Menu główne

Ad Fontes

Zaczęty przez frywolny trucht, Maj 27, 2014, 01:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

marekw 76

Nie chcę Ciebie martwić ale mój AF kiedy do mnie dotarł miał (dzięki uprzejmości firmy Eurospedycja) uszkodzone ramię gdzieś na kardanie. Prawdopodobnie któraś ze śrubek mocujących puściła - tym bardziej, że Andrzej podkleja je po montażu na jakąś żywicę. Kilkakrotnie bywało, że przekręcił się headshel choć nikt go nie ruszał... W końcu kardan rozsypał się w pi..u i wtedy odkryłem usterkę. U mnie mimo, że złożyłem całość i tak po pewnym czasie skończyło się to wymianą ramienia.
Popatrz sobie czy w kardanie nie masz jakichś luzów niepokojących.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

Piterski

W tych kardanach zawsze są delikatne luzy. Jedynie co może puścić to miejsce połączenia rurki ramienia z tą częścią siedzącą w kardanie na kturej znajduje się przeciwwaga.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

marekw 76

No u mnie niestety puścił kardan :( rozsypał się po prostu któregoś razu. Ale mój gramofon podróżował przez tydzień  >:(
Śrubki są skręcone precyzyjnie z zachowaniem luzu a potem są podklejane przez Andrzeja. Ale mój kurier dał radę rozpieprzyć. Później skręcić to wszystko z zachowaniem potrzebnych luzów jest baaaardzo trudno. Dlatego Andrzej wymienił mi ramię i teraz śmiga jak należy. A na łączeniu rurki ramienia z tuleją przeciwwagi też może puścić, fakt.
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

Old Man Kensey

I u mnie, po niezliczonych stuknięciach w główkę ramienia przez 3 lata, takie luzy na kardanie się zrobiły, iż ramię było w serwisie we Włocławku. Każde stuknięcie, rzecz jasna, było zupełnie przypadkowe, lecz bardzo wiele ich było - a to z powodu tego spinacza do podnoszenia ramienia.
Pan Andrzej sprawił się doskonale, i wszystko pięknie grało, chyba nawet lepiej niż kiedykolwiek. Niestety, chwilowo nie gram, z powodu uszkodzonej wkładki. Mam jednak nadzieję, że to stan przejściowy i znów będzie wspaniale, jak to tylko AF potrafi!
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Piterski

Byłem dziś znowu z wizytą u Bartolo. Posłuchałem trochę moich płyt na jego kolumnach AN i wzmacniaczu Pathos.
Moim zdaniem Bartek może być bardzo zadowolony z swojego systemu.
Dla przypomnienia składasię z wkładki to AT-OC9/III na Ad Fontesie (osobiście ją ustawiłem i skalibrowałem) z phono iFi.
Nie brakowało mi w nim niczego, a jak miałbym się czegoś doszukiwać to na siłę lub w bezpośrednim porównaniu z innymi urządzeniami.
System gra spójnie rozdzielczo i przestrzennie. Zaskakująco dobrze kontroluje bas jak na kolumnę 2 drożną, uważam że to zasługa hybrydowego wzmacniacza.
Powiedziałem mu, że jak dłużej z nim poobcuje to już nic na nim takiego wrażenia nie zrobi bo punkt odniesienia ustawił mu się bardzo wysoko.
Myślę, że Bartek może się już tylko pobawić preampami gramofonowymi i zapomnieć o całej reszcie. Chętnie odwiedzę go z moim Sensorem.

PS. Phatosa pożyczyłem do siebie do domciu i bardzo jestem ciekaw jak zagra z Deltami.
 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

grzecho

Witam
Mam problem  z właściwym skalibrowanie wkładek na moim AF. Zakładam Ortofona 2MBLACK i SHURE V15 V-MR i co bym nie robił nie mogę pozbyć się sybilantów zwłaszcza pod koniec płyty. Nie mam pojęcia co jest nie tak, choć biorąc pod uwagę parametry obu wkładek to nie powinny grać na tym ramieniu (aluminiowa rurka) Compliance, dynamic, lateral obu wkładek to 22um/mN. Dodając do tego podatność ramienia AF (Pan Andrzej podaje iż zawiera się ono pomiędzy 11-12,5g) oraz wagę wkładki z headshel'em  (11g) to w najlepszym przypadku 22g a to na diagramie daje Total Effective Mas ok 7Hz, więc po za zakresem. Czyli nie ma co walczyć? Pytanie jak wam grają te wkładki na AF? Może jakieś sugestie? Jak? Czym? I czy w ogóle jestem w stanie ustawić te kładki aby prawidłowo grały na tym ramieniu? Poproszę o wszelką pomoc w tym temacie bo nerwów nie mam i kolan nie czuję  :'(

