KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

MartinS

Witam Kolegów  :)

Czy ktoś z Kolegów zna ten patent, a może zbudował kabel wg tego wzoru, a jeśli tak, to jakie ma zdanie na temat brzmienia?

http://www.image99.net/blog/files/be8de0c383c5434907610d6b55049e69-75.html

Pozdrawiam



cdt

A po co budować jak za rozsądną cenę jest Yarbo SP 1100  ;)

MartinS

A pewnie, że jest i cena rzeczywiście rozsądna :)

Mam Yarbo 1100, obecnie na rodowanych Viborgach. Używam go do wzmacniacza. Zastanawiam się jednak nad wymianą kabla do listwy zasilającej (SO z zewnętrznym filtrem Schaffnera), do której wlutowałem swego czasu Helukabel Topflex 4mm2, który jest całkiem niezły (dobre ekranowanie i izolacja żył z PE). Mam dylemat, jeśli zdecyduję się na wymianę, czy kupić coś gotowego, czy spróbować sił w DIY.

Pozdrawiam

cdt

W sumie to może być fajne doświadczenie . Cofam to co napisałem wcześniej  :) .
Przeczytałem tekst z linka . Ten fragment do mnie przemówił

I'm a frugal person with a distinct dislike of overpaying for something as simple as a piece of wire!


I started making my own cables many years ago from Bulk cable with reasonably priced connectors.

I first tried Furutech bulk cable and then stumbled upon DH Labs, which I believe offers similar performance for about 1/3 the price - how could you not like that.

I then investigated a braided architecture which proved very effective, even using plain old Romex house wire.

Finally, I tried the Helix Architecture, which has proved to be the best performing power cable architecture to date.

I have now implemented this architecture on all my cables that have anything to do with audio.

MartinS

Pomyślałem to samo.
Pomysł mam taki, żeby w ramach eksperymentu zrobić najpierw kabel wg tego patentu "za psie pieniądze" z jednożyłowych miedzianych linek instalacyjnych 2,5mm2 (na fazową dać dwa przewody), zaopatrzyć we wtyki (mam wolną parę Viborgów z "gołej" miedzi) i posłuchać jak zagra na tym wzmacniacz.

W ostatni czwartek w ramach dla zabawy (12 metrów przewodów kosztowało 19 zł  ;) ) skręciłem z jednożyłowych linek miedzianych instalacyjnych 2,5mm2 coś podobnego do tego
http://www.dms-audio.com/mains-cable-diy 
z tym, że obie pary skręconych żył, skręciłem nieco gęściej ze sobą, a żyłę uziemienia dałem na zewnątrz obu par, podwójną, spiralnie skręconą w przeciwnym kierunku i w poprzek skręconych ze sobą par. Uziemienie poprowadziłem więc wg koncepcji stąd https://www.venhaus1.com/diymains.html

Gram na tym od czwartku wieczór i powiem, że jest gorzej niż na Yarbo, ale przepaści nie ma, i myślę że zrobienie takiego kabla z posrebrzanych linek miedzianych mogłoby mile zaskoczyć :) Tym bardziej zaczął zastanawiać mnie HELIX.


miniabyr

Nie jest to wiedza tajemna . To jest wiedza z której warto skorzystać . Po ostatnich doświadczeniach z naszymi twórcami konfekcjonowanych kabli sam mam ochotę "poskręcać" takie druty . Oni też nie  wyciągają tych monokrystalicznych grudek miedzi czy srebra . Kupują kable na metry i przyprawiają te audiofilskie delicje. Warto spróbować samemu . 8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MartinS

Zrobiłem tydzień temu Helix'a w wersji za "psie pieniądze". Na przewody (linka miedziana 2,5mm2) wydałem całe 23 zł :D
Jako, że miało to być tylko doświadczenie badawcze, nie bawiłem się w nawijanie neutralnych i ochronnego na pręcie, jak w przepisie, tylko nawinąłem bezpośrednio na przewód fazowy, który zrobiłem z dwóch odcinków po 1,5m, dwukrotnie owiniętych taśmą izolacyjną (fazowy i neutralny po 5mm2, uziemienie 2,5mm2).

