 17:21Taki bąbel przestrzeni przed twarzą z instrumentami ustawionymi w głąb "sceny"  (oczywiście wykorzystując obie kolumny )  . Dla mnie odlot.
Wydaje mi się, że to właśnie słyszałem. Myślę, że Roger Adamek puścił kilka rasowych płyt mono z epoki. Kilka lat jednak minęło. Kto by spamietał co było dokładnie grane... Ja wtedy spędziłem tam bite 8h.

Therion

#296
.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

#297
Pytanie do mądrzejszych:

Zawstydzony tym, że od 1,5 roku nie zajmowałem się regulacją gramofonu i wkładek (tylko słuchałem muzy - ostatnio nawet nie z gramofonu) postanowiłem nastawić płytę testową HI FI News.



Przesłuchałem utwór B2 na każdej wkładce. Ścieżka zaczyna się dźwiękiem ciągłym, ale przy 9-7 Hz zaczyna lekko falować. Później, przy 5Hz znowu się zamienia w ciągły. Dotyczy to wkładek 103R i ATOC9II. Rohmann z lekka moduluje ten dźwięk wyżej, przy 13-11-9 Hz.

I teraz 3 pytania:

1. czy ta lekka modulacja jest ten szczebiot, który świadczy o niedopasowaniu moich wkładek do ramienia?
2. Zatem wszystkie są niedopasowane?
3. A może ta lekka modulacja to nie "szczebiot" niedopasowania tylko Wy też tak macie i to w miarę normalne zjawisko?

Nagrałem ten dźwięk od 11Hz w dół (wcześniej jest ciągły) - posłuchajcie proszę o odpowiedzcie, czy to jest ok, czy źle.


HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

frywolny trucht

#298
9-13Hz jest OK. 7Hz trochę mało.
http://www.hifi.pl/slownik/efektywna-masa-ramienia.php
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

miniabyr

Ten szczebiot to pewnie piki częstotliwości rezonansu  . Bardzo trudno jest określić patrząc na trzęsącą się wkładkę jaka faktyczna jest częstotliwość frez takiego układu . To bardzo zgrzebny pomiar . Jak wkładka + ramie ma faktycznie np 7Hz to  na tej płycie nie zobaczysz bo trząść będzie się wokół tej częstotliwości .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !