Gramofon Unitra Fonica Daniel G-1100FS

Zaczęty przez 4321DK, Czerwiec 12, 2014, 10:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Pewnie jakiś sabotaż na linii produkcyjnej odstawili  :D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 07, 2018, 17:51
Pewnie jakiś sabotaż na linii produkcyjnej odstawili  :D
A gdzie tam.
Rudy specjalnie go dostroił na tą stację [emoji343]

[emoji485][emoji377]
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Żeby w ten sposób posłuchać trzeba było dosyć mocno podkręcić wzmacniacz - tak na min 80%. Ciekawostką było to, że odbierało czyściej niż na jakimkolwiek odbiorniku radiowym. Było mniej zakłóceń :).
Takie to były czasy :).


vasa



Cytat: rudy-102 w Sierpień 07, 2018, 18:29Ciekawostką było to, że odbierało czyściej niż na jakimkolwiek odbiorniku radiowym. Było mniej zakłóceń :).
Takie to były czasy :).
Wtedy zakłucało państwo, a ono marnie działało. Teraz zakłuca wszystko i już Wolnej Europy nie słychać [emoji55]


[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Cytat: rudy-102 w Sierpień 07, 2018, 16:36
Cytat: rymar71 w Lipiec 11, 2018, 14:39Czy ktokolwiek mógłby to łopatologicznie wyjaśnić jak to zrobić z ewentualnie materiałem popartym np. fotkami.
Jak będę miał siły to spróbuję wieczorem zrobić kilka zdjęć. To w sumie bardzo łatwe. Odpinasz z sygnału kondensator i już.

Nie dam rady dzisiaj. Dopiero z roboty wróciłem i padam.
@rymar71
Będę pisał z pamięci. Z osi ramienia wychodzą kabelki sygnałowe i dalej wlutowane są one w płytkę, na której są kondensatory filtrujące. Trzeba pi prostu je wylutować i połączyć`bezpośrednio kablem sygnałowym wychodzącym na zewnątrz. Lutujesz tylko kable sygnałowe. Kabelek uziemienia pozostawiasz tam gdzie był.

zbyszeko

Daniela mam od 6 lat, do tej pory działał prawidłowo. Oczywiście miał wymienione paski, żarówki no i wkładkę na AT95E. Tydzień temu zaczęła się plaga, najpierw regulator obrotów. Wymieniłem fototranzystor i obroty są ok, ale ramię zaczęło fiksować. Po wybraniu jakiejkolwiek prędkości ramię zaczyna posuw ok 4-5 mm i wraca, takie "wahadło". Jak przytrzymam mikrowyłącznik przy ramieniu w pozycji spoczynkowej to ramię zaczyna ruch i ustawia się w prawidłowej pozycji. Niestety tylko tyle, opuszczenie ramienia nie działa ponieważ silnik nie obraca krzywki zwalniającej windę. Tranzystory sterujące silnikiem ramienia sprawne, dioda, elektromagnes działa prawidłowo. Sensor STOP działa i ramię wraca na pozycję spoczynkową. Już nie wiem gdzie szukać :-[
Czy ktoś poratuje instrukcją serwisową, mam schemat ale brak opisu automatyki (mechaniki) trochę komplikuje naprawę.
Wczoraj umyłem płytkę elektroniki w izopropylu ponieważ sądziłem, że może sensory zabrudzone. Bez efektu.
Jeżeli ktoś miał podobny przypadek to proszę o wskazówki gdzie jeszcze szukać.

wtom

Uruchomiłem 42 letniego "dziewiczego Daniela". Przeleżał w kartonie od zakupu w sklepie. Mam jednak problem, bo wygląda, że głowica z wkładką jest przechylona na bok, tzn. ramię jakby nie w poziomie. Czy jest jakaś możliwość korekty ramienia w nim?

miniabyr

Zapewne przy gnieździe mocującym headshel jest mała śrubka i nią należy wyregulować ten błąd. Jeśli jej tam nie ma , to może oznaczać ,że hedshell jest źle zmontowany . Trzeba będzie go wymienić na nowy i to najlepiej taki ,który będzie mieć możliwość regulacji azymutu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

#283
Jedno jest pewne. Tak nie może zostać. Pogmeraj przy gnieździe uchwytu ( na ramieniu, to ta nakrętka w którą wkręcasz headshell), spróbuj uwolnić uchwyt z wkładką i zobacz czy się nie obraca samo z siebie ( te cztery piny w ramieniu), zajrzyj pod spód ramienia czy nie ma tam śrubki, która nie trzyma gniazda i pozwoliła na taki odchył. Taka śrubka pozwoliłaby też ustabilizować pozycji pinów, ale na dziś nie kojarzę czy Daniel miał taką. Jeśli wszystko trzyma się "na twardo" popatrzyłbym czy łożyskowanie ramienia nie dostało w dupę.