Celem było sprawdzenie czy Steve Reeve rzeczywiście wymyślił coś tak dobrego, jak pisze na swojej stronie, do której link podałem.
Byłem nastawiony dość sceptycznie, ale spotkała mnie niespodzianka i to jaka. Gram na tym kablu już kilka dni i w miarę wygrzewania mam coraz większy opad szczęki...
Odpowiedź brzmi: Facet wymyślił rewelacyjny kabel sieciowy! :D
Mimo użycia tak tanich przewodników, gra po prostu znakomicie (dynamika, przestrzeń, kontrola basu, barwy średnicy), a wszystko to zasługa geometrii kabla. 

Nic więcej (na razie) nie napiszę, polecam spróbować. Koszt znikomy, a cała robota to kwestia 2-3 godzin.
Kto słyszy wpływ sieciówek na brzmienie, ten nie pożałuje. Na pewno zrobię Helixa z dużo lepszych przewodów. 

Pozdrawiam


TomFon2017

........  a co z kablem sieciowym przed tym kablem ? (oczywiście mam na myśli drogę elektrownia - dom) ;)
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

vasa

Cytat: TomFon2017 w Październik 30, 2018, 15:32
........  a co z kablem sieciowym przed tym kablem ? (oczywiście mam na myśli drogę elektrownia - dom) ;)
Tym się będziemy zajmować w drugim etapie.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MartinS



Cytat: TomFon2017 w Październik 30, 2018, 15:32
........  a co z kablem sieciowym przed tym kablem ? (oczywiście mam na myśli drogę elektrownia - dom) ;)

Nie wiem co z tym kablem. A niby co ma z nim być?  ;)
Wielokrotnie spotykałem na różnych forach audio takie wypowiedzi jak Twoja.
Jeśli uważasz, że kable zasilające nie mają wpływu na brzmienie wzmacniacza, CD, innego klocka albo całego systemu, to nie porozmawiamy  :D

Pozdrawiam :)

rudy-102

Kabel zasilający ma wpływ na jakość dźwięku, ale jest on tym mniejszy im gorsza instalacja elektryczna. Są też tacy, którzy twierdzą że najważniejsze są ostatnie dwa lub trzy metry kabla. Nie wiem, czy to prawda, ale ja osobiście (w moim domu) słyszę różnice po podłączeniu różnych kabli. Pewnie się skuszę i sam wypróbuję tego "Helixa". Tak w ramach eksperymentu.

McGyver

Cytat: rudy-102 w Październik 30, 2018, 17:16Kabel zasilający ma wpływ na jakość dźwięku, ale
... ale to zależy. Nie każdy klocek reaguje na sieciówki. U siebie słyszę różnice w sieciówkach podpinanych do DACa, CD transportu i preampa lampowego.
A przy monoblokach lampowych różnic w podpinanych sieciówkach nie słyszę ni cholery.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Październik 30, 2018, 17:16
Pewnie się skuszę i sam wypróbuję tego "Helixa". Tak w ramach eksperymentu.

A skuś się, skuś  :D Bardzo ciekawe doświadczenie  :D
Po tym doświadczeniu, które cały czas wywołuje u mnie zdziwienie  :D, zamówiłem dużo lepsze przewody do zrobienia Helixa z prawdziwego zdarzenia.


rudy-102

Cytat: McGyver w Październik 30, 2018, 17:21
Cytat: rudy-102 w Październik 30, 2018, 17:16Kabel zasilający ma wpływ na jakość dźwięku, ale
... ale to zależy. Nie każdy klocek reaguje na sieciówki. U siebie słyszę różnice w sieciówkach podpinanych do DACa, CD transportu i preampa lampowego.
A przy monoblokach lampowych różnic w podpinanych sieciówkach nie słyszę ni cholery.

Pewnie masz racje. Nie sprawdzałem na wszystkich elementach zestawu. Na wzmacniaczu słyszę. Jak usłyszałem poprawę we wzmacniaczu to taki sam kabel zrobiłem sobie do pozostałych klocków. Ogólnie lepiej, ale każdego po kolei nie testowałem.

frywolny trucht

Inny powód by zadbać o kable to wtedy gdy ma się sporo urządzeń w jednym stoliku i z tyłu kabel na kablu. Warto zadbać o lepszą izolację niż oferują fabryczne sznurówki prądowe. To słychać.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Październik 30, 2018, 18:13
Inny powód by zadbać o kable to wtedy gdy ma się sporo urządzeń w jednym stoliku i z tyłu kabel na kablu. Warto zadbać o lepszą izolację niż oferują fabryczne sznurówki prądowe. To słychać.
A z tej strony Cię nie znałem :o

[emoji377][emoji1634]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MartinS

Cytat: McGyver w Październik 30, 2018, 17:21Nie każdy klocek reaguje na sieciówki.
Pewnie jest tak, jak napisałeś.
U mnie skromnie, bo tylko wzmacniacz integra i CD, ale wpływ sieciówek słychać w przypadku obu. Poza tym wymiana kabla listwy zasilającej również miała wpływ na brzmienie.




