Menu główne

Philips AF-829

Zaczęty przez malg, Sierpień 17, 2016, 20:14

Poprzedni wątek - Następny wątek

malg

Nie jestem pewien czy jest kultowy, czy to rarytas jak twierdzi Frywolny, czy może zwykły gramiak z lat 70-tych.

malg

Kupiłem go za śmieszną sumę 180 zł około 4 lata temu, ponieważ chciałem znowu posłuchać winyli, które kurzyły się gdzieś na półce, a mój Unitra G8010 - zwany Altusem przestał działąc - nie trzymał obrotów.

Moja znajomość audiofilska była wtedy na poziomie zero. Wieć wybrałem go bo mi się podobał
Na początek kilka zdjęć



malg

Teraz trochę techniki: ramie

frywolny trucht

Czy znalazłeś/ posiadasz jakiekolwiek dane techniczne/ instrukcję obsługi?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Anti-scating i opuszczanie ramienia

malg

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 17, 2016, 20:38
Czy znalazłeś/ posiadasz jakiekolwiek dane techniczne/ instrukcję obsługi?

Zadnych dokumentów nie mam, ale
Dziś zamówiłem service manual - oryginał będzie za kilka dni
Za instrukcją też sie rozejrzę



malg

kabelki, niestety jeden troche zepsuty, widać reperowany trzeba bedzie coś z tym zrobić

frywolny trucht

Serwisówkę da się pociągnąć z vinylengine. To instrukcja obsługi jest rzadkością. W załączniku serwisówka.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

no i waga

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 17, 2016, 07:09
... Interesujący wskaźnik nacisku igły na płytę. ...

to nie tylko wskaznik to waga
Jak ważymy:
- uwalaniamy ramię na podpórce odchylając zabezpieczenie (2), ale go nie zdejmujemy z niej
- opuszcamy ramie (jakby do grania) dźwignią (1)
- wskaźnik pokazuje aktualny nacisk igły
- szpindelek w podpórce (3) to waga  (czerwona strzałka go wskazuje)
oczywiście jak chcemy zmienić nacisk to kręcimy przeciwwagą, dociskając ramie do podpórki aby nie uszkodzić igły
Zauważyłem ze po pokręceniu przeciwwagą trzeba trącić ramię (wprawić go w ruch) aby się "zważyło"

Dzis sprawdziłem dokładnosć wagi 
Porównałem wskazania ze wskażnika i wagi eletronicznej dla kilku wartości od 0.75 do 2.75 co 0.25
Waga w moim gramiaku oszukuje zawsze o około 10% na plus.
Może można ja będzie jakoś wyregulować tego jeszcze nie wiem, pewnie trzeba będzie trochę gramiak rozkręcić.
Dostane service manual to się zagłębię.










malg

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 17, 2016, 20:55
Serwisówkę da się pociągnąć z vinylengine. To instrukcja obsługi jest rzadkością. W załączniku serwisówka.

dzięki, i tak juz zamówiłem oryginał


malg

#10
podstawa - nózki niestety szajs: plastik i gumki
i tabliczka znamionowa - troche niewyrażna bo znajduje sie pod spodem i nie mogłem trafić z ostrością

malg

a jeszcze kontrola prędkości:
dwa sensory do wyboru prędkości
i dwie gałeczki do kręcenia  aby uzuskac prędkośc o raz wskaznik diodowy + / -  % odchylenia
(na zdjęciu nie ma sensorów, sorry)

malg

#12
plinta plastikowa - góra dosć sztywna , ale dół w srodku wybrzuszony, więc te nózki-gumki za małe (do wymiany ?)

ramię alu, typu - ???, (nie znam sie az tak, moze ktos rozpozna ze zdjecia)
    dwie niezalezne osie obrotu w korpusie aluminiowym, jakies dwie śruby regulacyjne - nie wiem jeszcze do czego.

talerz alu raczej lekki - nie ważyłem - ma zamontowany czujnik płyty 12"
mata gumowa z alu krążkiem w środku karbowana i wycięciem na w/w czujnik

Proces grania (półautomatyczny) opiszę po weekendzie bo nie pamiętam dokładnie jak to było.



malg

Wkładka GP500 MK1
igła w strasznym stanie - patrzyłem na nią pod mikroskopem to ąz mnie ..... zjechana,  DO WYMIANY
lub za namową Frywolnego poszukam body MK2

Przy okazji wspomnę ponownie o problemie, jak próbowałem wymienić wkładkę na Goldringa Elektrę to grał tylko jeden kanal.
Przypomniałem sobie, a właściwie skojarzyem, ze jak kupowałem graniak to sprzedawca mówił zeby nie ruszać przewodów sygnałowych bo producent .... ble, ble, ble. to pewnie wiedzial ze coś jest nie tak, ale co ? Będę musiał to sprawdzic, moze przyjdzie wymienić okablowanie ramienia ?


