Modyfikacja kolumn saba 1300 profesional

Zaczęty przez Mikut1982, Sierpień 20, 2017, 21:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Mikut1982

Dziś wylutuje rezystory ceramiczne oczywiście z jednej zwrotnicy i oznacze je gdzie były tak w razie czego.  I pujde jutro do znajomego elektronika i mi je pomieży profesjonalnie i jutro wieczorem dam znać ile mają ohm.

Mikut1982

Zdjęcie zwrotnicy z drugiej kolumny.  Wygląda ja 33  lecz z bliska to pierwsza jest 3 a drugie to jakby odwrócone duże E.  Ale mogę się mylić.

Mikut1982

Odnośnie zdjęcia rezystora pathaudio. Trzecie wyprowadzenie jest połączone z miedzianą obudową. Można go nie podłączać w ogóle, a jeśli chcemy skorzystać z ekranowania, to należy podłączyć je do "minusa" w zwrotnicy.
Jeżeli jeden z moich rezystorow to 33 to pathaudio ma wszystkie potrzebne rezystory z taką samą rezystancją tyle ze 10w. Ale cze one są lepsze od mills.  Jeżeli tak to warto zaryzykować.  Koszt jednego to 95zl. Co myślicie. Ja to robie dla siebie wiec niechce oszczędzać choć z kasa tez jest różnie.  Dopiero co kupiłem te kolumny.  Mam wylutowane rezystory jutro po pracy idę je zmierzyć.  A dźwięk zmieni się na wszystkich głośnikach?  Bo jak mam kupić mills i zagra fajnie i potem kupować pathaudio to może lepiej odrazu pathaudio audio. 

Mikut1982

Mój rezystor ma 4,7cm a pathaudio ma 5,5cm. To akurat da się zamontować.

Piterski

10W nie jest problemem przeniosą większy prąd bez uszkodzenia rezystora.
Milsy są podobnież otwartymi rezystorami i będą dużo lepsze od tych co masz.
Te ceramiczne są fatalne, brzmienie jest ziarniste i nieprzyjemne.
Ja ich jeszcze nie stosowałem, Misuf i Pathaudio ale u kolegów siedzi jako równoległy nie szeregowy.
W szeregu wypróbowałem Duelunda grafitowego (czarny) i jest bardzo dobrze.

Co do kupowania to niestety nie ma tak łatwo że kupisz raz, trzeba próbować i słuchać jaki będzie efekt.
To są koszty modyfikacji, które ponosisz by dopasować pewne aspekty brzmienia kolumny do swoich upodobań.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Ale co by nie było będzie lepiej niż ceramiczne

Piterski

Jeśli to było pytanie, to tak będzie lepiej.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Mikut nie bój się tych rezystorów . Spróbuj najpierw Milles'a bo jest tani i naprawdę dobry . Różnica między tymi co masz a lepszymi będzie  kolosalna.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Mikut1982

Odnośnie rezystorów mills które podał mi piterski. One mają 12w czy to nie za dużo, niechce żeby mi się coś spaliło.  A zamawiał już ktoś z tej strony bo chodzi mi o to czy musze tam się rejestrować i czy wysyłka za pobraniem czy płatna z góry.  Jak to wygląda.  Długo paczka idzie?  Nic tam po polsku nie pisze.

Mikut1982

I już byłem pomierzyłem.
I tak jak był margines błędu 10% to mieściło się w tym przedziale.
1r5   -  miał 1,7 ohm
4,7     -  miał 5 ohm
22r     -  22,3ohm
I ten ostatni  zagadka tak to jest 33  i po  zmierzeniu  było 34,2 ohm. 

miniabyr

Jeśli "moc"  (Watt) tych rezystorów jest większa to dobrze ! Tym się nie przejmuj.  Rezystor o wartości 33 Ohm ma swoją tolerancje określoną w %  . Tak ma każdy rezystor . Ty szukasz rezstora o wartości 33 Ohm
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Mikut1982

Rezystory zamówię dopiero na wypłatę ostatniego.  W tym czasie chce się zabrać za odnowienie obudowy.  Jak na swoje lata wygląda nieźle ale czemu nie może wyglądać lepiej.  Są drobne rysy i opryskiwacze.  Ale zabieram się tylko za sam przód obudowy.  Jest ona czarna i taka zostanie nic wizualnie nie chce zmieniać. 

