Budowa oddzielnej lini do audio .

Zaczęty przez cdt, Wrzesień 14, 2017, 16:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

bum1234

Cytat: cdt w Wrzesień 15, 2017, 19:01
Cytat: miniabyr w Wrzesień 15, 2017, 18:51Darek kilka dni temu podesłał mi link do takiej strony.
Ło będzie burza że aż bum usłyszymy ;) :P Odliczam do bum 123  ;D

Nie będzie burzy. Napiszę jedynie tyle, że od razu widać, że ten tekst, a także inne zamieszczone na cytowanym portalu, został stworzony przez kogoś, kto w pewnym stopniu opanował terminologię, ale na tym się to wszystko kończy. Z pewnościa w tworzenie tej strony włożono sporo pracy i doświadczeń, co oczywiście trzeba docenić, ale z rzeczywistościa ma to niewiele wspólnego.

wojtek41

Cytat: cdt w Wrzesień 15, 2017, 19:11Przerobiłem swoją końcówkę mocy
Czy ja tu widzę Telefunkeny ?

cdt

Tam siedzą Technicsowe chyba matsushita z pokręconym żarzeniem na 230 . O ile nie pokręciłem czegoś . Jak padną przeróbka wyniesie z 500 zeta ale lepiej żeby na razie nie padały bo pięknie mruczą .

wojtek41


cdt

Temat zamknięty w 90 % . Zostało zrobienie dwóch nowych sieciówek Yardo i listwa z filtrami od Tomanka .
Na dziś wygląda to tak . Początek puszka z bezpiecznikami w mieszkaniu . Dodatkowy bezpiecznik GigaWatt . Kabel GigaWatt LC-Y MK3 3x4mm2 . Gniazdo DIY . Dcblocker . Kondycjoner . Koszt zamknął się poniżej 1500 zł
Po poerwszej godzinie słuchania jedno mogę napisać na pewno . Tak czarnego tła na lampie u siebie jeszcze nie miałem . Poprawiła się rozdzielczość . Gdzie ma być szum nagrania jest szum gdzie ma być czarno jest czarno .

cdt

Zaczynam nowy projekt ,,power,, ;) .
Panel przedni nowego kondycjonera . Pozazdrościłem Maszy  :P

konrado77

Cdt, napisz coś o tym kondycjonerze, kto takie ładne robi? Wygląda świetnie.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka


Jakub

Cdt, napisz może coś więcej o tej swojej końcówce. Najlepiej załóż nowy wątek.

Co do tematu, to na etapie budowy domu elektryk poprowadził mi osobny obwód do audio.
Nie bawiłem się w żadne magiczne kable, więc mam tam przewody 2,5mm2, puszczone jednym odcinkiem od skrzynki do gniazda. Linia audio jest dodatkowo na innej fazie niż np. wszystkie oświetlenia w domu (mam wszędzie LEDy).

Czy to ma jakiś wpływ? Nie mam pojęcia, ale trafo we wzmacniaczu nie brzęczy, a w poprzedniej lokalizacji trochę brzęczało (pomimo wbudowanego DC-blockera) - przy czym tam miałem co chwilę pracującą cyrkularkę, spawarkę, jakieś boilery itd.
Na pewno więc sama przeprowadzka pozytywnie przełożyła się na dźwięk, bo instalacja jako całość jest nowa, a dodatkowo zakład energetyczny wymienił rok temu całą linię napowietrzną i trafo w obwodzie. Nie zaobserwowałem też skoków napięcia. Myślę, że to się bardziej przekłada na stabilność pracy komponentów audio, niż ten osobny obwód.

PS Te obwody pod audio, to chyba coraz popularniejsza sprawa, bo dom mam najoględniej mówiąc na zadupiu, elektryk miejscowy, a nie uznał tego za jakąś fanaberię. Bardziej zdziwiło go, że chcę mieć piorunochron :).

miniabyr

Byłem wczoraj u Darka i tak ze dwie godziny słuchaliśmy. Wierzę mu że zaobserwował zmiany . Ja niestety nie mogę porównać tego co słyszałem ,bo w systemie Darka zaszły również inne zmiany a mianowicie  ma  zwrotnice na innych komponentach. No i żonglowaliśmy trochę lampami.  8) 
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

