Diabeł - bać się czy nie?

Zaczęty przez tomekkk1, Luty 28, 2018, 17:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

elem

Jak bidny poeta, rymy do szuflady?  ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

jt211

Cytat: gratefullde w Marzec 03, 2018, 19:31
Cytat: jt211 w Marzec 03, 2018, 19:28Tania "Taniofilia" to mit bez pokrycia dla dobrego spawacza nieubranżowionego

Rozwiń prosze, bo to ciekawe :)
Jutro jak PC odpalę . OK ?

tomekkk1




Wzmacniacz jest już u brata, zatem oficjalnie jestem posiadaczem wzmacniacza napędzanego za pomocą dwóch "Diabłów" 6C33C . W piątek wysyłka do mnie i wkrótce powinienem zrobić pierwszy odsłuch.
Brat przestraszył się trochę rozmiaru tego pieca, miał obawy czy zmieści się na stoliku Atacama. Około 50cm szerokości i 33cm głębokości to już spory kawałek klocka, ale zmieści się spokojnie ;)

McGyver

Ja tam uważam że on jest napędzany prądem elektrycznym, a nie diabłami. W gusła przestałem wierzyć jeszcze kiedy byłem mały. Lekko licząc, było to jakieś kilkadziesiąt lat temu   ;)

tomekkk1

Cytat: McGyver w Marzec 13, 2018, 22:19
Ja tam uważam że on jest napędzany prądem elektrycznym, a nie diabłami. W gusła przestałem wierzyć jeszcze kiedy byłem mały. Lekko licząc, było to jakieś kilkadziesiąt lat temu   ;)

Ale jak wyjmiesz lampki to nie ruszy - tyle wiem ja... Ale, ja nie muszę więcej wiedzieć  ;D

plastik1989

Cytat: jt211 w Marzec 03, 2018, 19:23
Wracając do "wojenki transformatorowej" to kiedyś ktoś kto się naprawdę zna powiedział mi coś takiego.
Trafo do 5K da się nawinąć bazując na wyliczeniach które każdy nawijacz powinien znać.
Powyżej 5K zaczynają się schody i przechodzimy do wiedzy tajemnej :)
Która to wiedza tajemna zanika wraz postępem czasu czyli wymieraniem starych nawijaczy.
Z tego wynika że trafo do diabła przeważnie 0.6K raczej ciężko spieprzyć.
Jedynym problemem jest materiał magnetyczny gdyż z racji prądu diabła raczej będzie parę kilo ważył.
Zgadzam sie z tym w 100%.
Ja jak testowałem różne trafa w diabłach, to nawet malutkie i liche trafa Abraxasa spisywały sie zadziwiająco dobrze. Faktycznie przy dwa razy większych trafach CC Ogonowskiego czy przy trafach lundhala czuć bylo różnice na plus ale nie byla to przepaść. Natomiast jak sluchalem porównań rożnych traf przy 2a3 lub el84 to w zaleznosci od trafa urządzenie zminiealo sie nie do poznania.
.

McGyver

Trafa pod 2A3 mają 2,5 - 3kohm, a trafa pod EL84 mają 5 kohm, więc opowiastka nieszczególnie przystaje do teorii.
Choć nie wątpię, że słyszalne różnice były, jednak zapewne wynikały z czego innego.

plastik1989

Cytat: McGyver w Marzec 14, 2018, 19:31
Trafa pod 2A3 mają 2,5 - 3kohm, a trafa pod EL84 mają 5 kohm, więc opowiastka nieszczególnie przystaje do teorii.
Choć nie wątpię, że słyszalne różnice były, jednak zapewne wynikały z czego innego.
Ale w tych porównaniach zawsze byly dedykowane trafa do konkretnej aplikacji: jak bylo testowane 2a3 to miały te 3k (tamury, lundhale i cos polskiego) jak bylo el84 to tez mialo te 5k, a jak diabeł to trafa dedykowane do diabła. Nie robiłem porównam ze brałem trafo od diabła i wciskałem gdzie sie da, tylko zawsze trafo bylo dobrane pod konkretna lampe i miedzy nimi porównania dopiero. I z moich obserwacji różnice pomiędzy czterymi różnymi trafami w diable byly mniejsze niz w przypadku innych lamp, jak np. 2a3 gdzie po zmianie producenta trafa o podobnych parametrach dzwiek byl calkiem inny.
.

McGyver

Nie o to mi chodzi. Ja piłem do tego, że żadne testowane trafo nie miało więcej niż te 5k.

plastik1989

Cytat: McGyver w Marzec 15, 2018, 13:33
Nie o to mi chodzi. Ja piłem do tego, że żadne testowane trafo nie miało więcej niż te 5k.
No faktycznie.
.

tomekkk1

Tytuł tego odcinka brzmi:

No i doopa

Wzmacniacz dotarł, ale coś ucierpiało w transporcie. Po krótkich oględzinach, przekonany iż wszystko jest na swoim miejscu włączyłem i zamiast dźwięku pojawił się dym z jednej z płytek. Po bardziej wnikliwym przeglądzie podejrzanej PCB okazało się że dwa rezystory z czterech odpadły zupełnie, trzeci "odkleił się z jednej strony, w miejscu gdzie znajduje się jedynie ścieżka zrobiona z cyny płytka jest mocno wypalona. W tym miejscu po drugiej stronie pomiędzy tym wypaleniem znajdują się dwa elektrolity. Po przylutowaniu rezystorów na miejsce z otworu wentylacyjnego środkowej puszki ponownie pojawił się dym. Z jednej strony PCB znajduje się dławik, z drugiej transformator wyjściowy. Jutro lub pojutrze postaram się wrzucić foto...

