Czy starzy ludzie nie powinni tworzyć muzyki?

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 07, 2017, 01:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Taka myśl mnie naszła po przesłuchaniu 3 z 4 stron ostatniej płyty DM na winylu (2LP). Czwartej nie dałem rady.
To jest dobrze nam znany, ponownie przemielony kotlet. Z dłużącymi się wypełniaczami. Tymczasem wpada mi chwilę później duet młodziaków Sofi Tukker i mam wrażenie, że odkrywam pewną nowość w muzyce. Jakiś pomysł na siebie, a właściwie nawet parę pomysłów, ktore składają się na nową jakość. Podobne uczucie towarzyszylo mi przy debiucie ZAZ, zespołu Beirut...

Może w jazzie jest inaczej?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pan-troglodytes

#1
Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 07, 2017, 01:34Taka myśl mnie naszła po przesłuchaniu 3 z 4 stron

A to akurat dobrze, że nie przesłuchałeś czwartej strony bo ona jest do oglądania a nie do słuchania.  Szkoda by było igły.

Pierwszej płyty DM, kiedy to oni byli piękni i młodzi, i nic jeszcze nie znaczyli, jesteś w stanie wysłuchać w całości? Bo ja nie.  Speak&Spell się ona nazywa. To dopiero dyskotekowy gniot.

Pierwsze płyty Radiohead to zwykłe rockowe granie. Nic ciekawego. A połóż na gramofon TKOL... To całkiem inny zespół. Najciekawszy chyba jaki obecnie nagrywa.

Pierwsze płyty Bitlesów vs taki Sierżant Pieprz... Mógłbym tak jeszcze długo.

Tu nie chodzi o wiek artysty a o nastawienie słuchacza. Położyłeś tą płytę na talerz gramofonu z nastawieniem, że to chała. A to najlepszy album DM od dziesięciu lat. Trzeba dać mu czas i postarać się go zrozumieć. Teksty sobie trzeba potłumaczyć. Marudzić trzeba przestać a słuchać bez uprzedzeń zacząć.

Chociaż... patrząc na tytuł wątku myślę, że jednak nie wiem co tworzą starzy kudzie. Nie wiem czy to samo co starzy ludzie ;)

zalun

Nowy DM to taki bardziej chyba nowy tekst niż nowa muzyka.
Pierwsza i ewentualnie druga płyta to najczęściej najlepsze płyty danego zespołu.

miniabyr


Czy starzy .............tak powinni ,bo nie każdy zawsze nagrywa płyty wybitne. To o czym piszesz to wypalenie zawodowe ,które jest obecne wszędzie i w każdej profesji . Akurat na gruncie muzyki jest bardzo odczuwalne. Dałeś przykład  Beirut jako odkrycia .Ja pierwszą płytę posiadam ,ale drugiej bym już nie kupił ,bo oprócz talentu do pisania dobrych linii melodycznych pan Condon powtarza cały aranż bałkańsko -cygański . Trochę to nudne jak na druga płytę ..A projekt Buena Vista Social Club ?Starzy ludzie którzy nagrali swój zyciowy materiał .Średnia wieku chyba z 80 lat. ;)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pan-troglodytes

Cytat: zalun w Kwiecień 07, 2017, 06:00Pierwsza i ewentualnie druga płyta to najczęściej najlepsze płyty danego zespołu.

Eee, to taka "prawda objawiona". Równie często te pierwsze albumy są najsłabsze. Albo zupełnie inne od całej reszty. Przykład pierwszy z brzegu - Cocteau Twins i Garlands lub Dead Can Dance.

pan-troglodytes

A tu proszę, czwarta strona płyty, której nie da rady słuchać ;)


Wireless

A ja myślę podobnie do Frywolnego. Tu chodzi (prznajmniej "również") o wiek muzyka. Człowiek rozwija się, niestety, tylko do pewnego wieku. Potem jest już pochyle w dół, często nie "równo", a wręcz pochyłość wzrasta z upływem lat. To oznacza mniejszy poziom IQ, mniejszą kreatywność - i doświadczeniem tego nie załatasz, bo - własnie - występuje efekt n razy odgrzewanego kotleta. Niestety - rewolucji nie robi się po pięcdziesiątce :)
Pozdrawiam, Wireless

tatachabera

Przeczytałem i ubawiłem się po pachy :) :) :)
Dalej szukajcie dziury w całym, powodzenia  ;)

Cytat: Wireless w Kwiecień 07, 2017, 07:38
Człowiek rozwija się, niestety, tylko do pewnego wieku. Potem jest już pochyle w dół, często nie "równo", a wręcz pochyłość wzrasta z upływem lat.

