stereo czy 2+1 ?

Zaczęty przez magus, Październik 14, 2017, 20:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

muda44

Cytat: absolute magnitude w Grudzień 24, 2017, 16:48
Cytat: muda44 w Grudzień 24, 2017, 08:42Żadne współczesne amplitunery !
2+1 próbowałem dwukrotnie i rezygnowałem bo mimo drogich subów bas nie zgrywał mi się z kolumnami . To samo w KD mam dwie duże kolumny po 2x17cm na basie zamiast suba .

Bez przesady. Od tego jest korekta DSP, nawet delikatna czasem styknie by się zgrało.
Życzę powodzenia z subem bez DSP. Przy 6-ciu głośnikach bez DSP to już "umarł w butach". Korekta obecna jest w KAŻDEJ sali kinowej, może być solidna i w zwykłym stereo np. w bardzo przyjemnych zabawkach Lab Gruppen. Ostatnio Roon dodał  convolution filter... czyli dsp dla każdego. Tak więc śmiem twierdzić, że da się. Kwestia podejścia.
Wesołych Świąt!



W KD w zupełności wystarczą mi frotowe , duże kolumny a w stereo i jakości brzmienia jaka mnie interesuje żadne DSP w sygnale nie wchodzi w rachubę .

tomekkk1

#51
Cytat: magus w Grudzień 24, 2017, 22:04Jeszcze pytanko - głośniki w specyfikacji mają dziwnie podana impedancję -> 4..8 Ohm.
We wzmacniaczu na razie ustawione jest 6 Ohm.
Widziałem testy, w których impedancja zmierzona została na poziomie 4 Ohm.

Producenci ściemniają z przedstawieniem prawdziwej impedancji, by nie płoszyć potencjalnych nabywców (w sumie również i inne dane często to stek bzdur). Brytyjskie firmy wiodą w tym prym, ale jak widać nie tylko one. Dlatego często widuje się niejasne oznaczenia jak: "Impedancja 8 Ohm (min. 3.2 Ohm)", lub: "4-8Ohm" - co oznacza, że kolumny są znamionowo 4 Ohmowe.
Ustaw na 4Ohm - wzmacniacz w krytycznych momentach nie będzie się męczył, gdy na basie zejdą poniżej 4 Ohm  ;)

absolute magnitude

#52
Cytat: muda44 w Grudzień 24, 2017, 23:51W KD w zupełności wystarczą mi frotowe , duże kolumny a w stereo i jakości brzmienia jaka mnie interesuje żadne DSP w sygnale nie wchodzi w rachubę .

Rozmawiamy o tym, kto jak ma i co kogo interesuje? Czy o tym jak zgrać suba z dwoma głośnikami?
Chodzi mi o świadome wykorzystanie DSP, poprzedzone i zakończone pomiarami. Tak można uzyskać w prosty sposób w miarę płaską charakterystykę (dołączajac suba lub inne głośniki). Też oglądam filmy w stereo - jest ok, ale wiem z doświadczenia, że to substytut prawdziwego KD. Z DSP dałem spokój, wolę jednak tracić czas na kalibrację gramofonu. Korygowanie DSP "na słuch" przypomina mi ustawianie azymutu wkładki w podobny sposób. Albo mierzymy, albo wydaje się nam, że mamy ustawione.
Pozdr.

muda44

Cytat: absolute magnitude w Grudzień 25, 2017, 22:24
Cytat: muda44 w Grudzień 24, 2017, 23:51W KD w zupełności wystarczą mi frotowe , duże kolumny a w stereo i jakości brzmienia jaka mnie interesuje żadne DSP w sygnale nie wchodzi w rachubę .

Rozmawiamy o tym, kto jak ma i co kogo interesuje? Czy o tym jak zgrać suba z dwoma głośnikami?
Chodzi mi o świadome wykorzystanie DSP, poprzedzone i zakończone pomiarami. Tak można uzyskać w prosty sposób w miarę płaską charakterystykę (dołączajac suba lub inne głośniki). Też oglądam filmy w stereo - jest ok, ale wiem z doświadczenia, że to substytut prawdziwego KD. Z DSP dałem spokój, wolę jednak tracić czas na kalibrację gramofonu. Korygowanie DSP "na słuch" przypomina mi ustawianie azymutu wkładki w podobny sposób. Albo mierzymy, albo wydaje się nam, że mamy ustawione.
Pozdr.

