Menu główne

Klub Sondeka

Zaczęty przez Wireless, Styczeń 30, 2015, 18:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wireless

Hmmm. To jest trudne pytanie - tak naprawdę tyczy się szerszego zagadnienia - dlaczego, ogólnie, pewien produkt uznawany jest za kultowy, a dlaczego nie...
Dla mnie osobiście Sondek jest po prostu gramofonem, którego lubię słuchać. I tyle. Albo aż tyle. Bo takich jak ja jest kilkadziesiąt tysięcy na świecie. I 40 lat historii. To właśnie decyduje o "kultowości".
Pytanie, Jakubie, IMHO, byłoby może na miejscu w wątku poświęconym np. Technicsowi, gdyby tam właśnie rozwijałą się dyskusja o Sondeku :). Natomiast w tym wątku jest trochę masłem maślanym - dlaczego ludzie lubiący Sondeka dyskutują o Sondeku w wątku poświęconym Sondekowi - otóż dlatego, że to właśnie jest właściwe miejsce na takie dyskusje :)
Pozdrawiam, Wireless

neomammut

Myślę, że dzisiaj firmy opierają się nie na rozwiązaniach, czy myśli technicznej, tylko właśnie na wyglądzie. Inna sprawa, że do mnie ten "nowoczesny" wygląd w ogóle nie przemawia. W starej Japonii mieliśmy jedno i drugie. Są jednak firmy, które nie zapomniały o sztuce, mam na myśli chociażby Esoterica czy McIntosha.  MBL i jego cebulki. Ale jednak nie stanowi to dużego procentu. Tak mi się zdaję. Przykład wyglądu chociażby znanej mi firmy w latach 80`tych: Sony PS-B80. Myślę, że Sondek opiera się na klasycznym układzie gramofonu, co mi osobiście bardzo się podoba. Nie rozumiem kompletnie srebrnych, świecących dziwnych konstrukcji, których wykonanie jest droższe niż zaprojektowanie/wykonanie silnika :)

Sondeka słyszałem parę razy i zrobił na mnie nie tylko wizualne, ale i dźwiękowe wrażenie. Nie doceniane gramofony, tak mi się zdaje :)

Jakub

Cytat: wireless w Luty 04, 2015, 22:43Pytanie, Jakubie, IMHO, byłoby może na miejscu w wątku poświęconym np. Technicsowi, gdyby tam właśnie rozwijałą się dyskusja o Sondeku . Natomiast w tym wątku jest trochę masłem maślanym - dlaczego ludzie lubiący Sondeka dyskutują o Sondeku w wątku poświęconym Sondekowi - otóż dlatego, że to właśnie jest właściwe miejsce na takie dyskusj

Mnie raczej chodziło o to, że Sondek to pewien fenomen, który takie dyskusje prowokuje. Nie chodziło mi o ten konkretny wątek. Ciekawi mnie po prostu ten gramofon.

Wireless

Cytat: Jakub w Luty 04, 2015, 22:54
Cytat: wireless w Luty 04, 2015, 22:43Pytanie, Jakubie, IMHO, byłoby może na miejscu w wątku poświęconym np. Technicsowi, gdyby tam właśnie rozwijałą się dyskusja o Sondeku . Natomiast w tym wątku jest trochę masłem maślanym - dlaczego ludzie lubiący Sondeka dyskutują o Sondeku w wątku poświęconym Sondekowi - otóż dlatego, że to właśnie jest właściwe miejsce na takie dyskusj

Mnie raczej chodziło o to, że Sondek to pewien fenomen, który takie dyskusje prowokuje. Nie chodziło mi o ten konkretny wątek. Ciekawi mnie po prostu ten gramofon.

Rozumiem. Tutaj jest pewien problem, bo dwie różne osoby, będące właścicielami dwóch różnych Sondeków, z różnymi ramionami, wkładkami, zasilaczami, subchasis etc (możliwych kombinacji jest bez liku) dyskutuje de facto o dwóch różnych gramofonach :) . I obydwie te osoby mogą być zakochane w swoich gramofonach. Pewne cechy pozostają, IMHO, niezmienne - np. wyczucie rytmu, pewne umilające słuchanie podbarwienia, brak wyostrzeń (lub też owa wspomniana pluszowatość ;) ). Więc pewno o to chodzi - o te elementy wspólne, niezależne od konfiguracji. Może też liczba zwolenników tego gramofonu jest spowodowana ową dużą liczbą koonfiguracji - każdy znajdzie coś dla siebie. Z drugiej strony nie brakuje również osób, które tego gramofonu nie lubią i dowodzą na wszelkie możliwe sposoby, że jest za drogi. Myślę, że każdy powinien wyrobić sobie swoją własną opinię. Zdjęcia to baardzo niepełny sposób na to - najlepiej posłuchać "na  żywo", i samemu dojść do swojego własnego zdania - lubić czy nie lubić :) .
Pozdrawiam, Wireless

rockandroll

#54
Jakub.
Na kultowość Sondeka składa się kilka czy może kilkadziesiąt rzeczy. Po pierwsze dźwięk, bo ten chyba powinien być na pierwszym miejscu. Drugie to dążenie do perfekcji, bo Szkoci ulepszają swój gramofon i wszystko można założyć do starszych wersji i to już do gramofonów, które mają ponad 40 lat. Nie ma chyba innej firmy, której produkt byłby tak długo w katalogu. Trzecia rzecz, to moment kiedy LP12 pojawiła się na rynku i rewolucja w sposobie myślenia, a na pewno sprzedaży jaką wywołał. Poszukam i wrzucę linka do starszego katalogu, gdzie wszystko dobrze opisano.

edit: http://news.linn.co.uk/archive/Linn_Magazine_1985.pdf

jamówię

Moim zdaniem:
Lp12 nie wygląda nowocześnie i chwała za to
Lp12 jest kultowy,zdecydowała o tym rzesza userów przez ponad 4 dekady
Lp12 jest za drogi,ale co w tej branży jest tanie? Relatywnie ofkors
Lp12 jest rozwojowy
Lp12 może i tak oczywiście jest,niepodobać się tak samo dużej grupie osób jak tej,która go kocha.

