Benz Micro Glider SL ( wersja low 0,4 mV)

Zaczęty przez frywolny trucht, Październik 23, 2015, 12:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Chyba warto założyć osobny wątek o tych trafach. Miał Vasa, ma Piterski, ktoś się deklarował, że chętnie posłucha, ale to było w dziwnym wątku, a ja nie pamiętam. Proszę o przypomnienie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#101
Ciekawostka. Tak się przymierzam do pogmerania w ustawieniach pre i próbuję sobie odświeżyć parametry wkładki. Na początku podałem parametry ze strony sklepu Fusic. I tam stoi zakres częstotliwości 20-20000 Hz. Producent tego nie podaje: http://benzcartridges.com/glider-s/, a w tym miejscu jest http://www.analogueseduction.net/all-cartridges/benz-micro-glider-s-moving-coil-cartridge.html czyli 10-50000 Hz. Inne dane też nieco inaczej podane. I skąd oni to wzięli?

Jedno chyba jest pewne, bo tak producent pisze: The Glider SL is 0.4mV at 3.54cm/sec with a coil impedance of 12 ohms, perfectly suited for moving coil phono stages with 60dB or higher gain,


oraz loading range >120  -co to właściwie jest i w jakich jednostkach?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Dzięki. Tymczasem mam możliwośc ustawienia wzmocnienia w dB, impedancji w Ohm i pojemności w pF.
O pikofarady chyba bym musiał do producenta pisać poemat.
Rozumiem, że ustawiam gain 60 dB lub więcej i impedancję 120 Ohm lub więcej?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Lipiec 07, 2017, 15:00Rozumiem, że ustawiam gain 60 dB lub więcej i impedancję 120 Ohm lub więcej?
Tak jest.
Z tym że impedancja może być trochę większa i jak masz tam kilka skoków pomiędzy 120 a 240 to warto posłuchać. Wzmocnienie zrób takie żeby specjalnie nie odbiegało od innych źródeł a pikofarady to MC mają w złączu :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

Nie bój się spróbować innych znacznie wyższych nastaw impedancji. Może się pozytywnie zdziwisz.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Ja pierdziu. Ale trzeba na tę wkładkę uważać. Własne zacząłem kolejny etap przemeblowywania ołtarza. Zdjąłem Glidera, odłożyłem jakieś 1,5cm od Empire na stoliku, a Empire się uniósł i przyssał do Glidera. I to całkiem fest trzyma. Trzeba użyć siły, żeby drania odczepić. Któryś raz mi się pofarciło i nie zniszczyłem igły w Gliderze  :o Mam nadzieję, że limit nie został wyczerpany, czeka mnie ponowny montaż na drugim ramieniu i kalibracja.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

No więc ustawiłem parametry elektryczne i dziś doszło do kolejnego zwarcia. Już na płycie winylowej. Pierwszy odsłuch, pierwsza płyta. Lykke Li "Wounded Rhymes". I Empire nie bardzo chce ustąpić Gliderowi. Obie wkładki generują nieco inny dźwięk, ale ogólnie obie robią na podobnym pułapie wyrafinowania. Glider lepiej wokal podaje, lepiej przestrzeń buduje, ale Empire odgryza się większym temperamentem, otwarciem skrajów. Pobawię się jeszcze suwaczkami w pre, choć na chwile obecną wydaję mi się, że wycisnąłem z Glidera co się da.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

... a gdy wziąć pod uwagę ile dziś trzeba wyłożyć za jedną i drugą wkładkę  ::) Ile będzie pierdololo jak się złamie lub zużyje igła w Gliderze?
No nic, nie przesądzam jeszcze. Sporo płyt przede mną, sporo suwaczków do przesuwania w Husarii  :D Sprawdzę jeszcze czy zmiany azymutu nie wyciągną czegoś z Glidera, choć gra tak jak go pamiętam.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GP412

Dlatego Moim zdaniem najlepsze i najprzyjażniejsze wkładki dla użytkownika to wkładki hybrydowe..nie znalazły one specjalnego uznania bo...powstały w momencie zmierzchu vinyla.Na przykład STANTON 980LZS.Typowa wkładka MM oferująca możliwość wymiany/zmiany igły+generator z małą ilością "drutu".Oczywiście wymagany przedwzmacniacz MC.
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

frywolny trucht

Ładniusi jak jajko Faberge ;) Z racji niskiego woltażu nie mogą się zdecydować czy ona MM czy MC:
https://www.thakker.eu/en/pickup/stanton-980-lzs-cartridge/a-5196/
http://www.audioscope.net/stanton-980lzs-as-new-from-my-personal-collection-p-2544.html

