Gramofon na początek

Zaczęty przez magus, Wrzesień 22, 2017, 11:07

Poprzedni wątek - Następny wątek

magus

Witajta,

Odkryłem u siebie w garażu pudło starych winyli z gramafonem Bambino. Aż mi się łezka w oku zakręciła :)
Wspomnienia z dzieciństwa powróciły. Wprawdzie Bambino nie mój (żony), ale ja słuchałem czarnych płyt na czymś innym (teraz nawet nazwy nie pamiętam - to były lata 80-te).

Postanowiłem znowu zanabyć gramofon. Czytam wiec i czytam i jak zwykle nie mogę się zdecydować. Tak wiec mój plan to zakupić na początek coś niedrogiego - nawet z opcją samodzielnej renowacji (mam warsztat i umiejętności).

Co mam:
Wzmacniacz stereo Kenwood KR-A4040 (ma wejście PHONO!)

wypis ze specyfikacji:
Power output: 50 watts per channel into 8Ω (stereo)
Frequency response: 10Hz to 50kHz
Total harmonic distortion: 0.09%
Input sensitivity: 2.5mV (MM), 200mV (line)
Signal to noise ratio: 76dB (MM), 100dB (line)
Speaker load impedance: 4Ω (minimum)

Głośniki:
ONKYO D-052AX
55Hz - 35kHz
70W / 4ohm

Subwoofer:
ONKYO SKW-205
30Hz - 200Hz (ma pokrętło odcięcia)
75W / 4. 7 kohm (speaker level input)
12 kohm (line input)

Mam słuch muzyczny, ale nie jestem audiofilem - wole, jak coś ładnie gra, nawet jak parametry temu teoretycznie przeczą.
Co będę słuchał: muzyka poważna, rock (szczególnie z lat 50-tych i 60-tych)

No i teraz moje oczekiwania:

Nie mam preferencji technologicznych/firmowych/wyglądowych - jedynie coby się dało ew. wymieniać ramię.
Nie podam widełek cenowych - nie wiem ile minimum musiałbym wydać (i gdzie) za gramofon. Jak wspomniałem - może to być coś do lekkiej renowacji, ważne aby był kompletny.

Sprzęt będzie grał w pokoju ok 25-30m2.

W przyszłości i tak zamierzam zbudować coś własnego (takie już mam ciągoty konstruktorskie). Sprzęt kupiony teraz posłuży za punkt odniesienia.

pozdrawiam

Marek20

Ile chce pan przeznaczyć na zakup?
Inaczej to nie ma sensu

magus

Czyli jednak twarde granice ... ehhh... to zwykle najtrudniejszy etap przy wyborze czegokolwiek :)

Powiedzmy wiec na dzień dobry okolice 500zl

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

magus

Cytat: GregWatson w Wrzesień 22, 2017, 11:21Po co?
Z czystej ciekawości, aby porównać różne ramiona i sprawdzić czy faktycznie słychać różnice. A jeśli tak to zrobić coś swojego (kusi mnie koncepcja ramienia podwójnego) - lubię eksperymentować :)

Co do pre: czy ten w moim wzmacniaczu, jest aż taki do bani? Przy założeniu, że "wej. phono" = "wzmacniacz sygnału z gramofonu"

Dziękuję za sugestię gramofonu :)

GregWatson

To gramofonów w niskiej cenie raczej nie znajdziesz (poniżej 1k zł). Nie są one po prostu przygotowane do takich zmian a eksperymentowanie ze słabszymi cenowo gramofonami nie ma sensu.
Pre we wzmacniaczach zazwyczaj są raczej słabsze od pre zewnętrznych za wyjątkiem tych najtańszych. Te Art Dj Pre II ma trochę różnych możliwości więc sobie potrenujesz przynajmniej z różnymi wkładkami.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Marek20

gramofon jvc ql 5
Cena ok 1500-2500
Obudowa, ramię silnik. wymienia się te elementy, mając nawet dwie lewe ręce i blade o tym pojęcie



magus

To już zdecydowanie ponad budżet ...

Max dla mnie nieprzekraczalny to byłby 1k (w tym pre).

Pytanie czy jest jakaś alternatywna dla tego RPM 4? Nie lubię wybierać, gdy nie ma wyboru :D

Co do pre to czuję się przekonany :)

dzięki!

GregWatson

Cytat: GregWatson w Wrzesień 22, 2017, 11:21Kup coś takiego:

https://www.olx.pl/oferta/audiofilski-gramofon-pro-ject-model-rpm-4-CID99-IDoSxpu.html#31d4181223


Uważam, że jest to tanio żeby nie powiedzieć że bardzo tanio na tle innych modeli (gorszych) tej właśnie firmy.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Marek20

Cytat: magus w Wrzesień 22, 2017, 12:13
To już zdecydowanie ponad budżet ...

