Jazz w pytaniach i odpowiedziach - konkurs wiedzy jazzowej.

Zaczęty przez MarkN, Luty 01, 2016, 01:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

MarkN

Dwa punkty dla Wygryza - pięknie.

Biografia Davisa jest faktycznie świetną książką - oprócz tego, że czyta się ją znakomicie, to może służyć jako poradnik i niemalże encyklopedię wiedzy o jazzie. Książka o Nice jest słaba - tzn. nie jest słaba, ale o samym jazzie wcale tam tak dużo nie ma. Birdowi jest tam poświęcony tylko jeden, króciutki rozdział, więcej jest o Monku, ale to też nie są jakieś jazzowe rewelacje. Poza tym, w ksiązce o Daviesie słuchamy samego mistrza, a u Baronowej mamy do czynienia z zeznaniami wnuczki Nici - Hannah Rothschild. Bardziej jest to książka o klanie Rothschildów niż o jazzie.

MarkN

Set trzeci:

Jednym z pierwszych znanych zespołów, w którym grał Louis Armstrong, była orkiestra jednego z najwybitniejszych ówczesnych nowo-orleańskich puzonistów. Proszę podać imię i nazwisko lidera tej orkiestry.

nosferartur

Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN

Cytat: nosferartur w Luty 02, 2016, 16:35Będę strzelał... Edward Kid Ory.

Tak jest. To jest poprawna odpowiedż. Świetnie!

MarkN

Następny set pytań postaram się opracować wieczorem, czyli u Was w nocy. Teraz muszę trochę popracować. See you later.  :)

Wygryz

To może ja zadam pytanie? Nie zaburzy to regulaminu?
Jaki koncert z grupą Mwandishi Herbie wspomina jako przełomowy, magiczny?
Według ekipy Mwandishi tej nocy towarzyszył im duch pewnej kobiety, która zmarła w tym czasie w Paryżu.
Taśmy z nagraniem z tego koncertu zostały skradzione razem z innym sprzętem pod Village Vanguard w Nowym Jorku.

Pytanie bonusowe: Pod wpływem jakich środków odurzających tej nocy byli członkowie Mwandishi?

elem

Chodzi Ci o koncert kiedy zostali zmuszeni przez Fundiego do zagrania tego samego utworu dwa razy?
Ksiązki nie mam, ale wiem, że tasmy z jednego z koncertów w Chicago  zaginęły później w NY.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN

Poniższa kompozycja 'The Real McCoy', napisana i skomponowana przez Mala Waldrona, pochodzi z jednodniowej sesji nagranej trzeciego stycznia 1958 roku w studio RVG. Proszę podać komu zadedykowano ten utwór?


MarkN

Po odgadnięciu i prawidłowej odpowiedzi na powyższe pytanie, proszę jeszcze raz dokładnie wysłuchać utworu 'The Real McCoy' i określić, w którym momencie jest grane solo przez Johna Coltrane i co jest bardzo charakterystycznego i nietypowego w brzmieniu Trane'a jak na 1958 rok.


elem

Trane gra na alcie, czego nie robił od lat. Domniemywam, że Waldron napisał ten utwór ku czci McCoy Tynera, ale pewny nie jestem.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN

Tak, tutaj Trane gra na alcie i to jest właśnie bardzo nietypowe jak i zarazem charakterystyczne brzmieniowo na tej płytce. JC grał na alcie w big bandzie Gilliespiego w 1949-50, żeby już w 1951 przesiąść się na tenor i od tego roku praktycznie tenor stał się jego primary instrumentem. Mogę Ci zaliczyć tę odpowiedż, choć nie wskazałeś sola JC na clipie, ale co tam - może inni Coltrane'owcy będą mieli zagadkę i wskażą jego impro. Dobry test, bo na froncie słychać cztery saksofony: dwa tenory, alt Coltrane'a i baryton Adamsa - wszystko czyściutko i idealnie słychać, więc dla nadsłuchów z hajendu tym bardziej nie powinno być problemów - może się skuszę i na AS wrzucę zagadkę - niech nadsłuchy hajendu zgadują kto jest kim?

Niestety, pierwszej odpowiedzi nie mogę uznać - utwór 'The Real McCoy' został zadedykowany DJ'owi z Chicago: Sid McCoy. Ciekawie też Waldron gra - przemyca bluesowe frazy pomiędzy poszczególnymi solami dęciaków i fletu - fajne nagranie i jak najbardziej fajna płytka, dobrze nagrana!

elem: 1, Wygryz: 2, nosferartur: 1  8) 

MarkN

Z jakim wydarzeniem wiąże się przepiękna płyta Kenny Wernera 'No Beginning No End'?


Wygryz

Ze śmiertelnym wypadkiem Katheryn, czyli jedynego dziecka Wernera :(

MarkN

Tak, to jest poprawna odpowiedż. Gratuluję wiedzy Wygryz i wierzę, że znasz tę płytę - jest to naprawdę piękna muzyka, choć napisana i skomponowana pod wpływem fatalnych i bardzo smutnych wydarzeń.

Total 3 punkty i Wygryz wysuwa się na prowadzenie proszę państwa. Proszę administrację o uszycie żółtej koszulki liderowi konkursu.

MarkN

Wchodzimy w nowy etap, więc i pytania powinne być nieco bardziej skomplikowane, tak? Czy nie?   :-\

Faza 2: ćwierćfinał!  ;)

Który instrument nazwano 'królewskim instrumentem jazzu'?




elem

Cytat: MarkN w Luty 01, 2016, 01:33trzy zdobyte punkty kwalifikują do ćwierć finału

czyli Wygryz walczy solo? :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN

A mówiłem, żebyśmy wspólnie dopracowali regulamin? Jakie solo? Walczymy od nowa - wszyscy w ćwirćfinale, z tym, że Wygryz wygryzł konkurentów w eliminacjach i ma żółtą koszulkę  ;D

Faza 2:  8)

Który instrument nazwano 'królewskim instrumentem jazzu'?

elem

Stawiam na fortepian, który ogólnie nazywany jest królem instrumentów, więc może w jazzie też króluje.
:-\
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

MarkN


elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

#46
Saksofon?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

elem

No patrz pan :)  a ja szukałem jakiegoś drugiego dna  :-[
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Keef98

Cytat: miniabyr w Luty 03, 2016, 15:30
Saksofon?
Tomasz Tłuczkiewicz tak pisał o Szukalskim: "Saksofon tenorowy to królewski instrument modern jazzu".