Mikut1982

Druga sprawa,  kolumna otwiera się z tyłu i jest tam uszczelka.  Niestety z biegiem lat straciła swoje właściwości i się delikatnie spłaszczyła.  Ale znalazłem na to sposób gdy ją wyciągnę i obrócę to z drugiej strony jest jak nowa.  I w ten rowerek wkleję fornir i grubości 1mm i wtedy uszczelka będzie odestawać 1mm.  Wtedy całość będzie super szczelna.

Mikut1982

Druga sprawa widać ze kolumny były już rozbierane ale głośników nikt nie wykręcał, są nawet czerwone pląby na śrubach.  I wiadomo kurz na głośnikach są papierowe, nie chce przecierać ich wodą. Czy można je jakoś domowym sposobem wizualnie odświeżyć bo membrana jest gumowa i jest w stanie idealnym.  Kiedyś oglądałem filmik na YouTube można papierowy głośnik odświeżyć atramentem technicznym.  Co myślicie.

Mikut1982

Głośnik wygląda tak po wykreceniu

Piterski

Papierowe membrany atramentem  :o!!!
Jak musisz to odkurz delikatnie miękkim pędzlem i zostaw je w spokoju.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Mikut1982

Ok tak zrobię.  I powiedz mi na temat tych rezystorow, odnośnie tej stronki jak to zamówić czy jest za pobraniem czy jakaś wplata na konto bo tam jest wszystko po angielsku i aż tak nie rozumiem. 

frywolny trucht

Uściślijmy. Membrana jest papierowa, a zawieszenie gumowe. O co kaman z tym atramentem?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Mikut1982

No ktoś pokazywał na YouTube myślałem ze tak można,  niewiem nieznam się.  Niechce sam bez wiedz nic grzebać.

Mikut1982

https://youtu.be/XzJI4ixz0Ew
Link do filmu a dokładnie to jest tusz.  Obejrzyjcie i osądzcie czy to lipa czy tak można?

frywolny trucht

Hmm. Zdobądź jakieś truchła głośnikowe i poćwicz "na brudno".
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Mikut1982

Ale jest to jakiś patent.  Lecz ja jestem na tym forum nie bez powodu niechce nic robić bez podstawnie dlatego wasze rady są dla mnie bardzo cenne i napewno nie jednemu posiadaczowi kolumn też się przydadzą.  Dlatego już wam dziękuję za pomoc i za zainteresowanie się moim postem.  Dodaje zdjęcie sredniotonowca jak widać była tam kiedyś uszczelka jakby z gąbki i zmurszała.  Na szczęście mam piankę 3mm i będzie nowa. 

tomasz_pianista

Barwienie membran to nie jest nic ryzykownego, pytanie tylko po co to robić. Tu jest gość z Rosji, ma świetny sprzęt audio, często wybiela membrany, uważam, że to nie wygląda dobrze. Po co zmieniać oryginał.

Poczernienie jeszcze rozumiem, ale wybielanie to trochę wieś.

Tu wybielone SB-1000, normalnie membrana była beżowa.

https://www.youtube.com/watch?v=Z8I6MXZM-7k&t=156s
Grupa ratowania poziomu.

spalon

Ciekawa sprawa z tym malowaniem i odświeżaniem starych głośników za pomocą tuszu , warto było by spróbować na jakimś niepotrzebnym głośniku .
Osobiście widziałem kiedyś pomalowane głośniki które nie dość że wyglądały brzydko to jeszcze po prostu przy dotknięciu dłonią brudziły , wyglądało to raczej jak by ktoś je potraktował pastą do butów . 

Mikut1982

Właśnie spróbować mogę.  Kiedyś miałem kolumny D&k 450 i ktoś też malował membrany i całe się kleiły i przyklejał się do nich brud.  Kupię tusz i sprawdzę na innym glosniku.