malg

#14
do srodka zajrzę może w przyszłym tygodniu, jak będę miał trochę czasu

frywolny trucht

#15
Cytat: malg w Sierpień 17, 2016, 21:53za namową Frywolnego poszukam body MK2


Chyba wszystko wykupiłem ;)
Tutaj 400 Mk II w ładnym stanie: http://allegro.pl/philips-gp-400-mk-ii-nowa-igla-wulkan-dynamiki-top-i6402815381.html#thumb/4

Trochę szkoda, że nie 412 II na przykład. One niby maja te same bebechy, a różnice polegały na igłach, czyli teoretycznie zakładając igłę z 422 II do 400 II- uzyskujesz 422 II tylko mniej złotą ;) Ponoć.

A możesz wyjaśnić czy poziomy pierścień to regulacja VTA? Ta obejma spięta śrubą- co ona robi? I jak się reguluje azymut?

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 18, 2016, 10:44
Tutaj 400 Mk II w ładnym stanie: http://allegro.pl/philips-gp-400-mk-ii-nowa-igla-wulkan-dynamiki-top-i6402815381.html#thumb/4

Trochę szkoda, że nie 412 II na przykład. One niby maja te same bebechy, a różnice polegały na igłach, czyli teoretycznie zakładając igłę z 422 II do 400 II- uzyskujesz 422 II tylko mniej złotą ;) Ponoć.

Podjarałem się  kupiłem: JICO GP412 z japonii na ebayu i body GP500 MK2


Cytat: frywolny trucht w Sierpień 18, 2016, 10:44
A możesz wyjaśnić czy poziomy pierścień to regulacja VTA? Ta obejma spięta śrubą- co ona robi? I jak się reguluje azymut?

Jeszcze nie wiem, do tej pory tego nie dotykałem, grałem sobie i juz,
dziś nie mogę, jutro wyjeżdżam ale po weekendzie zbadam to
wydrukuje sobie service manual i zobaczę


frywolny trucht

Cytat: malg w Sierpień 18, 2016, 12:04JICO GP412 z japonii

Sądzę, że dostaniesz cukiereczka, origami-  no i podziękowania :)


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg


frywolny trucht

Dziś założyłem JICO, a trzeba powiedzieć, że parę zamienników już na Jebaju zamówiłem i przećwiczyłem, ale ta rozwala system.
Świetna igła, zdecydowanie mniej suchy dźwięk, czyli bogatszy na średnicy, bo z zamiennikami z Wamat- u, czy od Niemca- wkładka gra bardziej skrajami, co ma też swoje zalety przy disco na przykład.

Jak tam Twoja? Dotarła?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Dziś właśnie dostałem maila z informacją track & trace z której wynika ze:
wysłana 22-go z Kanagawy około 20-tej
w Warszawie była dzisiaj przed 9-tą
jeszcze jej nie mam

Ten tydzien nic nie zrobiłem ani nie zrobie bo wnuki mnie oblepiły i nie dają mi ....
co nie ukrywam też jest swego rodzaju rozrywką i przyjemnością

Znalazłem w necie user manual dla AF729, sciagnąłem i druknąłem,
który według opisu tez w necie jest bardzo podobny.
Licytuję tez user manual do AF829 - ale czy będzie mój ? jeszcze nie wiem.

Patefon podłączę dopiero w przyszłym tygodniu i wtedy napiszę o dziwięku i technice





rudy-102


malg

serwisówkę już mam
szukam user manual - napisałem - licytuję właśnie

malg

Dziś wreszcie znalazłem czas aby dobrać sie do Philipsa

Po pierwsze - dostałem z Japonii igłę D-412 - moja nie ma koncówki: / II E
oczywiście cukiereczek i origami tez było

oraz body Philips 500 MK II

malg

Najpierw włłączyłem graniak i  .... niestety okazało się ze przy kręcącym sie talerzu słychać: kszszsz, kszszs, ....
czyli obcierkagdzieć pod talerzem, nie wiadomo czy łożysko czy sam talerz.

W związku z tym nawet nie próbowałem zakładać nowej wkładki i igły tylko zabrałem sie do rozbiórki i przegladu

Zdjąłem talerz i wkładkę, zaezpieczyłem ramię w uchwycie, odwróciłem pline do góry nogami aby odkręcic 4 sruby znajdyjące sie pod spodem
Następnie zdjałem dolna pokrywe i ukazało się to co na zdjęciu ponizej