cdt

Pobawiliśmy się też Pawła sygnałówką yarbo . W połączeniu  z mullardami zagrał bardzo fajnie . O kondycjonerze zdam relacje jak się zrobi . To modyfikacja M.Tomaszewskiego + Transformator cegla Ondreja . Oba urządzenia będą w jednej skrzynce . Kondycjoner Linnarta bedzie miał zalany wzmocniony transformator . Wymieniam w nim też gniazdo na furutecha . Jakieś drobne zmiany pewnie wypłyną w trakcie . Trochę to potrwa .
Wskażniki to stare ruskie ustroje po 20 zeta z wolumeny . Potrzebują małego remontu . O ile ten na 150 pokazuje dokładnie to już ten na 250 ma przekłamanie . Spec ocenił że skalibruje . Obudowa z tego sklepu . http://www.modushop.pl/
Zdjęcia Mirkowego kondycjonera są w wątku .
Obecnie oddałem front do anodowania bo sklepowy jest tylko szczotkowany .  A to transformatar od Ondreja na 100 który bedzie obudowany . Kawał mela jak wyraził się o nim Mirek .

cdt

Ostatni element zasilania wygrzany . Listwa Tomanka z filtrami schaffnera . Co do brzmienia nie będę się wypowiadał . Ale problem brumienia i szumienia mam z głowy .
Mam pewne spostrzeżenie . Wymieniając kable zasilające na takie lepiejsze warto pomyśleć o ile nie o lini to przynajmniej dobrej listwie . Kable u mnie to był pierwszy krok . Dźwięk mi się otworzył i uległ poprawię . Jednak jako efekt uboczny dostalem brumy . Co do kondycjonera to budowa jeszcze potrwa . Na razie czekam cierpliwie .

dino

Cytat: masza w Wrzesień 14, 2017, 16:49Pamiętaj, najważniejsze jest uziemienie. W Twoich warunkach nie będzie problemem wbić szpilę 2,5m w trawnik i pociągnąć do niej druta z gniazdka.
A możesz wytłumaczyć w jakim celu wykonujesz takie bezsensowne (i niebezpieczne) obwody uziemienia ?

MAC

 :o
Umówmy się, że dla jaj i tej wersji się trzymajmy.

dino

Dla jaj można zajrzeć do lodówki.  8)
Wykonywanie samodzielnie dodatkowych uziemień nadaje się do ulubionego programu mojego syna czyli "anatomii głupoty". >:(
Zanim się coś takiego zrobi trzeba poważnie pogadać z elektrykiem (i to z aktualnymi uprawnieniami), pomierzyć istniejące uziemienie i zastanowić się nad topologią układu, który ma być dodatkowo uziemiany.
Warto też poczytać czy w dzisiejszych czasach istnieje coś takiego jak uziemianie sprzętu audio bo zamiast zakłóceń można odprowadzić do ziemi właściciela sprzętu.
Widzę też w wątku transformatory separujące czyli układ IT. Tutaj dokładanie uziemienia "na pałę" to już kryminał.

MAC

Czy naprawdę masz mnie za idiotę, debila, samobójcę, dzieciobójcę i co tam jeszcze?
Uważasz, że sam to zrobiłem bez uzgodnień, projektu itp?
To widać, że mnie nie znasz.
Skończmy juz temat uziemienia mojej linii pod audio bo zapewniam, że nie masz się czym martwić.

dino

Wbijanie pręta w ziemię i doprowadzanie dodatkowego "uziemienia" do sprzętu to tak naprawdę budowa dodatkowej linii N a nie żadnego mistycznego "uziemienia". Można to wykorzystać do jako dodatkowy przewód ochronny (PE) i to wszystko (przy okazji można się modlić się, żeby różnica potencjałów pomiędzy N w skrzynce licznikowej a naszym cudownym "uziemiającym" N nie zrobiła "kuku").
Jeżeli masz jakiś projekt to chętnie bym się z takowym zapoznał - widziałem  dawno temu "uziemienia" w studiach ale tam cały sprzęt był odseparowany i modyfikowany wewnętrznie do takiego rozwiązania. Na pewno nie były to fabryczne, standardowe "klocki" audio.
Nie pisze tego absolutnie personalnie. Pisze po to, żeby w szale modyfikacji linii zasilających w celu "poprawy brzmienia"  ktoś nie zrobił sobie krzywdy.
Dlatego jeżeli wykonałeś dodatkowe uziemienie zgodnie z projektem wykonanym przez elektryka z uprawnieniami, właściwe by było pokazanie co i jak zrobiłeś, jaki sprzęt jest zasilany i jaka jest jego wewnętrzna topologia (zerowanie i przyłącza mas). Bo przy modyfikacjach linii zasilających nie można eksperymentować.

