Gramofon Unitra Fonica Daniel G-1100FS

Zaczęty przez 4321DK, Czerwiec 12, 2014, 10:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

rotfl8

#100
Witam.
Od jakiegoś czasu trwa moja przygoda z Danielem.
Na dzień dzisiejszy z prac jakie przy nim zrobiłem to wymiana żarówek sensorów, nowa wkładka z przewodami, nowe paski, polerowanie pokrywy i lakierowanie drewnianej obudowy (nie dość że była porysowana to jeszcze ktoś jej zafundował czarną farbę olejną...  Niestety nie posiadam żadnych instrukcji ani serwisówki s.wysocki8@gmail.com. Jeżeli ktoś by się chciał podzielić to będę wdzięczny.
Tera Daniel wygląda tak:


frywolny trucht

Do czego masz go podłączonego?  Jak trzyma obroty?
Jeśli dobrze widzę, wkładka to AT91? A więc ostrze igły jest sferykiem. Warto się rozejrzeć za jakimś eliptykiem.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rotfl8

Podłączony do Radmora 5102. A co do igły to dopiero się zastanawiam i nie mogę podjąć decyzji co założyć?... Z obrotami nie ma problemów, jednak potencjometr regulacji jest praktycznie na końcu zakresu.

rudy-102

Cytat: rotfl8 w Listopad 29, 2016, 17:49
Podłączony do Radmora 5102. A co do igły to dopiero się zastanawiam i nie mogę podjąć decyzji co założyć?... Z obrotami nie ma problemów, jednak potencjometr regulacji jest praktycznie na końcu zakresu.

Tu masz potencjometry do montażowe. Przy ich pomocy możesz ustawić na nowo te suwakowe na zero i będziesz miał wtedy większą możliwość regulacji.


frywolny trucht

Przejrzyj trochę nasze forum w zakresie wkładek. Zapewne lepszym rozwiązaniem jest poszukanie jakiejś wintydżowej wkładki i dokupienie jej współczesnego zamiennika. Dość łatwo można w ten sposób przeskoczyć podstawowe, współczesne wkładki. Coś ci wpadnie w oko- pytaj.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rotfl8

Faktycznie, było stronę wcześniej.

Cichutki183

Co do mojego problemu z zacinaniem się w miejscu dźwięku udało się to naprawić. Przyczyną była zablokowane ramię, po prostu po uderzeniu wcisnął się mechanizm i nie działał płynnie.

Wszytko jest ok poza porysowaną płyta.

Czy ktoś z użytkowników mógłby podesłać mi instrukcje serwisową w celu kalibracji sprzętu?

mój mail: cichutki183@o2.pl

Dzięki.

kisielman

Dzięki za zdjęcie. Generalnie gramofon działa w pełni (chociaż mój kochany teść założył wkładkę philips 780 i lutował kable - nie wiem jak to gra, mówił że dobrze). Nie działa funkcja autostop. Teoretycznie fotorezystor jest sprawny, ale autostop działa tylko po wzbudzeniu przez miernik. Nie wiem co może być nie tak... Ma ktoś może schemat? Pozdrawiam