vasa

Cytat: grzecho w Marzec 06, 2018, 10:25Mam problem  z właściwym skalibrowanie wkładek na moim AF
To że wyliczona częstość drgań jest niższa niż optymalna może wpłynąć na generalny rezonans ramienia. Ale nie musi. A, poza tym, to przeważnie widać że ramię drży na boki. Nie w geometrii szukałbym przyczyn sybilantów.
Proponuję dwa doświadczenia; zmiana preampa na inny oraz poważną kalibrację azymutu dla Blacka.
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=956.msg64102#msg64102
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Grzechu a skąd ty jesteś i na czym ustawiasz te wkładki?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

christo

Cytat: grzecho w Marzec 06, 2018, 10:25
Witam
Mam problem  z właściwym skalibrowanie wkładek na moim AF. Zakładam Ortofona 2MBLACK i SHURE V15 V-MR i co bym nie robił nie mogę pozbyć się sybilantów zwłaszcza pod koniec płyty. Nie mam pojęcia co jest nie tak, choć biorąc pod uwagę parametry obu wkładek to nie powinny grać na tym ramieniu (aluminiowa rurka) Compliance, dynamic, lateral obu wkładek to 22um/mN. Dodając do tego podatność ramienia AF (Pan Andrzej podaje iż zawiera się ono pomiędzy 11-12,5g) oraz wagę wkładki z headshel'em  (11g) to w najlepszym przypadku 22g a to na diagramie daje Total Effective Mas ok 7Hz, więc po za zakresem. Czyli nie ma co walczyć? Pytanie jak wam grają te wkładki na AF? Może jakieś sugestie? Jak? Czym? I czy w ogóle jestem w stanie ustawić te kładki aby prawidłowo grały na tym ramieniu? Poproszę o wszelką pomoc w tym temacie bo nerwów nie mam i kolan nie czuję  :'(
Cześć Grzegorz! Co u ciebie?
Proponuję zacząć od dokładnego sprawdzenia masy efektywnej ramienia a następnie sprawdzić faktyczny rezonans. Tu by się przydała dodatkowo płyta testowa ale jeśli jej nie masz, można jakoś zaradzić. Skorzystaj z tego kalkulatora:
Tonearm Effective mass calculator.
Nadal masz Nudę? Jeśli tak - pobaw się regulacją pojemności. To może mieć wpływ na sybilanty.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Jeszcze jedno pytanie: czym kalibrujesz wkładki? Masz jakiś protractor? Polecam MOFi Geodisk. Jeśli nie masz mogę cię poratować.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

cdt

A wkładki jaki mają przebieg ? . Opisałeś objaw identyczny z jakim się spodkałem ze swoim zużytym denonem .
Próbowałeś zwiększać wagę nacisku ?

Piterski

Zastanowiła mnie wartość nacisku.
Sprawdź jaką masz na początku płyty, a jaką na końcu. Urok tej konstrukcji jest taki, że te wielkości się różnią.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Taaaa... No nie sądzę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

https://www.ortofon.com/support/support-hifi/resonance-frequency
gdzie stoi:  Resonance frequency within 7-12Hz is optimal for the system.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

gratefullde

Może trzeba dokładnie wypoziomować a potem pobawić się przeciwwagą w osi jej obrotu?
Możliwości jest wiele. Ciekawe ile już kolega zdążył ich przećwiczyć.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102

Cytat: grzecho w Marzec 06, 2018, 10:25sybilantów zwłaszcza pod koniec płyty.
Jaka to płyta? Może ona tak po prostu ma, że sepleni. Bywają takie.

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Marzec 06, 2018, 13:51Taaaa... No nie sądzę.
Możesz się unosić ale tak było u Theriona, sprawdziłem tak było u mnie i tak w jeszcze jednym gramofonie. Odchyłka jest niewielka ale jeśli jedzie na minimalnym nacisku i bliżej osi mu np. spada to może to mieć znaczenie.