To dotyczy również słuchaczy  8)
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

christo

Pomijając literówkę (choć admino-moderator mógłby to poprawić z łaski swojej), pytanie brzmi:
Czy "starzy ludzie" nie powinni tworzyć muzyki? Frywolny, czy aby na pewno tak właśnie chciałeś sformułować to pytanie? To po pierwsze. Po drugie - to jedno z najbardziej podłych uogólnień jakie tu przeczytałem. Kiedy jest się wg ciebie "starym człowiekiem"? Komu byś zakazał nagrywania płyt? Nie rozumiem.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

merlin1973

No pytanie jest lekko ... ;) ;) ;)
Znam kogoś  ;) kto ostatnio wydał swoją kolejną płytę i ...
recenzje są pozytywne  :)
Az mnie to bardzo zdziwiło bo po przesłuchaniu jej pierwszy  raz nie zrobiła na mnie duzego wrażenia :(
A gościu ma juz prawie 64 lata.
Moim zdaniem powinni tworzyć jak najbardziej  :)
Moze zapytajmy fanów DM ???
Pozdrawiam S.CH.

frywolny trucht

#10
Cytat: pan-troglodytes w Kwiecień 07, 2017, 05:54A to akurat dobrze, że nie przesłuchałeś czwartej strony bo ona jest do oglądania a nie do słuchania.  Szkoda by było igły.

Co za zbieg okolicznej ości :) Nie dość, że nie wyjąłem jej tą stroną, by docenić gładkość tłoczenia, to podprogowo wyszło, żeby jej nie słuchać. Niezwykłe. To musi być jakiś znak  :o

Wracając do Depeche Mode, gdzie jest [wulgaryzm] rewolucja, ja się pytam?
Bo ten kawałek, zamiast do mnie docierać, z każdym odtworzeniem coraz bardziej irytuje.

https://www.youtube.com/watch?v=jsCR05oKROA

The train is coming
The train is coming
The train is coming
The train is coming
So get on board
Get on board
Get on board
Get on board
The engine's humming
The engine's humming
The engine's humming
The engine's humming
So get on board
Get on board
Get on board
Get on board

[wulgaryzm] WTF? Dużo bardziej rewolucyjny tekst jestem w stanie stworzyć za jednym posiedzeniem przy zatwardzeniu. Choć musiałbym uważać, bo dadaizm też już był.

Sorry za literówkę w tytule, na komórce pisałem. Już poprawione.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

bubusia

Krotko mowiac, starzy do piachu, tzn tworczego piachu.
A na serio, bez przesady, roznie bywa, chociaz czesto te 1sze sa naj...
Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

bubusia

Cytat: bubusia w Kwiecień 07, 2017, 09:07
Krotko mowiac, starzy do piachu, tzn tworczego piachu.
A na serio, bez przesady, roznie bywa, chociaz czesto te 1sze sa naj...

Co do where is the revolution

Akurat calkiem ciekawy tekst, o tym , zeby nie dac sie manipulowac i podejmowac samemu decyzje, muza taka se.
A train to wezwanie wlasnie do prawdziwej rewolucji i wyswobodzenia sie od wplywu innych.
Chlopcy dojerzeli, czyli niech tworza.

taka egzeg. na predce

Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

pan-troglodytes

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 07, 2017, 08:59[wulgaryzm] WTF? Dużo bardziej rewolucyjny tekst jestem w stanie stworzyć za jednym posiedzeniem przy zatwardzeniu. Choć musiałbym uważać, bo dadaizm też już był.

Ej, no to stwórz. I wydaj. I zapełnij cały stadion fanami. I twórz tak przez 40 lat. I fani, pamiętaj o nich. 50 tysięcy na każdym koncercie. Przez 40 lat. I uważaj na dadaizm, postmodernizm i w ogóle całego rock&rolla. Bo już był.

Człowiek z wiekiem staje się rozumny. Człowiek z  wiekiem do trumny.

miniabyr

Cytat: pan-troglodytes w Kwiecień 07, 2017, 09:18I zapełnij cały stadion fanami.
Arek masz pierwszego fana . Kupię bilet i będę tańczyć POGO nawet jeśli będzie to płyta z samymi balladami. =)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

merlin1973

Pozdrawiam S.CH.

frywolny trucht

Fani są od tego, żeby łykać wszystko jak pelikan co jest okraszone nalepką DM, oraz chętnie powiesiliby mnie na suchej gałęzi za powyższy tekst. A wiem, że jest ich- fanów- potężna grupa i są w zasadzie bezkrytycznie nastawieni wobec swoich idoli. Gdzie jest rewolucja? Nie dajcie się manipulować, nie kupujcie płyt wtórnie, wtórnych!
Chciałbym abyśmy nie rozpatrywali twórczości danego wykonawcy z perspektywy mnie się ten okres podoba bardziej, a tamten mniej. Co by nie mówić o pierwszych płytach DM, to było coś nowego, względem tego co się działo na rynku, a z każdą kolejną zespół się rozwijał, ewoluował. Do czasu... Długo wyznaczali trendy, a późnej, gdy już nie wyznaczali, szli swoją niepowtarzalną drogą. Tyle, że ta droga się dziś zapętliła w kształt stadionu żużlowego i robimy setne okrążenie.