laphroaig

Od jakiegoś czasu  pracuję nad reaktywacją Daniel'a, ktory leżał sobie 20 lat w wilgotnym garażu.
Wywaliłem całą elektronikę analogową i włożyłem w jej miejsce mikrokomputer (arduino), rozebrałem całą mechanikę, wyczyściłem, poskładałem, napisałem program sterujący i czas zabrać się za część sygnałową.
Na mikroprocesorach sie znam ale na technice analogowej,  gdzie poziomy sygnałow mierzy sie w miliwoltach znam sie słabo.
Dlatego prośba o radę przy składaniu tej części (zaznaczam, ze nie jestem audiofilem, nie zalezy mi na high-endowych rozwiazaniach. Chodzi o to zeby dało sie odsłuchac archiwalne (ale nie tylko, Pink Freud juz mam nową  :) ) płyty na  nie najwyzszej klasy sprzecie (wzmacniach jakis JVC, kolumny Infinity iles tam). No i ma byc tanio :)
1) Kabelki ramienia (stare urwane) : juz doczytalem: lica w bawełniana http://archiwum.allegro.pl/oferta/lica-w-bawelnie-lica-nawojowa-lica-7x0-07-50mb-i6257370423.html
2) headshell (kiepski stan) :   przypasi (waga, tym gniazda itp) ?  http://allegro.pl/omnitronic-headshell-uniwersalny-c-czarny-i6305490125.html . http://allegro.pl/headshell-uchwyt-wkladki-gramofonowej-czarny-9g-i5996136825.html?reco_id=9eb3adb4-fd2d-11e6-82f8-56847afe9799 albo od razu z wkłądka?  http://allegro.pl/headshell-wkladka-at3600l-audio-technica-w-wa-i6700318609.html
Domyslam sie, ze jest to wszystko mocno budzetowe  ale czy porownywalne z jakoscia oryginalnego daniela?
3) przedwzamacniacz:  po taniosci: http://allegro.pl/przedwzmacniacz-gramofonowy-opa2134pa-burr-brown-i5196265996.html 
4) czy przedwzmacniach mozna zabudowac od razu w obudowie gramofonu?
5) gniazda RCA, chodzi o tzw cinch'e?  http://allegro.pl/gniazdo-rca-zlote-do-obudowy-miedz-jakosc-i5878003810.html  cos takiego?
6) kalibracja/geometria  : o to bede pytal jak juz poskladam wszystko :)
Mam nadzieje, ze wybaczycie lamerskie pytania :)

kawosz

#110
Pre oczywiście możesz wbudować w obudowę gramofonu . Ale radzę tego nie robić . Ekranowanie sprzężenia .

kawosz

Wkładasz dużo pracy w ten gramiak . Szkoda kasy na ten headshell . Kup coś lepszego lub zostań z oryginalnym .

kawosz

Jaki masz ten wzmacniacz JVC ? model . Może się okazać że jego preamp phono jest lepszy od tego co chcesz kupić

laphroaig

Cytat: kawosz w Luty 27, 2017, 22:27
Pre oczywiście możesz wbudować w obudowę gramofonu . Ale radzę tego nie robić . Ekranowanie sprzężenia .

OK, czyli wystawie na zewnatrz

Cytat: kawosz w Luty 27, 2017, 22:33
Jaki masz ten wzmacniacz JVC ? model . Może się okazać że jego preamp phono jest lepszy od tego co chcesz kupić
RX5042, to chyba nie jest jakis super model, swoje lata tez juz ma
Z tego co pamietam z zamierzchlej przeszlosci  to gramofon z wkladka magnetyczna (w przeciwienstwie do piezo) wymagal przedwzmacniacza z korekta podniesienia niskich tonow,  ten wzmacniacz chyba nie ma wejscia o takiej charakterystyce

Cytat: kawosz w Luty 27, 2017, 22:30
Wkładasz dużo pracy w ten gramiak . Szkoda kasy na ten headshell . Kup coś lepszego lub zostań z oryginalnym .
To prawda, pracy z tym mam sporo. Ale traktuje to jako zabawe :). Oczywiscie chce zeby w koncu zagral :) ale nie musi to byc jakosc audiofilska :). A headshella chcialem zminic bo ten oryginalny ma pordzewiale elementy (uchut) i farba z niego troche zeszła. Pomyslalem, ze <100PLN moge wydac zamiast probowac odnowic tego starego. A wkladki i tak nie mam wiec tez musze cos kupic.


kawosz

Headshell wyczyść szczoteczką do zębów :) To naprawdę lepsze rozwiązanie niż ten ala technics . Wtyki potraktuj kontaktem . A co do JVC to faktycznie nie ma tam phono . To chyba wzmacniacz do kina domowego ?  Warto było by go wymienić . Już z preampem na pokładzie . O ile masz wolne środki . Ten preamp co pokazałeś jest słaby :( .