A miałeś do czynienia z czymś ze stajni DECCA?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Wspomniana wcześniej wkładka Empire zagrała lepiej płytę Solei:

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2084.msg151979#msg151979

O ile w przypadku Philipsa przymykałem oko na prawdę przekazu, podniecając się żywiołowością i świeżością,nieprawdopodobną dynamiką- tak tutaj obiektywnie słychać więcej na Empire. Bez żadnego ale, bez mówienia, że jest mniej prawdziwie. Oczywiście to nie jest muzyka poważna, lecz mocno przetworzona i Glider nie miał za bardzo co odkrywać, ale komedia polega na tym, że wydaje się, że to właśnie Empire jest bliżej prawdy. Jest bardziej rzeczowy w każdym paśmie, a nie sobie koloruje wokal na prawdziwy, a reszta w tyłku.

Acha poprawiłem na słuchawkach azymut, jakiś tam promil udało mi się jeszcze otworzyć dźwięk, a to nadal mało w tym porównaniu.

No i kolejny kamyczek do ogródka Glider-a. Jak dobrze policzyłem, mam 12 źródeł prądu podłączonych w kupie do mojego ołtarza. Rozebrałem go między innymi dlatego, że czasem  (a czasem nie) coś mi brumiło na Gliderze i było słychać jakby jakąś audycję radiową. Odłączałem urządzenia, a i tak potrafiło być słychać jakąś audycję. Ki czort? złożyłem wszystko do kupy i był spokój, a dziś nie. Znowu to samo! Oczywiście wiem, że jeden zasilacz robi koło tyłka i go wyłączam, ale broi nie tylko on. No i popatrzcie. Nowa instalacja elektryczna, uziemienie jest, a i tak czasem coś zakłóca. Nie wiem co? Na MM cisza jak makiem zasiał.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 06, 2017, 20:09

Acha poprawiłem na słuchawkach azymut[...].


Nie pisz takich, rzeczy poważnie. Wstaw tam chociaż  ;)   
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Naprawdę. Ustawiam geometrycznie, sprawdzam na słuch odchyłki. Szukam możliwie otwartej charakterystyki. Nie dorosłem do cyfrowej analizy i nie chcę dorosnąć. Jeżeli analog wymaga takich analiz- zostaję nawet i przy sferykach.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 06, 2017, 22:00Ustawiam geometrycznie, sprawdzam na słuch odchyłki.
Też ustawiałem geometrycznie dopuki nie usłyszałem efektu po ustawieniu pomiarowym.
Nie twierdzę, że efekt zawsze będzie ten sam ale moim zdaniem precyzyjny szlif wymaga precyzyjnego ustawienia.
Mam kolegę, który ma taki przyrząd bodaj na bazie multimetru. Podpinasz kabelki i ustawiasz jak byś robił pomiar analogowym miernikiem.

Jest jeszcze kwestia transparentności systemu. Po prostu niektóre systemy tej zmiany nie pokażą i wtedy pewne inwestycje nie mają uzasadnienia.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Ja z kolei zwracam uwagę, że Empire ustawiłem jedynie geometrycznie. Klepię suwaki w pre Ahai, żeby za mocny wpieprz nie wyszedł. Empire jest ustawiony na 47KOhm nadal, a szukam maksymalnych ustawień Glidera, coraz dalszych od sugerowanych. To z kolei każe mi się przyjrzeć baczniej firmie DECCA właśnie, która zawsze była zdania, że kij z ostrzem, czułość przetwornika!
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 06, 2017, 22:10Ja z kolei zwracam uwagę, że Empire ustawiłem jedynie geometrycznie.
A jaki to ma szlif? Bo jak mało wymagający to różnice są dużo mniejsze.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Jakiś eliptyk. Zamiennik magiczny. Więc kij wie co to- tak naprawdę, ale popatrz na to:

