Chario Constellation Delphinus MOD

Zaczęty przez muda44, Styczeń 14, 2018, 11:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piterski

Z jednej strony może i tak z drugiej już niekoniecznie.Wystarczy popatrzeć na charakterystyki fabrycznych kolumn, to nie są linie proste.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mixy

muda44

pewnie miales na mysli "Diapason Adamantes III 25th" prawda?
https://www.vickershifi.com/prodimg/DiapAdam_1_Zoom.jpg
kosztuja 23 tys za pare ze stendami

czy moze najwyzszy model Diapasona czyli Astera:
http://saigonhd.com/upload/tinymce/San%20Pham/Hinh%20anh/Loa/DIAPASON/DIAPASON%20ASTERA/Diapason%20Astera%2009.jpg
ktory jest mega podobny z wygladu do Adamantesa (obudowa, bo przetworniki ma inne), dwa razy od niego ciezszy i kosztuje 30 tys zlotych + stendy (chyba 8 tys).

?





muda44

Kolumny przywiózł do mnie kupiec jak sprzedawałem Gryfa Atillę .
Mówił że 26kzł kosztują , wyglądały jak te z górnego linku .

Jeżeli bym miał mieć monitory to mógłbym z nimi żyć ;)

naczesany

Dzień dobry.
Cieszę się, że znalazłem to forum bo wiele można się dowiedzieć w kwestii DIY.
Bywam też na konkurencyjnych forach audio ale tutaj myślę, że jest wszystko konkretnie przekazane.
Mam pytanie dot. Chario Delphinus, których posiadaczem jestem od kilku miesięcy.
Zawsze lubiłem "poprawiać" fabrykę bo może to przynieść wiele korzyści (oczywiście w granicach rozsądku).
Zamierzam więc wymienić fabryczny kondensator w sekcji wysokotonowej na Mundorf:
http://allegro.pl/mundorf-mcap-supreme-kondensator-6-80-uf-600-v-i5338162946.html
Pytanie czy rzeczywiście poprawa będzie znacząca i warto zainwestować. Pomijam koszty bo zawsze dążę do perfekcji.
Dodam, że w swoim 20-letnim wzm. Audiolab 8000S zmieniłem w sekcji zasilania 10000uF ELNY na właśnie Mundorfy i jestem z tej wymiany b.zadowolony.
Nie będę się rozpisywał ale wzmacniacz odzyskał "drugą młodość".
Rezystory także bym wymienił no ale to niewielki koszt.
I jeszcze jedno. Czy zamiast filcu Poroso mógłbym zastosować wełnę owczą (akurat taką mam)? Wiem, że filc ma bardziej zbitą strukturę dlatego czy wełna nie wpłynęłaby negatywnie na równowagę tonalną w zakresie niskich tonów.?

muda44

Witaj

Mundorf Supreme to bardzo dobry kondensator i jeden z tych które można polecić w ciemno .
Jeżeli koszty nie są tak ważne to w torze tweetera rezystory bym dał albo Path Audio albo Mundorf M-Resist Supreme.
Path Audio to barwa , czarne tło , muzykalność . Mundorf to precyzja , dynamika , dokładność ale nie grają tak plastikowo jak zwykłe cermetowe .
Natomiast decyzję jakie rezystory zastosować warto zostawić na koniec np wyprowadzając przewody przez BR na zewnątrz ale po całej modyfikacji , tak żeby dobrać które lepiej Ci się sprawdzą .