To jest trudny gramofon i trzeba się z nim na ćwiczyć ale jak się go ogarnie to gra co wiele osób może potwierdzić.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Cytat: gratefullde w Marzec 06, 2018, 14:29pobawić się przeciwwagą w osi jej obrotu?
Andrzeju tu trzeba być bardzo ostrożnym bo przypuszczalnie (widziałem takie przypadki, a przyczyny domniemam) można skręcić tip igły.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

gratefullde

Cytat: Piterski w Marzec 06, 2018, 15:25
Cytat: gratefullde w Marzec 06, 2018, 14:29pobawić się przeciwwagą w osi jej obrotu?
Andrzeju tu trzeba być bardzo ostrożnym bo przypuszczalnie (widziałem takie przypadki, a przyczyny domniemam) można skręcić tip igły.
Tak, masz rację. Nie nakłaniam do tego. To trza z wyczuciem robić.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102

Cytat: Piterski w Marzec 06, 2018, 15:23Możesz się unosić ale tak było u Theriona, sprawdziłem tak było u mnie i tak w jeszcze jednym gramofonie.
Zgadza się. Tak jest.

grzecho

Więc tak 2MBLACK ma przebieg może ze  100 godzin. SHURE V15 V pojęcia nie mam bo przysłał mi ją kumpel ze ameryki, ale po igle widać że jeszcze świeża (igła oryginalna szczura). Ustawiam na szablonie od pana Andrzeja Löfgren B i Löfgren A w zasadzie nie ma różnicy. Nacisk na Black,a 1,5g....przy 1,6g  jeden czort takie same sybilanty. Na Szczura 1,75g ze szczoteczką. bez szczotki 1,25g. Płyta to Peter Gabriel SO wydanie holenderskie i wydanie amerykańskie to samo. Anna Maria Jopek MINIONE ostatni kawałek na stronie B. Jestem z Lublina.
Gram na Nudize MINI i na EAR834p. I na jednym i drugim to samo "sybilanty" Jesli chodzi o nacisk to miałem z tym problem faktycznie. Na początku płyty ustawiłem 1,5g a na końcu było 0,85g. Poziomowałem gramofon, nic to nie dawało więc rozebrałem ramie i polerowałem pastą do kawsówki połączenie kulek ze śrubkami kardana. W ten sposób nie mam żadnego luzu i kardany pracują bez najmniejszego oporu. I to pomogło, teraz nacisk na początku jak i na końcu płyty jest identyczny. A jak Panowie ustawiacie swoje wkładki?

grzecho

Cytat: christo w Marzec 06, 2018, 11:26
Jeszcze jedno pytanie: czym kalibrujesz wkładki? Masz jakiś protractor? Polecam MOFi Geodisk. Jeśli nie masz mogę cię poratować.
christo poratuj....w Tobie nadzieja ;)

vasa

No to reasumując;
- nie jest to wina preampa
- nie chodzi o nacisk
- geometria jest prawidłowa
Może by jednak sprawdzić azymut?

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rudy-102

Cytat: grzecho w Marzec 06, 2018, 16:27Płyta to Peter Gabriel SO
Akurat ta płyta ma ciągotki w stronę sybilantów. Mam wydanie holenderskie i dederońskie. W obydwu przypadkach sepleni (Amiga bardziej niż Holender). Dopiero nowe wydanie half speed 45 rpm. brzmi dobrze. Płyty Jopkowej nie znam.
Cytat: grzecho w Marzec 06, 2018, 16:27Na początku płyty ustawiłem 1,5g a na końcu było 0,85g.
Cholera. To rzeczywiście duża różnica. U mnie było chyba 0,2g między początkiem a końcem.

Old Man Kensey

Czytam z ogromnym zainteresowaniem, tym bardziej, że podobnie jak Grzegorz - jestem z Lublina i również mam Ad Fontesa (chwilowo unieruchomiony z powodu uszkodzonej wkładki, ale wkrótce znów go odpalam). Także byłbym wielce ciekaw, jak Wy ustawiacie VTA...

Co do nacisku, to i u mnie wahał się on ok. 0,5 g pomiędzy skrajem talerza a jego osią obrotu. Ostatnio jednak ramionko było w serwisie u p. Andrzeja, i teraz jest idealnie równo, no może 0,1 g.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen