Wkładki a ustawienia preampa (phono stage)

Zaczęty przez Therion, Wrzesień 14, 2018, 12:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

Therion

Nie widziałem takiego tematu a widzę potrzebę.

Znalazłem taką informację w sieci (autorem jest Ahaja)

Sprawa jest dość prosta.
Należy przyjąć, że bezpieczna impedancja wejściowa w preampie dla wkładki MCLO powinna się zawierać w przedziale 10-20x jej impedancja wewnętrzna.
Np
DL103 (40ohm) >> w preampie 400-800ohm
DL103R (14ohm) >> w preampie 140-280ohm


Producent dla
DL103R podaje: Load Impedance 100 ohm min.
AT-OC9ML - Recommended Load Impedance: min 100 ohm
Rohmann - Recommended Load Impedance: >10 ohm

1. a zatem, skoro wszyscy producenci podają wartość MINIMALNĄ co stoi na przeszkodzie wybrać i nastawić jakąś bezpieczną wartość uniwersalną dla wszystkich posiadanych wkładek MC i MM np. 47Kohm ?

2. Co z ustawieniem GAIN? Tu również wydaje się rozsądnym ustawienie jak najwyżej wartości (o ile wzmacniacz taką przyjmie) ponieważ wzmocniony sygnał zostawi w tyle zakłócenia.

Wasza opinia?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Therion

Ps. to już drugi preamp w którym zauważam, że MCLO ustawione na np. 47Kohm wcale nie brzmi źle a wręcz przeciwnie, atrakcyjniej niż przy 100ohm'ach. Ktoś mi wspominał, że przy takiej wartości u niego pojawiają się przestery, ale ani w LAR ani w GN to nie występuje. Muzyka brzmi świetnie.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

rudy-102

Cytat: Therion w Wrzesień 14, 2018, 12:21Ktoś mi wspominał, że przy takiej wartości u niego pojawiają się przestery,
Tak jest u mnie. Raz spróbowałem z ciekawości, a raz córka przestawiła przez przypadek. Przy przełączaniu w locie przy włączonym wzmacniaczu można sobie głośniki wypruć jak się przełączy. Dźwięk był mocno zniekształcony, przesterowany i tak na oko ze dwa razy głośniej.

Therion

#3
U mnie zaś, nabiera charakteru koncertowego, co jest niezwykle fajne i efektowne.

Jako człek z gruntu niepokorny, nie przekonuje mnie stwierdzenie "nie powinno się słuchać MCLO na 47Kohm czy np. nagrań zapisanych w standardzie RIAA na Decca. Chodzi mi o uzasadnienie owego - "nie powinno". Bo co, uszkodzę coś? Co? Instrumenty zagrają nie swoim dźwiękiem? Usłyszę to, uczęszczałem do szkoły muzycznej. Jeżeli brzmi kilkukrotnie wyraźniej i efektowniej (co jak wspomniałem, zbliża nas do tego, co się odbywa na scenie), to dlaczego nie powinienem tak słuchać?

W tej chwili słucham płyty "Rosetta" Vangelisa. Nigdy oczywiście nie słyszałem tej muzyki na żywo, więc nie wiem, czy instrumenty brzmią prawdziwie (w muzyce klasycznej brzmiały, u  Vangelisa bez Vangelisa obok cięzko stwierdzić :) ale płyta roztoczyła taką scenę, że sądzę, iż o to właśnie chodziło Vangelisowi gdy ją nagrywał. Wszak to opowieść o satelicie, więc musi być przestrzennie a takie efekty uzyskuję przy nastawieniu 47Kohm. Przy zalecanych 100Kohm są mniej spektakularne.

Może to trochę tak, jak z gałkami basu i sopranu? też nie powinno się nimi kręcić. Nie kręciłem, choć czasami nagrania brzmiały płasko i kusiło. Teraz nie mam, więc nie kusi :)



HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Jakub

Zatankuj sobie motocykl ropą, bo też "się nie powinno". Wsadź inne lampy do wzmacniacza, niż te przewidziane, itd.  :P

Obciążenie wkładki wynika z praw fizyki, a nie czyjegoś widzimisię. Podobnie jest z krzywą RIAA. Skoro ktoś jej użył do nacięcia matrycy, to jedynym poprawnym sposobem odtworzenia jest użycie preampa z krzywą RIAA.
Użycie innej krzywej to jak wpięcie equalizera. Dźwięk będzie, ale nie mówimy wtedy o HiFi.

Therion

#5
Cytat: Jakub w Wrzesień 14, 2018, 13:49Zatankuj sobie motocykl ropą, bo też "się nie powinno". Wsadź inne lampy do wzmacniacza, niż te przewidziane, itd. 

Jeżeli motocykl zacznie jeździć lepiej to dlaczego nie? Lampy już wkładałem inne (w asyście producenta).

