Technics SL-1200Mk2 i co dalej ?

Zaczęty przez muda44, Grudzień 01, 2018, 11:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

muda44

Cześć

Z racji posiadania wolnej i akurat górnej półki stolika AUDIO jak i po części z nudów kupiłem sobie prawie nieużywanego SL-1200MK2.
To moje trzecie podejście do analogu :)
Miało być coś ładnego i był pomysł z białym Pioneerem PLX-500W ale w sumie jak ma stać to niech i czasem coś zagra ...
I tak Technics wczoraj zajął swoje miejsce , po drodze kupiłem kilka płyt i gra .
Gra to zaskakująco dobrze . Wkładką jest AT-440MLA. Całość ma około 50h grania .
Rozdzielczość , czystość jest zadowalająca ale jeżeli się da chciałbym zmienić wkładkę na coś co ma więcej ilościowo basu .

Chciałbym też dokupić szczotkę , myjkę itd oraz info czy warto zmieniać slipmatę , dać docisk a jak tak to co itd .
Co warto kupić , taki rozsądek jakość cena ?

Gramofon zostaje raczej w oryginale ( kable ) , pre nie zmieniam .

Pomożecie ?


Według instrukcji gramofonu zakres ustawień VTA na najwyższej pozycji 6 jest dla wkładek o wysokości 21mm a AT440MLA ma 28mm.
Pre phono w moim wzmacniaczu jest tylko dla wkładek MM i według producenta jego czułość to 2,5mV/47 kilo

Z tego co przeczytałem i mi poradzono to Nagaoka MP-110 ( jako bardziej wyrafinowana  ) , Shure M97xE ( większy bas , dynamika ale mniejsza rozdzielczość ) , Ortofon 2M Bronze .

Ja tymczasem idę po poziomicę , suwmiarkę , drukuję wzornik i mierzę ...



gratefullde

To jest mierzone od wysokości przyjętej bazowej. Generalnie większość wkładek będzie "chodzić:" . Nie ma co wchodzić w temat pre dopóki się preferncji nie pozna ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

muda44

Co oznacza wysokość bazowa ?
Zostawić wysokość w najwyższym położeniu 6 dla wkładki 21mm wysokości ?

Preferencje - kierunek podałem a jako punkt odniesienia podałem obecną AT440MLA ;)
Czyli " jasność " AT440MLA może zostać ale więcej ilościowo basu , no może być ciut mniej wyższej średnicy .
Ciut .

Pre tak jak pisałem nie zmieniam .

Wkładka i " gadżety "


paul_67

Cytat: muda44 w Grudzień 01, 2018, 11:43coś co ma więcej ilościowo basu .
To nie wina wkładki tylko ustawienia, albo sprzętu towarzyszącego.U siebie nie narzekam na ilość basu i zawsze się dziwię opisom tej wkładki bo w większości są one podobne do Twojego.

muda44

#5
Panowie , pre jest dobre ( gra to na poziomie CECa CD5 wpiętego w wejścia RCA tego wzmacniacza więc nic nie kombinuję ) a wzmacniacz po daleko idącej modyfikacji więc zostawmy je . Jest ok.

Czyli wszystkie wkładki grają tak samo ?
;)
No nie i dlatego pytam o taką która ma więcej basu od tej z AT .


paul_67

Cytat: muda44 w Grudzień 01, 2018, 13:42Czyli wszystkie wkładki grają tak samo ?
;)
No nie i dlatego pytam o taką która ma więcej basu od tej z AT .
Piszę o identycznej wkładce, na której grasz obecnie.

spalon

Ja mam ten sam zestaw czyli gramofon i wkładkę i oczywiście na brak basu nie narzekam.
Czy masz wysokości ramienia ustawione na pozycji 6? Bo ja mam na pozycji 2,5

spalon

Nie wszystkie wkładki grają tak samo ale AT 440 nie jest wkładką której brakuje basu

muda44

Cytat: paul_67 w Grudzień 01, 2018, 13:55
Cytat: muda44 w Grudzień 01, 2018, 13:42Czyli wszystkie wkładki grają tak samo ?
;)
No nie i dlatego pytam o taką która ma więcej basu od tej z AT .
Piszę o identycznej wkładce, na której grasz obecnie.


