Protractor DiY do kalibracji wkładek gramofonowych

Zaczęty przez kangie, Październik 29, 2014, 11:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek41

Po cholere to zamieszanie..? Czy malo tu miejsca na rozne poglady i opinie..?
Kangie, zastanow sie...To chwila. Tylko emocje...

jajacek1410

  Panowie. Mam mikrowalcarkę do ołowiu. Po latach użytkowania pojawiły się luzy. Musiałem oddać do naprawy. Przetoczono dwie ośki i wykonano cztery nowe łożyska ślizgowe z brązu - czyli niewiele. Tyle, że była wymagana duża dokładność. Zapłaciłem 850 zł. W związku z tym 700 zł za przyrząd Kangiego nie powala. Tak to, kurczę, realnie może kosztować - praca mechanika, materiały, zawracanie d..y z jeżdżeniem tam i z powrotem, + 50 zł za myśl techniczną.
   Nie oburzajcie się, chłopaki, a Ty Kangi wyluzuj i wracaj. Wnosisz dużo pozytywnych wartości.  Trochę więcej dystansu i poczucia humoru i będzie git :)  Nie odbierajmy internetowego życia zbyt poważnie :) To w końcu w 95% zabawa.
pozdrawiam
Jacek
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

Po pierwsze, proszę mnie tu nie prezesować. Po drugie jestem tak gruboskórny, że nawet nie zwróciłem uwagi na złośliwostki, które  spowodowały trzaśniecie drzwiami innego kolegi. No właśnie. Złośliwostek. Opinia nie musi być złośliwa, prawda? Czy musi? (Inna sprawa, że tamto odejście też było niezłą dziecinadą. "Bo on krzywo spojrzał").

Ale też nie ma co się dziwić, dopóki Kangie posiadałeś Pro-Jecta byłeś gotów również bronić go własną piersią. Każdy broni swoich wyborów dopóki się da :)

Czyli trzeba 20 osób, żeby to nabrało realnego kształtu?

jajacek1410

Cytat: frywolny trucht w Listopad 24, 2014, 10:19Czyli trzeba 20 osób, żeby to nabrało realnego kształtu?
Muszę skorygować swoją wcześniejszą opinie o cenie.
Intuicja mi podpowiada, ze przy 20 szt. to jednak powinno być odrobinę taniej. Raz się ustawia parametry w obrabiarkach, raz się ustawia laser do grawerowania. Sam nie wiem...
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

axolotl

Hehehe, niezly cyrk .... powiadacie ze 700 zl , tak? Nie chce , ze tak to nazwe wprowadzac atmosfery buntu i niepokoju ale to zdrowo przesadzona cena (takie moje zdanie) amatora winylowego swiata. Z drugiej strony kazdy narzuca taka kwote jaka mu sie podoba .... a szczegolne prawo ma do tego konstruktor .....

miniabyr

Ceny protractorów to clearaudio -950 zł ; Feickert -830 zł,  wiec cena 700zł wydaje się rozsądna zważywszy na małą produkcję.To jest nisza i ona kosztuje. Jak ktoś nie wierzy to niech sam wystruga,opracuje i wdroży do produkcji.....i niech napisze ile wyszło
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Jest jedno ale. Takie firmy jak Clearaudio czy Feickert, o wyrobionej, audiofilskiej, niszowej marce- kasują minimum 40% ceny produktu.
Pewnie z 20%  zabiera drobna reklama i  jakas tam dystrybucja. To ile zostaje na koszty produkcji?

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Listopad 24, 2014, 19:20
Jest jedno ale. Takie firmy jak Clearaudio czy Feickert, o wyrobionej, audiofilskiej, niszowej marce- kasują minimum 40% ceny produktu.
Pewnie z 20%  zabiera drobna reklama i  jakas tam dystrybucja. To ile zostaje na koszty produkcji?
Wszystko sie zgadza ,tylko że te firmy zamawiają tych protraktorów setki,a taka mała produkcja obarczona jest wieloma ograniczeniami.Niestety przy 10 sztukach tego się nie przeskoczy . Pamiętam jak Zontek chciał zrobić outring i jaka mogła być cena. Była 2 x nizsza niż clearaudio ale w dalszym ciągu koszmarnie wysoka. Pomysł upadł.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Myślę, że w "naszym" przypadku chyba jednak wykonawcy lekko przycięli i trzeba im przykręcić śrubkę, albo szukać innych. Jeśli produkt ma być atrakcyjny, musi być albo wyraźnie lepszy niż uznana konkurencja w tej cenie, albo robić to samo, tak samo dobrze- za wyraźnie mniejsze pieniądze. Bo inaczej po co kupować?
"Nasz" przypadek jest dodatkowo trudny, bo nikt nie zweryfikował tego urządzenia. Miniabyr, ty jesteś chodzącym świadectwem gramofonu Zontek i sądzę, że to działa. (Pozostaje jeszcze tylko - w moim przypadku-problem z odpowiednio grubym portfelem ) W każdym razie, nie mogąc czekać na urealnienie się oferty DIY, zamówiłem kawałek plastiku ( Geo Disc) za 220 zł. W USA kosztuje 50 dolarów i też ludzie narzekają, że powinno kosztować 5  :)
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, bym wyłożył w grudniu i na protractora DIY jeśli zostaną spełnione warunki- cena uwarunkowana jak wyżej , sensowny termin realizacji ( póki co był lekko nieokreślony), jakieś potwierdzenie  osoby, której ufam, że to w ogóle działa prawidłowo. Sądzę, że wtedy posypią się zamówienia. Tego życzę i nam i Tobie Kangie!