Glider SL ( czyli LOW): pasmo przenoszenia ±1 dB: 20 - 20000 Hz

kontra pierwszy z lewej:



ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Zwróć uwagę na kolejną rzecz. Najsłabszy w linii- pierwszy z prawej- sugerowany jest do zmieniarek gramofonowych. Normalnie odpad :)
A pasmo przenoszenia? Na sferyku  :o  :o
W c z e s n e  l a t a 7 0 - t e!
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Piterski

No dobrze tylko co Ci daje takie pasmo przy nieznanym spadku i przebiegu jak płyta ma swoje ograniczenia.
Lepsze uczciwe węzsze pasmo niż w parametry w kosmos na papierze.
Wtedy też działał marketing bo u nich kapitalizm ma deczko dłuższą tradycje.

Ja tylko zwracam uwagę na to, że ustawianie azymutu na słuch to pomyłka. System jaki posiadasz może ograniczać ci transparentność przekazu i stąd nie masz wyraźnej różnicy w graniu tych wkładek, a i ustawianie geometrii na Geodisku jest dobre do Projecta z 9" ramieniem.

Nie chcę byś odebrał mnie napastliwie ale stawiasz tezy pomijając wpływ kilku bardzo ważnych czynników.
Może i faktycznie ta wkładka jest taką rewelacyjna stawianie tej tezy w oparciu u jeden system pomiarowy i jedną metodologię jest obarczone dużym błędem.

Jeśli u Ciebie gra tak rewelacyjnie, a system uważasz za skończony to należy się tylko cieszyć, a Benza sprzedać.
Ja jak ten masochista  ;D chodzę i słucham innych systemów by wytrącić się co jakiś czas z równowagi i zadowolenia. Nie polecam tego działania ale mój system uważam za jeszcze nie skończony i dlatego koryguje swoje zadowolenie by wprowadzać zmiany we właściwym dla mnie kierunku.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

vasa



Cytat: Piterski w Sierpień 06, 2017, 22:08
Cytat: frywolny trucht w Sierpień 06, 2017, 22:00Ustawiam geometrycznie, sprawdzam na słuch odchyłki.
Mam kolegę, który ma taki przyrząd bodaj na bazie multimetru. Podpinasz kabelki i ustawiasz jak byś robił pomiar analogowym miernikiem
Ten przyrząd to ściema. Pokazuje zrównoważenie kanałów a nie przesłuch.
A najfajniejsze jest to że używał go długo jeden z prominentnych recenzentów audio [emoji41]   


[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Cytat: Piterski w Sierpień 06, 2017, 22:44Nie chcę byś odebrał mnie napastliwie

Na dziś jedyny wkurw mam taki, że nie sądzę by mi się udało upolować- za swojego życia- oryginalny NOS w dobrym stanie, dla tej wkładki.
Będę się motał z zamiennikami i nigdy nie dotknę tego co autor miał tak naprawdę na myśli.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg


frywolny trucht

#123
Kwestia wprawy i niezbyt mocno, oraz niezbyt słabo skręconej  główki ramienia. Ostatnie wypusty AF pozwalają na bardzo precyzyjną zabawę w tym temacie. Oczywiście tylko wg mnie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

Cytat: frywolny trucht w Sierpień 06, 2017, 22:24
Jakiś eliptyk. Zamiennik magiczny. Więc kij wie co to- tak naprawdę, ale popatrz na to:

Glider SL ( czyli LOW): pasmo przenoszenia ±1 dB: 20 - 20000 Hz

kontra pierwszy z lewej:



@Frywolny
Empire serii 4000 były to wkładki pod quadro w róznej wersji ta o największym paśmie pod CD4,
Miom zdaniem w naszych systemach nie słyszysz tego co jest powyżej 20K,
bo LP (zwykłe stereo (np VSD) jest nagrywane do 20K, no chyba że słuchasz LP CD4 (np. VSQ)


Cytat: Piterski w Sierpień 06, 2017, 22:44
Lepsze uczciwe węzsze pasmo niż w parametry w kosmos na papierze.
Wtedy też działał marketing bo u nich kapitalizm ma deczko dłuższą tradycje.
Piotrek,
nie ma to nic wspólnego z marketingiem tylko przeznaczeniem tej serii wkładek, jak napisałem powyżej, do QUADRO