Najlepszy napęd to : Paskowy, DD a może coś innego...

Zaczęty przez Magreeltoreel, Luty 16, 2016, 21:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

Magreeltoreel

Jakie są najlepsze i dlaczego niech się najlepiej wypowiedzą doświadczeni użytkownicy.
Temat może być owocny, zawsze mnie ciekawiło jak na dzień dzisiejszy ewoluował np. napęd paskowy?
Pozdrawiam. :)

[poprawiono literówkę w tytule]
Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

frywolny trucht

A jak to jest w szpulakach? Ja mam 3x DD ale akurat trup.
To może paskowe?
;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: Magreeltoreel w Luty 16, 2016, 21:15Jakie są najlepsze i dlaczego
To trochę rozważania z zakresu wyższości świąt A nad B, lampa vs tranzystor, merc czy beema lub brunetka czy blondi :)
DJ-je na pewno wolą DD, ale in nie o jakość dźwięku chodzi a o szybki start.
Dobre DD i dobry paskowiec są po prostu dobre. Ciche i stabilne.
Ja wolę paskowca. Ale nie ze względów sonicznych tylko użytkowych. Jak się popsuje to łatwiej naprawić a w przypadku DD może być problem. A poza tym, chyba nie ma miękkich DD a takie lubię :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Paskowce są podobno łatwe ( prostacko łatwe) w produkcji, a DD to technologia Gwiezdnych Wojen.



Szukam ClearAudio z wahadlem a'la zegar z kukułką :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Trzeba jeszcze wymienić bardzo prosty i bardzo chwalony idler.  ;)

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

wojtek41

Przy tym napędzie ta szczoteczka wygląda trochę archaicznie.  :D

frywolny trucht

Trzeba powiedzieć, że Greg only DD :)
Idler- ja lubię, mój nie szumi. To, że nie działa jest sprawą trzeciorzędną.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Cytat: frywolny trucht w Luty 16, 2016, 22:14Idler- ja lubię, mój nie szumi. To, że nie działa jest sprawą trzeciorzędną.
Kto by tam pytał czy działa... :D :D :D

tomasz_pianista

Idler uzależnia dźwiękowo. Oczywiście tylko wybrane modele, a nie było ich wiele.

Obecnie mam kilka Lenco 75/78 i Garrarda 401. Paskowce raczej do odstawki.

W idlerach trzeba zrobić wszystko od zera, rozebrać każdą część i przerobić cały gramofon, wtedy zagra, nie ma innej drogi. Nawet standardowy Garrard 401 z SME 3009 i oryginalnej plincie nie gra jakoś wybitnie, trzeba pogrzebać i to też mnie czeka.

Grupa ratowania poziomu.

rudy-102


wojtek41

Idler to prosta konstrukcja, więc trochę wiedzy i chęci potrzebne.
Garrad, Lenco, Elac to znakomite napędy.

tomasz_pianista

Nie zgodze się z tą prostą konstrukcją idlera. Samo odsprzęglenie silnika już jest skomplikowane, do tego mechanizm ustawiania prędkości i dużo inżynierii, żeby wszystko było stabilne i dopracowane. Garrardy mają regulację obrotów, to jest dopiero odlot jak to jest zrobione.

Proste to są napędy paskowe, zwłaszcza w budżetówce. Silniczek, pasek i jedziemy. Niestety, ale dla mnie postawienie silnika osobno z wielkim talerzem i paskiem na metr to pójście na łatwizne i taki napęd przystwarza wiele problemów - z paskami, z obrotami, z rospędzaniem, a także z tym, że wbrew pozorom taki napęd nie ma kopa.

Lenco 75 z postawionymi 3 talerzami - czyli ponad 12kg - rospędza je w 1, może 1,5 sekundy. To jest istotny czynnik, zauważcie, że większość dobrych napędów DD ma podany "moment of inertia" i kilka innych parametrów ("full speed ahead" etc.).

W paskowcach podaje się wow&flutter, aczkolwiek we współczesnej budżetówce...no cóż, wystarczy pooglądać jak latają talerze z taniej Regi czy PJ.

Na dźwięk "suma sumarum" składa się cały zestaw, ramie+wkładka+napęd. Wydaję mi się, że najważniejsze, to dobrać wszystko z głową, i od pewnego poziomu nie ma znaczenia, czy to DD, BD czy idler.
Grupa ratowania poziomu.

wojtek41

Cytat: tomasz_pianista w Luty 16, 2016, 22:55Na dźwięk "suma sumarum" składa się cały zestaw, ramie+wkładka+napęd. Wydaję mi się, że najważniejsze, to dobrać wszystko z głową, i od pewnego poziomu nie ma znaczenia, czy to DD, BD czy idler.
Dlatego jest to zabawa dla cierpliwych.  ;)
O kosztach celowo nie wspominam...

robiz

Ja zawsze byłem wierny paskowcom, przynajmniej ostatnie kilka lat. Był " urzekający " Ad Fontes " a później " pragmatyczny PJ RPM 5.1 . Gdyby nie " wieczne " problemy ze stabilnością obrotów w Fontku, to miałby u mnie dożywocie. Ale ta cecha zaczęła mnie dość mocno irytować . Słuchałem go dość rzadko, raz na tydzień i może to tez było przyczyną, że klamot nie chciał sie " dotrzeć "
Myślałem, że pasek "rules" , ale po drodze też było LENCO, kilka lat miałem, super wspominam.
Teraz postanowiłem spróbować z DD, bo jak mówią w zyciu trzeba wszystkiego spróbować, no może oprócz podbojów obcych krajów i obalania rządów.... I powiem Wam, że DD ma swoje niezaprzeczalne zalety ;)
Włączam prędkość jaka chcę i kreci stabilnie.... tyle  :)