Piterski

Cytat: dino w Październik 02, 2017, 20:56Widzę też w wątku transformatory separujące czyli układ IT. Tutaj dokładanie uziemienia "na pałę" to już kryminał.
Co masz dokładnie na myśli z tym dokładaniem uziemienia na pałę?
Trochę szukałem na ten temat informacji i jeśli to nie problem to proszę o wyjaśnienie zagadnienia.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

MAC

Piotrek, rozmawiaj o tym z elektrykiem a nie z forumowymi negatorami zjawisk wszelakich ;)
Moje uziemienie działa już z 8 lat, nikogo nie zabiło, nic nie zniszczyło ale widać z wpisów kolegi wyżej, że uziemienie to i firma, która je robiła jest w błędzie  ;D

Piterski

Mi się rozchodzi o te transformatory separujące. Spotkałem się z opinią, że nie powinno się łączyć PE na uzwojeniu wtórnym z PE w gniazdku.
Już nie pamiętam jak połączyłem to u siebie ale na obudowie mi się probówka nie pali, a wcześniej miernik pokazywał koło 50V.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

cdt

Nie no cza uważać  ;)

malg

Cytat: Piterski w Październik 03, 2017, 14:43....że nie powinno się łączyć PE na uzwojeniu wtórnym z PE w gniazdku
to na pewno

Piterski

Cytat: malg w Październik 03, 2017, 17:16
Cytat: Piterski w Październik 03, 2017, 14:43....że nie powinno się łączyć PE na uzwojeniu wtórnym z PE w gniazdku
to na pewno
No właśnie tylko jak będzie przebicie to jak się transformator zachowa?

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

malg

Cytat: Piterski w Październik 03, 2017, 19:22
Cytat: malg w Październik 03, 2017, 17:16
Cytat: Piterski w Październik 03, 2017, 14:43....że nie powinno się łączyć PE na uzwojeniu wtórnym z PE w gniazdku
to na pewno
No właśnie tylko jak będzie przebicie to jak się transformator zachowa?
przebicie między czym a czym ?



dino

Przy separacji transformatorem robisz "wyspę IT". Po pierwsze nie będzie działał wyłącznik różnicowy jeżeli takowy w domu posiadasz.
Teoretycznie transformator ma za zadanie odseparować potencjał ziemi (czyli N) od zasilania co skutkuje zanikiem typowego układu faza+ N (ziemia).
Czyli dopóki nie dotkniesz obydwu przewodów z wyjścia transformatora nie narazisz się na porażenie prądem.
W układzie klasycznym masz kontakt z ziemią więc w przypadku "przebicia" fazy na obudowę, wilgoci i.t.p możliwość porażenia pądem jest dużo większa.
Układy IT stosuje się głównie w zastosowaniach medycznych (zasilanie sprzętu podłączonego do pacjenta). Oprócz transformatora dodaje się tam pierdylion różnych układów, które w przypadku zasilania sprzętu audio są raczej niepotrzebne (osobny układ kontroli przeciążeń, przełącznik faz) .


Na razie nie mam jednoznacznej odpowiedzi od elektryków jak transformator separujący w audio zastosować. Wersje z przewodem PE są dwie.
- spiąć wszystkie PE po stronie wtórnej transformatora i nie podłączać ich do PE z zasilania transformatora
- podłączyć PE ze strony wtórnej do istniejącej instalacji zasilającej w domu

Czyli wiem, że nic nie wiem a korci mnie użycie transformatora bo mam 2 piękne trafka separujące z przemysłowej maszyny Siemensa.
Będę dalej drążył temat aż uzyskam jednoznaczną odpowiedź od elektryka popartą dokumentami ( a nie wydaje mi się).

dino

Cytat: masza w Październik 03, 2017, 14:39Piotrek, rozmawiaj o tym z elektrykiem a nie z forumowymi negatorami zjawisk wszelakich ;)
Moje uziemienie działa już z 8 lat, nikogo nie zabiło, nic nie zniszczyło ale widać z wpisów kolegi wyżej, że uziemienie to i firma, która je robiła jest w błędzie  ;D
Masza przyhamuj z trochę z recenzowaniem innych. ;)
To, że Twoje "uziemienie" nikogo nie zabiło nie znaczy, że wykonane gdzie indziej bez projektu i nadzoru nie spowoduje jakiegoś nieszczęścia.
Jak masz projekt to się pochwal   :P - będzie wiadomo co i po co zrobili bo sam fakt wkopania druta w ziemie przez firmę niczego nie determinuje.
Poczytaj sobie dyskusje na forach elektryków - z wiedzą bywa różnie za to "mądrych" (i to firm) typu "zawsze tak robię" nie brakuje. ;D