Podstawowym źródłem są pliki , na 2 miejscu CD i tam jest wszytko OK. Gramofon też gra OK ale chciałbym na nim grać płyty które są ubogie w bas ( ilościowo ). Stąd pomysł z inną wkładką .

muda44

Cytat: spalon w Grudzień 01, 2018, 13:57
Ja mam ten sam zestaw czyli gramofon i wkładkę i oczywiście na brak basu nie narzekam.
Czy masz wysokości ramienia ustawione na pozycji 6? Bo ja mam na pozycji 2,5


Mam teraz na pozycji 3,5
Jak to ustaliłeś ?

spalon

Opuściłem ramię na płytę i na ramieniu kładę maleńką poziomce

spalon

Mam ustawione resztę według szablonu a resztę to już że tak powiem na słuch.
Oczywiście ustawienie wysokości ramienia zależne jest od grubości samych płyt ale to u mnie najbardziej uniwersalna pozycja

muda44

Cytat: spalon w Grudzień 01, 2018, 14:11
Mam ustawione resztę według szablonu a resztę to już że tak powiem na słuch.
Oczywiście ustawienie wysokości ramienia zależne jest od grubości samych płyt ale to u mnie najbardziej uniwersalna pozycja


A próbowałeś inne wkładki ?

spalon

Miałem od przyjaciela ortofon 2M Red no i FM na próbę ale słyszałem kilka innych wkładek

muda44

Cytat: spalon w Grudzień 01, 2018, 14:43
Miałem od przyjaciela ortofon 2M Red no i FM na próbę ale słyszałem kilka innych wkładek
Mógłbyś chociaż w skrócie je opisać vs 440tka ?

Anti skating na ile masz ustawiony ?
Jutro zamówię płytę do kalibracji .

spalon

Może sprawdź w wątku gdzie były testowane i opisywane różne wkładki może tam dobierzesz sobie bardziej odpowiednią wkładkę

spalon


McGyver

Cytat: muda44 w Grudzień 01, 2018, 13:42Panowie , pre jest dobre ( gra to na poziomie CECa CD5 wpiętego w wejścia RCA tego wzmacniacza więc nic nie kombinuję ) a wzmacniacz po daleko idącej modyfikacji więc zostawmy je . Jest ok.
Ja się tylko z ciekawości pytałem co to za pre, na nic nie namawiam. Ale skoro nie chcesz powiedziec, to trudno.

spalon

Wkładka gra dość szczegółowo, przestrzennie, ma dobrą stereofonię, gra równo nie eksponuje żadnego z pasm.
Ma fajną barwę chodź pewnie wiele zależy od pre

muda44

#20
Cytat: spalon w Grudzień 01, 2018, 14:46
Może sprawdź w wątku gdzie były testowane i opisywane różne wkładki może tam dobierzesz sobie bardziej odpowiednią wkładkę

Chodzi mi o to jak dana wkładka gra w takim  konkretnie gramofonie . Reszta będzie naturalnie inna ale różnice 440 vs inne da się chociaż przybliżyć . To czy będzie lepiej czy gorzej to już inna sprawa .

muda44

Cytat: McGyver w Grudzień 01, 2018, 14:49
Cytat: muda44 w Grudzień 01, 2018, 13:42Panowie , pre jest dobre ( gra to na poziomie CECa CD5 wpiętego w wejścia RCA tego wzmacniacza więc nic nie kombinuję ) a wzmacniacz po daleko idącej modyfikacji więc zostawmy je . Jest ok.
Ja się tylko z ciekawości pytałem co to za pre, na nic nie namawiam. Ale skoro nie chcesz powiedziec, to trudno.


To nie jest tajemnica ( w tym momencie już nie ) :)
Yamaha RN-803D . Część cyfrową robił mój znajomy , ja część analogową ale nie ruszałem pre phono .
Gra to tak dobrze z samego dysku że drogie klocki poszły do ludzi :)
A mega szybka i stabilna obsługa wszystkiego telefonem jest niesamowita , ale zostawmy to .
Z info Yamahy wiem jedynie dane jakie wyżej podałem .

Obniżyłem na 2,5.
Jest większa precyzja ale nie wiem czy lepsze dociążenie . Niech tak gra ...

spalon

Jeśli chodzi konkretnie o ten gramofon to nie pomogę bo w zasadzie to tylko te wkładki testowałem o których już wcześniej wspominałem

muda44

Cytat: spalon w Grudzień 01, 2018, 15:09
Jeśli chodzi konkretnie o ten gramofon to nie pomogę bo w zasadzie to tylko te wkładki testowałem o których już wcześniej wspominałem

Ok , dziękuję .
Może jeszcze jakiś uwagi natury użytkowej ?

elem

Cytat: muda44 w Grudzień 01, 2018, 15:06Yamaha RN-803D

Obawiam sie , że  sekcja pre-phono  (MM) , to taki dodatek, jak kwiatek do kożucha w tym cyfrowym kombajnie.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe