Step Up MC

Zaczęty przez gratefullde, Styczeń 11, 2015, 17:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

gratefullde

Swego czasu otrzyałem od Andrzeja Analogowego w celu wypróbowania trafa dopasowujące, po jednym na kazdy z kanałów. Ma takie również kolega Vasa. Leżały sobie one w szafie bo pamiętałem, że przy próbowaniu ich z pre Darcula czy Hiragą, efekt był nie najlepszy bo strasznie brumiło.
Sięgnąłem po nie dzisiaj. Nie mam oczywiście żadnych danych na temat tych traf więc nie udzielę technicznej odpowiedzi. podłączyłem je pod LAR'a obciążając wkładke na 47 K. Momentalnie zrobiło się głośniej, to jasne. U mnie LAR pracuje z wkładką MC Dynavector 20x2 i gałą gainu na max tu gain poszedł na 50%. Co jeszcze sie zmieniło? Dociążenie i plastyczność dźwięku, nie jestem poetą audio ale efekt jest kapitalny. Niestety trafa brumią dość znacznie i słyszalnie, jest to męczące.
Pytanie, czy mozna coś z tym brumieniem zrobić? Drugie pytanie, czy warto "pójść" w trafa dopasowujące a jeśli tak to jakie? Chyba Ortofon Verto to był by przerost formy nad treścią? Ale może nie?

Dodam tylko na koniec, że z chęcią przyjmę na testy jakiś dobry step up ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

lok

Musisz wsadzić trafa w ekranujaca obudowę. Zobacz czy gdzieś nie masz opcji uziemienia.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ahaja

Verto to Lundahl w obudowie. Wcale nie złotej ... ;-)
Jak już trafo to takie z odczepami - poszukaj u Lundahla.

gratefullde

Cytat: lok w Styczeń 11, 2015, 20:04
Musisz wsadzić trafa w ekranujaca obudowę. Zobacz czy gdzieś nie masz opcji uziemienia.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Trafa siedza w obudowie


próbowałem uziemniac,  krydki :(
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Cytat: ahaja w Styczeń 11, 2015, 20:14
Verto to Lundahl w obudowie. Wcale nie złotej ... ;-)
Jak już trafo to takie z odczepami - poszukaj u Lundahla.
Dzięki za trop, poszukam :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

lok

A czy jakieś przewody wychodzące nie powinny być podpięte do masy ? Spróbuj cała obudowę uziemić.


Sent from my iPhone using Tapatalk

gratefullde

Mowisz, by każde z traf podpiąć do zacisku uziemienia w pre ?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

ok, uziemiłem każde z osobna, brum sie zmniejszył sporo ale nie całkiem. Muszę dłużej posłuchać. Dzięki lok.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

vasa

Z trafami jest taki problem że muszą być dopasowane do wkładki elektrycznie. (Tak jak wkładka do ramienia mechanicznie)
Verto z Ortofonami daje rewelacyjne wyniki, ale warto zwrócić uwagę na to że (chyba) wszystkie wysokie MC LO Ortofona mają bardzo niską impedancję wewnętrzną pasującą do ichniego step upa. Ja wcale nie jestem pewien  że tam siedzi seryjny Lundhal. Wszak z dedykowanym, firmowym trafem powinno być lepiej niż z seryjnym za 1/2ceny.
Poniżej kalkulatorek pozwalający dobrać trafo do wkładki. Może nie wszystkim znany.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Dzięki za kalkulator. Tak od wczoraj rozglądam się za trafami, własciwie za gotowymi rozwiązaniami bo umnie z dłubania pała. Strasznie drogie to rzeczy potrafią być. I teraz zachodzi pytanie, czy wybór trafa pod konkretną wkładkę czy trafo z regulacją ? Czy jeśli mam wkładkę Dynavectora to SUT powinien być też od tego producenta czy może być Ortofon, Denon? Czy np. SUT z zakresem - przełącznik 3 ohm, 40 ohm obsłuży wkładkę 6 ohm czy będzie on wtedy parametrami tylko lekko zblizony do tych właściwych dla danej wkładki. No i jak przełoży się to na brzmienie?
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

ahaja

Nie musi być od tego samego producenta. Ważne by dobrać pod kątem dopasowania impedancyjnego/wzmocnienia w zależności od tego jaka jest impedancja na wejściu preampa i jakie ma wzmocnienie.

Jeśli ma odczepy to jest to coś na przyszłość, kiedy np pojawi się wkładka o innych parametrach - wtedy łatwiej to okiełznać.
Jeśli pre ma regulację impedancji wejściowej to jest to plus - z dużo większym prawdopodobieństwem to zagra dobrze.

Jeśli nie ma odczepów to jest to jednorazówka i/lub jesteś skazany na konkretne parametry wkładek.

Zanim wydasz poszperaj na vinylengine - jest tam artykuł o step-upach.

Na stronie Rothwell Audio jest to również wytłumaczone.

