Buczenie w głośnikach

Zaczęty przez maeo, Marzec 09, 2017, 18:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

maeo

Cześć.
Podłączyłem sobie sprzęt i mam kilka pytań:
1. Czy wkładka wydaje dźwięki ? Jak ściszę głośniki to słychać dźwięk dochodzący z wkładki czy to normalne?
2. Czemu jak mam wyłączony gramofon to głośniki buczą i w zależności od poziomu "+" buczą głośniej. Jak muzyka gra to nie ma buczenia
3. Z TV po kablu optycznym i przetworniku nie słychać buczenia (słychać ale bardzo słabo) ale już nie zależy od poziomu wzmocnienia

christo

Cytat: maeo w Marzec 09, 2017, 18:32
1. Czy wkładka wydaje dźwięki ? Jak ściszę głośniki to słychać dźwięk dochodzący z wkładki czy to normalne?
Tak. Przypomnij sobie stare patefony z tubą, które nie były nawet podłączone do prądu. Drga igła w rowku płyty.
Cytat: maeo w Marzec 09, 2017, 18:32
2. Czemu jak mam wyłączony gramofon to głośniki buczą i w zależności od poziomu "+" buczą głośniej. Jak muzyka gra to nie ma buczenia
Większość gramofonów poza przewodami sygnałowymi (prawy i lewy kanał) ma jeszcze przewód masy, który należy podłączyć do przedwzmacniacza gramofonowego. Brak takiego połączenia zazwyczaj skutkuje buczeniem. Więcej mogę ci powiedzieć jak napiszesz jaki to gramofon i do czego jest podłączony.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

maeo

Gramofon Unitra Adam GS424 podłączony  wyjście DIN5 na RCA z masą do przedwzmacniacza Ri-Audio PH-1 z RCA do RCA na wzmacniacz phonograph 60 ze wzmacniacza RCA na STX250 electrino

dino

#3
Czy przejście z wtyku DIN na RCA masz z dodatkowo wyprowadzona masa gramofonu ?
Powinieneś mieć pin nr 2 z wtyku DIN podłączony do zacisku masy na wejściu pre Ri-Audio PH-1.
Piny 3 i 5 na wtyku DIN to sygnały a masa idzie wspólnie z pinu 2 DIN.
Nie jest to dobre rozwiązanie bo masa wkładki jest też masą ramienia.
Masz 2 opcje:
- jeżeli nie masz pinu 2 DIN podłączonego do zacisku masy na wejściu PH-1 to spróbuj tak zrobić.
- jeżeli masz... to go odłącz (bo może się robić pętla mas i wtedy burczy)

Z wynalazkami na wtykach DIN niestety tak czasami bywa.
W załączeniu schemat toru wkładki i "umasienia" Twojego gramiaka.

ps. gdybyś gmerał lutownicą przy wtyku DIN to koniecznie odepnij headshell z wkładką bo możesz jej zrobić krzywdę.
Najlepiej by było przepiać wewnątrz gramofonu kable wychodzące z ramienia od razu na RCA i spróbować odseparować masy.

Piterski

Ja kiedyś w Bernardzie mojej ciotki zastąpiłem DIN kablem RCA i jest buczenie.
Muszę się kiedyś temu przyjrzeć i usunąć problem. Napisz jaka opcja podłączenia zdała u Ciebie egzamin.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

maeo

Cytat: dino w Marzec 10, 2017, 22:29
Czy przejście z wtyku DIN na RCA masz z dodatkowo wyprowadzona masa gramofonu ?
Tak mam (RCA i masę)

Cytat: dino w Marzec 10, 2017, 22:29
- jeżeli masz... to go odłącz (bo może się robić pętla mas i wtedy burczy)
Odłączyłem masę od pre Ri-Audio PH-1 i zdecydowanie ciszej buczy. W sumie to buczy tak jak z kabla optycznego gdzie mam TV podłączony.

Da się w ogóle buczenie wyeliminować ?
np poprzez zmianę wkładki na lepszą lub poprzez wlutowanie kabla RCA do gramofonu ?



Piterski

Tak jak wspomniałem w tych starych polskich sprzętach jeszcze z DIN po przejściu na RCA tak się czasem dzieje.
Ja będę próbował to opanować w gramofonie Bernard, jak mi się uda to się podzielę doświadczeniami.
W gramofonie Project masa ramienia nie jest w żaden sposób połączona z masą elektroniki bo tam takiej nie ma. W Fonciaku też, a w Bernardzie jest gorzej i mimo masy na zacisk phono, buczy.
Samo Ri-Audio nigdy nie powodowało żadnych takich kłopotów bo nawet zasilanie ma bez przewodu PE czyli np. tędy się masa nie zamyka.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

christo

Coś mi się kojarzy, że za buczenie w peerelowskich gramofonach odpowiedzialna była też neonówka od stroboskopu. Czytałem kiedyś o patentach z wymianą jej na diodę.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

Ganjor86

#8
Wymiana na LED bardzo pomaga, zrobiłem to w swoim g8010 i buczenie znacznie osłabło ale high-endowym to ten gramofon nigdy nie będzie ;)



[proszę nie zmieniać tematu]

malg

Cytat: Ganjor86 w Marzec 12, 2017, 09:30
Wymiana na LED bardzo pomaga, zrobiłem to w swoim g8010 i buczenie znacznie osłabło ale high-endowym to ten gramofon nigdy nie będzie ;)
a możesz napisać na jaka diodę zmieniłeś (może być na praw) lub tutaj

Ganjor86

Uczyłem diody LED 12v i podłączonego w przeciwnej polaryzacji diody prostowniczej, podłącz to do uzwojenia wtórnego transformatora przed mostkiem prostowniczym bo inaczej nie zadziała. Najbardziej pomogła zmiana tego gramofonu na Lenco l75 ;)