Takich fanklubów o zasięgu światowym jest mnóstwo:
Ls3/5a i wszyscy producenci tych paczek,Naim,JBL,McIntosh,Linn,Quad itd,Leben też ma fanatyczny fanklub w Japoni. Takie jest hi fi i dobrze,bo nie ma nic gorszego niż nudne hi fi a jeśli jakiś klocek polaryzuje opinie,to już jest git!

jamówię

A jak w Polsce wygląda zakup ramienia Aro?

Wireless

Ano chyba obecnie średnio. Z rzeczy "sondekowych widzę w ofercie Q21 Armageddon (zasilacz), ale Aro nie widzę.
Jakoś tak w okolicach zakupu mojego Ekosa widziałem gdzieś - cena była w ok. 10kpln (nowe), ale teraz poznikało...
Pozdrawiam, Wireless

jamówię

Cytat: wireless w Luty 06, 2015, 19:05
Ano chyba obecnie średnio. Z rzeczy "sondekowych widzę w ofercie Q21 Armageddon (zasilacz), ale Aro nie widzę.
Jakoś tak w okolicach zakupu mojego Ekosa widziałem gdzieś - cena była w ok. 10kpln (nowe), ale teraz poznikało...

Czyli nie ma zmiłuj:))

Wireless

Pozdrawiam, Wireless

rockandroll

Naim nie produkuje Aro już od kilku lat. Podobno z powodu niedostępności pewnych części. Podobnie jak Ekosy trzymają cenę.

jamówię

Tak sobie przeglądam Linnowski wątek szoł as jor LP tłelf ;D i dochodzę do konstatacji,że najbardziej wizualnie kręci mnie Sondek z Aro,piękne jest to ramię...

Wireless

 :) Każdy ma swój gust. Mi się najbardziej w dalszym ciągu podoba czarny Ekos :) . Aro to trochę, ze względu na brak windy, ramię "dla analogowych twardzieli". Opuszczanie nie jest problemem, ale podnoszenie wymaga pewnej ręki. Słuchanie po paru drinkach wykluczone ;)
Pozdrawiam, Wireless

jamówię

Ale widziałem,że Simbiosis dokłada windę do ARO,mnie się to oczywiście wizualnie podoba,jak to gra,to inna sprawa,no i Aro to unipivot a ja nie cierpię unipivotów. Podoba mi się natomiast minimalizm Aro,no ładne jest ;)

rockandroll

Opcjonalne winda do Aro nazywała się Aromatic. Podobnie jak samo ramię jest już nieprodukowana. Wiem, że ktoś jeszcze robi "zamiennik", ale większość posiadaczy ramienia Naima robi wszystko ręcznie.

Ekos źle nie wygląda. :)

Wireless

#65
Cytat: rockandroll w Luty 12, 2015, 09:45
...
Ekos źle nie wygląda. :)
Powiedziałbym nawet - wygląda doskonale. Prawie tak, jak czarny ... ;)
Pozdrawiam, Wireless

rockandroll

Kolejne dwie 12-tki do obejrzenia.

LP12 z zasilaczem Valhalla, ramieniem Basik LVX, wkładka Goldring 2200 (MM).
Dostał nowy silnik, sprężyny, pasek, olej, matę i małą kurację odmładzającą.
Rocznik 1985.

Współczesny LP12, zasilacz Lingo 3, ramię Ittok LVII, wkładka Linn Klyde (MC), to wszystko posadzone na Trampolinie 2, bo szafka ze sprzętem jest dość ciężka.
Nowy armboard, pasek, mata, olej, kabel phono, zasilacz Lingo zamiast Valhalli oraz Klyde.
Bardzo ładna wiśniowa obudowa. Niestety światło było już takie sobie.

Wireless

Oj ta plinta w przypadku tego drugiego .... oj śliczna :)

Ten 1szy też, zresztą, niczego sobie :)
Pozdrawiam, Wireless

octagon

No to zamówiłem Sondeka. Powinien być za jakiś miesiąc. Jak przyjdzie wrzucę fotki.

Skywalker

Cytat: octagon w Luty 20, 2016, 16:02
No to zamówiłem Sondeka. Powinien być za jakiś miesiąc. Jak przyjdzie wrzucę fotki.
Gratulacje !
Jaki kolor plinty ?

MAC

Kurcze, zginęły mi zdjęcia mojego Sondeka  :o >:(

octagon

Cytat: Skywalker w Luty 20, 2016, 16:56Jaki kolor plinty ?

Rosewood, powinien ładnie zgrać się z moimi Dynkami (i podłogą:)

MAC

Właśnie miałem rosewood. Z brązową pokrywą wyglądał bajkowo :)

Skywalker

Rosewoodowe są fajne ... prawie tak, jak orzechowe ;)
Raz jeszcze gratulacje - będziesz zadowolony na pewno.

octagon

To bedzie modyfikowany Majik, z Jelco 250 st i trampoline 2.