MartinS

Jeśli ktoś z Audiomaniaków zdecyduje się na zrobienie Helixa, to niech będzie uprzejmy napisać opinię na temat wrażeń brzmieniowych  :)

rudy-102

Za kilka dni pewnie się skuszę. Na razie mam taki zapie...dolnik w pracy, że pracuję nawet w weekendy i zero czasu na cokolwiek.

wiki

Ja już mam przygotowane materiały na Westernie. Myślę że w tym tygodniu sklece i porównam do Yarbo 1100.
Chociaż po ostatnim splocie Yarbo nie sądzę aby było lepiej. Ale kto wie.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

No właśnie, "kto wie".
Bardzo mnie ciekawi, jakie będą Twoje wrażenia w stosunku do tego, co zrobiłeś na bazie Yarbo 1100.

Ja mój Yarbo 1100 mentalnie już pożegnałem w tym sensie, że przewodniki z niego posłużą mi na Helixa.

Wczoraj skleciłem Helixa do CD, z całkiem dobrych przewodników. Muszę go wygrzać, ale system po jego wpięciu brzmi bardzo obiecująco   :D



wiki

Ale jak skleić Helixa z Yarbo? Żyła główna czyli faza ok. Ale co z oplotem? Na razie czekam na wynik porównania. Potem będę się zastanawiał co dalej.
Pozostaje jeszcze patent z ferrytami,  ale nie zawsze się to daje zastosować.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

Na oplot to taki kabelek, bo będzie b. dobrze i ekonomicznie (tak myślę  ;D )

https://www.ebay.pl/itm/12-AWG-Mil-Spec-Wire-Type-E-Yellow-PTFE-Stranded-Silver-Plated-Copper-10-ft/273514785461?hash=item3faec06ab5:g:osgAAOSw5RJa3p1D:rk:2:pf:0

Bo można oczywiście, jak pisze Steve Reeve na swoim blogu, kupić taki

https://www.takefiveaudio.com/products/1095-mil-spec-12-awg-silver-plated-copper-cryo-treated-red/

Dla niego to nie problem, bo mieszka w Kanadzie i to niedaleko od tego sklepu, ale ja nie mam ochoty płacić ponad 90 dol. kanadyjskich za przesyłkę (sprawdziłem), więc wystarczy mi mil spec niemrożony z ebay'u, bo ceny przesyłki ludzkie, w każdym razie w stosunku do tych z "take five..."




rudy-102

Cytat: wiki w Listopad 04, 2018, 20:20Ale jak skleić Helixa z Yarbo?
Musiałbyś wszystko rozerwać. Szkoda dobrego kabla.

MartinS


Cytat: rudy-102 w Listopad 04, 2018, 20:40
Cytat: wiki w Listopad 04, 2018, 20:20Ale jak skleić Helixa z Yarbo?
Musiałbyś wszystko rozerwać. Szkoda dobrego kabla.

Też tak myślałem, dopóki nie zastanowiłem się nad tym nieco dłużej.
Doszedłem do wniosku, że nie jest to takie bezsensowne, jak się na pierwszy rzut oka wydaje, a nawet jest całkiem sensowne  :D

Mojego Yarbo kupiłem, jak był po 299 zł za metr, około rok temu.
Za 1,5 metra zapłaciłem ok. 450 zł.
Gdybym chciał go teraz sprzedać bez wtyków, to myślę, sądząc po cenach kabli używanych na giełdzie hifi, że nie wziąłbym więcej niż 200, no może 250 zł.
Jaki więc sens sprzedać go i kupić w zamian jakiś inny, pewnie dużo gorszy przewód na Helixa, skoro mogę wszystkie trzy przewodniki z Yarbo wykorzystać do zbudowania Helix'ów.
Przecież w ten sposób mam dwie żyły z miedzi OCC po 7 przewodników solid core o średnicy 1 mm każdy.  Te 7 przewodników jest w ekranie, więc całkiem niezła żyła na fazowy. Poza tym do ewentualnego wykorzystania jest jeszcze żyła uziemienia.