Teraz dopiero będzie obrazoburczo. Dorzucam do pieca Pink Floyd, Stinga i Marka Knopflera. Zakaz nagrywania nowych płyt!
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

Nie byłbym aż tak radykalny w stosunku do "starych ludzi" i ich twórczości.
Dla mnie na ten przykład J.S. Bach im starszy, tym lepszy :)
Chyba, że to wyjątek potwierdzający regułę. Nie wiem, nie znam się :P

pan-troglodytes

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 07, 2017, 09:35Teraz dopiero będzie obrazoburczo. Dorzucam do pieca Pink Floyd, Stinga i Marka Knopflera. Zakaz nagrywania nowych płyt!

No z tym się akurat zgadzam.

bum1234

Myślę, że tytuł wątku jest trochę niefortunnie sformułowany. Od strony muzycznej DM nie jest jakimś wybitnym osiągnięciem, więc jeśli o tę grupę chodzi, należałoby raczej zastanowić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z jakimś obniżeniem poziomu. Nie można obniżać czegoś co nie istnieje ;)
Wiek nie ma tu nic do rzeczy.  Są kompozytorzy jednego utworu i są tacy, którzy zachowują tworcze możliwości do końca.

tatachabera

Cytat: bum1234 w Kwiecień 07, 2017, 09:48Od strony muzycznej DM nie jest jakimś wybitnym osiągnięciem

Zaczyna się robić ciekawie ;) :)
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

merlin1973

Cytat: bum1234 w Kwiecień 07, 2017, 09:48Od strony muzycznej DM nie jest jakimś wybitnym osiągnięciem,
napisz ,ze Twoim zdaniem :) ja tez nie jestem fanem ale DM ma duzeeee grono fanów i wielbicieli :)
Pozdrawiam S.CH.

Jakub

Postuluję również zakaz słuchania muzyki dla starych ludzi. Nie dość, że głusi, to jeszcze dzielą włos na czworo.  ;D

pan-troglodytes

Cytat: frywolny trucht w Kwiecień 07, 2017, 09:35Tyle, że ta droga się dziś zapętliła w kształt stadionu żużlowego i robimy setne okrążenie.

Mam inne zdanie na temat albumu Spirit. Uważam, że jest to pierwszy od dziesięciu lat prawdziwie świeży, nadający się do słuchania, ważny album. Muzycznie i tekstowo. Podobają mi się nawet kawałki w wykonaniu Martina Gore'a.
Ja nie jestem jakimś wielkim fanem DM, mam co prawda do nich duży sentyment, podobnie jak do Bielizny, Apteki, Joy Division... To muzyka mojej młodości. Lubię oceniać rzeczy po dokładnym przyjrzeniu się im. Nie na szybko, bo często emocje przeszkadzają zamiast pomagać.
Taco Hemingway nagrał kilka różnych EPek i chyba dwa albumy. Po pierwszym przesłuchaniu takiego Marmuru - śmietnik. To samo po drugim.I po trzecim. Ale po dziesiątym - to genialna płyta. Jest smutna, introwertyczna, opowiada szalenie ciekawą historię. Jest świetnie nagrana i świetnie zrymowana - od czasów Magika nie słyszałem tak dobrych tekstów w naszym języku. Ale Frywolny, ty nie doświadczysz tych wrażeń bo nie przesłuchasz ten dziesiąty raz tylko dotrwasz to 3/4 i powiesz, że szit. Szkoda bo omijają cię w ten sposób dobre rzeczy, które potrzebują więcej zaangażowania od słuchacza niż 3/4. Potrzebują tego zaangażowania na dwieście procent. A potem od tych procentów możesz odcinać kupony.

frywolny trucht

Cytat: bum1234 w Kwiecień 07, 2017, 09:48Są kompozytorzy jednego utworu i są tacy, którzy zachowują tworcze możliwości do końca.

Którzy to?

Cytat: Jakub w Kwiecień 07, 2017, 10:23Nie dość, że głusi, to jeszcze dzielą włos na czworo.

Trzeba mieć jeszcze włosy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93