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

Magreeltoreel

Cytat: frywolny trucht w Luty 16, 2016, 21:29
A jak to jest w szpulakach? Ja mam 3x DD ale akurat trup.
To może paskowe?
;D

Myślę że jak coś jest dobrze zaprojektowane to nie ma znaczenia, można teoretyzować ale tak naprawdę są tak dobre motory w DD z korekcją i tak samo doskonałe systemy paskowe że nie ma znaczenia. W przeszłości miałem do czynienia z niedoskonałościami DD jak i Paskowymi modelami, trzeba trafić na swoje.
Paskowym konstrukcjom można przypisać jedną dobrą cechę, mianowicie nieprzenoszenie zakłóceń z silnika, większa izolacja, Ale i DD teraz produkowane mają dobre rozwiązania.
Można snuć i snuć.
Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

Wygryz

Ja miałem się przesiąść na pasek, ale chyba na razie zostanę przy moim DD Technics 1200.
Wymieniam w nim tylko okablowanie na miedź.

Z 1200 da się zrobić podobno hifi sprzęt:
http://www.sl-1200-mk2.com

Wystarczy tylko 5000 funtów :)

rudy-102

#18
Cytat: robiz w Luty 17, 2016, 08:20
Ja zawsze byłem wierny paskowcom, przynajmniej ostatnie kilka lat. Był " urzekający " Ad Fontes " a później " pragmatyczny PJ RPM 5.1 . Gdyby nie " wieczne " problemy ze stabilnością obrotów w Fontku, to miałby u mnie dożywocie. Ale ta cecha zaczęła mnie dość mocno irytować . Słuchałem go dość rzadko, raz na tydzień i może to tez było przyczyną, że klamot nie chciał sie " dotrzeć "
...
Teraz postanowiłem spróbować z DD, bo jak mówią w zyciu trzeba wszystkiego spróbować, no może oprócz podbojów obcych krajów i obalania rządów.... I powiem Wam, że DD ma swoje niezaprzeczalne zalety ;)

robiz
No widzisz szkoda, że pozbyłeś się fontka. Teraz dzięki firmie Zontek mamy nowy sterownik, który fantastycznie trzyma obroty. Porównywalnie z gramofonami DD. Cała reszta zalet tego gramofonu pozostała. Według mnie to najlepsze rozwiązanie: massloader + sterownik Zontek.

Cytat: robiz w Luty 17, 2016, 08:20

Włączam prędkość jaka chcę i kreci stabilnie.... tyle  :)


Dokładnie tak teraz jest z Ad Fontes po upgradzie.

robiz

Cytat: rudy-102 w Luty 18, 2016, 16:39
Cytat: robiz w Luty 17, 2016, 08:20
Ja zawsze byłem wierny paskowcom, przynajmniej ostatnie kilka lat. Był " urzekający " Ad Fontes " a później " pragmatyczny PJ RPM 5.1 . Gdyby nie " wieczne " problemy ze stabilnością obrotów w Fontku, to miałby u mnie dożywocie. Ale ta cecha zaczęła mnie dość mocno irytować . Słuchałem go dość rzadko, raz na tydzień i może to tez było przyczyną, że klamot nie chciał sie " dotrzeć "
...
Teraz postanowiłem spróbować z DD, bo jak mówią w zyciu trzeba wszystkiego spróbować, no może oprócz podbojów obcych krajów i obalania rządów.... I powiem Wam, że DD ma swoje niezaprzeczalne zalety ;)

robiz
No widzisz szkoda, że pozbyłeś się fontka. Teraz dzięki firmie Zontek mamy nowy sterownik, który fantastycznie trzyma obroty. Porównywalnie z gramofonami DD. Cała reszta zalet tego gramofonu pozostała. Według mnie to najlepsze rozwiązanie: massloader + sterownik Zontek.

Cytat: robiz w Luty 17, 2016, 08:20

Włączam prędkość jaka chcę i kreci stabilnie.... tyle  :)


Dokładnie tak teraz jest z Ad Fontes po upgradzie.
Wiem wiem, czytam i jestem na bieżąco w tematach związanych z Fontkiem. Jak to mówią, gdybym wiedział że się przewrócę..........  Fontka juz nie mam od ponad roku, tak wiec w tamtym czasie nie bylo takiej alternatywy. Jedyny minus w tych plusach sterownika to cena .

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

MAC

Sporo ostatnio Fontków s/h się pojawia.
Ciekawe jaka jest tego przyczyna.

robiz

Cytat: masza w Luty 18, 2016, 19:15
Sporo ostatnio Fontków s/h się pojawia.
Ciekawe jaka jest tego przyczyna.
S/h znaczy w sieci idących do ludzi ?

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

MAC


robiz

W mojej opinii winna temu moda na gramofony. Ludizska się na czytali w naszych wątkach o Fonciaku, podpalili się i zakup jest. A z Fontkiem to nie tak jak z odtwarzaczem CD trochę życia trzeba mu poświęcić , a to jak widać wielu zniechęca.

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

MAC

Ja z AF nigdy bezpośrednio do czynienia nie miałem ale z tego co widze i czytam łatwy w użytkowaniu on nie jest.
Może ludziska pną się wyżej albo idą na łatwiznę wymieniając na coś mniej kłopotliwego.