A to?
Cena w sklepie 200 zł, kawałek blaszki, wkręt x2, złącze, kabelek x4, magiczna deseczka  w danym kształcie. Ile mógłbym wziąć jako wykonawca? Może niepotrzebnie tracę czas uprawiając swój zawód?

miniabyr

Frywolny ok dajemy na luz.Ja tylko zwrócę uwagę na jeden bardzo istotny element "dobrego" protractora. Ten mój czy clearaudio i ten opracowany przez Kangie'go maja belką, która umożliwia precyzyjne ustawienie przesięgu!. Cała reszta szablonów  jest na oko i wtedy kalibracja też zostanie wykonana na oko.To naprawdę jest bardzo ważne.Wiem że trochę przynudzam ,ale trudno higiena pracy musi być ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

masza

A ja zamówiłem tester do lamp :)

Paweł, mogę wymienić usługę pomiaru Twoich lamp za kalibrację wkładki :)

frywolny trucht

Wiem miniabyr, pisałeś już, wziąłem do serca- dlatego temat protraktora jest dla mnie otwarty. Widziałem też, że ludzie sobie dratwą radzą. Myślę, że eMeFka się nie obrazi :)

miniabyr

Masza ok umówimy się na kalibracje. Frywolny ja kiedy nie miałem protractora radziłem sobie w następujący sposób. Mam szablon dodany do płyty HIfI News . Tan szablon ma długą linię którą nakierowywało się na pivot na oko. Ja za pomoca nitki ,którą "wiązałem" na szpindlu a drugi koniec tej nitki przykładałem do ramienia , w miejscy ,gdzie był środek pivot'u ( tak w skrócie).Teraz szablon tak kierowałem aby linia na nim pokryła się z nitką.Wiem ,że brzmi ten opis karkołomnie,ale jest trochę bardziej precyzyjny niż wersja tylko na oko.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Dokładnie tak! W tej chwili koszt wysięgnika w przypadku ramienia 14 cali, bo przyrząd Pro-Ject'a za 400 zł obsługuje 8-12 cali, wynosi, policzmy... 600-700 zł, a i tak jest bezradny w przypadku ramion jak na zdjęciu:

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Momento! Miniabyr, bracie! A jak ty sobie radzisz? Toć nie ma żadnej dziurki pozwalającej osadzić wysięgnik protractora, a jednocześnie wytyczyć oś obrotu ramienia.

gratefullde

Da się :) Środek tego trójkąta to punkt osadzenia ;)

W naszym AeFie jest łatwiej :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

miniabyr

To stare ramie bez pewnego dynksa które moje już posiada
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht


miniabyr

Ta "dziurka" to nie tylko oś obrotu ramienia ,ale też miejsce regulacji odległości między magnesami. Dzięki temu dynksowi mogę zwiekszając/zmniejszając szczelinę miedzy magnesami wpływać na częstotliwość rezonansową.Są to wartosci ok 1-2 Hz.Małe a cieszy i to słychać!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !


miniabyr

Rozumiem że środek tego srebrnego mocowania można uznać za oś obrotu ramienia.Trzeba to zmierzyć w najcieńszym miejscu suwmiarką i wyznaczyć środek . No chyba że sme ma jakiś inny na to pomysł.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

masza

Cytat: miniabyr w Styczeń 04, 2015, 12:24Rozumiem że środek tego srebrnego mocowania można uznać za oś obrotu ramienia
Tak też to z Zontkiem robiliśmy

miniabyr

Kurcze,że producent nie może zrobić na korpusie małego punktu obwieszczającego wszystkim że tu, to tu? Jakie byłoby to uproszczenia.....no chyba że mają układ z producentami suwmiarek( to dla tych co podejrzewają spiskową teorię) ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

U mnie też bez kombinacji się nie obejdzie Micro Seiki MA202L (10 cali):

Trochę tego i trochę tamtego też.