Max dla mnie nieprzekraczalny to byłby 1k (w tym pre).

Pytanie czy jest jakaś alternatywna dla tego RPM 4? Nie lubię wybierać, gdy nie ma wyboru :D

Co do pre to czuję się przekonany :)

dzięki!
Ten rpm to dobra propozycja, dopyta pan jeszcze jaka tam jest wkładka, i poprosi o zdjęcie wkładki aby było widać stan igły, moze być z tym problem bo headshell nie jest zdejmowany i sprzedający musiałby zrobić czytelne zdjęcie, albo zdemontować wkładkę, gramofon wygląda dobrze, więc jest duza szansa ze stan igły będzie dobry, ale i tak od razu kupiłbym nową igłę.
Pozostaje jeszcze kwestia w jakim stanie jest pasek, czy gramofon trzyma obroty, wskaznika obrotów tam nie ma, więc sprzedający musiałby umieć to sprawdzić, na ucho to ludzie czasem umierają.
Najlepiej byłoby odebrać osobiście, lub sprzedaz poprzez allegro, proszę sprawdzić jaką historię ma sprzedający.
Gramofon trzeba umieć zapakować, a taki szczególnie, jak się coś uszkodzi, to sprzedający będą obarczać winą wszystkich tylko nie siebie.
Z tym preampem to ja bym się wstrzymałem, wpierw bym posłuchał na tym co pan ma, bo przy załozeniu ze tam jest jakaś budzetwowa wkładka, to z pana preamp wbudowany wcale nie musi zagrac gorzej, musi pan posłuchać,

Marek20

Zadzwoniłem, sprzedający nie chce wystawić na Allegro, wiec jedyny sensowny zakup, to odbiór osobisty, no chyba ze ktoś lub hazard

GregWatson

Wielokrotnie kupowałem na tablicy i to drogie rzeczy i nie zdarzyło mi się żeby ktoś mnie zrobił w konia czego niestety nie mogę powiedzieć o alletanio.
Trochę tego i trochę tamtego też.

Marek20

Cytat: GregWatson w Wrzesień 22, 2017, 13:20
Wielokrotnie kupowałem na tablicy i to drogie rzeczy i nie zdarzyło mi się żeby ktoś mnie zrobił w konia czego niestety nie mogę powiedzieć o alletanio.
Olx to serwis ogłoszeń lokalnych i jedyny sensowny zakup, to odbiór osobisty.
Tysiąc złotych to juz taKa kwota, ze mozna sobie poszaleć trochć na ebay.
Oferta większa, modele ciekawsze, zakup duuuuzo bezpieczniejszy, inny typ sprzedających.
Tego nie sposób porównywać z allegro czy tablica, gdzie ochrona kupujących jest bardzo iluzoryczna, a wiadomo Polak to kombinator, nie mówie o wszystkich

il cattivo

Cytat: Marek20 w Wrzesień 22, 2017, 13:36Tego nie sposób porównywać z allegro czy tablica, gdzie ochrona kupujących jest bardzo iluzoryczna, a wiadomo Polak to kombinator, nie mówie o wszystkich

Aleś dupnął samokrytykę :) Gratuluję szczerości, to trzeba cenić.

frywolny trucht

Ów Kenwood to to niski model, więc nie ma co się spodziewać, że akurat PHONO będzie miał fajne.
Też uważam, że wspomniany Pro-Ject za tę kasę to fajna opcja. Zabawa w zmienianie ramion jest zarezerwowana dla zaawansowanych konstrukcji, a te zarówno wtedy jak i dziś tanie nie chcą być. Proszę bardzo:
https://www.hifishark.com/model/luxman-pd-444

Oczywiście da się taniej coś znaleźć. Chciałem tylko pokazać, że jesteś trochę na drugim biegunie z budżetem na takie zabawy.
Same ramiona też za bardzo tanie nie chcą być. 2 koła na dobry początek, a górnej granicy chyba nie ma. Ostatnio na Soundrebels pokazywali gramofon z ramieniem za 100 tys złotych. Słownie: sto tysięcy złotych. Ale zabij mnie, nie wiem dlaczego tyle kosztuje :)

http://soundrebels.com/sat-pickup-arm/


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

Cytat: il cattivo w Wrzesień 22, 2017, 13:39
Cytat: Marek20 w Wrzesień 22, 2017, 13:36Tego nie sposób porównywać z allegro czy tablica, gdzie ochrona kupujących jest bardzo iluzoryczna, a wiadomo Polak to kombinator, nie mówie o wszystkich

Aleś dupnął samokrytykę :) Gratuluję szczerości, to trzeba cenić.