Chcę tylko zrozumieć - producent podaje Recommended Load Impedance: min 100 ohm ale nie podaje Recommended Load Impedance: min 100 ohm MAX 1KOHM.

Cytat: Jakub w Wrzesień 14, 2018, 13:49Skoro ktoś jej użył do nacięcia matrycy, to jedynym poprawnym sposobem odtworzenia jest użycie preampa z krzywą RIAA.

Tak nigdy byśmy nie wylądowali na Księżycu.

Chcę wiedzieć, dlaczego gra lepiej. Tyle i tylko tyle.


Cytat: Jakub w Wrzesień 14, 2018, 13:49Użycie innej krzywej to jak wpięcie equalizera. Dźwięk będzie, ale nie mówimy wtedy o HiFi.

No właśnie brzmi jak HIFI za 2-3x większą kasę.

Ale ok, nie powinienem tak słuchać. Wyłączę.

Żartowałem.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

Jakub

Cytat: Therion w Wrzesień 14, 2018, 14:02Tak nigdy byśmy nie wylądowali na Księżycu.

Trochę słaby argument, bo w kontekscie podróży kosmicznych wszelkie kombinowanie kończy się źle.
Jakiś czas temu była głośna sprawa sondy kosmicznej, która rozbiła się o powierzchnię Marsa, bo sobie inżynierowie pomylili jednostki przy obliczeniach.

malg

było juz o tym pisane / mówione

Sprawa dopasowania elektrycznego obciążenia wkładki ma wpływ na mechaniką cantlivera/igły
Przy obciążeniu niedopasowanym, zmieniają się warunki pracy mechanicznej w stosunku do parametrów które podaj producent
np pasmo, obciążenie wpływa na warunki bezwładności,
ma tez wpływ na opory mechaniczne cewki w MC a magnesu w MM przy wzajmnym oddziaływaniu

i. t. d

Ale jak chcesz to ustaw 47K i ciesz się muzyką ::)


dino

#8
Wartość impedancji wejsciowej pre zalezy równiez od topologii stopnia wejściowego. Inaczej zachowa sie wejscie na lampach czy JFET a inczej na tranzystorach bipolarnych. Nie ma tutaj jednej, uniwersalnej metody i warto eksperymentować. Należy przy tym uwzglednic ewentualne zmiany wzmocnienia wynikające ze zmiany "impedancji" wejsciowej (stopień obciążenia wkladki wplywa na wartośc napięcia na wejsciu pre i moze dojść do przesteru (rzadko) albo spadku, który wpłynie na wzmocnienie lub pasmo. Czasami okazuje się, ze 47KOhm grało "źle" a po przestawieniu wzmocnienia (jak jest taka opcja) na wieksze było super.

Inna bajka to krzywa korekcji pre. Wiekszosc używa RIAA (nowego) bo nie ma innej opcji. Jeżeli swiadomie zmieniasz krzywą np na Decca to tak jak byś używał specyficznego equalizera. Zaleznie od systemu moze to subiektywnie powodować poprawę brzmienia.
Rozważajac rzecz obiektywnie - wprowadziłeś zniekształenia w stosunku do oryginału.
Jak wspominałem podobnie działaja regulatory barwy we wzmacniaczu. I to w/g mnie jest sprawa indywidualna każdego z nas  8)
Profesjonalne pre EMT ma plynną regulacje korekcji i jkoś to "radiowcą" nie przeszkadza  ;)

Therion

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

sheykk

Bardzo proszę o pomoc i radę w ustawieniu pre grafonu mam wkładkę ortofon salsa MCLO i ustawiłem 47Kohm
ale nie bardzo co jeszcze ustawiać.Jeśli ma to znaczenie to ramię SME 309 a pre to avid pulsus.Może ktoś na forum
ma salsę i mógłby podzielić się wiedzą i doświadczeniem.
Z góry dziękuję .
Załączę zdjęcia.

miniabyr


Wkładkę masz niskonapięciową więc przełącznik 2 jest dobrze ustawiony.
Pojemność - 7i 8 na off
Obciążenie na ucho co będzie lepsze czyli na pewno 6(100 Ohm) na On . Możesz też sprawdzić 300 Ohm czyli 5 na On -tylko wtedy 6 na Off
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

ahaja

Pojemność może być nawet na 500pF. Wkładce MCLO to nie zaszkodzi a może wyciąć śmieci ponadakustyczne.

sheykk

Miniabyr i Ahaja bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedż ,poustawiam-poprzestawiam i myślę że zajdę najlepsze dla mnie ustawienie.
Jeszcze raz dziękuję za życzliwość.
sheykk

dino

Nie zaszkodzi tez pokombinować z impedancją i zobaczyć jak zagra z 10K i 47K