Chyba się nie rozumiemy .
W KD mam 5.1 bez suba ( Yamaha z YPAO , taką namiastką DSP ale i tak wolę KD bez suba)  ale tam nie wymagam cudów w zakresie jakości brzmienia, do tego mam inny pokój i system .

Co rozumiesz pod pojęciem DSP ?
DSP  jako coś w ścieżce sygnałowej ? Jeżeli tak to sam DSP mimo że może wyrównać charakterystykę sam w sobie psuje brzmienie .
Najlepszą próbą DSP jaką udało mi się u mnie zestawić to transport CD Teac VRDS T-1 , dalej toslink - Behringer DEQ2496 - toslink i DAC .
Równoległe z tym torem był ten sam transport , DAC ale spięte kablem coaxial .
Z DSP  spadała jakość brzmienia na tyle że całkowicie z tego pomysłu zrezygnowałem .

Nie wiem na ile lepsze by były DSP Accuphase ale to już gruba kasa  .

Wracając do tematu - nie słyszałem udanego połączenia 2+1 w przyziemnych cenach i w tych cenach zawsze lepiej sprawdzało się gdy fundusze przeznaczone na zakup suba były dołożone do lepszych kolumn.



elem

Cytat: muda44 w Grudzień 26, 2017, 10:16zawsze lepiej sprawdzało się gdy fundusze przeznaczone na zakup suba były dołożone do lepszych kolumn.

+1 :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

axolotl

Cytat: elem w Grudzień 26, 2017, 12:57
Cytat: muda44 w Grudzień 26, 2017, 10:16zawsze lepiej sprawdzało się gdy fundusze przeznaczone na zakup suba były dołożone do lepszych kolumn.

+1 :)


A co w wypadku, gdy masz swoje wymarzone kolumny, ktore niestety nie maja nisko schodzacego basu i chcialbys troszke podbudowac zestaw subem?
U mnie wlalsnie tak jest, nie chce zmieniac monitorow a chcialbym uzyskac basik sprezysty  i taki rel t5 by sie przydal.

Kazdy lubi co innego. Nie wszystkim usmiecha sie sprzedawac obecny zestaw i kupowac nowe kolumny , ktore niekoniecznie beda lepsze ( moze beda mialy lepszy bas ale goszy srodek)

I zabawa zaczyna sie od nowa .... znow krolik spier....niczyl ;))



elem

No, tak... "wymarzone kolumny" . Kilka takich już miałem.  I poszły do ludzi :)

Ten REL to prawie 3 koła, a to nie jest ich topowy model  ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Piterski

Cytat: axolotl w Grudzień 26, 2017, 13:36A co w wypadku, gdy masz swoje wymarzone kolumny, ktore niestety nie maja nisko schodzacego basu i chcialbys troszke podbudowac zestaw subem?
To trzeba to finansowo rozważyć bo tanim SUB-em się tego nie da dobrze uzupełnić.
Może okazać się, że warto je sprzedać i dołożyć nie do suba tylko lepszych kolumn.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

axolotl

Ja tak sie czasem zastanawiam czy Wy w ogóle sluchacie muzy czy tylko zmieniacie non stop sprzęty. Jak jakiś nowicjusz poczyta te wypowiedzi to stwierdzi jednoznacznie, ze wszystkim wszystko nie pasuje. :)

Taki mały oftop 

Pozdrawiam.

Piterski

Bo to jest choroba postępująca w tempie geometrycznym ;D

Lepiej posłuchać czasem jakie są opcje by za chwilę samemu do tego nie dochodzić na własnej skórze.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

absolute magnitude

#60
Cytat: muda44 w Grudzień 26, 2017, 10:16Chyba się nie rozumiemy .
W KD mam 5.1 bez suba ( Yamaha z YPAO , taką namiastką DSP ale i tak wolę KD bez suba)  ale tam nie wymagam cudów w zakresie jakości brzmienia, do tego mam inny pokój i system .