Ogólnie to są headshelle ( uchwyty wkładek) z śrubką, która pozwala obracać wkładkę, ale są drogie i takie jakieś nowoczesne w formie. Nie wiem czy to będzie grało z PRL. Wizualnie.

https://www.ebay.pl/itm/295654978026?hash=item44d668f1ea:g:zKkAAOSw731kRwCH&amdata=enc%3AAQAIAAAA4Cc73RaBnbLrONqCInuLmGpi0MRdDAJJ2thWmo4AVwzC7Y0M0pZtYlNuKAfMLK9Fdg4dNtpHC4LQ7pcuklUzDfcf41JxBeRzTb7RDgMtfl7JXj5hfv954MRffgAN4eB7M5uqwYxAjdwd9ih0eWxtD%2FXcAPzAC%2F25zmNOhcM836jit2HfP6z2Y4M17o0LWOcIaLYj0SL4X8ZmReZ9Htr7xROqU3UXXStltilgPwddvF60a1o21NQl4E3%2F%2Bp%2BEj%2F7lEU9ST3WRXm%2FFReKQ7unI8GfQ%2BAoB8oZwo1dpcjqOIxsj%7Ctkp%3ABFBM4N7Up_ph

Jakbyś się uparł coś takiego zamówić, sprawdź jeszcze przed zakupem czy headshel ma bolec stabilizujący jeden, czy dwa, na górze czy dole jak jeden. Jeżeli ramię Daniela ma miejsce na dwa bolce ( góra, dół)- nie ma tematu. Co nie kupisz- zamontujesz.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wtom

Dzięki. Jak wrócę z urlopu to powalczę. W obecnej sytuacji przez ten przechył czasami igła nie trafia w ścieżkę początkową. W czasie pracy za bardzo ją wychyla na zewnątrz.

Unitraboy

Cytat: wtom w Kwiecień 30, 2023, 16:46
Dzięki. Jak wrócę z urlopu to powalczę. W obecnej sytuacji przez ten przechył czasami igła nie trafia w ścieżkę początkową. W czasie pracy za bardzo ją wychyla na zewnątrz.

Wygląda jak mocowanie headshella typu SME, ale, z tego co pamiętam, żadnego innego headshella z mocowanie typu SME nie da się zamontować, bo nie pasują. Tak na 90%, więc ja bym najpierw kupił jakiś tani chiński i sprawdził.
To, że ramię nie trafia na początek płyty to może być wina nie tylko krzywego headshella i może wymagać regulacji mechaniki
Generalnie serwis, jak się nie ma o tym pojęcia, bo można sobie zrobić krzywdę, próbując naprawić jedno, popsuć drugie.
 

rudy-102

Tam pasuje cała masa headshelli.  Da się chyba nawet wsadzić wkładki Ortofon Concorde. Ja miałem taki chyba od Nagaoki z możliwością regulacji azymutu. Headshelle Technicsa i ich podróbki na pewno pasują.

Unitraboy

Cytat: rudy-102 w Maj 02, 2023, 08:28
Tam pasuje cała masa headshelli.  Da się chyba nawet wsadzić wkładki Ortofon Concorde. Ja miałem taki chyba od Nagaoki z możliwością regulacji azymutu. Headshelle Technicsa i ich podróbki na pewno pasują.

Nie mam pod ręką, ale w egzemplarzu który miałem, za cholerę nic nie pasowało, być może samo gniazdo było uszkodzone.

Piterski

Tak mi przyszło do głowy, że może w kardanie też jest jakaś śrubka mocująca rurkę ramienia. Obejrzyj to dokładnie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

rudy-102

Teoretycznie tam nie da się złe wsadzić. W ramieniu wycięta jest szyna do wprowadzania headshella. Na zdjęciu ramie wyglada OK. Możliwe że headshell jest skopany.

wtom

Sprawdziłem dokładnie i wygląda, że ramię jest raczej lekko obrócone w tulei/kardanie łożyska i to powoduje wychylenie handshell-a. Jak jest ramię zamocowane w tej tulei, jest jakaś śrubka od spodu?
Zdiagnozowałem jeszcze jeden problem: po podniesieniu ramienia ramię nie czeka co dalej zrobię tylko po chwili wraca na podporę i cyka przekaźnikiem jakby chciało zaparkować a nie mogło, dopóki nie wcisnę stop. Co sprawdzić jakiś sensor/styk nie działa?

rudy-102

Cytat: wtom w Maj 12, 2023, 21:00jeszcze jeden problem: po podniesieniu ramienia ramię nie czeka co dalej zrobię tylko po chwili wraca na podporę i cyka przekaźnikiem jakby chciało zaparkować a nie mogło, dopóki nie wcisnę stop. Co sprawdzić jakiś sensor/styk nie działa?
Chyba kiedyś miałem coś podobnego i wtedy pomogło odtłuszczenie wszystkich sensorów. Przetrzyj je spirytusem albo benzyną ekstrakcyjną i poczekaj kilka minut z włączeniem prądu. Jak nie pomoże to może być zabrudzony czytnik IR na widelcu. To jest pod spodem. Razem z ramieniem w skrzyni porusza się coś w rodzaju widelca z folią pomiędzy ramionami. Ta folia porusza się nad fotoczujką. To się mogło zabrudzić jak gramofon leżał w pudle przez tyle lat. Więcej nie potrafię wymyślić. Minęło już sporo lat od czasu kiedy miałem go w rękach.

rudy-102

#292
O to.

rudy-102

Jeszcze jedno mi się przypomniało. Jeśli pasek serwo jest sparciały to też tak się może dziać. Jak nie masz oryginalnego to możesz użyć jakiejkolwiek gumki o podobnym wymiarze. U mnie przez lata chodził na gumce wyciętej z dętki od roweru.