laphroaig

Cytat: kawosz w Luty 27, 2017, 23:33
Headshell wyczyść szczoteczką do zębów :) To naprawdę lepsze rozwiązanie niż ten ala technics . Wtyki potraktuj kontaktem . A co do JVC to faktycznie nie ma tam phono . To chyba wzmacniacz do kina domowego ?  Warto było by go wymienić . Już z preampem na pokładzie . O ile masz wolne środki . Ten preamp co pokazałeś jest słaby :( .
Przekonales mnie :),  sprobuje nadac staremu headshell'owi  nowego blasku
Jesli chodzi o wzmacniacz  to kupilem do dawno ale wlasnie jako sprzeciw przeciwko   typowemu kinu domowemu z kilkoma malymi glosniczkami :). Kupilem do niego dwie kolumny Infinity costam. Jak na moje ucho to mi to wystarcza.
Tym preampem mnie zmartwiles. Mialem nadzieje, ze do takiego zestawu jaki opisuje   to ten preamp styknie. Inne jakie znalazlem to juz kilkarotnie drozsze :(


kawosz

To ten tak ?


kawosz

Albo jakiś fajny amplituner tak jak kupił Prezes Frywolny . Ludzie do Niego przychodzą i nie mogą uwierzyć jak mu winyl gra ze starego marantza :D


kawosz

Sporo jest i na allegro . Najlepiej jak byś mógł podjechać i zobaczyć w jakim są stanie i jak grają . Tu daje 14 dni gwarancji . Trochę serca i zaśpiewa jak ta lala http://allegro.pl/marantz-1515-super-vintage-legnica-i6680881560.html
Szukałem dwie minuty warto poświęcić więcej czasu

laphroaig

Cytat: kawosz w Luty 28, 2017, 00:27
Sporo jest i na allegro . Najlepiej jak byś mógł podjechać i zobaczyć w jakim są stanie i jak grają . Tu daje 14 dni gwarancji . Trochę serca i zaśpiewa jak ta lala http://allegro.pl/marantz-1515-super-vintage-legnica-i6680881560.html
Szukałem dwie minuty warto poświęcić więcej czasu
Wlasnie tez przegladam, sporo tego i ceny sa do zaakceptowania. Ten a-333 tez znalazlem tylko ze czarny. No i maja one juz wejscie phono :)
Dzieki za rade, pojde tą droga :)

kawosz

Ostatnia rada . Im starszy sprzęt tym paradoksalnie lepsza sekcja phono .

jajacek1410

Z tego co widzę to Pan Prezes ma 2216. Jest pewnie jakaś różnica, 15 a 20 W chociażby.   
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

Ad. 2. Wkładka minimum to AT 95E. AT3600 lub inaczej AT91 to sferyki. Szkoda płyt.
Ad.3. Zapomnij o tych wszystkich przedwzmacniaczach za stówkę. One mocno psują dźwięk.
Albo polowanko na używany https://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1142.0 albo rzeczywiście jakaś stara integra, czy amplituner. Rzeczywiście jest tak, że stare amplitunery Marantza mają dobrą sekcję PHONO, ale nie ma tu żadnego paradoksu. Pod koniec lat 70-tych gramofon był jednym z głównych źródeł dźwięku. No właśnie. Koniec lat 70-tych. Prawie 40 lat, sporo się mogło wydarzyć w tym czasie z takim amplitunerem. W tym momencie już nie patrzy się tyle na model, co przede wszystkim stan.  Ten Marantz wygląda na nowszy od mojego, podobny, podstawowy model. Różni je jeden wat mocy, ale nie ma się czego bać, jeśli chodzi o niedobór mocy. Natomiast jest trochę powycierany, boki pomęczone, trzeba zajrzeć do środka. To, że blacha pomęczona, jeszcze nie jest kłopotem, można mu zafundować drewnianą skrzyneczkę i będzie odjazdowo :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93