Co rozumiesz pod pojęciem DSP ?
DSP  jako coś w ścieżce sygnałowej ? Jeżeli tak to sam DSP mimo że może wyrównać charakterystykę sam w sobie psuje brzmienie .
Najlepszą próbą DSP jaką udało mi się u mnie zestawić to transport CD Teac VRDS T-1 , dalej toslink - Behringer DEQ2496 - toslink i DAC .
Równoległe z tym torem był ten sam transport , DAC ale spięte kablem coaxial .
Z DSP  spadała jakość brzmienia na tyle że całkowicie z tego pomysłu zrezygnowałem .

Nie wiem na ile lepsze by były DSP Accuphase ale to już gruba kasa  .

Wracając do tematu - nie słyszałem udanego połączenia 2+1 w przyziemnych cenach i w tych cenach zawsze lepiej sprawdzało się gdy fundusze przeznaczone na zakup suba były dołożone do lepszych kolumn.

Dlaczego namiastka? YPAO to już jest coś co można skalibrować. W DSP-AX1 to była namiastka ;)
DSP to temat na odrębny wątek, lecz nie ma sensu zakładać bo zainteresowanie będzie takie jak tematem MQA na Tidalu. 
Tak, DSP tylko jako "coś w ścieżce sygnałowej". Teraz chyba najciekawiej wygląda oferta MiniDSP + ew. korekta Dirac LIve. Opinie są od zachwytów, do wniosków Takich jak Twój - psuje brzmienie.
Z tym Behringerem być może poszłoby to oprogramowanie do ogarnięcia (nie tylko jednego) suba:
http://andyc.diy-audio-engineering.org/mso/html/index.html
Jako neofita maliny, znalazłem nawet ciekawy mod DSP dla raspberry :P

Cytat: axolotl w Grudzień 26, 2017, 14:49Ja tak sie czasem zastanawiam czy Wy w ogóle sluchacie muzy czy tylko zmieniacie non stop sprzęty. Jak jakiś nowicjusz poczyta te wypowiedzi to stwierdzi jednoznacznie, ze wszystkim wszystko nie pasuje.

Słuchamy, słuchamy  ;D

Cytat: Piterski w Grudzień 26, 2017, 14:58Lepiej posłuchać czasem jakie są opcje by za chwilę samemu do tego nie dochodzić na własnej skórze.

Dlatego tutaj jestem.

P.S.
Dla jasności, zdecydowanie stereo. Lecz sięgając po 2+1 (bo np. magnepany) może warto kombinować z DSP i wyrównaniem pasma.

muda44

Cytat: axolotl w Grudzień 26, 2017, 13:36
Cytat: elem w Grudzień 26, 2017, 12:57
Cytat: muda44 w Grudzień 26, 2017, 10:16zawsze lepiej sprawdzało się gdy fundusze przeznaczone na zakup suba były dołożone do lepszych kolumn.

+1 :)


A co w wypadku, gdy masz swoje wymarzone kolumny, ktore niestety nie maja nisko schodzacego basu i chcialbys troszke podbudowac zestaw subem?
U mnie wlalsnie tak jest, nie chce zmieniac monitorow a chcialbym uzyskac basik sprezysty  i taki rel t5 by sie przydal.

Kazdy lubi co innego. Nie wszystkim usmiecha sie sprzedawac obecny zestaw i kupowac nowe kolumny , ktore niekoniecznie beda lepsze ( moze beda mialy lepszy bas ale goszy srodek)

I zabawa zaczyna sie od nowa .... znow krolik spier....niczyl ;))




To oznacza że to nie są te wymarzone kolumny .
Nie ma kolumn idealnych bez względu na cenę , zawsze są jakieś kompromisy a dobre granie kosztuje duże pieniądze i też są kompromisy.
Jak jest nieźle to zostaw albo spróbuj zwiększyć ilość basu prostymi metodami jak np odwracając o 180 stopni kolejno wtyczki zasilające wzmacniacza , odsłuch i źródła zostawiając w pozycji w której lepiej Ci gra . Jakiś dywan , grube zasłony itd .

Chyba że ma Ci to mruczeć i rezonować to kup tani subwoofer i będziesz zadowolony ;)