Tutaj jest też wątek: http://www.audiostereo.pl/step-up-i-dwa-ramiona_106637.html  trochę opisałem jak to się oblicza.

masza

Cytat: ahaja w Styczeń 11, 2015, 20:14Jak już trafo to takie z odczepami - poszukaj u Lundahla.

Ja w Phascie miałem LL9226.
Sprawdzały się idealnie. Najmniejszego brumienia.
Tanie niestety nie są. 70 euro za sztukę płaciłem w jacmusic.com

http://www.lundahl.se/pdf/9226.pdf


gratefullde

Ok, czyli Panowie proponujecie zajęcia praktyczne a ja niestety nie z tych. Raz, że zakup to nie wszystko, trzeba to poskładać jakoś, dwa, potem oczywiście zacznie się walka z jakimiś brumami, przydźwiekami itp.  Chyba wolał bym gotowe rozwiązania. Jest do wzięcia Verto z drugiej ręki, ale mnie to zaskoczyło, nie przygotowany finansowo jestem na aż taki wydatek.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Przeglądając archiwum wpisów na "zaprzyjaźnionym" portalu, wpisy użytkowników, którzy mieli do czynienia z wkładkami MC i trafami jak i korespondując z niektórymi, snuje mi się niestety po głowie pomysł zakupu Verto i do tego dążyć najprawdopodobniej będę. Rozwiązanie drogie ale firmowe i sprawdzone.

Natomiast na chwilę obecną, w ramach eksperymentu i dobrej zabawy a także w celach poznawczych, by czegoś nowego doswiadczyć, zakupię trafa, ktore masza polecił, zobaczymy co z tego wyjdzie. Nie rzucił bym się na to rozwiązanie gdyby nie to, że łebscy znajomi pomogą. Jeden zrobi obudowy a drugi polutuje (ten jeszcze o tym nie :)  ).

Wczoraj walczyłem pół dnia z trafami od Andrzeja ale za diabła nie mogłem pozbyć się brumienia. Rezygnuję już z tego rozwiązania. Może Lundahl zapakowany pancernie nie będzie brumił.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

masza

Trafek Lunahla nie musisz niczym ekranować bo już są zamknięte w takie puszki.
One potrzebują tylko rzetelnego uziemienia.
Jak większość ja mam w domu w gniazdku "O" i jak wszedłem dość dawno temu w sprzęt lampowy i analog sytuacja wymusiła na mnie pociągnięcia do sprzętu prawdziwej ziemi.

http://www.elektrotop.pl/produkt-40820-Pret_uziemiajacy_kpl3mb_2x15_sr_16_oc.html

Pieniądze żadne a pozbyłem się brumów i przydźwięków raz na zawsze.

gratefullde

Tak, nad porządnym uziemieniem muszę pomyśleć, to prawda, że jest to podstawowa rzecz, o ktorą powinno się zadbać.

Trafa LL 9226 Lundahla zamówione, wypada teraz cierpliwie poczekać.

Jak ktoś ma cielawe doświadczenia z trafami to zapraszam, zapraszam, proszę się dzielic doświadczeniem z kolegami :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

masza

Cytat: gratefullde w Styczeń 13, 2015, 13:32Jak ktoś ma cielawe doświadczenia z trafami to zapraszam, zapraszam, proszę się dzielic doświadczeniem z kolegami :)

ŚP Janek (mamel) miał i przerobił wiele ciekawych traf step up.
Mogłem z nim gadać o analogu i lampach godzinami. Ach.... taka skarbnica wiedzy...
Pieprzona choroba :(

gratefullde

Tak,  i niestety już go z nami nie ma :(   Wielka szkoda.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Melduję posłusznie, że dostałem potwierdzenie dostępności traf co oznacza ni mniej ni więcej, że jutro będa wysłane. Ciekawe jak pocztyliony się spiszą :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

masza

Stawiam na najbliższy poniedziałek.
Już trzy razy od nich zamawiałem :)

gratefullde

No to by było ok :) Może zdążę się "uziemić" do tego czasu :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

masza

Cytat: gratefullde w Styczeń 13, 2015, 20:09Może zdążę się "uziemić" do tego czasu :)

Wypluj [wulgaryzm] te słowa :)

[wulgaryzm] k...wa - frywolny, weź to wywal. Tu są duzi chłopcy :)

gratefullde

He he, oczywiście gniazdka uziemić, sorki :)

Cytat: masza w Styczeń 13, 2015, 20:14
Cytat: gratefullde w Styczeń 13, 2015, 20:09Może zdążę się "uziemić" do tego czasu :)

Wypluj [wulgaryzm] te słowa :)

[wulgaryzm] k...wa - frywolny, weź to wywal. Tu są duzi chłopcy :)

No wlaśnie [wulgaryzm], zróbmy coś z tym :) Czasami trzeba se zaklnąć a dzieci tu nie ma, Frywolny prosz...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

gratefullde

Przeczytałem na vinylengine cały artykuł  (proponowany przez Ahaję) o set-up'ach. Stwierdzam, że jestem głupszy niż byłem :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

masza

Lepiej za dużo nie czytać i kierować się intuicją :)
Po co wiedzieć, że ma się źle jak ma się dobrze :)