Wełna owcza i Poroso działa na inne częstotliwości tłumienia .
W obudowach BR dla głośnika niskotonowego ( basu , jego dynamiki )   najlepszy jest brak wygłuszenia ale tu mamy głośnik  niskośredniotonowy a głośnik średniotonowy " potrzebuje " dobrze wygłuszonej skrzynki żeby fale ( rezonanse w obudowie ) nie wpływały na jego pracę .
I tu musi być jakiś kompromis tak żeby wygłuszyć ale nie przygłuszyć .
Mi najlepiej sprawdza się właśnie  mix Poroso z wełną .

naczesany


muda44

Napisałem w mocnym uproszczeniu ale chyba wiadomo o co chodzi .

naczesany

Tak wyglądają Chario Delphinus od środka.
Trochę kiepsko jak na kolumny za ponad 4,5 tys. zł.
Chciałbym wymienić okablowanie na Van Den Hul The Clearwater poprzez lutowanie.
Zastanawiam się, czy gdybym wyłożył prawą ściankę kolumny i spód wełną albo innym materiałem tłumiącym zachwiało by to ogólne brzmienie kolumn.
Można poprawiać fabrykę ale w kwestii akustyki kolumn byłbym ostrożny. Może ktoś z Was to "przerabiał" (to dodatkowe wygłuszenie).
Chyba, że jest tak jak pisze kolega muda44:  "I tu musi być jakiś kompromis tak żeby wygłuszyć ale nie przygłuszyć".
I jeszcze w kwestii wymiany kondensatora na Mundorf 6,8uF. Te dwa fabryczne są różnego typu. Ciekawe dlaczego?

muda44

Większość kolumn od środka wygląda kiepsko a tu kasa poszła w " drewno ".

Do midwoofera bym dał Chorda Clearweya a do tweetera po żyle Kimbera najlepiej 4TC albo też Chorda .

Fabryczne są dwa różne bo takie kupili w dobrej cenie .
Osobiście jestem przeciwnikiem równoległego łączenia kondensatorów w takim miejscu .

naczesany

Zmienię okablowanie na Van den Hul Clearwater bo mam na zbyciu. Ale dziękuję muda44, może przy kolejnej modyfikacji.
Dotarły Mundorfy Mcap SUPREME 6,80uF 600 V więc je także wymienię.
Zastanawiam się, czy wymienić oba rezystory 3,3ohm i 18ohm czy tylko 3,3ohm. I czy na Mundorf czy Superes.
Kupiłem też 33uF Mundorf bipolarny Ecap 100V 33,00 uf bipolarny 5% bo ten czerwony chyba bipolarny.
Myślę nad jego wymianą. Tylko czy nie przedobrzę. Może ktoś z Was ma fachową wiedzę na ten temat.

mcemsi

muda44 , po takich doświadczeniach z tą zwrotnicą co byś polecił aby przy niedużych kosztach i nakładzie pracy uwydatnić nieco górę w Delphinusach ?

Ibmacir

Cytat: naczesany w Kwiecień 20, 2018, 14:11Zmienię okablowanie na Van den Hul Clearwater bo mam na zbyciu. Ale dziękuję muda44, może przy kolejnej modyfikacji.
Dotarły Mundorfy Mcap SUPREME 6,80uF 600 V więc je także wymienię.
Zastanawiam się, czy wymienić oba rezystory 3,3ohm i 18ohm czy tylko 3,3ohm. I czy na Mundorf czy Superes.
Kupiłem też 33uF Mundorf bipolarny Ecap 100V 33,00 uf bipolarny 5% bo ten czerwony chyba bipolarny.
Myślę nad jego wymianą. Tylko czy nie przedobrzę. Może ktoś z Was ma fachową wiedzę na ten temat.

Przepraszam, że odkopuję po ponad pół roku, jednak może się komuś przyda.

Jeśli dobrze widzę, to w gałęzi tweetera jest cewka rdzeniowa, zdecydowanie warto ją wymienić na drutową lub nawet taśmową. Przy tej czynności należy skorygować rezystancję rezystora o różnicę rezystancji cewek.

Traktowanie elementów równoległych w drodze sygnału po macoszemu jest błędem, maja w zasadzie taki sam wpływ na sygnał jak elementy szeregowe.

Ibmacir

Cytat: mcemsi w Kwiecień 07, 2019, 13:23muda44 , po takich doświadczeniach z tą zwrotnicą co byś polecił aby przy niedużych kosztach i nakładzie pracy uwydatnić nieco górę w Delphinusach ?

Zmienić wartości rezystorów L-pada.