Jak skompletować zestaw: kolumny + wzmacniacz + gramofon

Zaczęty przez borsuk biega, Styczeń 08, 2019, 16:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

borsuk biega

Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie!

Jest to mój pierwszy post i bardzo liczę na waszą fachową pomoc. Chciałbym do nowego domu do salonu kupić zestaw kolumny + wzmacniacz/amplituner + gramofon. Bardzo chciałbym, żeby był to dobry zestaw vintage w budżecie do 20.000 zł. Zarówno wzmacniacz jak i gramofon chciałbym, żeby miały jak najwięcej drewna, ponieważ nie podobają mi się metalowe czy plastikowe konstrukcje.

Salon ma prawie 5m wysokości i wymiary około 5m x 8m i łączy się z niższą częścią o wysokości 3m i wymiarach 3m x 8m. Na załączonym pliku jpeg umieściłem rzut tej wysokiej części, która jest właściwym salonem.
Kolor żółty - kanapa
Kolor pomarańczowy - szafka na wzmacniacz i gramofon
Kolor zielony - planowane miejsce kolumn

Kompletnie się nie znam co do czego pasuje, żeby ładnie grało. Czy ktoś kto ma wiedzę mógłby się podzielić i wskazać konkretne modele kolumn o odpowiedniej mocy do tego pomieszczenia, wzmacniaczy, gramofonów?

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam

McGyver

A jaki dźwięk chcesz uzyskać? Na jakich aspektach Ci zależy, a jakie uważasz za mniej istotne? Masz jakieś odniesienie, tzn. czy słuchałeś u kogoś dobrze skonfigurowanych zestawów?
Jaki budżet przewidujesz na sprzęt i kolumny? Gdzie mieszkasz? Może "wproś się" do kogoś na odsłuch i pogawędkę?

moon

Pioneer PL-50L II + Ortofon 2M Bronze + LAR LPS-1+ Cayin MT-35S + Canto Grand

tomekkk1

Cytat: McGyver w Styczeń 08, 2019, 16:51Jaki budżet przewidujesz na sprzęt i kolumny?

Adam, na to pytanie informacja już padła w poście autora - 20000zł. Dość konkretna suma, która daje sporo możliwości de facto ;)

Jakub

Trochę daleko te kolumny od miejsca odsłuchu. Proponował bym je wysunąć bliżej środka pokoju. Będzie mniej odbić i lepsza scena dźwiękowa.

Co do sprzętu, to najpierw napisz jakiej muzyki słuchasz i czego oczekujesz od dźwięku.
Na przykład, w takiej kubaturze ciężko Ci będzie uzyskać mocny bas bez subwoofera.
Nie wiem jakie masz preferencje w tym względzie, ale o ile z barwą, zejściem  i kontrolą tej części pasma nie będzie problemu, to na efekt pneumatyczny nie ma co liczyć bez suba.

McGyver

Cytat: Jakub w Styczeń 08, 2019, 17:08na efekt pneumatyczny nie ma co liczyć bez suba.
No, niekoniecznie. Spore, trójdrożne kolumny z dużym basowcem i mocna, wydajna prądowo końcówka mocy powinny załatwić sprawę.
Pre oczywiście proponowałbym lampowe.

jafi

Planowane miejsce kolumn - kolor zielony...
Nie wiesz na której ścianie i w jakich miejscach ustawić kolumny dopóki tego nie sprawdzisz  ;)
Wtedy sobie zaznaczysz :D

vasa

To może taka propozycja.
Pomieszczenie jest duże i wysokie to potrzebne są duże paczki i mocny wzmacniacz. To może zainwestować w cyfrową końcówkę mocy (coś ala White Sake) i przedwzmacniacz o klasycznym wyglądzie w drewnie.
Na przykład: https://allegro.pl/luxman-c-300-retro-audio-i7311006886.html
Takie pre ma na pokładzie również przyzwoite pre gramofonowe.
Co do gramofonów to chyba nic bardziej klasycznego niż stare Japończyki nie ma. Ładny Denon lub nasze ulubione Micro Seiki :)

A tak naprawdę to warto się wybrać do kogoś i posłuchać :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt

Ja technicsowy jezdem :) Nie wiem czy to drogo czy tanio . Na pewno mega oryginalnie .
https://allegro.pl/wzmacniacz-technics-su-50a-high-end-unikat-1969r-i7761338800.html
Do tego wzmacniacza widział bym SL 1100 . I jakieś Tannoye , EV , Altec .
CD coś nowego za max tego co zostanie

tomekkk1

Kolega nie chce nic nowego. Słowo - klucz: Vintage  ;)
Używane kolumny na dużych przetwornikach dziś łatwo dostać, jest w czym przebierać i są to porządne klocki, choć używki.
Wzmacniacz - to też jedynie aby mieć czas i można świetny duecik mieć.
Drapak, to jak koledzy wyżej - Micro Seiki, albo jeśli mamy kogoś, kto pomoże skalibrować, to nawet rodziny Ad Fontes byłby miłym dla oka (i ucha rzecz jasna) grajkiem.
CD (jeśli właściciel wątku w ogóle przewiduje) to mały pryszcz - wybrać coś z listy Adama, zlampizować i wreszcie cieszyć się muzyką na naprawdę wysokim poziomie :)