:(

Michał

Współczuję,ale ja właśnie z takich powodów powiedziałem pass. Do lamp nie wracam ;) mój kolejny sprzęt bedzie na 100% krzemowy :)

tomekkk1

Tutaj akurat rodzaj sprzętu nie ma znaczenia, a jedynie dystans jaki pokonał jako paczka ;)

rudy-102

Właśnie między innymi dla tego jestem przeciwnikiem cyny bezołowiowej. Luty pękają od samej różnicy temperatur.

rudy-102

A tak poza tym głowa do góry. Dasz radę.

marekw 76

Cytat: tomekkk1 w Marzec 22, 2018, 06:49
Tutaj akurat rodzaj sprzętu nie ma znaczenia, a jedynie dystans jaki pokonał jako paczka ;)
Myślę, że znaczenie ma również jaka firma kurierska załatwiła Ci sprzęt.
Ja osobiście już nigdy nie skorzystam z firmy Eurospedycja.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

tomekkk1

#66
Koledzy - tu naprawdę nie chodzi o to iloma kurierami to jechało, jaka jakość usługi. Nie chodzi o to czy cyna była ołowiowa, bezołowiowa i czy było to przylutowane, czy "przyspawane". Nie ważne czy to tranzystor, lampa czy drut "ze wzmocnieniem". To wszystko nie ma znaczenia - stało się i już ;)
Zawsze byłem przeciwny wysyłaniu sprzętu, tym razem pokusiło mnie. Co z tego? Nic. Nie mam zamiaru o tym deliberować ze sobą. Dalej jestem przeciwny i znowu mnie kiedyś pokusi. I znowu nie będę gdybał :)
Jest problem i muszę go rozwiązać :) I jeśli zrobi się skomplikowanie będę liczył na pomoc  :np:

rudy-102

Tak na pocieszenie. Sklepy dostają sprzęt właśnie przez firmy spedycyjne, tylko że jak się trafi taki smok to oni mają problem a nie Ty.
Ale to w tym przypadku kiepskie pocieszenie.

McGyver

U mnie trzy dni temu kurier który wie że często do mnie paczki przychodzą, zapytał bez żenady czy jak nikogo w domu nie będzie to można przez płot przerzucać... masakra. Opièrdöliłem idiotę.

elem

Wkładam kartkę w drzwi ; "Drogi kurierze, zadzwoń 607......"  I dzwonią, umawiamy się na odbiór w pobliżu miejsca mojego aktualnego pobytu albo ja podjeżdżam w miejsce jego następnej wizyty lub przekładamy godzinę.  To miłe chłopaki są.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Melepeta

Trza mu było jeszcze do dupy nakopać! To może by go choć trochę oświeciło.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

daris666

Poprosimy o foto uszkodzeń.  Najwyżej wszystko rozlutujesz i zbudujesz sobie wzmacniacz od nowa :)

tomekkk1

Cytat: daris666 w Marzec 22, 2018, 21:30
Poprosimy o foto uszkodzeń.  Najwyżej wszystko rozlutujesz i zbudujesz sobie wzmacniacz od nowa :)

Oprócz wspomnianego wyżej przepalenia na płytce (płytka to zasilacz - cztery elektrolity, cztery diody, cztery kondy bocznikujące, a po drugiej stronie pięć rezystorów). Nie ma żadnych fizycznych uszkodzeń wewnątrz i na zewnątrz wzmacniacza, czy poluzowanych elementów (komponentów, czy stelaża). Poza lekkim brumieniem nic na głośniki nie poszło.

Jutro postaram się zrobić fotkę, wymontować płytkę, pomierzyć kondy, diody i rezystory - może będzie więcej wiadomo. Dziś już jestem padnięty - dopiero wróciłem z pracy. Po raz drugi dzisiaj z resztą :)

tomekkk1

Ok, trochę to trwało - za co przepraszam.
Przylutowałem rezystory z powrotem i tak to wygląda:





Niestety po podłączeniu płytka się zagotowała ponownie i trzy rezystory zwyczajnie odpadły.
W tej chwili czekam na zamówione części - wszystkie na tej płytce, dobre czy nie zostaną zmienione.

Niestety to nie koniec złych wiadomości. Naim Mu-so, który wygrałem w losowaniu What's Hi-fi, o którym wspominałem >tutaj< dotarł do mnie w zeszły piątek - wielki, bardzo ciężki (obudowa z mdf otulona aluminium) - lecz niestety martwy :(
Po podłączeniu do gniazdka zero życia. W tej chwili czekam na odpowiedź z What's Hi-Fi.

Zatem cieszenie się otrzymanym sprzętem musi trochę poczekać...

plastik1989

Najpierw powinieneś dojść czemu te elementy sie przepalają, nim zaczniesz wymieniać wszystko po kolei.
.