Cytat: il cattivo w Wrzesień 22, 2017, 13:39
Cytat: Marek20 w Wrzesień 22, 2017, 13:36Tego nie sposób porównywać z allegro czy tablica, gdzie ochrona kupujących jest bardzo iluzoryczna, a wiadomo Polak to kombinator, nie mówie o wszystkich

Aleś dupnął samokrytykę :) Gratuluję szczerości, to trzeba cenić.
Z ciekawszych przpadków, to kupiłem od gościa gramofon który zamiast pasków zakładał gumki recepturki, spór na Allegro wygrałem, to kupiłem kolejny, znowu przyszedł z gumką recepturką. Nic goscia nie nauczył pierwszy przypadek, znowu spór wygrałem. Z tego co widzę to nadal handluje śmietnikiem, pisząc ze sprawne, bo jak síę talerz kręci to znaczy ze sprawne.
Więc nie pieprz Waść bzdur.

magus

Szczerze mówiąc to używke wolałbym kupować osobiście. Jednak oko (i ucho, jeśli się da) da lepszy pogląd na przedmiot zakupu - internet wszystko przyjmie :)

Teraz przynajmniej znam model, którego mogę szukać.

Wiem, że najlepiej prywatnie (jest szansa na odsłuch w normalnych warunkach), ale co sądzicie o zakupie w komisach/lombardach?

Jeśli pomysł nie jest zły to, możecie polecić jakieś miejsce w okolicach Krakowa?

frywolny trucht

#17
Cytat: magus w Wrzesień 22, 2017, 14:35Teraz przynajmniej znam model, którego mogę szukać.

Nie bardzo. Jak żyję, pierwszy raz widzę ten model :)
Bez względu na to czy był protoplastą serii 3 czy 5- jest OK.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Marek20

Cytat: magus w Wrzesień 22, 2017, 14:35
Szczerze mówiąc to używke wolałbym kupować osobiście. Jednak oko (i ucho, jeśli się da) da lepszy pogląd na przedmiot zakupu - internet wszystko przyjmie :)

Teraz przynajmniej znam model, którego mogę szukać.

Wiem, że najlepiej prywatnie (jest szansa na odsłuch w normalnych warunkach), ale co sądzicie o zakupie w komisach/lombardach?

Jeśli pomysł nie jest zły to, możecie polecić jakieś miejsce w okolicach Krakowa?
Wiesz, kupiłem sporo gramofonów uzywanych przez ebay, nigdy nie miałem problemów z sprzedającymi, w przypadku uszkodzenia, niesprawności, ba wręcz odwrotnie.
Tylko jak nie masz w tym doświadczenia, to najlepiej kupić lokalnie.


GregWatson

Wracając do tematu. Magus myślę że w tej cenie lepszego gramofonu raczej nie dostaniesz i to z dodatkami w dodatku manuala. Widać że gość handluje więc jest to jakiś lombard albo ktoś kto robi na szerszą skalę. Gramofon wygląda ładnie. Starszy model co prawda ale spore możliwości i za chwilkę może go nie być.
Wystarczy logicznie pogadać przez telefon aby się upewnić kto, co i jak a może się jeszcze uda zbić na cenie.

Tak tylko piszę bo prawdziwe okazje zdarzają się niesamowicie rzadko a to jest jedna z nich.
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Zrobiłem małe przegrzebki. RPM 4 był przed RPM 5 i RPM 5,1, a także obecnie aktualnym modelem RPM 5 Carbon.
Najważniejsza różnica jest taka, że obecnie wszystkie RPM-y  mają silnik osobno i ramię karbonowe. Czwórka a ramię chyba aluminiowe. Ale parametry ma spoko.

Wow and flutter: 0.08%
Signal to noise ratio: 70dB

W bonusie pokrywa i wkładka. I bez tego warto.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

magus

Cytat: Marek20 w Wrzesień 22, 2017, 14:46Wiesz, kupiłem sporo gramofonów uzywanych przez ebay, nigdy nie miałem problemów z sprzedającymi, w przypadku uszkodzenia, niesprawności, ba wręcz odwrotnie.
Tylko jak nie masz w tym doświadczenia, to najlepiej kupić lokalnie.

Ja mam doświadczenia z ebay USA (pozytywne), allegro (różnie) i aliexpress (ale tylko drobnica).

Na ebay zza granicy bym był skłonny zakupić.
Allegrowe używki tylko z odbiorem osobistym (po wczesniejszym sprawdzeniu sprzętu).
olx - nie mam doświadczeń więc mam obawy, ale wierzę Wam, że to okazja -  muszę to przemyśleć.

Szkoda, że ten RPM tak daleko ...

Zastanawim się do ilu bym musiał zwiększyć budżet aby mieć większy wybór ...

frywolny trucht

A wiesz, że ludzie stąd do Włoch jeździli po magnetofony? :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 22, 2017, 15:11do Włoch jeździli po magnetofony? :)
Co tam magnetofony .... po kolumny po 50kg paczka  ;D.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.