vasa

Cytat: tomekkk1 w Styczeń 08, 2019, 20:34Używane kolumny na dużych przetwornikach dziś łatwo dostać, jest w czym przebierać i są to porządne klocki, choć używki.
Wzmacniacz - to też jedynie aby mieć czas i można świetny duecik mieć.
Cytat: cdt w Styczeń 08, 2019, 20:09jakieś Tannoye , EV , Altec .
Co do kolumn to zgoda. Tannoy na dużych przetwornikach byłby świetny. Ale znalezienie wzmacniacza z epoki który nagłośni ponad 250m3 to już tak łatwo, za rozsądne pieniądze, nie będzie. Dlatego zaproponowałem nową (brzydką jak noc :P ) końcówkę. Przecież nie musi być widoczna.
https://www.czakmusic.pl/lab-gruppen-ip-900,3,9149,5053
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

cdt


tomekkk1

Właśnie w tym sęk - patrzymy na moc, gdy to nie ona jest najbardziej istotna. Efektywne kolumny, lekkie, ale spore papierzaki na basie i wielkość pomieszczenia nie będzie najgroźniejszym przeciwnikiem ;)
Oczywiście - moim zdaniem :)

borsuk biega

Dziękuję bardzo za wszystkie informacje. Mam wrażenie, że wy wiecie tyle, a ja nic.

Co do moich preferencji to nie lubię gdy niskie tony (basy?) zbytnio dominują nad średnimi i wysokimi. Żeby nie było, że te basy tak dudnią. Nie lubię w ogóle zbyt głośno słuchać muzyki. Na dzień dzisiejszy w małym pokoju około 15m2 słucham przez amplituner YAMAHA cr-620 + monitorki CANTON QUINTO 510.

Muszę powoli rozglądać się za konkretnym sprzętem do dużego salonu, więc będę wrzucał moje jakieś typy i prosił o opinie. Jest również ważny wygląd do salonu, aby żona przełknęła to jakoś :-)
Na początek czy taki zestaw byłby dobry: kolumny INFINITY KAPPA 8 + Marantz SC-9

Wybaczcie głupie pytania, ale naprawdę nie znam się na tym:
Czy taki zestaw 30-40 letni za 20 tyś, oprócz tego, że ma "duszę" to również będzie lepiej grał niż nowy sprzęt za taką samą sumę?
Nie upieram się, że koniecznie vintage. W sklepie audio słuchałem z kolumn OPERA SECONDA SE - podoba mi się dźwięk i wygląd (wersja drewno) ---> https://www.ceneo.pl/44205729

I czy w ogóle dobrze rozumuję, że 3 urządzenia wystarczą? Czyli kolumny + wzmacniacz + gramofon? Czy musi być jeszcze coś pomiędzy w stylu tuner, przedwzmacniacz?

Pozdrawiam

Piterski

Mam znajomego, który lubuje się w kolumnach Infinity więc jeśli te kolumny to o resztę toru najlepiej było by pytać go osobiście.
Marantz Sm-9 jest zaś w moim posiadaniu i generalnie musisz sobie do niego sprawić przedwzmacniacz bo to jest końcówka mocy. Wprawdzie ma regulacje wzmocnienia osobno na każdy kanał ale na dłuższą metę tak się nie da żyć.
Z tego co widzę na rysunku to uważam, że masz zdecydowanie za duża odległość od linii kolumn do miejsca odsłuch, a pewnie jeszcze przed kanapą znajdzie się jakiś stolik.
Jeśli tak to spróbował bym to rozmieścić nieco inaczej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

borsuk biega

A jaki przedwzmacniacz używasz do tego Marantz'a SM-9?

Cytat: Piterski w Styczeń 09, 2019, 13:50Mam znajomego, który lubuje się w kolumnach Infinity więc jeśli te kolumny to o resztę toru najlepiej było by pytać go osobiście.
Czy mógłbym poprosić o jakiś namiar na tego znajomego?

tomekkk1

Cytat: borsuk biega w Styczeń 09, 2019, 13:42
I czy w ogóle dobrze rozumuję, że 3 urządzenia wystarczą? Czyli kolumny + wzmacniacz + gramofon? Czy musi być jeszcze coś pomiędzy w stylu tuner, przedwzmacniacz?

Jeżeli jako źródła chcesz używać gramofon, to do tych trzech urządzeń musisz dopisać jeszcze przedwzmacniacz gramofonowy. Wiele modeli gramofonów posiada wbudowany przedwzmacniacz, podobnie jest z wzmacniaczami. Tylko, że raz - zwykle tylko do wkładek typu MM, a dwa - jego jakość jest mocno dyskusyjna. Właściwie ma tylko jedną zaletę - jest :)

cdt

To też zależy od konkretnego urządzenia . Jednak wysokie modele z lat swietności analogu mają na pokładzie preampy deklasujące wiele zachwalanych obecnie prephono . Co do gramofonów z pre na pokładzie pełna zgoda .

tomekkk1

W sumie masz rację, zapomniałem już że preampy nie były kilka dekad temu traktowane po macoszemu  :np:

jafi

Kappa 8?
To początek kłopotów. Raz, że cztery drogi - spójności można sobie długo szukać i nie znaleźć :(
Dwa: czym napędzić... smokiem, który wytrzyma spadki impedancji do poniżej 1 Ohma >:(

Znajdź sobie coś łatwiejszego na początek i na później też. ;)

borsuk biega

Dzięki za radę - odpuszczam w takim razie Kappa 8.

Dajcie jakieś propozycje kolumn, które będą w miarę fajnie grały i wzmacniacz, który będzie z nimi kompatybilny.
Jeśli to możliwe to wolałbym jedno urządzenie do napędzenia kolumn.