Onkyo Scepter 500

Zaczęty przez nook736, Marzec 15, 2018, 11:31

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mikut1982

Uhhhh ahhhh.   Sam robiłeś skrzynki.? Fachowa robota się zrobiła.. Nic aby chwalić. Jedno co bym sie czepił to, to że nie możemy ich posłuchać.. I to mi sie podoba że chciałeś sie z nami podzielić swoją praca.

nook736

Skrzynki robił mi kolega który zajmuje się profesjonalną odnową i produkcją skrzynek audio. Sam bym nie dał rady. Paczki są 1:1 zgodne z oryginałem.

Mikut1982

Tak z ciekawości. Ile waży jedna kolumna?

nook736

Około 100kg 🏋️‍♂️

Mikut1982

O matko.  Kawał kolumny.

nook736

Panowie,

kolumny wygrzaly sie na dobre i ciesza moje uszy niezmiennie od kilku miesiecy. Nie planuje narazie zadnych zmian ani upgradow w zwrotnicach. Chodzi mi za to po glowie pewien projekt jako uzupelnienie mojego systemu surround.
Niektorzy z was zapewne pamietaja fakt ze jestem wielkim fanem kina domowego. Dlatego mysle o uzupelnieniu ich o kolumne centralna oparta oczywiscie na przetwornikach Scepter 500.
Mam w kolekcji 12 calowe midbassy Onkyo W300 oraz drivery srednio i wysokotonowe. Plany zwrtonic do tych konkretnie driverow takze posiadam. Jedyne co trzeba by zmienic to dopasowanie dwoch midbasow do reszty i tu nasuwa sie pytanie czy midbassy laczyc szeregowo czy rownolegle?
Skrzynka bedzie dosyc spora ale miejsce mam. Mysle ze jej gabaryty oscylowaly by w granicach 120cm szerokosci, 50cm wysokosci i 60cm glebokosci. Zwrotnice robil bym z tych samych komponentow co fronty.
Jezeli mi sie uda to na dniach podjade do Castoramy po lyty i skleje na probe taka skrzynke.
Jezeli macie jakies sugestie to chetnie skorzystam z waszych rad.

nook736


nook736

Na zdjeciach kilka parametrow technicznych wooferow w300. Zaskakujaca wartosc FS, az 16hz  :o Schodza nizej niz 15 calowe W38a, przynajmniej na papierze. Sugerowane ciecie na gorze to 1khz czyli pasuje bo mialy by grac do 800Hz. Skutecznosc 94db, troche malo ale nie jest zle. Laczyl bym je raczej rownolegle co wiaze sie ze spadkiem impedancji ale i wzrostem SPL.
Oryginalne paczki mialy objetosc  okolo 65 litrow netto (ulotka mowi o 60 - 80 Litrach)i otwor bass reflex o srednicy 9cm i dlugosci 16 cm. Pytanie, czy robic dwie osobne komory czy jedna wspolna?

Ponizej tlumaczenie wujka google z japonskiego:


It is an ultra-, e-compliance woofer which succeeded in the amazing low fo of 16 Hz at the same time the weight reduction of the vibration system.  The voice coil uses aluminum foil for the bobbin and winds the ribbon wire in 3 layers, and uses a long voice coil with a 28 mm wide ribbon, and with a V-shaped center pole that makes the magnetic flux distribution vertically symmetrical, from small amplitude to large  Linearity has been improved to the amplitude.  The Qo at 16 Hz is designed to be an optimal Q. fo when placed in a 0.28.
80-601 small volume cabinet and reproduces powerful bass.

Piterski

Sądzę, że jeśli możesz dać im dwie oddzielne komory to będzie to lepsze rozwiązanie.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

nook736

Zastanawiam sie czy zastosowanie dwoch midbasow nie skomplikuje calego przedsiewziecia. Z kolei przy uzyciu jednego glosnika zastanawia mnie montaz driverow bo wysokosc kolumny nie moze przekraczac 50cm z uwagi na fakt ze miala by stac pod ekranem projekcyjnym, wyzsza kolumna sie poprostu nie zmiesci..

nook736

Cytat: Piterski w Kwiecień 22, 2019, 11:15Sądzę, że jeśli możesz dać im dwie oddzielne komory to będzie to lepsze rozwiązanie.
Tez o tym myslalem...tak na szybko, kazda komora mogla by miec wymiary 40 x  40 x 50 glebokosci.  Komora srodkowa na drivery srednio-wysokotonowe, miala by okolo 45cm szerokosci z uwagi na rozmiar dyfuzora sredniotonowego.